Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

veterani cu care ne mîndrim

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • veterani cu care ne mîndrim

    va propun un exercițiu de respect, fair/play, admirație și... ce mai doriți dumneavoastra sa adaugați.

    am cunoscut în scurtele și rarele mele deplasari la turneele Amatur, dar și indirect pe forum sau din discuțiile cu alți pasionați de acest sport, câțiva oameni pe care ?i numesc acum „veterani”, dar nu țin neaparat la cuv?ntul acesta. important este semnificația ideii pe care acest cuv?nt o reprezinta în mintea mea, str?ns legat de ce se întâmpla în Amatur.

    este vorba despre acei oameni „veșnic tineri”, care au trecut de 50 de ani și care ne încânta (pe mine cel puțin ) cu pasiunea lor cel puțin egala cu a celor tineri, cu dorința de a fi mereu acolo, printre ceilalți amaturiști și de a încerca macar sa faca ce fac aceștia, iar uneori chiar cu un joc și rezultate remarcabile.

    se „simte în aer” faptul ca ?i respectam pentru ceea ce sunt și ca am vrea sa fie mereu acolo, la masa, de partea cealalta a fileului, dar și lânga noi, pe banca, în momentele de relaxare sau chiar dupa turnee, în locuri unde „ispravile” de la masa de joc sunt transformate în povestioare menite sa stârneasca doar zâmbete și sa întrețina buna dispoziție. iar pentru mulți dintre noi ei reprezinta chiar modele și poate am vrea la un moment dat sa ne fie și „mentori” în joc.

    înainte sa scriu ce am intenționat când am deschis acest subiect, vreau doar sa va invit sa fiți de acord ca esența amatorismului în general, și în special a mișcarii Amatur așa cum o știm noi, este pastrata cel mai bine de acești oameni.

    din punctul meu de vedere, câțiva din ei sunt: Csaba Zedler, Bela Benyovski, Razvan Tutoveanu, Ovidiu Pitac, Antal Denes,......
    așa cum am scris mai sus, eu am cunoscut foarte puțini. și nu știu daca s-a facut pâna acum ceea ce vreau sa propun aici, de aceea încerc marea cu degetul:
    ?i rog pe toți cei care au cunoscut mai bine vreun veteran amaturist și care au fost impresionați macar odata de jocul lui sau de orice alt lucru întâlnit în salile de joc, sa scrie aici povestea lui așa cum o vad ei. ma refer bineînțeles la „povestea” legata de Amatur și de tenis de masă.
    iar fiecare postare la aceasta tema de acum încolo sa fie o poveste frumoasa. și aceasta tema sa serveasca drept „contragreutate” în momentele în care va veți angaja la alte teme în discuții contradictorii care vor degenera în certuri și uneori chiar în jigniri reciproce. suparați, nervoși, indignați, cu așteptarile înșelate, sa mutați atenția voastra spre aceasta tema, sa citiți postarile de aici și sa va schimbați starea sufleteasca.

    v-am invitat sa faceți acest lucru pentru ca eu cred ca AMATUR ?nseamna în primul rând ce veți scrie în continuare aici (daca veți accepta „provocarea” mea ). și aș vrea sa va rog sa ram?neți tot timpul în limitele provocarii, adica sa nu postați aici opinii, argumente, critici. doar fapte și sentimente.

    va urez mult succes!

  • #2
    La turneul de la Gura Humorului am cunscut un domn si spre rusinea mea nu l-am intrebat cum il cheama , dar cand am auzit ca are 70 de ani am ramas foarte uimit, se misca atat de bine ,dovada clara ca sportul te mentine tanar .Acel domn merita tot respectul nostru si e un exemplu pentru toti tinerii, cat si domnul Nascu Horea iar lista poate continua
    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
    BH : Tenergy 05Fx
    FH : Tenergy 05Fx

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Ben Vezi post
      La turneul de la Gura Humorului am cunscut un domn si spre rusinea mea nu l-am intrebat cum il cheama , dar cand am auzit ca are 70 de ani am ramas foarte uimit, se misca atat de bine ,dovada clara ca sportul te mentine tanar .Acel domn merita tot respectul nostru si e un exemplu pentru toti tinerii, cat si domnul Nascu Horea iar lista poate continua
      Acel domn de peste 70 ani,slabut si maruntel,a jucat in aceeasi grupa cu ”TIRBUSON”si a pierdut in meciul direct cu acesta din urma cu 3-2,la mare lupta.Poate ”Tirbuson” intervine aici cu date concrete despre el(nume,prenume,orasul de unde provine,etc.).M-a surprins modestia de care dadea dovada si implicarea sa sufleteasca(determinarea)de a castiga la masa de joc.
      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

      Comentariu


      • #4
        ?mi pare rau ca tema asta „??sta pe loc”??
        exista 2 explicații posibile:

        1.ce am presupus eu este adevarat, adica exista o problema „??tehnica” cu forumul (sa n-o luați ca pe o critica, pur ș?i simplu constat ceva ce se întâmpla ) ș?i anume vor exista totdeauna teme care nu vor fi citite, deș?i unele sunt chiar interesante.

        2.familia Amatur nu-ș?i admira veteranii ș?i nu simte nevoia sa-i puna la loc de cinste... eu chiar cred ca ei merita asta

        Comentariu


        • #5
          Am convingerea ca dl Sinescu de la Ploiești intra in aceasta categorie.Spre rusinea mea,chiar nu mai stiu cati ani are acum....daca nu ma insel eu,peste 75 de ani,poate ma ajuta vreun coleg cu poze si comentarii despre dansul.Multumesc.
          BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
          FH - TENERGY 64
          BH - XIOM VEGA EUROPE

          Comentariu


          • #6
            Pentru mine(nascut in 1959) a fost si ramane o placere sa joc cu acesti "veterani" ai circuitului de la care am ce invata si pe care ii respect neconditionat:'Nea Costica Dutu(Galați),'Nea Titi Matei(Deva),'Nea Ion Dinicescu(Pitești),'Nea Bela Benyovski(Sibiu),'Nea Gigi "Spin" Dinu(București),'Nea Horea Nascu(Cluj),'Nea Razvan Tutoveanu(Brașov),'Nea Costica Radu(Sibiu),Zsolt "Laky bacsi" Lakatos(M.Ciuc),"Attila bacsi" Szavuly(Cristur),Nea Vasile Tarau(Brașov),'Nea Nicu Vladu(Pitești),'Nea Cristi "Chuck" Cristescu(București)"Deny bacsi" Antal Denes(Brașov),'Nea Corneliu Zainescu(Brăila).Amaturul ne mai propune si alti veterani din diferite zone ale tarii care sunt infectati de acest "virus" numit tenis de masă,oameni pe care nu i-am intalnit(inca) la masa de joc dar pe care ii respect in egala masura!Tuturor acestor "eroi de langa noi" le urez ..."Multi ani" in continuare in Amatur!!
            I love table tennis !

            Comentariu


            • #7
              Danke, Herr Zedler! încep sa nu mai fiu mirat de promptitudinea s???i bogatia informat??iilor pe care le oferi de fiecare data când postezi un comentariu pe forum...

              faptul ca domnul Csaba ne-a reamintit atâtea nume într-o postare ,,la repezeala,, demonstreaza ca am avut dreptate când l-am numit si pe el ,,veteran?,,
              si uite as??a ,,provocarea,, prinde s?i mai mult contur... fara sa vrea, poate, maestrul de la Agnita m-a ajutat put??in. el v-a oferit ,,subiectele,, concrete.
              acum as??tept de la voi ceilalti câte o scurta ,,??istorie,, despre oamenii amintit??i mai sus de domnul Zedler. pe fiecare dintre ei cineva sigur îl cunoas?te bine. l-a impresionat poate cu o lectie de viat?a. sau cu un serviciu ,,nereturnabil,,????. sau îl face sa se simta pur s??i simplu altfel când joaca cu el... macar 50 de cuvinte merita cred eu fiecare din aces??ti oameni. acum va astept pe dumneavoastra sa completam aceasta ,,pagina,, dintr-o istorie nescrisa a Amaturului.
              daca mai sta mult ,,pagina,,?? asta goala, voi considera nu ca nu vret??i sa scriet??i, ci ca poate nu s??tit??i sigur cum ar trebui sa arate acele 50 de cuvinte.
              ?n momentul acela ma voi simt??i obligat sa scriu s??i eu aici, ca model, povestea care-mi sta mie în minte.... des?i eu n-am intent?ionat sa ,,???dau tonul,,?? aici, ci doar sa ,,??aprind scânteia,,????
              Ultima editare de adimucu; 22.nov.2013, 10:37. Motiv: anumite caractere apar automat gre??it ?n text, de??i eu le scriu corect (diacritice sau ghilimele )

              Comentariu


              • #8
                Lista cu veterani din acest circuit este cam subtire momentan,dar se v-a materializa pe parcurs cu multe persone cu care ne place si ne face mare placere sa ne reintalnim,pe langa cei enumerati mai sus.
                D-ni;Thot S.;Toma F.;Bodin I.;Szakacs B.Zedler I. si C.;Bodeanu D.;Marin F.;Popa M.;Ciobanu[dc] etc.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de csabazedler Vezi post
                  Pentru mine(nascut in 1959) a fost si ramane o placere sa joc cu acesti "veterani" ai circuitului de la care am ce invata si pe care ii respect neconditionat:'Nea Costica Dutu(Galați),'Nea Titi Matei(Deva),'Nea Ion Dinicescu(Pitești),'Nea Bela Benyovski(Sibiu),'Nea Gigi "Spin" Dinu(București),'Nea Horea Nascu(Cluj),'Nea Razvan Tutoveanu(Brașov),'Nea Costica Radu(Sibiu),Zsolt "Laky bacsi" Lakatos(M.Ciuc),"Attila bacsi" Szavuly(Cristur),Nea Vasile Tarau(Brașov),'Nea Nicu Vladu(Pitești),'Nea Cristi "Chuck" Cristescu(București)"Deny bacsi" Antal Denes(Brașov),'Nea Corneliu Zainescu(Brăila).Amaturul ne mai propune si alti veterani din diferite zone ale tarii care sunt infectati de acest "virus" numit tenis de masă,oameni pe care nu i-am intalnit(inca) la masa de joc dar pe care ii respect in egala masura!Tuturor acestor "eroi de langa noi" le urez ..."Multi ani" in continuare in Amatur!!
                  Desi am tot respectul pentru toti cei enumerati, ba chiar pentru multi altii care nu au fost trecuti in lista, multi dintre ei onorandu-ma cu amicitia ori prietenia lor, totusi sper ca nu m-ati trecut inca la veterani, domnule Zedler. E adevarat ca am deja 43 de ani, dar mai am mult tenis de jucat pana la 70 . Glumesc, insa am vazut numele de Costica Radu prin care il aveati in vedere pe dl. Constantin Radu din Sibiu - caruia ii urez multa sanatate ( de fapt, e o urare care se adreseaza tuturor amaturistilor, tineri sau varstnici ) - si m-am gandit ca m-ati trecut deja la o varsta venerabila . Si, daca tot m-am apucat de scris, fac o mentiune: nea Cornel Zainescu e din Galați.

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu trebuie sa uitam de Toncean Mircea din Reghin, Dl Fancsali Kalman (lunca de Sus) si Dl. Imecs Attila( Miercurea Ciuc), Dl. Onet si Dl. Lepadat din Sighișoara... si lista ramane deschisa.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de raducu Vezi post
                      Desi am tot respectul pentru toti cei enumerati, ba chiar pentru multi altii care nu au fost trecuti in lista, multi dintre ei onorandu-ma cu amicitia ori prietenia lor, totusi sper ca nu m-ati trecut inca la veterani, domnule Zedler. E adevarat ca am deja 43 de ani, dar mai am mult tenis de jucat pana la 70 . Glumesc, insa am vazut numele de Costica Radu prin care il aveati in vedere pe dl. Constantin Radu din Sibiu - caruia ii urez multa sanatate ( de fapt, e o urare care se adreseaza tuturor amaturistilor, tineri sau varstnici ) - si m-am gandit ca m-ati trecut deja la o varsta venerabila . Si, daca tot m-am apucat de scris, fac o mentiune: nea Cornel Zainescu e din Galați.
                      Multumesc pentru promptitudine Raducule!In graba,am facut o confuzie (..de vreo 80 de Km),asa cum l-am omis si pe 'Nea Ovidiu Pitac(Brașov) de pe "lista" mea,care cuprinde doar acei amaturisti mai in varsta decat mine cu care am jucat si care m-au impresionat!.Cu acestia "am incrucisat sabiile" de-a lungul celor aproape patru ani petrecuti in diferite turnee la "Amatori",dar mai sunt destul de multi veterani "Openisti",cu care nu am avut inca "onoarea" sa joc!Sper sa apuc acele timpuri..cine stie ??!!Vezi tu,Raducu,tocmai in asta consta farmecul turneelor la gramada,uneori poti juca cu Openisti(tineri sau "veterani") cu care nu te intalnesti "tot timpul" la amatori,iar motivatia devine cu atat mai mare cu cat "numele" din fata ta este mai rasunator!!!
                      I love table tennis !

                      Comentariu


                      • #12
                        Se poate continua cu domni Rus A. -BV;Dica C-tin-OT;Doba V.;Toma D.-AG;I se spunea ''Profesoru''Preda Nic-C.de Argeș,vesnic tineri Lungu S.-BR si Parnica L.-BC;ETC.
                        Lista deschisa,asteptam !

                        Comentariu


                        • #13
                          Sh?umi (Mihai Sumulea) ?mplines?te în februarie anul viitor 70 de ani si asa cum spune are mai multi ani de tenis decat ani de viata ai multora dintre noi. Ii dorim multa sanatate, viat?a lunga s?i sa joace mereu tenis as?a cum o face acum. M-am ?nt?eles cu el sa nu îl bat la masa de tenis decât dupa ce eu voi ?mplini 100 de ani
                          Ultima editare de macocco; 22.nov.2013, 23:11.
                          TB ZLF & T05/T05FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Daca tot veni vorba la-ti cam uitat pe nea Ovidiu Pitac care dupa parerea mea este cel mai reprezentativ dintre veterani

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de dantim Vezi post
                              Daca tot veni vorba la-ti cam uitat pe nea Ovidiu Pitac care dupa parerea mea este cel mai reprezentativ dintre veterani
                              Dane bacsi vezi postul #1,vi cu berea[lada]la bv.

                              Comentariu


                              • #16
                                Hai, ca nu suntem chiar asa de batrini ca sa ne scrieti deja epitafurile

                                Comentariu


                                • #17
                                  Bun... vad ca ceva *agita??ie* am facut, dar tot nu ave??i prezenta de spirit sa cititi ce am scris eu pe aici si sa urmati scopul acestei teme. sau inca nu sunteti destul de *temerari*... ce observ este ca se completeaza din ce in ce mai mult un fel de *lista* cu numele veteranilor...dar nu lista era intentia mea, desi e binevenita.
                                  in continuare mentin deschisa si va reamintesc provocarea acestei teme: luati unul din acesti oameni si incercati sa-i faceti un mic *portret*, din ceea ce v-a impresionat mai mult la el, atât ca amaturist, cât si ca om.
                                  hai sa ma incumet eu sa fac primul pas...vad ca pana la urma tot un model se cere aici. si inainte de asta va rog sa fiti ingaduitori cu faptul ca nu voi mai pune ghilimele si nu voi mai folosi diacritice. asta ar putea dauna putin, dar nu stiu de ce intr-o zi brusc s-a intamplat ceva cu serverul pe care sta forumul si acum imi zapaceste tot ce scriu cu diacritice...
                                  - - - Actualizat - - -
                                  Ca sa nu avem discutii, incep prin a va argumenta de ce domnul Csaba Zedler din Agnita este veteran.
                                  Pe vremea cand aproape terminasem liceul si se apropiau primele examene serioase, incercam sa mai *fur* timp liber si asa am ajuns la primele tentative de a tine corect in mana o paleta de tenis. M-am nimerit cumva la un *turneu* scolar, la care participau si *juniori* foarte priceputi. Cand s-a incheiat turneul, a aparut prin zona domnul Zedler, care l-a provocat pe castigator la un fel de meci de *gala*. Domnul Zedler ii spunea elevului *pustiule*, deci va dati seama ca era deja trecut prin viata. Eu nefiind atunci decat la inceputuri in acest domeniu, nu mi-am dat seama imediat de ce era atat de important ca acel coleg al meu sa joace *finala neoficiala* cu domnul Zedler. Cateva minute mai tarziu, un alt adult prezent prin zona ne reamintea: *mai baieti, cand era asa ca voi, Csaby a castigat campionatul judetean la categoria lui de varsta*......... eu va mai spun doar atat, ca de atunci au trecut 25 de ani...!
                                  Csaba Zedler este cu siguranta veteran, pentru ca eu stiu sigur ca a avut deja o cariera lunga ca fotbalist, iar acum dupa multa vreme mai joaca tenis de masă. Cum am spus, ca sa n-avem discutii.....

                                  La mine tenisul de masa nu prea *s-a prins*. Si n-am mai jucat o perioada. Dupa care am inceput si eu sa frecventez barurile din oras, coridoarele liceului atunci cand nu erau cursuri sau clubul elevilor din oras, oriunde unde era o masa de tenis. Si am jucat inclusiv cu buretele de sters tabla in loc de paleta. (fara succes, bineinteles ).

                                  La un moment dat, absolut intamplator, am fost abordat pe strada de domnul Zedler, care m-a intrebat direct daca nu vreau sa merg sa joc cu el cateva seturi. Initial m-am blocat si era sa nu mai stiu cum ma cheama. Domnul Zedler avusese o cariera sportiva mai mult decat respectabila ca fotbalist, dar stiam sigur ca are un cuvant de spus si in tenis de masă. Si ma gîndeam ca dupa cinci minute cu mine la masa va regreta ca m-a invitat. Dar atat de directa si de sincera a fost invitatia incat am lasat orice inhibitie deoparte. Si aici deja am amintit o calitate deosebita a domnului Zedler: tonul direct si sincer cu care abordeaza pe oricine.

                                  Ulterior, intalnirile acestea au devenit frecvente. Iar stilul lui de a aborda *antrenamentul*
                                  mi-a lasat mereu impresia ca pot mai mult si m-a facut sa simt o placere extraordinara pentru acest joc, nicidecum sa fiu stingherit de nepriceperea mea. Asta e o alta calitate: oamenii se simt bine în prezenta lui.

                                  Mergand asa la aceste *sedinte de timp liber*, m-am trezit intr-o zi cu alta *surpriza*: fara prea multe pregatiri, domnul Zedler mi-a propus sa merg cu el la un turneu Amatur. Asta e alta calitate: e oricand gata sa imparta cu altii experienta proprie, mai ales cea pozitiva. Iar acest prim turneu la care am fost cu domnul Zedler, si urmatoarele vreo 2 dupa scurt timp,
                                  mi-au trezit neasteptat pasiunea pentru tenisul de masa. Si pentru aceasta miscare impresionanta care este Amatur.

                                  Un alt lucru care merita spus despre domnul Zedler este faptul ca el se pricepe sa trezeasca in oameni orgolii in sensul bun. Colegul nostru de *suferinta* de la Agnita, Dumitru Nicula, e o dovada palpabila. In prima perioada, cand ne intalneam intr-un garaj, eu radeam efectiv de el si il invingeam mereu. Astazi, cu orgoliul *biciuit* de domnul Zedler, Dumitru Nicula
                                  ( *Geo* ) a ajuns sa cocheteze cu primele 100 de locuri in clasamentul Amatur...!

                                  Mai vreau sa spun despre Csaba Zedler ca are si un simt al umorului bine dezvoltat, gusta cu placere oricand o gluma buna, dar e in stare la randul lui sa destinda orice frunte mai *incretita*. Mai este si *baiat de gasca* pe deasupra. Nu s-a suparat deloc cand intr-o seara am aparut la sala cu slanina, ceapa si o *jumate* de rachiu...ci dimpotriva m-a felicitat pentru intentie si a dat imediat la o parte de pe masa vreo 2 palete pe care le pregatea pentru lipit.

                                  Daca am putut scrie toate astea, in nici un caz nu pot sa las deoparte ceea ce mi se pare cel mai important la *veteranul* Csaba Zedler. Ambitia lui nemasurata de a duce lucrurile spre mai bine si de a impartasi altora din experienta si *stiinta* lui. De la *serile cu tenis* din garaj am ajuns acum datorita lui sa avem la Agnita un loc mai potrivit pentru aceasta activitate. Iar in jurul lui se strang astazi cativa *viitori veterani* . Faptul ca este preocupat serios sa insufle tinerilor pasiunea si, de ce nu, stiinta tenisului de masa, este dovedit si de turneul final pentru copii pe care deja l-a organizat la Agnita. Din cate am vazut eu acolo, copiii s-au simtit excelent.

                                  Va las pe voi sa judecati daca pentru un veteran mai este nevoie si de alte calitati ca sa ramana pentru totdeauna o pagina care va fi citita cu aceeasi placere ca cea pe care o simtim cand o taietura din rever musca tusa si ne asigura castigarea setului...

                                  Si va rog sa ma iertati pentru ca am scris mai mult de 50 de cuvinte.
                                  Cam asa ar trebui sa arate ceea ce vreau sa scrieti si voi despre alti veterani. Ma refer la continut. Eu m-am cam *lungit*...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                    Dane bacsi vezi postul #1,vi cu berea[lada]la bv.
                                    Postul 11,.......adu doua lazi

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      In legatura cu d-nul de care a pomenit Ben si doctorul(Priza Tok) in prima pagina ma simt dator sa raspund si credeti-ma ca merita.Intradevar am jucat cu el in gr.inf.si am cistigat destul. de ogreu.D-nul este din Bacău si il cheama Ciocoiu Gheorghe ,are 70 de ani si o poveste de viata fantastica,a fost cadru militar(pilot de aviatie) nu a fumat si nu a fost beat niciodata(chiar daca bea ifiecare zi un paharel de visinata si un pahar de vin dupa masa) actualmente are o grupa de copii pe care o antreneaza si joaca cam patru ore pe zi cind merge la sala.In grupe a luat set sau seturi la fiecare dintre noi inclusiv capul de serie nu a avut meci usor cu el !!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                        Postul 11,.......adu doua lazi
                                        Bine Emi s-a facut,adevarat este si in#11,corect fiind si in #1
                                        Uite asa facem piciorul de lazi,daca jucam la dublu.
                                        Acum sa trecem si la lucruri mai seriose
                                        Cozma Catalin,un inpatimit acestui joc,remarcabil prin ardoarea si sacrificiul timpului liber dedicat petru promovarea si dezvoltare tenisului de masa in zona Moldovei si nu numai,un exemplu pentru multi tineri amaturisti a modului de abordare a fiecarei partide si penrtu sportivitatea acestuia .
                                        Sunt mandru ca am avut onoarea sa ne intalnim la masa de joc.
                                        Cu stima.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Domnul Rizescu Gheorghe din Mioveni are in jur de 73-74 de ani, dar pare cel mult de 60 de ani. Se vede pe dansul ca viata cumpatata si sportul au fost la mare cinste. M-a impresionat mult vitalitatea lui, la o varsta cand altii de abia mai merg ajutati de un toiag. Sa dea Domnul sa ajunga cati mai multi amaturisti ca la varsta lui sa arate aceeasi putere si ambitie de a nu ramane in urma celor mai tineri.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Haideti, domnilor, ca se poate...!
                                            Cam timid, dar vad ca incepeti sa va dati drumul...
                                            Astept incercari mai indraznete...altfel va trebui sa-l cinstiti cu totii pe Domnul Zedler... am impresia ca va veni la Brașov.
                                            Dupa ce am scris eu aici (si am scris foarte serios ) sigur merita sa fie cinstit...!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              O intimplare interesanta dar care da dovada adevaratului spirit de amator si iubitor al tenisului de masa. Se numeste Bajko Karoly din Gheorgheni veteran 100% ( spre rusinea mea nu stiu virsta exacta, dar bine trecut de 60 ) fiind internat la fizioterapie la Miercurea Ciuc a aflat ca la nici 7 km la Siculeni se organizeaza un turneu B. Ce credeti ca la lasat inima sa nu participe? Bineinteles ca nu, a sters-o de la spital si a participat la turneu unde am si luat bataie de la dinsul. Ieri la turneul de la Sfintu Gheorhge ne-am intilnit si l-am intrebat cum se simte, ma asigurat ca in afara de umarul drept care il durea dupa ( atentie! ) un accident la ciclocros, este apt de joc. Ce ziceti domnilor avem ce invata dela Bajko bacsi?
                                              BL = Levi Sintech ALL-
                                              FH = Joola Badman reloaded
                                              BH = Tibhar Super Defense 40

