Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    In ceea ce ma priveste strict pe mine,eu as prefera ca OPEN-ul sa inceapa dimineata. De cele mai multe ori in deplasare merg impreuna cu cel putin un amic sau mai multi care joaca la Amatori, asa ca nu am de ales si sunt nevoit sa fiu si eu prezent la sala de dimineata si asteptarea pana la ora 14 numai bine nu-mi cade... Cu toate astea nu pot sa nu constientizez ca cea mai buna varianta de organizare a unui turneu(cu 150-200 de participanti la ambele categorii) este cea in forma actuala,cu OPEN-ul de la ora 13 sau 14.
    Daca vreunul dintre cei care nu sunt deacord cu ea vine cu o idee mai buna,demonstrata la cel putin un turneu cu nr mare de participanti,cred ca majoritatea organizatorilor o vor adopta imediat.
    Observ ca multi amatori se plang de timpul de asteptare dintre grupele inferioare si cele superioare...,dar la cei care joaca la Open si vin dimineata constransi de transport,diminuarea cheltuielilor,etc si care asteapta 6 ore ca sa intre la masa s-au gandit? Ar putea sa foloseasca timpul urmarind cateva meciuri interesante dintre jucatorii mai valorosi de la Open( fosti legitimati sau jucatori care au progresat un pic mai mult decat ei si au fost avansati la categoria superioara )
    Ultima editare de Corcoz Costin; 05.nov.2013, 20:33.

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
      Eu consider ca ar fi cel mai bine sa se joace toti la GR?MAD? de la ora 09.30.
      Grupe de 7 persoane,primii 2 din fiecare grupa vor juca la OPEN,urmatorii 3 vor juca la AMATORI.
      Astfel vor progresa si jucatorii AMATORII,jucând si meciuri cu cei e la OPEN.
      Astfel s-ar juca continuu,nemaiexist?nd pauze.
      Singurul inconvenient,ar fi un numar total mai mic de participanti,?n functie de numarul de mese.
      Tot astfel s-ar putea reduce unele cheltuieli de transport,merg?nd mai multi participanti cu aceasi masina.
      s-a incercat vreodata varianta aceasta in Amatur ?
      daca nu , se poate organiza pana in Decembrie ca sa se poata trage o concluzie rapida ?
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #53
        S-au organizat mai multe turnee la Viva, inclusiv B-uri.
        Apar surprize, dar openistii se cam plictisesc... unii joaca cu handicap pentru a intra mai bine in joc.
        TsE

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de TimeShift Vezi post
          s-a incercat vreodata varianta aceasta in Amatur ?
          daca nu , se poate organiza pana in Decembrie ca sa se poata trage o concluzie rapida ?
          Le-a promovat Dan Bodeanu in toate turneele de copii, de incepatori si in turneele B organizate in 2014, asa incat fiecare participant sa poata juca mai multe jocuri.
          In turneele A are dezavantajul unui numar maxim de participanti mai redus (asa cum spune si d-l Fratea), sau a unui timp de joc mai lung, la care se adauga cele spuse mai sus de Emil, diferenta de valoare intre primii openisti si media amatorilor fiind mare.
          Ultima editare de Dan2; 05.nov.2013, 23:16.

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de dinicescuion Vezi post
            Gresiti dl. TOMA nu inversarea OPEN -AMATORI duce la intarzierea programului .Pt. organizatori cifra mica de openisti care sunt dispusi sa vina dimineata la concursuri este problema.
            Vreau sa va contrazic , eu unul sunt de aproape un an de zile la open si in acest an am participat la o multime de turnee, din care doar la 1 singur am plecat acasa de la ora 9, in rest la toate turneele am plecat alaturi de colegii mei dis de dimineata , si de fiecare data am asteptat de la 9 la ora 14 sa ne vina randul sa jucam fara sa zic nimanui nimic, nu avem sali in care sa incapa 40 de mese si sa inceapa toata lumea odata fara sa se incurce unul pe celalalt. Fiecare organizator a incercat formule de joc ca sa limiteze timpul
            , si se pare ca asta e una din cele mai bune, la inceputul amaturului cand se juca la gramada am ajuns acasa de la turnee si la ora 3 dimineata si nu participau atatia jucatori ca acum. Trebuie sa intelegeti si organizatorii , nimanui nu`i place sa stea pana la ora 00:00 in sala ca sa stranga dupa ce se termina turneul
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
              Eu consider ca ar fi cel mai bine sa se joace toti la GR?MAD? de la ora 09.30.
              Grupe de 7 persoane,primii 2 din fiecare grupa vor juca la OPEN,urmatorii 3 vor juca la AMATORI.
              asta nu cred ca merge!
              pentru ca, un openist va putea sa joace oricand la amatori, daca vrea, ... nu va lua locul 1 sau 2 in grupa, ci 3 sau 4, ca sa continue la amatori, unde are sanse mai mari sa ia premii.
              Blade: SCHLAGER CARBON OF+
              FH: Tenergy 05 FX
              BH: Tenergy 05 FX

