Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

taxa de ?nscriere și formatul turneelor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • taxa de ?nscriere și formatul turneelor

    Exista o problema care nu va fi rezolvata niciodata din pacate. Nu se poate face nimic fara bani. Iar despre investiția pe care o face orice organizator...asta doar respectivul organizator poate spune concret și corect. Ce pot eu sa presupun este ca aproape niciodata omul acela nu-și va „recupera” investiția. Nu știu daca s-a întâmplat asta vreodata și nici nu cred ca am dreptul (de fapt nu știu daca cineva are dreptul ) sa încerc sa aflu raspunsul la întrebarea asta.
    Mi s-a întâmplat în trecut sa platesc taxe de ordinul a 10 lei noi pentru a juca o ora de tenis în locații care numai pentru tenis de masă nu erau destinate..., iar despre ambianța nu mai vreau sa comentez. Și am platit, chiar de mai multe ori.
    Lu?nd contact cu Amatur, am întâlnit situații în care taxa de înscriere a fost chiar de 10 lei (bineînțeles, am platit și taxe mai mari în unele locuri ). Nu mai pun la socoteala cheltuielile pentru deplasare. Dar trebuie sa spun ca la turneele Amatur m-am simțit infinit mai bine decât în orice „spelunca” în care jucasem tenis de masă la mine în oraș. Și asta indiferent daca cineva mi-a dat o sticla de apa, un sandvich sau...nimic. Daca mi-a fost sete și n-am avut apa, mi-am cumparat o sticla de apa de la chioșcul din apropierea salii. Daca mi-a fost foame și nu mai erau sandvichuri prin sala, mi-am cumparat un sanvich de la același chioșc (sau de la altul). Și nu m-am suparat absolut pe nimeni și nici nu mi-a trecut prin cap vreodata sa pun în discuție acea „taxa de înscriere”. Totdeauna am considerat-o ca pe ceva necesar.

    Bineînțeles ca scopul oricarui organizator este sa aiba cât mai mulți „oaspeți”. Iar cum ?i atrage și cum ?i convinge sa vina și data viitoare ar trebui sa fie doar decizia lui. Ar trebui lasați oamenii sa organizeze turnee câte vor și unde vor. Problemele inerente care pot sa apara sunt de fapt rezolvate de „legea cererii și ofertei”. Nu s-a apucat pâna acum nici un organizator (Doamne, ferește...! ) sa ia oameni de m?na și sa-i t?rasca, fara voia lor, pâna la el la sala, ca sa-și poata organiza turneul. Tot ce fac organizatorii este sa puna totul la punct, sa anunțe turneul pe forum, iar apoi sa aștepte cu inima str?nsa cât mai multe înscrieri...

    Exista o doza de „nebunie” în sufletul acestor oameni, fara de care ei n-ar putea fi organizatori de turnee. Așa cum o doza de „nebunie” exista și în sufletul oricarui om care se pune pe drumuri în zilele de sâmbata... Eu cred ca n-ar trebui sa apara tot felul de reguli care sa ?ngradeasca din toate parțile modul în care se organizeaza turneele Amatur. Nu ma refer la regulile jocului sau la desfașurarea propriu-zisa a competițiilor (grupe, trageri la sorți ). Ma refer la tot ce se întâmpla înainte ca oamenii sa ajunga în fața mesei. Organizatorii trebuie lasați sa ofere ce au de oferit, iar amaturiștii trebuie lasați sa aleaga daca sa mearga la un turneu sau la altul sau chiar la niciunul.
    Iar daca un organizator își recupereaza „investiția” sau nu, este problema lui. Amatur probabil nu s-a nascut într-un singur loc din țara asta, dar sigur va merge mai departe tocmai pentru ca acum exista nenumarate locuri în care niște oameni au disponibilitate de a organiza turnee. Eu zic sa nu fie descurajați...
Who has read this thread:
Procesare...
X