Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Visco cere ajutor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Salut

    Postat în original de Sherkan
    Salut Vali.
    Ai putea să faci o compara?ie a lemnului t?u cu ceva de la bty.
    Vroiam s?-mi iau un Donic SawTec Baum OFF, are control mare sau un Donic Waldner Black Devil Carbon Balsa, dar mai pus pe gînduri cu lemnul t?u Galaxy MC1.
    Greu de zis - pare asemanator ca feeling cu Jonyer dar este ceva mai rapid si la skimburi tari e mai stabil. Poate ca e ceva asemanator cu Grubba Carbon de la BTY.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #27
      Grubba carbon ALL+ are viteza mai mica si cel mai mare control dintre toate carboanele BTY. Eu banuiesc ca MC1 are viteza mai mare si mai aproape de Jonyer Hinoki ca feeling, deci mai moale. O fi oare un OFF-sau totusi un OFF?
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de VISCO
        Grubba carbon ALL+ are viteza mai mica si cel mai mare control dintre toate carboanele BTY. Eu banuiesc ca MC1 are viteza mai mare si mai aproape de Jonyer Hinoki ca feeling, deci mai moale. O fi oare un OFF-sau totusi un OFF?
        Io zic ca e un OFF- desi poate ratingurile zic altceva
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #29
          Am dat cu Grubba Carbon si mi s-a parut f pretentios pt ca toate mingile lungi se duceau la 2 cm de masa si era f instabil.Dupa un timp am dat cu un alt grubba carbon de la cineva si sarea f bine si ca viteza era OFF.Asa ca iar incepem o discutie ca fiecare lemn are particularitatile lui si sunt mari diferente intre aceleasi modele

          Comentariu


          • #30
            visco cere ajutor

            1-problema credintei in DUMNEZEU cred ca a rezolvat-o Pascal cu silogismul lui(nu ai nimic de pierdut daca,crezi}
            2-mai greu este cu credinta in HRISTOS,MAHOMED,etc.aici este mult de comentat si parerile pot diferi.
            3-problema nu este de numerologie ci de organizare,baza de selectie mare si apoi intervin legile probabilitatilor.la asta m-am referit.ca exista si exceptii gen Ilie Nastase la noi asta este.
            4-este normal ca jocul si loviturile cu fetele chinezesti sa fie diferite pt.ca au si caracteristici diferite.de altfel pe site-ul "butterflyonline .com"sint filmulete in care iti arata cum trebuie sa lovesti cu fetele bryce,tenergy,etc.
            5-problema pe care eu am ridicat-o a fost ca lipirea pe care am facut-o la fetele chinezesti pe care le-am avut si le am nu m-au condus la sunetul si saritura pe care am vazut-o la WL inainte de serviciu de exemplu.pe cind la cele cu speed -glue incorporat de la bty,tibhar,andro ,am reusit.
            6-dau un vin de Drăgășani celui care reuseste.

            Comentariu


            • #31
              Mi-am comandat deja MC 1 si va fi bine daca este OFF-, ca pe acolo sunt eu. Daca e OFF nu-i nimic, tot bine, numai sa fie moale si f putin elastic. Sper ca astea de la Galaxy sa fie mai omogene. I-am rugat pe chinezi sa-mi aleaga unul mai usor pt ca am mana subtire si incheietura elastica.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #32
                Bun. Is curios ce parere ai de el. Am trecut la Hurricane 3 pe forehand si merge foarte fain. Lemnul estompeaza feelingul de "dead rubber" al H3. Chiar am saritura aia a lui Liqin inainte de serviciu pe care o vroia dinu
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #33
                  .. daca cautati un OFF- indraznesc sa va recomand sa testati si un Stiga Tube Light, nu este scump, se gaseste usor si are un control remarcabil la distanta mica si medie, o sa capaciti fara probleme toate top-spinurile adversarului..

                  Comentariu


                  • #34
                    Din cate palete am avut (si am avut foarte multe) nu am nimerit niciodata un OFF- curat si bun. ALL+ si OFF multe. Acum pot juca si cu OFF bine dar trebuie sa fie mai moale si putin elastic. Defapt cele doua sunt complementare desi am mai auzit vorbindu-se despre lemne rigide dar moi la suprafata.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #35
                      Donic

                      A jucat cineva cu Donic Waldner Dotec Hinoki, Donic Waldner Black Devil Carbon Balsa, sau Donic Baum Saw Tec.
                      Blade: TBS Old Tag
                      Fh:XIOM Vega Pro
                      Bh:XIOM Vega Pro

                      Comentariu


                      • #36
                        Eu am pe acasa Waldner Dotec AR si Waldner Dotec Carbon.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #37
                          Cum sunt lemnele ca feelig ?i control.Eu am dat cu un Donic Baum Saw Tec ?i mi-a pl?cut un pic c-am rigid. înc? mi-a? lua pe Donic Waldner Dotec Hinoki. Cum se comport? darker hinoki al dumneavoastr? ? Am înteles că cu lemnele Hinoki e mai greu de jucat.E dur ai feeling pe el?
                          Blade: TBS Old Tag
                          Fh:XIOM Vega Pro
                          Bh:XIOM Vega Pro