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de sevraj Vezi post
                Am uitat o propunere: Din acest consiliu director al Amaturului sa faca parte cel putin un jucator care nu este implicat in organizarea de turnee, care sa fie un reprezentant al jucatorilor. Eventual poate cate un om de la fiecare categorie, amatori si open.
                Mi se pare foarte corect, ar trebui sa existe cineva care sa reprezinte jucatorii si sa participe la acea faimoasa sedinta de sfarsit de an, un fel de Bildenberg la care muritorii de rand nu au voie sa participe. Eu as zice ca chiar Mihai sa fie unul din reprezentantii nostru ca are stofa de lider sindical. Banuiesc ca nici un organizator nu s-ar supara de aceasta prezenta.

                Comentariu


                • #58
                  Exista si varianta unor cuplaje pe localitati apropiate.
                  De exemplu: Topoloveni si Targoviște (60km intre ele). Se organizeaza in 2 date: 23 februarie 2014 si 9 martie 2014. In data de 23 se organizeaza la Topoloveni - Open si la Targoviște - Amatori, iar in 9 martie se face invers. In felul asta nu ne mai plangem de cursivitatea concursurilor. In orice circumstanta, ramane problema cresterii numarului de jucatori raportat la numarul relativ constant de mese dintr-o sala si va trebui sa existe o plafonare la un numar maxim de 7-8 jucatori pe masa.
                  www.clubarena08.ro

                  Comentariu


                  • #59
                    Domnilor sunt multe discutii si dezbateri pe tema aceasta!!As dori sa fac si eu o precizare;aria de acoperire a turneelor de tenis de masă ar trebui sa cuprinda toate zonele geografice ale tarii , nu numai preferential unele;dau un exemplu: turnee la Alexandria , Giurgiu ,Slatina inca nu am vazut-macar ca turnee B sa fie prinse in circuit.

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                      Mi se pare foarte corect, ar trebui sa existe cineva care sa reprezinte jucatorii si sa participe la acea faimoasa sedinta de sfarsit de an, un fel de Bildenberg la care muritorii de rand nu au voie sa participe. Eu as zice ca chiar Mihai sa fie unul din reprezentantii nostru ca are stofa de lider sindical. Banuiesc ca nici un organizator nu s-ar supara de aceasta prezenta.
                      La acest"Bilderberg" au participat anul trecut vreo 6-7 amaturisti care nu faceau parte din "comitet" ci pur si simplu au venit in masina cu colegi care faceau parte din acesta(2 doar din masina cu care am venit eu,de ex).Mai mult,unul din cei 6-7,fiind usor "abtiguit" a fost chiar foarte vocal
                      of all the things i lost i miss my mind the most

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                        Domnilor sunt multe discutii si dezbateri pe tema aceasta!!As dori sa fac si eu o precizare;aria de acoperire a turneelor de tenis de masă ar trebui sa cuprinda toate zonele geografice ale tarii , nu numai preferential unele;dau un exemplu: turnee la Alexandria , Giurgiu ,Slatina inca nu am vazut-macar ca turnee B sa fie prinse in circuit.
                        Domnule mmroglobalnet , sa stiti ca daca dumneavoastra nu reusiti sa prindeti turneul prin Alexandria, n-o sa vi-l prinda altcineva.

