tt-shop.ro 468x60tenismasa.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 3
Pagina 1 din 25 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 365

Subiect: Propuneri pentru AMATUR 2014

Coordonator AmaTur

Data înscrierii
    14.04.2008
    Locație
    Topoloveni-Arges
    Vârstă
    40
    Postări
    2.895
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    50 z 22 h 19 m
    Timp online pe zi
    22 m
    Reputație
    3962

Propuneri pentru AMATUR 2014

Asa cum am lansat si anul trecut un topic pentru 2013, tot asa va propun ca in perioada 1 - 30 noiembrie 2013 sa postati aici propunerile dvs. pentru Amatur 2014.
    Am marea rugaminte de a posta mesaje constructive si va comunic ca nu vom tolera niciun post in care sa existe contre fata de propunerile unora dintre participanti, ci doar argumentatii bine sustinute. Orice incercare de "fight" va fi mutata imediat in sectiunea respectiva!

2. Mulțumesc lica george, Zosim1 au mulțumit pentru mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    01.08.2010
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    55
    Postări
    5.960
    Timp total online
    134 z 13 h 52 m
    Timp online pe zi
    59 m
    Reputație
    15856
    Propun:
    1) la categoria amatori sa aibe acces numai cei cu media de pâna la 18;
    2) taxa pentru turnee, pe care o platesc organizatorii, sa fie redusa la 1/B, 2/A si 3/A+, si obligatorie NU voluntara;
    3) sa se adauge rubrica, in grila de punctaj, pt nr de participanti, adica peste 160,180;
    4) sa se faca categoria Masters pt cei cu media 30 ^ si sa aibe acces si cei din catg A si SL;
    5) sa se mareasca punctajul pentru locurile 1-2-3 astfel sa ai acces la o treapta superioara, adica amatorii vor urca la open si open-isti vor urca la Masters;
    6)absentii nemotivati sa suporte consecintele si anume:
    -o absenta, avertisment;
    -doua absente, pe tuse 6 luni;
    -trei absente, pe tuse 12 luni.
    7)propunerile membrilor ai acestei comunitati sa fie votate( la sedinta din 6 dec ce va avea loc la Brasov) de catre coordonatorii dvs.

înțelept
    Data înscrierii
    15.09.2011
    Locație
    Giurgiu
    Vârstă
    52
    Postări
    2.783
    Timp total online
    106 z 11 h 9 m
    Timp online pe zi
    51 m
    Reputație
    4931
    As zice ca macar la OPEN (subliniez) sa existe posibilitatea ca in cazul in care comportamentul sportiv al unora lasa de dorit si deranjeaza adversarul sa se poata acorda, la cerere, cartonasul galben si cel rosu, celui care continua sa faca gesturi nesportive. Eu pot sa spun ca am pierdut un meci la Topoloveni pur si simplu pentru ca partenerul meu se misca la fel ca in Reluare cand trebuia sa se duca dupa minge, si nu exagerez deloc cand spun asta. Am pierdut de la 2-0 pentru mine si 10-8 in al treilea set pentru ca pur si simplu nu ma puteam concentra, pana se intorcea ala cu mingea la masa uitam si ce imi propusesem sa fac. Eu nu zic doamne fereste ca trebuia sa alerge dupa minge dar macar un picut mai incet decat normalul. Si toate astea facute doar sa enerveze adversarul. Mai sunt bineinteles si altii care urla la masa de joc si deranjeaza jumate de sala, si acest comportament trebuie sanctionat. Am vazut ca Amatur-ul devine din ce in ce mai profesionist deci zic eu ca putem sa imprumutam de la profesionisti din ce in ce mai mult. Eventual s-ar putea face ca la fiecare turneu A si A+ sa existe un arbitru cu atestat care la dorinta vreunui participant sa arbitreze meciul.