                          Comentariu


                          • #38
                            In Dotec AR mi-am pus mari sperante dar... nu. Dotec Carbon a avut un control mult mai bun la viteza mai mare. Este si mult mai "galagios" daca pui fete bine lipite sau cu efect incorporat. Darker Hinoki este fantastic. Feeling extraordinar de placut, moale si control excelent.Nu suporta comparatie cu BTY Swift sau Cryzer, este mult mai bun. Am gandit bine: nu poate fi lent (DEF) un lemn hinoki 7 straturi. De fapt a fost construit pentru stilul defensiv modern care presupune mult atac si nu-i deloc pasiv. Cu fete corespunzatoare se poate juca ofensiv fara probleme, dar cu mult mai mult simt decat cu unele lemne ofensive "nesimtite".
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              Domnule Visco!

                              Donic Waldner Dotec Hinoki are acee?i vitez? ca Waldner Dotec Carbon, dar mai mult control. Mi se pare un lemn foarte bun.Speed=94, Control=87.
                              Am v?zut că au acela? fel tip de priz? la mâner.pt m?na dreapt? sau st?ng?.
                              Pare c-am gros mânerul în partea de jos. Se a?eaz? bine în m?n??
                              are o priz? fix? sau îl po?i roti?
                              Mulțumesc anticipat!
                              Blade: TBS Old Tag
                              Fh:XIOM Vega Pro
                              Bh:XIOM Vega Pro

                              Comentariu


                              • #40
                                Cu cifrele seci date de fabricanti sau dealeri este greu de nimerit un lemn bun dar cand nu ai alta alegere, ramane singura optiune. Sunt sigur ca cele doua lemne in discutie, nu au in comun decat o parte din cifre. Feelingul lor trebuie sa fie foarte diferit.
                                Referitor la priza, va pot spune ca da, este foarte comfortabila, dar exista varianta pentru mana stanga sau cea dreapta. Defapt, manerul este curbat in plan lateral, lemnul avand mereu acelasi FH si acelasi BH, care nu se pot inversa decat cu pretul inconfortului. Sau, ma rog, uni joaca si cu el invers fara sa fie deranjati de priza inversa. De rotit nici vorba, este poate cel mai contraindicat lemn de rotit din cate exista. Deci nu!
                                Un plus ar fi conicitatea exagerata a manerului, care face ca mana uda, sa alunece usor catre in fata, aducand-o tot timpul in pozitia optima (corecta) de priza sau mai bine zis facand aproape imposibila parasirea prizei corecte.
                                Un minus al seriei Dotec este faptul ca structura de balsa groasa, acoperita de straturi f subtiri de lemn mai tare, fac ca acestea sa fie foarte fragile la impact neprevazut cu masa. Sunt ca ouale: ai spart coaja, se strica oul!
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #41
                                  as avea eu un Darker d vanzare 5p-2a 140ron un lemn f bun OFF-/OFF
                                  nu vibreaza si e d o calitate excelenta, visco poate confirma k a jucat cu el
                                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Nu am jucat (inca) cu lemne Juic sau Armstrong, dar Pana acum este clar ca Darker este cel mai priceput brand in a lucra cu Hinoki, de altfel este si normal, pentru ca sunt Japonezi, unde este patria acestui lemn. 5P-2A este un lemn extraordinar, intradevar!
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Mulțumesc pt detalii. m-am exprimat eu gresit cu rotitul. Vroiam să m? refer las faptul că atunci când vreau să dau cu revereul îmi schimb un pic pozitia m?nii pe lemn. Iar Donic Waldner Dotec Hinoki din câte am citit despre el e numai din lemn hinoki.

                                      DONIC Waldner Dotec Hinoki DONIC’s Waldner Dotec Hinoki blade consists of a specially-glued combination of three hinoki plies.

                                      The thicker hinoki inner ply provides the necessary rigidity and speed, whereas the thinner hinoki outer plies give exceptional control when returning the ball. The fine, but hard, plies give the blade its exceptional speed, with good control and exceptional feel.
                                      It is suitable for combining many different strokes, which is why it is named after Waldner- who plays the most - varied game of anyone! The Dotec handle guarantees extraordinary comfort and feel.
                                      Blade: TBS Old Tag
                                      Fh:XIOM Vega Pro
                                      Bh:XIOM Vega Pro

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Daca este numai hinoki 3 ply, atunci este bun. Bineinteles ca sunt multe secrete privind lipirea straturilor, dar Donic nu face de ieri lemne asa ca trebuie sa fie bun.
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Speed: 94
                                          Control: 87
                                          Weight: 90
                                          Ply: 5+2
                                          Are 7 straturi. Eu am crezut că este tot hinoki, din descriere ce o d?deau.
                                          Am ?n?eles că este vorba 3 feluri de hinoki, mai sub?iri sau mai groase.
                                          A?a am gîșit la megaspin.