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                          Domnilor sunt multe discutii si dezbateri pe tema aceasta!!As dori sa fac si eu o precizare;aria de acoperire a turneelor de tenis de masă ar trebui sa cuprinda toate zonele geografice ale tarii , nu numai preferential unele;dau un exemplu: turnee la Alexandria , Giurgiu ,Slatina inca nu am vazut-macar ca turnee B sa fie prinse in circuit.
                          Va raspund cu o maxima:

                          "Mereu m-am intrebat de ce nu face cineva ceva in legatura cu un anumit lucru! In cele din urma mi-am dat un raspuns prin intrebarea: De ce nu as fi eu acel cineva?"
                          www.clubarena08.ro

                          Comentariu


                          • #63
                            Postat în original de cata_60 Vezi post
                            La acest"Bilderberg" au participat anul trecut vreo 6-7 amaturisti care nu faceau parte din "comitet" ci pur si simplu au venit in masina cu colegi care faceau parte din acesta(2 doar din masina cu care am venit eu,de ex).Mai mult,unul din cei 6-7,fiind usor "abtiguit" a fost chiar foarte vocal
                            Pai asta este "reprezentare"?!... colegii de drum ai Comitetului si...un abtiguit vocal"?

                            Ca sa avem si noi amatorii o reprezentare reala si solida la Intrunirea Anuala, ar fi de bun simt (avand in vedere numarul juc. acestei sectiuni) sa fie prezenti nu doar unul, ci doi-trei jucatori (propun pe dl Matei, dl. Dinicescu si "sevraj") care doresc cu adevarat sa sprijine interesele sectiunii amatori, nu 6-7 din colegii organizatorilor care poate din prea multa tovarasie cu companionii de drum, nu ar fi indraznit sa sustina problemele reale cu care ne confruntam.
                            Altfel, iar jucam la matineu, apoi o pauza luuuunga... (cica numai buna pentru a lua notite de la jocurile de open- de parca nu avem internet acasa sa vedem meciuri de top-cand avem noi dispozitie!) si dupa pauza bine-meritata, "bomboana pe coliva": doua grupe la o masa!
                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                            Comentariu


                            • #64
                              Sa zicem ca raportul intre numarul amatorilor si cel al openistilor este de 30/1 . Normal ar fi ca si reprezentarea in comitetul director sa fie dictata de acelasi raport.
                              Eu nu as fi bun sa reprezint pe nimeni, fiindca sunt usor de cumparat. Daca-mi da cineva o bere, joc cum imi cinta el

                              Comentariu


                              • #65
                                Adica dumneata sustii ca localnicul trebuie sa si organizeze turneul in localitatea de bastina nu? Imi ceri sa mi l organizez singur ,sau nu-l va organiza nimeni!!!Ce se intampla cu oamenii care merg sute de km sa joace tenis de placere in orasele tarii, nu are nimeni respect pentru ei?Nu platesc taxe de concurs,benzina ,echipament, etc.?Banii aia nu se duc la organizatia Amatur?Ne mai returneaza cineva banii inapoi?
                                In conditiile astea tu mi ceri sa mi organizez turneul singur?

                                Comentariu


                                • #66
                                  LA intrunire nu se vor intalni "organizatorii" cu "jucatorii", ci reprezentanti din fiecare regiune a tarii, persoanele cu influenta si initiativa din fiecare zona.
                                  Daca credeti ca organizatorul principal invitat din zona d-vs sa dezbata viitorul Amaturului nu isi merita locul, propuneti-le coordonatorilor alt nume.
                                  Sa nu uitam ca fiecare organizator este organizator de doua -trei ori pe an si este jucator de 10-20 de ori pe an. Sunt persoanele care cunosc cel mai bine ce doresc jucatorii si ce pot oferi organizatorii. Asa cum isi primesc oaspetii, la fel vor sa fie primiti atunci cand sunt ei oaspeti.
                                  Antagonismul organizatori - jucatori este o inventie care nu exista decat in discutiile aprinse de pe site.
                                  In privinta userului "sevraj", as fi bucuros daca ar accepta invitatia de a ma insoti (cu drept de dezbatere, si fara drept de vot ) la intalnire!

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Va dau perfecta dreptate domnule Bodeanu,initiativa mea a vrut sa creeze interes in jurul organizarii unor turnee
                                    in localitati unde nu au avut loc pana acum ;nu acuz pe nimeni ,e o simpla dezbatere prieteneasca,menita sa fie dezbatuta de mai multi oameni ai tenisului de masa.
                                    Imi dau seama ca organizarea unui turneu implica multe lucruri:timp ,bani,mijloace logistice,relatii, multa dedicare si mult talent.
                                    Raspund acelui user care imi cerea sa mi organizez turneul singur:cu siguranta ca daca as fi avut posibilitati l as fi organizat!!!!

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                      Adica dumneata sustii ca localnicul trebuie sa si organizeze turneul in localitatea de bastina nu? Imi ceri sa mi l organizez singur ,sau nu-l va organiza nimeni!!!Ce se intampla cu oamenii care merg sute de km sa joace tenis de placere in orasele tarii, nu are nimeni respect pentru ei?Nu platesc taxe de concurs,benzina ,echipament, etc.?Banii aia nu se duc la organizatia Amatur?Ne mai returneaza cineva banii inapoi?
                                      In conditiile astea tu mi ceri sa mi organizez turneul singur?
                                      Stimate coleg,
                                      exista cel putin trei factori importanti care trebuiesc luati in calcul pentru a putea organiza turnee de tenis de masă:
                                      a)locatia
                                      b)logistica
                                      c)organizarea
                                      Pentru reusita deplina a unui turneu este imperios necesar ca toti acesti factori sa fie la nivel optim!
                                      Concret:
                                      -o sala incapatoare(pentru cat mai multe mese),curata si luminoasa,cu suprafata de joc adaptata la cerintele regulamentare
                                      -mese cu fileuri bune(aprobate ITTF),mantinele cat mai multe pentru separarea spatiilor de joc,eventual si cateva scorere
                                      -cel putin o persoana cu experienta in Amatur care sa cunoasca regulamentul si sistemul de desfasurare a turneelor,posibil si bun manuitor al PC-ului
                                      La acestea mai trebuie adaugat:rezistenta la stres,efortul fizic si financiar solicitat de aranjarea salii(incarcat si descarcat mese,etc) si celelalte necesitati,"incurajarile" altor colegi inainte si,mai ales,dupa turneu,etc!
                                      I love table tennis !

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Posibilitetile de organizare la Alexandria depind neaparat de posibilitatile d-vs de a gasi o sala disponibila, de a face rost de cateva mese, de preferinta proprii sau cu imprumut, ceva fonduri initiale pentru plata unor avansuri (cupe, etc), si, mai ales de posibilitatea de a aduce cat mai multi participanti in Alexandria ( prieteni, cunoscuti din localitate sau de la alte turnee).
                                        Sprijin din partea Amaturului puteti avea, dar este neaparat nevoie sa va faceti d-vs calculul inainte pentru ca turneul sa nu devina o "paguba".
                                        Iniitiativaele de turnee au fost intotdeauna din partea localnicilor, iar sprijinul pe masura posibilitatilor Amaturului.
                                        Daca credeti ca se poate inchega un nucleu de amaturisti in Alexandria, va sprijinim cu placere.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Este adevarat ce spuneti domnule Zedler;eu m am referit doar la aria acoperirii geografice;unii jucatori au sanse mari jucand in orasele in care locuiesc ,nu cheltuiesc nici timp nici bani ca sa joace;eu am intrat in acest circuit ca sa cunosc jucatori puternici si sa ma perfectionez;neavand posibilitatea sa joc in orasul meu la un nivel mare , ma plimb prin tara dupa turnee;atata vreme cat imi permite timpul si banii.
                                          - - - Actualizat - - -
                                          Va multumesc Domnule Bodeanu pentru sprijin!!! Cine stie, poate vreodata voi ajunge si eu la acel nivel sa pot organiza !!!
                                          Pana atunci mai am mult de lovit cu paleta ,prioritatea mea principala e jocul!!!!
                                          Cu stima si repesct va salut si ma scuzati pentru interpelare.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                            Adica dumneata sustii ca localnicul trebuie sa si organizeze turneul in localitatea de bastina nu? Imi ceri sa mi l organizez singur ,sau nu-l va organiza nimeni!!!Ce se intampla cu oamenii care merg sute de km sa joace tenis de placere in orasele tarii, nu are nimeni respect pentru ei?Nu platesc taxe de concurs,benzina ,echipament, etc.?Banii aia nu se duc la organizatia Amatur?Ne mai returneaza cineva banii inapoi?
                                            In conditiile astea tu mi ceri sa mi organizez turneul singur?
                                            Oamenii care merg sute de km sa joace tenis de placere, merg acolo unde un localnic a avut initiativa ca singur sau impreuna cu Amatur sa organizeze acel turneu. Spuneti ca locatiile se aleg preferential, ceea ce este o gluma, sper! Nu, stimate domn, locatiile se aleg in functie de interesul aratat de catre cineva (localnic) de a organiza un astfel de turneu. Ne-am obisnuit sa aratam mereu cu degetul catre altii si nu ne intrebam daca facem si noi ceva!
                                            Si, da, eu va solicit sa aveti initiativa, dar nu sa organizati singur cum insinuati dvs.! Sa veniti si sa spuneti: "Uite, vreau si eu sa fac un turneu la Alexandria!. Pentru asta am vorbit la o sala de la o scoala, dar nu am mese sau nu stiu ce trebuie facut mai departe sau care vor fi aspectele organizatorice" Si atunci avem deja un capat pentru a initia ceva.
                                            Pentru a argumenta si mai mult ceea ce va spun, va spun urmatoarele: personal, am facut turnee si in alta parte decat la Topoloveni (Adjud, Valenii de Munte, Chiajna, Sibiu, Curtea de Argeș, Deva, Ramnicu Valcea, poate si altele), in sensul ca am carat mesele proprii si am facut turnee acolo. Dar nicaieri, absolut nicaieri, nu am facut lucrurile pe cont propriu, fara sprijinul unui localnic sau al mai multora. Pentru ca acest lucru este aproape imposibil sau se finalizeaza neferict pentru buzunarul organizatorului! Si asa, in contextuil in care te sprijina cineva, tot exista multe situatii in care dai bani din buzunar pentru a face un turneu.
                                            Va doresc succes si spirit de initiativa in organizarea primului turneu la Alexandria!
                                            www.clubarena08.ro

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                              Ne place sa complicam lucrurile !
                                              Taxa anuala de participare platita la prima participare,iar cei care nu platesc nu li se ia in calcul puctele si nu vor fi inscrisi la urmatorul turneeu pana la achitarea taxei,ar fi mult mai simplu !
                                              Eventual se poate trece la plata in 2 semestre.
                                              Depinde de suma pe care se v-a stabili.
                                              N-ar mai fi organizatori care nu platesc darile !
                                              F corect punctul dvs de vedere!!!
                                              Intregul 'razboi' referitor la taxa de afiliere a pornit din nevoia colectarii unor fonduri majorate in cadrul Circuitului Amatur, necesare achizitionarii de mese, sustinerii unor turnee pt copii,..etc. Amaturul are nevoie de bani pt supravituire! De acord! Dar sa contribuie toti membrii Circuitului printr-o taxa anuala (majorata), nu organizatorii -din taxele de turneu plafonate! Datorita 'taxei Bodeanu' organizatorii se straduiesc sa adune un nr cat mai mare de jucatori la fiecare turneu, pt a nu iesi in pierdere. De aici apare suprapopularea competitiilor urmata de lungirea timpului de asteptare intre meciuri/etape, finalizarea la ore tarzii, nelipsita oboseala si inca un factor f suparator, care atrage scaderea calitatii tenisului de masa: condensul.
                                              Numai cine nu vrea, nu va intelege!!! Cu stima: Stefan Rusu

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Pina la coada tot de la gura membrilor din circuit sa luat(sanwich-ul)poate ca sa nu ne ingrasam ca sa ne miscam mai bine la masa
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Fane ,bine ca nu vedem scris pe mese aici sint banii dumneavoastra,glumesc dar nu este taxa Bodeanu,taxa a fost stabilita de toti reprezentanti zonali.
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Propun liberalizarea taxei pentru turnee,cine vrea sa participe o sa participe oricum daca ai convin conditiile.
                                                Cei pare organizeaza si nu se tin de conditile care le-au postat in anuntul de organizare sa nu li se mai permita organizarea altui turneu sub egida Amatur.

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de dantim Vezi post
                                                  Pina la coada tot de la gura membrilor din circuit sa luat(sanwich-ul)poate ca sa nu ne ingrasam ca sa ne miscam mai bine la masa
                                                  - - - Actualizat - - -
                                                  Fane ,bine ca nu vedem scris pe mese aici sint banii dumneavoastra,glumesc dar nu este taxa Bodeanu,taxa a fost stabilita de toti reprezentanti zonali.
                                                  Imi cer scuze! Nu eu am botezat respectiva taxa, ci altii dinaintea mea au numit-o astfel. SR

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                                                    F corect punctul dvs de vedere!!!
                                                    Intregul 'razboi' referitor la taxa de afiliere a pornit din nevoia colectarii unor fonduri majorate in cadrul Circuitului Amatur, necesare achizitionarii de mese, sustinerii unor turnee pt copii,..etc. Amaturul are nevoie de bani pt supravituire! De acord! Dar sa contribuie toti membrii Circuitului printr-o taxa anuala (majorata), nu organizatorii -din taxele de turneu plafonate! Datorita 'taxei Bodeanu' organizatorii se straduiesc sa adune un nr cat mai mare de jucatori la fiecare turneu, pt a nu iesi in pierdere. De aici apare suprapopularea competitiilor urmata de lungirea timpului de asteptare intre meciuri/etape, finalizarea la ore tarzii, nelipsita oboseala si inca un factor f suparator, care atrage scaderea calitatii tenisului de masa: condensul.
                                                    Numai cine nu vrea, nu va intelege!!! Cu stima: Stefan Rusu
                                                    Ma simt dator sa intervin, deoarece vad ca se fac confuzii grave, si mai ales imi pierd dreptul de paternitate asupra unei decizii luate anul trecut la Brașov.
                                                    In primul rind, nu este taxa Bodeanu. Eu sunt cel ce am propus-o in topical deschis anul trecut, cu propuneri pentru Regulamentul pe 2013. Asa ca va rog numiti-o taxa mea….
                                                    Acum lasind gluma la o parte, am explicat anul trecut, dar mai explic odata, pentru ce am facut aceasta propunere.
                                                    1.Ca si organizator, am pierdut foarte mult timp la inceputul turneului (deoarece inca mai sunt destui care se inscriu la sala) sa verific in fisierul cu clasamentul la zi, daca a platit sau nu, si in momentul in care nu aparea ca platitor, era o discutie neprincipiala prin care eu ii spuneam ca nu a platit, deoarece el asa figureaza in clasament, iar respectivul imi spunea ca el a platit la nu stiu ce turneu, dar organizatorul de acolo nu a virat banii. Ce sa fac? Mai ales ca eu personal stiu ca acea persoana a platit, dar organizatorul nu a virat nici-un ban din cotizatia strinsa? Sa nu-l inscriu? Si aceste discutii au avut loc nu o data, ci de mai multe ori, asta in timp ce ceilalti participanti asteapta sa plateasca taxa. Si uite asa se lungeste timpul de incepere a concursului de la ora 9 la ora 10.
                                                    Plus ca au fost unii participanti care chiar si la turneul final de la Sf Gheorghe, erau cu taxa neplatita, si stiti ce discutii sunt la turneul final, cind locurile sunt limitate.
                                                    S-a intimplat ca jucatori ce au platit taxa pe 2012, si au participat si la peste 10 turnee A si B, nu au avut loc pe lista finala, deoarece au fost jucatori ce nu si-au platit taxa si le-au luat locurile. Daca vreti, pot sa dau si nume, dar imi este jena de jena lor. Oricum daca cititi topical cu turneul final de la Sf Gheorghe de anul trecut, o sa vedeti cine sunt.
                                                    2. Au fost organizatori care au incasat aceasta taxa, si efectiv nu au vrut sa o vireze in contul AMATUR. Pur si simplu si-au bagat banii in buzunar, si concurentii au figurat tot anul cu taxa neplatita, cu toate ca ei au fost corecti si au platit-o.
                                                    Si atunci cel mai simplu mod de evitare a acestor intimplari nefericite, a fost solutia propusa, ca la fiecare turneu care se organizeaza, sa existe aceasta taxa diferentiata pe categoria turneului (B, A, A+), si cine nu o plateste, sa nu I se omologheze rezultatele.
                                                    Pentru ca aceasta taxa sa nu afecteze bugetul participantului, s-a hotarit ca taxa de concurs sa ramina aceeasi, dar ca sa nu afecteze nici bugetul turneului, tot asa s-a hotarit ca organizatorul nu mai este obligat sa ofere sandwich. Deci practic s-a scos sandwich-ul si s- a introdus aceasta taxa.
                                                    Dar din cite am vazut in raportul de buget, sunt organizatori care au fost de acord sa scoata sandwich-ul din obligatiile lor, dar nu au virat aceasta suma catre contul AMATUR, asa cum au fost de acord la Brașov.
                                                    La fel, daca vreti nume, pot sa le dau, dar ei sunt cu rosu in situatia lui Gelu.
                                                    Deci, va rog, nu mai numiti taxa Bodeanu.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X