Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri pentru AMATUR 2014

    Asa cum am lansat si anul trecut un topic pentru 2013, tot asa va propun ca in perioada 1 - 30 noiembrie 2013 sa postati aici propunerile dvs. pentru Amatur 2014.
    Am marea rugaminte de a posta mesaje constructive si va comunic ca nu vom tolera niciun post in care sa existe contre fata de propunerile unora dintre participanti, ci doar argumentatii bine sustinute. Orice incercare de "fight" va fi mutata imediat in sectiunea respectiva!
    www.clubarena08.ro

  • #2
    Propun:
    1) la categoria amatori sa aibe acces numai cei cu media de pâna la 18;
    2) taxa pentru turnee, pe care o platesc organizatorii, sa fie redusa la 1/B, 2/A si 3/A+, si obligatorie NU voluntara;
    3) sa se adauge rubrica, in grila de punctaj, pt nr de participanti, adica peste 160,180;
    4) sa se faca categoria Masters pt cei cu media 30 ^ si sa aibe acces si cei din catg A si SL;
    5) sa se mareasca punctajul pentru locurile 1-2-3 astfel sa ai acces la o treapta superioara, adica amatorii vor urca la open si open-isti vor urca la Masters;
    6)absentii nemotivati sa suporte consecintele si anume:
    -o absenta, avertisment;
    -doua absente, pe tuse 6 luni;
    -trei absente, pe tuse 12 luni.
    7)propunerile membrilor ai acestei comunitati sa fie votate( la sedinta din 6 dec ce va avea loc la Brașov) de catre coordonatorii dvs.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #3
      As zice ca macar la OPEN (subliniez) sa existe posibilitatea ca in cazul in care comportamentul sportiv al unora lasa de dorit si deranjeaza adversarul sa se poata acorda, la cerere, cartonasul galben si cel rosu, celui care continua sa faca gesturi nesportive. Eu pot sa spun ca am pierdut un meci la Topoloveni pur si simplu pentru ca partenerul meu se misca la fel ca in Reluare cand trebuia sa se duca dupa minge, si nu exagerez deloc cand spun asta. Am pierdut de la 2-0 pentru mine si 10-8 in al treilea set pentru ca pur si simplu nu ma puteam concentra, pana se intorcea ala cu mingea la masa uitam si ce imi propusesem sa fac. Eu nu zic doamne fereste ca trebuia sa alerge dupa minge dar macar un picut mai incet decat normalul. Si toate astea facute doar sa enerveze adversarul. Mai sunt bineinteles si altii care urla la masa de joc si deranjeaza jumate de sala, si acest comportament trebuie sanctionat. Am vazut ca Amatur-ul devine din ce in ce mai profesionist deci zic eu ca putem sa imprumutam de la profesionisti din ce in ce mai mult. Eventual s-ar putea face ca la fiecare turneu A si A+ sa existe un arbitru cu atestat care la dorinta vreunui participant sa arbitreze meciul.

      Comentariu


      • #4
        1. Ar fi bine sa apara descrise modul de organizare pentru turnee B cu numar mic de participanti, cu open+amatori inferioare de 6-7 la gramada, primii 2 calificati eliminatoriu cu punctaj de open, 3-4 cu eliminatoriu cu punctaj de amatori. Am participat la astfel de turnee cu numar de participanti intre 20 si 60 si este un tip de turneu in care nu prea se sta, poti sa incepi cu eliminatoriile inainte de a se termina toate grupele inferioare.
        2. Mai sunt turnee care se desfasoara in afara Amatur, dar care propun jucatori noi, valorosi. Pentru atragerea acestora in circuitul Amatur, la propunerea coordonatorilor regionali, pot capata puncte similare celor date castigatorilor Amatur. In acest fel ei vor fi incadrati mai aporoape de valoarea lor reala.
        3. Lista LARC sa apara pe site-ul Amatur. Doar asa, sa stie lumea pe ce da banii, pentru ca rareori vazatorii de materiale subliniaza faptul ca vand materiale excluse de pe lista ITTF.
        TsE