5. Mulțumesc Antal Denes au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place sevraj, INDISPONIBIL, GeluBv, mariomoro le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    25.11.2008
    Locație
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    50
    Postări
    1.297
    Timp total online
    78 z 10 h 57 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    763
    1. Ar fi bine sa apara descrise modul de organizare pentru turnee B cu numar mic de participanti, cu open+amatori inferioare de 6-7 la gramada, primii 2 calificati eliminatoriu cu punctaj de open, 3-4 cu eliminatoriu cu punctaj de amatori. Am participat la astfel de turnee cu numar de participanti intre 20 si 60 si este un tip de turneu in care nu prea se sta, poti sa incepi cu eliminatoriile inainte de a se termina toate grupele inferioare.
    2. Mai sunt turnee care se desfasoara in afara Amatur, dar care propun jucatori noi, valorosi. Pentru atragerea acestora in circuitul Amatur, la propunerea coordonatorilor regionali, pot capata puncte similare celor date castigatorilor Amatur. In acest fel ei vor fi incadrati mai aporoape de valoarea lor reala.
    3. Lista LARC sa apara pe site-ul Amatur. Doar asa, sa stie lumea pe ce da banii, pentru ca rareori vazatorii de materiale subliniaza faptul ca vand materiale excluse de pe lista ITTF.
    TsE

7. Îmi place mironliviu, Antal Denes le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    05.02.2007
    Locație
    Eforie Nord
    Vârstă
    51
    Postări
    1.059
    Timp total online
    19 z 6 h 38 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    970
    Propun eliminarea pentru jucatorii amatori, a sistemului cu pauze fortate, a orelor lungi si grele de asteptare (intre 13.30-16.30 sau chiar 17.30) intre grupe inferioare si superioare/eliminatorii.
    Sper in continuare ca -amatori, openisti, organizatori-suntem o familie mare si ca ne respectam reciproc.
    De aceea rog un exercitiu de imaginatie, ca organizatorii si openistii sa se puna in pielea amatorilor care de cele mai multe ori la turneele mari, trebuie sa astepte cateva ore bune sa reintre la masa de joc!... nu e nici placut, nici etic, nici sanatos!... e crancen!
    Suntem maine-poimaine in 2014 si inca persista acesta problema urata!... Da, se vine la turnee si in aceste conditii precare pentru amatori, ca ... nu avem alt sistem mai bun (in ceea ce ne priveste!).
    Faceti abstractie de comentariile mele din trecut, legate de "culorile" (open) ale organizatorilor si hotararile convenabile lor si nu amatorilor...
    Dorim si noi amatorii mai mult respect!... de fapt, doar dovada de fair-play!
    Stiu ca e dificil sa impacati toata lumea, dar sunt destui oameni isteti in acest Comitet si poate gasiti solutii mai bune decat cea prezenta!
    Succes!
    Xiom -Mitzutani - Xiom

9. Mulțumesc Antal Denes au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Claudiu84, PaliHR, mateidumitru, Dan Universal, mariomoro le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Postări
    476
    Timp total online
    37 z 11 h 16 m
    Timp online pe zi
    16 m
    Reputație
    546
    Eu as avea o idee legata de actualizarea clasamentului, si anume:
    1. respectarea unui format standard de afisare a clasamentului de catre fiecare organizator
    2. crearea unui program software care sa calculeze automat punctajul fiecarui jucator(pe baza regulilor din grila) imediat ce clasamentul este postat de catre organizator pe forum
    3. eventual crearea unei baze de date in care sa fie retinute date despre fiecare jucator si turneele la care a participat
    O aplicatie de acest gen ar putea fi dezvoltata foarte mult, indeplinind mult mai multe functii, putand inlocui chiar si documentul excel care calculeaza grupele, felul cum este actualizat clasamentul pe site, etc. Avantajele sunt destul de multe, nu stiu daca are sens sa intru in detalii aici
    Mentionez ca m-as putea angaja personal in scrierea unei astfel de aplicatii, pentru mine fiind o ocazie buna sa exersez si sa mai invat...iar daca exista interes pentru asa ceva si as avea un scop ar creste si motivatia mea
    Ar putea functiona bineinteles in paralel cu sistemul actual pana s-ar dovedi ca este o solutie viabila
    Multumesc
    Blade: Viscaria
    FH: Tenergy05
    BH: Tenergy05