                                          La dandoy ?i d? numai 3 straturi
                                          Speed: 10
                                          Control: 9
                                          Weight: +/- 92 gr
                                          Plies: 3
                                          DONIC’s Waldner Dotec Hinoki blade consists of a specially-glued combination of three hinoki plies. The thicker hinoki inner ply provides the necessary rigidity and speed, whereas the thinner hinoki outer plies give exceptional control when returning the ball.
                                          Blade: TBS Old Tag
                                          Fh:XIOM Vega Pro
                                          Bh:XIOM Vega Pro

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            M-am uitat pe siteul Donic.de si se pare ca Dandoy este mai aproape de adevar. 3 ply. Cu toate acestea, exista totusi ceva nelamurit: "Dotec" vine de la Donic-Technology si se refera in primul rand la un material secret conceput de Donic, o membrana care nu este nici carbon, nici fibra de sticla sau alt material cunoscut si folosit de alte branduri. Lamele Dotec care contin trei straturi de lemn si doua de carbon, sunt date ca au sapte straturi, pentru ca mai exista si cele doua de "Dotec".
                                            In acest caz, daca ar exista acele membrane (dar nu cred), ar fi trebuit sa fie marcat 5 ply sau daca nu exista, sa nu-i mai zica "Dotec" dar ar fi creat confuzie deoarece lumea sa obisnuit ca "Dotec" inseamna lame cu acel tip de maner.
                                            In concluzie , cred ca este un Dotec, care nu are "Dotec".
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              visco cere ajutor

                                              am avut 3 masini,de la dacie la renault megane. totusi daca vrei masina ia mercedes ,bmw sau asemanatoare.asa ca mc-1 chiar daca este recomandat de unul din cei mai buni si mai informati forumisti-jucatori sint sceptic?.
                                              astept cu nerabdare sosirea si testarea lemnului.
                                              desi iau bataie in continuare cu combinatia :
                                              lemn :jun mizutani zl
                                              fh :bryce speed
                                              bh :nimbus soft
                                              perseverez!
                                              asa ca,bafta.
                                              p.s .daca ajung la timisoara o sa aduc vinul si fata plus lemnul pt.valib sa facem proba.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Am recomandat MC-1 comparandu-l cu lemne de clasa : am avut prilejul sa joc mai mult sau mai putin cu : Stiga Clipper , BTY Jonyer, Swift, Mazunov , Cryzer ,Gergely Carbon , Joola Chen Weixing (prima experienta a fost cu un Acoustic - dar nu prea retin cum l-am simtit eu atunci). Cu astea compar lemnele de la Galaxy si sa stii ca sunt de mare calitate.

                                                Setupul tau este unul foarte ofensiv - as zice ceva de genul : ori la bal ori la spital. Am cunoscut jucatori de superliga cu setupuri mult mai "lente" ca sa zic asa si cu lovituri napraznice. Setupul tau e bun daca joci atac sustinut fara compromisuri.

                                                Ada vinul si skimbam impresii despre felu de a juca cu fete kinezesti si cu cele nekinezesti
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Am primit semnale (indirecte) de scepticism si de la Cole, americanul care vinde cu succes "chinezarii", dar au fost doua lucruri majore (printre altele) care m-au convins sa incerc acest lemn: unul este faptul ca l-ai comparat ca elasticitate cu Jonyer Hinoki si altul, ca ai spus ca are cel mai bun control din tot ce ai folosit pana acum. Pacat ca nu mai tii minte cum simteai Acousticul prin comparatie, pt ca eu am dat cu cel al lui Silviu, si chiar daca fetele nu m-au impresionat pt ca nu sunt genul meu, am putut sa-mi dau seama ca lemnul este unul excelent, asa ca daca MC1 nu ma va impresiona pozitiv, urmatoarea achizitie...se stie . Asta si din cauza ca nu reusesc sa-mi iau un DHS Hurricane King "pe alese", asa cum as vrea. Am cerut referinte pe un forum strain despre Acoustic VS HK si lucrurile stau cam asa: Acoustic are un feeling mai bun, dar HK are echilibrarea mai buna si este putin mai usor. Controlul bun la amandoua.
                                                  Pentru ca echilibrarea si greutatea este relativa la fetele folosite, inclin spre Acoustic, caci sunt dependent de feeling.
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    raspuns

                                                    are mai mult control decat samsonov alpha de la tibhar ? ca stiu ca ai si dala
                                                    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                                    Fh: Xiom Omega II euro black
                                                    Bh: Xiom Omega I euro max red
                                                    Glue: Xiom i-bond
                                                    http://www.okclub.lx.ro

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X