        Comentariu


        • #5
          Propun eliminarea pentru jucatorii amatori, a sistemului cu pauze fortate, a orelor lungi si grele de asteptare (intre 13.30-16.30 sau chiar 17.30) intre grupe inferioare si superioare/eliminatorii.
          Sper in continuare ca -amatori, openisti, organizatori-suntem o familie mare si ca ne respectam reciproc.
          De aceea rog un exercitiu de imaginatie, ca organizatorii si openistii sa se puna in pielea amatorilor care de cele mai multe ori la turneele mari, trebuie sa astepte cateva ore bune sa reintre la masa de joc!... nu e nici placut, nici etic, nici sanatos!... e crancen!
          Suntem maine-poimaine in 2014 si inca persista acesta problema urata!... Da, se vine la turnee si in aceste conditii precare pentru amatori, ca ... nu avem alt sistem mai bun (in ceea ce ne priveste!).
          Faceti abstractie de comentariile mele din trecut, legate de "culorile" (open) ale organizatorilor si hotararile convenabile lor si nu amatorilor...
          Dorim si noi amatorii mai mult respect!... de fapt, doar dovada de fair-play!
          Stiu ca e dificil sa impacati toata lumea, dar sunt destui oameni isteti in acest Comitet si poate gasiti solutii mai bune decat cea prezenta!
          Succes!
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #6
            Eu as avea o idee legata de actualizarea clasamentului, si anume:
            1. respectarea unui format standard de afisare a clasamentului de catre fiecare organizator
            2. crearea unui program software care sa calculeze automat punctajul fiecarui jucator(pe baza regulilor din grila) imediat ce clasamentul este postat de catre organizator pe forum
            3. eventual crearea unei baze de date in care sa fie retinute date despre fiecare jucator si turneele la care a participat
            O aplicatie de acest gen ar putea fi dezvoltata foarte mult, indeplinind mult mai multe functii, putand inlocui chiar si documentul excel care calculeaza grupele, felul cum este actualizat clasamentul pe site, etc. Avantajele sunt destul de multe, nu stiu daca are sens sa intru in detalii aici
            Mentionez ca m-as putea angaja personal in scrierea unei astfel de aplicatii, pentru mine fiind o ocazie buna sa exersez si sa mai invat...iar daca exista interes pentru asa ceva si as avea un scop ar creste si motivatia mea
            Ar putea functiona bineinteles in paralel cu sistemul actual pana s-ar dovedi ca este o solutie viabila
            Multumesc
            Blade: Viscaria
            FH: Tenergy05
            BH: Tenergy05

            Comentariu


            • #7
              - sa fie impuse niste praguri referitoare la numarul minim de jucatori dintr-o categorie la un concurs, iar daca aceste praguri nu sunt atinse - sa se joace la gramada, in caz contrar vor fi concursuri in care categoria Open va fi formata din 1-4 jucatori (ex. la unele turnee de categoria B se inscriu doar cativa Open-isti...);
              - incadrarea in categoria Open sa se faca doar dupa MP stabilit (1 si nu dupa legitimarea in divizia B (pot fi jucatori de divizia B, care au MP<18!);
              - un fost legitimat va putea fi inscris pentru prima data in Amatur doar la categoria Open, iar daca MP scade sub 18, va putea fi inscris la urmatorul concurs in categoria Amatori;
              - obligativitatea de a se comunica in postul initial al topicului respectivului concurs cateva caracteristici ale salii: lumina naturala / artificiala, tip pardoseala, spatiul alocat unei mese de joc, existenta sistemului de incalzire sau de ventilare a salii, astfel incat fiecare participant sa fie in cunostinta de cauza la ce sala va merge si de a nu fi pus in situatie neplacuta in momentul primei sale intrari in respectiva sala;
              - acceptarea jucatorilor profesionisti (cei ce activeaza in Divizia A /Superliga) doar la categoria Masters (categorie optionala, si in afara Amatur). Acesti sportivi au ocazia sa participe la toate concursurile organizate de FRTM, acolo unde noi, amatorii sau open-istii nu avem acces, deoarece nu suntem membrii legitimati ai unui club!