senior
    Data înscrierii
    11.11.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    51
    Postări
    696
    Timp total online
    63 z 18 h 33 m
    Timp online pe zi
    28 m
    Reputație
    1101
    - sa fie impuse niste praguri referitoare la numarul minim de jucatori dintr-o categorie la un concurs, iar daca aceste praguri nu sunt atinse - sa se joace la gramada, in caz contrar vor fi concursuri in care categoria Open va fi formata din 1-4 jucatori (ex. la unele turnee de categoria B se inscriu doar cativa Open-isti...);
    - incadrarea in categoria Open sa se faca doar dupa MP stabilit (1 si nu dupa legitimarea in divizia B (pot fi jucatori de divizia B, care au MP<18!);
    - un fost legitimat va putea fi inscris pentru prima data in Amatur doar la categoria Open, iar daca MP scade sub 18, va putea fi inscris la urmatorul concurs in categoria Amatori;
    - obligativitatea de a se comunica in postul initial al topicului respectivului concurs cateva caracteristici ale salii: lumina naturala / artificiala, tip pardoseala, spatiul alocat unei mese de joc, existenta sistemului de incalzire sau de ventilare a salii, astfel incat fiecare participant sa fie in cunostinta de cauza la ce sala va merge si de a nu fi pus in situatie neplacuta in momentul primei sale intrari in respectiva sala;
    - acceptarea jucatorilor profesionisti (cei ce activeaza in Divizia A /Superliga) doar la categoria Masters (categorie optionala, si in afara Amatur). Acesti sportivi au ocazia sa participe la toate concursurile organizate de FRTM, acolo unde noi, amatorii sau open-istii nu avem acces, deoarece nu suntem membrii legitimati ai unui club!

senior
    Data înscrierii
    11.11.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    51
    Postări
    696
    Timp total online
    63 z 18 h 33 m
    Timp online pe zi
    28 m
    Reputație
    1101
    - Obligativitatea achitarii taxei de afiliere la Amatur a concursului (scazuta la 1/B, 2/A, 3/a+), asa cum a spus si Gelu Vladoiu, insa sa fie obligatorie DOAR atunci cand se atinge un numar minim de participanti (STABILIT in functie de categoria de concurs: B, A sau A+), astfel incat sa fie asigurata si rentabilitatea financiara a organizarii respectivului concurs!
    - din fondurile stranse in Amatur SA SE SUPORTE UN COST STANDARDIZAT aferent transportului si manipularii (incarcat/descarcat) de mese din zona in care exsista mesele Amatur-ului. Astfel, nu vor mai exista discutii referitoare la faptul ca in anumite zone ale tarii exista mese Amatur, iar in alte zone costa mult sa le aduci si sa le maniupulezi, fapt ce incarca costurile de organizare ale respectivelor concursuri!
    - alegerea unui comitet de coordonatori centrali ai Amatur, format din 3 membri, astfel asigurandu-se impartialitatea deciziilor in cazul arbitrarii conflictelor ce tin de respectarea Regulamentului (si nu doar din unul, cum este in acest moment!), caruia sa i se confere putere deplina in arbitrarea aspectelor conflictuale (drept de VETO) ce tin de organizarea unui turneu, acceptarea unui jucator intr-o anumita categorie, afilierea unui turneu si de orice alt aspect ce tine de RESPECTAREA UNUI REGULAMENT aflat in vigoare
    - remunerarea, chiar si numai simbolica (daca chiar numai atat se poate din fondurile Amatur!) a comitetului de coordonatori centrali (ce vor trebui sa isi aloce suficient timp in studierea si analizarea conflictelor ce tin de respectarea Regulamentului in vigoare) si a lui Florin Apian (ce tine clasamentul si programele informatice de organizare a concursurilor).
    Ultima modificare făcută de gabi.gogu; 01.11.2013 la 15:57.

13. Îmi place iahim, marcelgiosan, stefan_rusu23, gabikr, Dan Universal le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    21.03.2009
    Locație
    Cluj-Napoca, Romania
    Vârstă
    45
    Postări
    782
    Timp total online
    41 z 17 h 58 m
    Timp online pe zi
    18 m
    Reputație
    394
    - pentru a preintampina blocarea unui turneu sau prelungirea lui, sa se accepte participarea unui concurent doar la una din sectiunile turneului (am participat la turnee unde unii jucatori s-au inscris la ambele categorii, Open si Amatori, si la un moment dat erau solicitati sa joace la 2 mese iar unul din adversari era afectat)
    Globe999 BS/ DHS Skyline II
    TBS/Avalox C555-Ma Wenge Carbon
    T05

15. Îmi place mateidumitru, Dan Universal, csabazedler le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    30.12.2005
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    59
    Postări
    5.722
    Timp total online
    184 z 9 h 8 m
    Timp online pe zi
    1 h 22 m
    Reputație
    10673
    Va rog sa recititi regulamentul actual, pentru a nu propune lucruri care sunt deja prevazute. Multe dintre propunerile de mai sus sunt prevazute in regulament si ar fi suficient sa fie cunoscute pentru a le cere organizatorilor sa le respecte.