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Multumesc pentru "introducere" Aline!Se vede treaba ca tu ai fost si ai ramas impresionat de aceste inceputuri ale tenisului de masa la Agnita insa,pastrand realitatea faptelor,eu nu ma prea consider un "deschizator"!Adevarul este ca la varsta la care ,intr-adevar,am cucerit titlul judetean(pe vremea "Daciadelor") in 1978,13 martie,eram deja un "fotbalist" de "C" cu potential,iar tenisul de masa il practicam ca distractie si jucam cu adevarat foarte relaxat la toate meciurile disputate.Aveam in fata ochilor imaginea lui Florin Vaida,un baiat mai mare ca mine cu vreo 2-3 ani care a fost cu adevarat un deschizator de partie al tenisului de masa in Agnita si un real exemplu pentru mine,el a fost primul campion judetean la tenis de masă din Agnita,prin anii '75-76, care,ulterior,a facut o frumoasa cariera in acest sport!!!!..........
                                                Revenind insa la subiectul nostru,nu stiu de ce dar eu nu am "tendinta" de a ma considera un "veteran",motiv pentru care in relatarea mea i-am mentionat doar pe acei cu care am jucat efectiv la masa,amaturisti mai in etate decat mine!Pe cei "de-un leat" cu mine nu ii consider veterani considerand ca si ei au aceeasi viziune ca si mine.Chiar daca in ochii tinerilor noi cei peste 50 de ani suntem considerati cu totii veterani,dorinta unora(a mea cel putin) este de a mentine "sus" drapelul in fata tinerilor si de a le calauzi pasii in sport si viata,facand o pledoarie in favoarea sportului si a tenisului de masa in special,demonstrand tuturor ca adevarata pasiune poate inlatura orice bariera,fie ea fizica,etnica sau sociala!Iar faptul ca azi vorbesc despre tenis de masă si nu despre fotbal,cum ar fi poate normal dupa "o viata intreaga pe gazonul verde",aceasta se datoreaza cadrului sanatos,prietenesc si cu adevarat sportiv pe care l-am descperit in acesti ani in Amatur,fapt datorat tocmai prezentei acestor "adevarati" veterani ai Amaturului pe care am avut placerea de a-i infrunta la masa si,mai apoi,onoarea de a-i cunoaste si aprecia ca oameni!!
                                                In fata lor,dar si a celor pe care nu i-am cunoscut inca personal dar pe care insa ii salut cu respect la orice aparitie intr-o sala,a tuturor celor care se regasesc in aceasta categorie amintita,CHAPEAU!!!!!!!!
                                                I love table tennis !

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  tin sa amintesc si pe dl HEDER ANDREI DIN SIGHETUL MARAMATIEI !un domn distin in varstra de 70 ani poate mai mult un om pe care am avut placerea sa il cunosc si sa joc cu dinsul toata stima !!
                                                  ar mai fi dl Dezso attila 69 ani dej antrenor de tenis iubind acest sport din copilarie se mentine tare si azi si sigur ca mai sunt ,,,cinste lor !! ,
                                                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X