              Comentariu


              • #8
                - Obligativitatea achitarii taxei de afiliere la Amatur a concursului (scazuta la 1/B, 2/A, 3/a+), asa cum a spus si Gelu Vladoiu, insa sa fie obligatorie DOAR atunci cand se atinge un numar minim de participanti (STABILIT in functie de categoria de concurs: B, A sau A+), astfel incat sa fie asigurata si rentabilitatea financiara a organizarii respectivului concurs!
                - din fondurile stranse in Amatur SA SE SUPORTE UN COST STANDARDIZAT aferent transportului si manipularii (incarcat/descarcat) de mese din zona in care exsista mesele Amatur-ului. Astfel, nu vor mai exista discutii referitoare la faptul ca in anumite zone ale tarii exista mese Amatur, iar in alte zone costa mult sa le aduci si sa le maniupulezi, fapt ce incarca costurile de organizare ale respectivelor concursuri!
                - alegerea unui comitet de coordonatori centrali ai Amatur, format din 3 membri, astfel asigurandu-se impartialitatea deciziilor in cazul arbitrarii conflictelor ce tin de respectarea Regulamentului (si nu doar din unul, cum este in acest moment!), caruia sa i se confere putere deplina in arbitrarea aspectelor conflictuale (drept de VETO) ce tin de organizarea unui turneu, acceptarea unui jucator intr-o anumita categorie, afilierea unui turneu si de orice alt aspect ce tine de RESPECTAREA UNUI REGULAMENT aflat in vigoare
                - remunerarea, chiar si numai simbolica (daca chiar numai atat se poate din fondurile Amatur!) a comitetului de coordonatori centrali (ce vor trebui sa isi aloce suficient timp in studierea si analizarea conflictelor ce tin de respectarea Regulamentului in vigoare) si a lui Florin Apian (ce tine clasamentul si programele informatice de organizare a concursurilor).
                Ultima editare de gabi.gogu; 01.nov.2013, 14:57.

                Comentariu


                • #9
                  - pentru a preintampina blocarea unui turneu sau prelungirea lui, sa se accepte participarea unui concurent doar la una din sectiunile turneului (am participat la turnee unde unii jucatori s-au inscris la ambele categorii, Open si Amatori, si la un moment dat erau solicitati sa joace la 2 mese iar unul din adversari era afectat)
                  Hurricane III (by Nittaku)
                  Jun Mizutani ZLC
                  Nittaku Hammond Z2

                  Comentariu


                  • #10
                    Va rog sa recititi regulamentul actual, pentru a nu propune lucruri care sunt deja prevazute. Multe dintre propunerile de mai sus sunt prevazute in regulament si ar fi suficient sa fie cunoscute pentru a le cere organizatorilor sa le respecte.

                    Comentariu


                    • #11
                      Ce s a intamplat cu organizatorii care nu au respectat regulamentul?
                      In viitor sa nu mai organizeze concursuri pana nu achita cotizatia stabilita prin regulament si sa nu se omlogheze rezultatele.

                      Comentariu


                      • #12
                        Ne place sa complicam lucrurile !
                        Taxa anuala de participare platita la prima participare,iar cei care nu platesc nu li se ia in calcul puctele si nu vor fi inscrisi la urmatorul turneeu pana la achitarea taxei,ar fi mult mai simplu !
                        Eventual se poate trece la plata in 2 semestre.
                        Depinde de suma pe care se v-a stabili.
                        N-ar mai fi organizatori care nu platesc darile !

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Antal Denes Vezi post
                          Ne place sa complicam lucrurile !
                          Taxa anuala de participare platita la prima participare,iar cei care nu platesc nu li se ia in calcul puctele si nu vor fi inscrisi la urmatorul turneeu pana la achitarea taxei,ar fi mult mai simplu !
                          Eventual se poate trece la plata in 2 semestre.
                          Depinde de suma pe care se v-a stabili.
                          N-ar mai fi organizatori care nu platesc darile !
                          SA SE MODIFICE REGULAMENTUL , dar pana atunci?
                          Este bine tot organizatorii sa plateasca cotizatia si sa nu se prevada limita max a taxei de concurs.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de dinicescuion Vezi post
                            SA SE MODIFICE REGULAMENTUL , dar pana atunci?
                            Este bine tot organizatorii sa plateasca cotizatia si sa nu se prevada limita max a taxei de concurs.
                            Taxa de participare nu mai necesita sa fie marita din moment ce se v-a plati cotizatia anuala separat !

                            Comentariu


                            • #15
                              - Obligativitatea de a participa la categoria open, sa functioneze de la MP = 18. Astfel, va creste numarul participantilor la categoria open si se va creea un echilibru mai stabil intre numarul participantilor la cele doua categorii. Si, asta cu atit mai mult cu cit se doreste creearea categoriei Masters.

                              Comentariu


                              • #16
                                O singura propunere,regulametul ce se va stabili petru viitorul an sa fie respectat de catre toti organizatorii.
                                Poate asa nu vor mai exista comentarii inutile

                                Comentariu


                                • #17
                                  Inutile nu -s, iar pe viitor tot asa vom comenta dc observatiile vor fi tratate fara respect.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de dantim Vezi post
                                    O singura propunere,regulametul ce se va stabili petru viitorul an sa fie respectat de catre toti organizatorii.
                                    Poate asa nu vor mai exista comentarii inutile
                                    Regulamentul este bun si in 2013 si va fi si mai bun bun in 2014. Pentru ca regulamentul sa fie respectat de organizatori, primii care pot sa urmareasca buna desfasurare a turneelor si sa semnaleze erorile sunt participantii la turnee. De cele mai multe ori, coordonatorii intervin doar la cererea d-vs.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      la MASTERS trebuie primiti toti legitimatii, altfel o sa fie criza de participanti la aceasta cartegorie.
                                      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                      FH: Tenergy 05 FX
                                      BH: Tenergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                        Ce s a intamplat cu organizatorii care nu au respectat regulamentul?
                                        In viitor sa nu mai organizeze concursuri pana nu achita cotizatia stabilita prin regulament si sa nu se omlogheze rezultatele.
                                        Aceasta problema va fi unul dintre subiectele principale care sunt deja luate in discutie sii in care se va lua o decizie.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de GeluBv Vezi post
                                          Propun:
                                          1) la categoria amatori sa aibe acces numai cei cu media de pâna la 18;
                                          2) taxa pentru turnee, pe care o platesc organizatorii, sa fie redusa la 1/B, 2/A si 3/A+, si obligatorie NU voluntara;
                                          3) sa se adauge rubrica, in grila de punctaj, pt nr de participanti, adica peste 160,180;
                                          4) sa se faca categoria Masters pt cei cu media 30 ^ si sa aibe acces si cei din catg A si SL;
                                          5) sa se mareasca punctajul pentru locurile 1-2-3 astfel sa ai acces la o treapta superioara, adica amatorii vor urca la open si open-isti vor urca la Masters;
                                          6)absentii nemotivati sa suporte consecintele si anume:
                                          -o absenta, avertisment;
                                          -doua absente, pe tuse 6 luni;
                                          -trei absente, pe tuse 12 luni.
                                          7)propunerile membrilor ai acestei comunitati sa fie votate( la sedinta din 6 dec ce va avea loc la Brașov) de catre coordonatorii dvs.
                                          Foarte bune propunerile!
                                          As avea unele variante:
                                          2. Foarte buna propunerea de scadere a taxei. Totusi, pentru a obliga organizatorii sa plateasca taxa va trebui sa existe si o masura coercitiva, altfel, lucrurile vor merge ca si pana acum. O posibilitate valabila ramane si achitarea taxei individual, semestrial sau anual.
                                          6. As zice ca masurile mi se par putin cam prea aspre. Propun:
                                          - o absenta - avertisment
                                          - doua absente - 4 luni pe tusa
                                          - trei absente - 8 luni pe tusa
                                          Nu e clar cine va participa la categoria Masters.
                                          Credeti ca vor fi jucatori legitimati in A sau SL care vor veni la concursurile Amatur, daca nu sunt premii in materiale sau in bani? Eu cred ca va fi o perioada lunga in care nu vor fi destui jucatori la aceasta categorie. Si chiar daca ar fi destui jucatori, angrenarea lor nu va declansa o actiune a FRTM? Oare unde ar putea sa duca aceasta?
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de grasomega Vezi post
                                            Nu e clar cine va participa la categoria Masters.
                                            Credeti ca vor fi jucatori legitimati in A sau SL care vor veni la concursurile Amatur, daca nu sunt premii in materiale sau in bani? Eu cred ca va fi o perioada lunga in care nu vor fi destui jucatori la aceasta categorie. Si chiar daca ar fi destui jucatori, angrenarea lor nu va declansa o actiune a FRTM? Oare unde ar putea sa duca aceasta?
                                            Si eu zic ca aceasta categorie Master este greu de realizat fizic, oricum am vazut ca in afara de cateva concursuri la București nu a functionat si prin provincie, nici un organizator nu a avut curaj sa incerce. Eu as propune ca la Open sa aiba acces si jucatorii de divizia A indiferent daca provin din amatur ori nu. Cat despre reactia FRTM cui ii pasa? Ce pot sa ne faca? Nu avem pretentia ca Amatur-ul sa reprezinte Romania la concursurile internationale, noi doar ne distram. Nu vad de ce un jucator de divizia A daca are placerea sa joace un tenis cat de cat de calitate intr-un oras frumos impreuna cu prietenii sa nu poata s-o faca. Eu zic ca noi avem de castigat daca ei vin sa joace cu noi fara sa castige vreun premiu substantial. Cum zicea si Mihai Micuda mi-e indiferent cine ma bate, daca tot iau bataie macar sa pierd la un jucator mult mai bun decat mine de la care pot sa fur si eu ceva.
                                            Ultima editare de Cornel 67; 02.nov.2013, 20:43.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              si nu sunt de acord ci concursurile B la gramada ! eu sunt amator si ca mine sunt f multi daca la un turneu b vin cel putin 3 openisti e clar cine va castiga ! atunci amatorii ce rol mai au doar carne de tun pt cei care candva erau campioni sau f buni jucatoti in acest sport !
                                              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de GeluBv Vezi post
                                                Propun:
                                                6)absentii nemotivati sa suporte consecintele si anume:
                                                -o absenta, avertisment;
                                                -doua absente, pe tuse 6 luni;
                                                -trei absente, pe tuse 12 luni.
                                                am o propunere legata de absenta nemotivata , cu acordul lui Gelu ( dat fiind ca el a avut ideea originala )

                                                a mentionat de perioada de 6 luni .
                                                sa se injumatateasca perioada (deci 3 luni) daca participantul achita o taxa ( si nu modica ) care va fi depusa in contul AMATUR ,si care sa fie folosita in scopul AMATUR . taxa sa poata sa fie platita direct la locul de participare .
                                                un eventual exemplu pentru aceasta taxa este de exemplu :
                                                1) pentru turneu B : 2 x taxa de participare + taxa de participare propriu-zisa
                                                2)pentru turneul A : 3 x taxa de participare + taxa de participare propriu-zisa
                                                etc

                                                taxa sa se achite o singura data si nu la fiecare participare .
                                                eventual se poate renunt la perioada de " stat pe tusa " dupa ce se achita taxa ( daca asa se va hotara la Brașov ) .

                                                in felul acesta , s-ar mai obtine niste fonduri pentru AMATUR care pot sa mai ajute 3-4-5 copii cu echipamentele necesare activitatii.
                                                Boys, be ambitious !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  In Regulamentul Circuitului AmaTuR 2013 scrie:
                                                  2.1.2.2 Legitimati in ligile inferioare (L) Au legitimatie valabila, au participat in ultimii doi ani la competitii de nivel national organizate de FRTM: cadeti, juniori, Divizia B masculin si Divizia A feminin, si se regasesc in inregistrarile FRTM pe anul in curs sau in anul precedent, ca detinand puncte primite la concursurile FRTM. Au statut de legitimat activ atat jucatorii promovati din AmaTuR in divizia B, cat si jucatorii din Divizia B care sunt la prima participare in AmaTuR.
                                                  Nu apare Divizia B Feminin. Unde se incadreaza fetele? Au nivelul de joc al Openistilor din AmaTuR? Eu spun ca nu prea. Intr-o zi exceptionala vor cistiga citeva meciuri, dar in marea majoritate a cazurilor vor pierde. Discutia a fost foarte aprinsa pe forum, la Memorialul Farcas Paneth, din cauza fetelor de la Politehnica Cluj, proaspat promovate in Divizia B si care au fost obligate de Regulament sa participe la Open, pentru ca la Amatori se pot inscrie numai jucatorii nelegitimati.
                                                  Deci ce facem cu Divizia B Feminin? Le obligam sa joace la Open?

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X