17. Îmi place Dakiro le-a plăcut acest mesaj
    boboc

Data înscrierii
    01.01.2011
    Locație
    Pitesti
    Vârstă
    69
    Postări
    518
    Timp total online
    45 z 20 h 50 m
    Timp online pe zi
    20 m
    Reputație
    -71
    Ce s a intamplat cu organizatorii care nu au respectat regulamentul?
    In viitor sa nu mai organizeze concursuri pana nu achita cotizatia stabilita prin regulament si sa nu se omlogheze rezultatele.

19. Îmi place Antal Denes, Cornel 67, Dakiro le-a plăcut acest mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    02.04.2009
    Locație
    Brasov, Romania, Romania
    Vârstă
    61
    Postări
    6.125
    Timp total online
    148 z 16 h 43 m
    Timp online pe zi
    1 h 6 m
    Reputație
    5282
    Ne place sa complicam lucrurile !
    Taxa anuala de participare platita la prima participare,iar cei care nu platesc nu li se ia in calcul puctele si nu vor fi inscrisi la urmatorul turneeu pana la achitarea taxei,ar fi mult mai simplu !
    Eventual se poate trece la plata in 2 semestre.
    Depinde de suma pe care se v-a stabili.
    N-ar mai fi organizatori care nu platesc darile !

21. Îmi place Dakiro, stefan_rusu23 le-a plăcut acest mesaj
    boboc

Data înscrierii
    01.01.2011
    Locație
    Pitesti
    Vârstă
    69
    Postări
    518
    Timp total online
    45 z 20 h 50 m
    Timp online pe zi
    20 m
    Reputație
    -71
    Citat Postat în original de Antal Denes Vezi post
    Ne place sa complicam lucrurile !
    Taxa anuala de participare platita la prima participare,iar cei care nu platesc nu li se ia in calcul puctele si nu vor fi inscrisi la urmatorul turneeu pana la achitarea taxei,ar fi mult mai simplu !
    Eventual se poate trece la plata in 2 semestre.
    Depinde de suma pe care se v-a stabili.
    N-ar mai fi organizatori care nu platesc darile !
    SA SE MODIFICE REGULAMENTUL , dar pana atunci?
    Este bine tot organizatorii sa plateasca cotizatia si sa nu se prevada limita max a taxei de concurs.

23. Îmi place Dan Universal, Vali Suta le-a plăcut acest mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    02.04.2009
    Locație
    Brasov, Romania, Romania
    Vârstă
    61
    Postări
    6.125
    Timp total online
    148 z 16 h 43 m
    Timp online pe zi
    1 h 6 m
    Reputație
    5282
    Citat Postat în original de dinicescuion Vezi post
    SA SE MODIFICE REGULAMENTUL , dar pana atunci?
    Este bine tot organizatorii sa plateasca cotizatia si sa nu se prevada limita max a taxei de concurs.
    Taxa de participare nu mai necesita sa fie marita din moment ce se v-a plati cotizatia anuala separat !

25. Îmi place stefan_rusu23 le-a plăcut acest mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    25.02.2008
    Locație
    Deva
    Vârstă
    69
    Postări
    2.976
    Timp total online
    80 z 2 h 6 m
    Timp online pe zi
    35 m
    Reputație
    3620
    - Obligativitatea de a participa la categoria open, sa functioneze de la MP = 18. Astfel, va creste numarul participantilor la categoria open si se va creea un echilibru mai stabil intre numarul participantilor la cele doua categorii. Si, asta cu atit mai mult cu cit se doreste creearea categoriei Masters.

27. Îmi place Antal Denes, PaliHR, GeluBv, Ben, tavy le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018
    De marcelgiosan în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 323
    Ultimul post: 29.11.2017, 19:51
  2. AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !
    De Corcoz Costin în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 249
    Ultimul post: 16.03.2016, 15:38
  3. Propuneri pentru viitorul Amatur
    De Sorin Botirca în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 169
    Ultimul post: 11.12.2012, 17:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii