Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

jack și vrejul de fasole

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • jack și vrejul de fasole

    v-a placut povestea turneului Amatur imaginar scrisa în versuri de „Adimucu”?
    între timp, „tentativa” mea de a reprezenta simbolic, sub forma unor strofe cu rima, un „turneu” Amatur imaginar, la care participa deodata toți, crește ca o tulpina de fasole din povestea lui Jack. Pe lânga cele 11 strofe care încearca sa descrie desfașurarea unui turneu Amatur oarecare (sau pe toate la un loc), acum exista, separat, 26 de strofe care va descriu pe 21 dintre dumneavoastra. și în una dintre ele am reușit chiar sa surprind și figura unui „coordonator”. dumneavoastra i-ați cunoscut pâna acum în felul acesta (citind versurile mele) pe 13 dintre ei.
    și sper ca ramurile vor continua sa apara pe vrejul meu de fasole...chiar daca (din superstiție ) nu mai continui sa le fac cunoscute. încerc sa completez cât de mult „surpriza” înainte de a o face cunoscuta în întregime.
    pacat ca nu am timp și condiții ca sa fac asta așa cum mi-aș fi dorit de fapt.
    din aceasta „idee trasnita” ar fi putut sa iasa ceva fantastic. eu încerc sa-mi depașesc „condițiile” și sa merg mai departe cu ideea trasnita pe principiul „sa iasa ce-o ieș?, dupa aceea mai vedem”
    al vostru AdiMucu.

  • #2
    Maestre!Da-i bice,nu ne mai tine in suspans!Cu toata tevatura de pe Forum cu siguranta vei reusi sa ne mai descretesti fruntile cu versurile tale!!!
    I love table tennis !

    Comentariu


    • #3
      proiectul s-a pus ceva mai bine în mișcare...exista deja „printre rime” nu mai puțin de 33 dintre dumneavoastra (cam cât pentru un turneu de open, daca tot are titlul „Turneul turneelor”). și acum chiar ca începe sa aiba și diversitate. printre cei 33 am „imortalizat” campioni bine cunoscuți, „seniori”, „juniori”, ierbari, organizatori de turnee... iar acoperirea geografica cred ca începe și ea sa prinda contur. am gasit „subiecte” din Sibiu, Brașov, Cluj-Napoca,Targoviște, București...
      voi încerca sa mai obțin informații cât mai fidele și în funcție de asta sa sporesc numarul participanților la acest „turneu virtual”. pentru ca probabil nu va veți întâlni niciodata toți cei din aceste versuri la același turneu în realitate, dar sigur va întâlniți permanent într-o dimensiune în afara timpului și spațiului: dimensiunea data de libertatea absoluta a tenisului de masa amator.

      Comentariu


      • #4
        jack și vrejul de fasole

        muncesc pe rupte la „cronica” asta de parca aș munci la patron...
        de fapt, am o placere deosebita sa pun întâmplari și calitați omenești sub semnul rimei, ca sa le dau mai multa savoare.
        acea „tentativa” de a surprinde cumva imaginea generala a mișcarii Amatur, pe care v-am facut-o cunoscuta la 11.iunie.2011, îmi smulge acum un surâs timid în colțul gurii. am încercat acolo sa evoc un „turneu imaginar” și pentru asta am introdus și versuri despre 8 dintre „combatanți” (aceștia fiind reali dealtfel, doar povestea imaginara...)
        de ce zâmbesc acum...? pentru ca acea „poezioara” a devenit o poezie cu 68 de strofe (!!!) din care 53 trateaza concret despre 38 dintre cei care înca mai bat sâmbetele pe drumurile țarii... nici macar nu mai poate fi postata pe forum în condițiile astea
        -am facut loc în poezia asta „juniorilor”: Vlad Farcaș, Mihai Nemaciuc, Alexandra Bejinariu, Richard Oroszlan, David Dumitra...
        -am scris cu placere și despre „veterani” :Ovidiu Pitac, Bela Benyovski...
        -nu puteau lipsi din aceasta evocare „ierbarii”: Denes Antal, Dumitru Nicula (Geo)...
        oameni care s-au trezit sâmbetele cu noaptea în cap sa urce în mașini din toate parțile țarii
        -din mijlocul țarii:Gabi Danieliuc, Florin Govoreanu, Darie Aron
        -mai de la nord/vest puțin:Ștefan Rusu, Gabi Gogu, Mircea Iușan, Bela Vari
        -din „creierii munților”:Iuliu Roman, Gelu Vladoiu
        -de la Targu Mureș:Gabi Farkas, Csaba Simon
        -bistrițenii:Florin Apian, Viorel Ț?ra, Claudiu Barabaș
        -puțin mai spre nord:Gabriel Ciobanu, Vasile Marcu
        -din centre mai mici, dar totuși cunoscuți:Csaba Zedler, Gabi Tipser,Danuț Pop
        -organizatori de turnee:Sorin Botirca
        -oameni „de suflet”: Dumitru Beltechi
        -„coordonatori”: Dan Bodeanu
        -„pescarușii”: Ștefan Medeleanu, Dragoș Motișan
        -alții ca ei și ca voi: Dumitru Matei, Doru Florescu, Rodica Sicoe, Mihai Vrînceanu, Iuliu Zedler
        ...și tot sunt puțini înca (culmea e ca strofe noi au aparut tot timpul, tocmai în momentele în care eram convins ca am terminat)
        din punctul meu de vedere, poezia are acum un început, un conținut consistent și un final pe masura; singurul lucru de care nu sunt sigur este momentul când o veți putea vedea toți așa cum e acum...
        paradoxul și farmecul acestei poezii este faptul ca înca nu am pus „lacatul” pe ea. mai este loc și pentru alte strofe noi
        Ultima editare de adimucu; 05.nov.2013, 01:26.

        Comentariu


        • #5
          Sursa de inspiratie o gasesti in fiecare sambata daca mai dai pe la turnee,Maestre!Pe cei mai "batrani" i-ai prins si tu in "actiune" dar apar multi jucatori noi pe care vei avea ocazia sa-i iei de la inceput in "colimator" si sa le insotesti "traiectoria" cu rimele tale.Oricum,parerea mea este ca la Turneul final de la Brașov vei avea ocazia sa vezi reactia tuturor "fanilor" daca vei posta capodopera in zilele urmatoare.
          .....Have fun!
          I love table tennis !

          Comentariu


          • #6
            Asteptam cu nerabdare "epopeea" amatur, maestre. Fie-ti mila de noi !
            Revin cu ideea de a crea un subiect distinct "Adimucu, poetul Amatur" sau "Poezii Amatur", care are loc la General, langa "Muzica Amatur", motiv pentru care te rog sa-ti dai acordul in a-i permite lui Clau sa stranga toate poeziile tale in acest subiect. Va fi mult mai vizibil si accesibil. Ce zici, Maitre?

            Comentariu


            • #7
              ideea e buna și nu sunt împotriva. de fapt, în momentul asta sunt absolut mulțumit de ce am pus pâna acum pe forum și cred ca e bine sa stea oriunde postate. și chiar sunt de acord ca oricine sa le mute daca trebuie mutate.
              cât despre ce fac în momentul asta, cu poezia despre „turneul virtual”, deja am început sa merg cu g?ndul puțin mai departe, dicolo de „granițele” forumului...
              ?mi pare rau daca câțiva vor fi pe moment dezamagiți, dar trebuie sa încerc și „abordarea” asta.
              sunt aproape sigur, ?nsa, de 2 lucruri:
              -voi avea nevoie de mult ajutor și bunavoința mai ales din partea lui Iuliu Zedler la un moment dat (înca nu știu exact când va fi asta)
              -cel puțin un om va r?de sau va plânge (sau amândoua deodata) la un moment dat, mai devreme, iar daca reușesc ce mi-am propus, ceva mai târziu vor r?de sau vor plânge probabil mai mulți...
              problema e ca viața hotaraște multe lucruri și noi trebuie sa respectam mersul ei. nu putem face totul cum și când vrem noi...

              Comentariu


              • #8
                "........cel puțin un om va r?de sau va plânge (sau amândoua deodata) la un moment dat, mai devreme, iar daca reușesc ce mi-am propus, ceva mai târziu vor r?de sau vor plânge probabil mai mulți... "

                Maestre,
                sunt sigur ca eu voi rade cu lacrimi,lucru care mi se intampla de obicei dupa lecturarea creatiilor tale!
                I love table tennis !

                Comentariu


                • #9
                  doar am promis...

                  Comentariu


                  • #10
                    Am avut săm?nță bună, bag sama, când am „plantat” „lujerul acela de fasole” în 11.iunie 2011. Am impresia că trebuie să pun această dată undeva unde stau zilele deosebite, așa cum oamenii pun zilele lor de naștere și altele...
                    AmaTur strânge în jurul unei mingi micuțe și poznașe niște oameni admirabili și unici. Tocmai de aceea am reușit și eu să fac să crească planta mea tot mai sus.
                    Stimabililor, poezia „Turneul Turneelor” spune acum povești despre voi în
                    90 (nouăzeci) de strofe!!! îmi era teamă că vorbesc prostii când am îndrăznit prima oară să spun că ar putea avea 100 de strofe....
                    mai că-mi vine să scriu aici lista cu toți cei care apar deja ca „personaje” în această epopee... dar să nu zică iar cineva că fac pe „trolul”

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X