Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor paleta !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor paleta !

    Buna Ziua ,
    M-am decis sa imi cumpar o paleta profesionala , si nu stiu ce fete / lemn sa cumpar . Eu m-am gandit si am zis sa imi fac o paleta all round , deoarece imi place sa joc in toate modurile ( Vreau sa aiba viteza , control , efect , sa fie buna si pentru offensiva si pentru defensiva ) . Si as vrea ca cineva priceput de pe forum sa ma ajute , adica daca se poate sa cumpar de la el materialele . Parca era un user Rblade , scuzati-ma daca gresesc numele .
    Multumesc ! si sarbatori fericite .
    // As vrea mai intai sa-mi recomandati un setup pentru incepator , apoi voi apela la Rblade . Cum am spus mai sus ar fi o alegere buna o paleta all round pentru inceput ?
    Ultima editare de Mihai150; 22.dec.2013, 14:50.

  • #2
    Daca vrei sa iei legatura cu Rblade cauta-l aici
    Postat în original de RBlade Vezi post
    Telefon: 0726 687 428, Vlad
    e-mail: vlad.tenisdemasa ((at)) gmail (.) com

    Comentariu


    • #3
      Aici: www.ttmall.ro/home/
      RBlade se numeste userul...ia legatura cu el...te ajuta sigur...bafta in alegerea pe care o vei face!
      Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
      BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

      "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

      Comentariu


      • #4
        Astept niste pareri ...

        Comentariu


        • #5
          O paleta allround ar fi cea mai potrivita pentru inceput ...
          Eu iti recomand yasaka sweden classic sau stiga allround NCT ca lemn.
          Pentru fete ti-as recomanda donic bluefire M2 pe FH si M3 pe BH sau rakza 9 pe FH si rakza 7 pe BH.
          Mult succes !
          Blade : Stiga Allround wood NCT
          FH : Tenergy 05
          BH : Tenergy 05fx

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de tudor500 Vezi post
            O paleta allround ar fi cea mai potrivita pentru inceput ...
            Eu iti recomand yasaka sweden classic sau stiga allround NCT ca lemn.
            Pentru fete ti-as recomanda donic bluefire M2 pe FH si M3 pe BH sau rakza 9 pe FH si rakza 7 pe BH.
            Mult succes !
            Multumesc mult , am doar o problema bugetul meu este de 300 de lei , si din ce am calculat eu depaseste ...
            Daca este cineva care are lemnele sau fetele specificate mai sus la un pret bun dati-mi PM .

            Comentariu


            • #7
              eu nu iti recomand sa-ti pui rakza 7 pe bh ...rakza 7 e f dura...poate rakza 7 soft care e moale si e o fața pentru rever.
              Ca lemn intr-adevar un yasaka sweden clasic e best buy. cel mai bun lemn la pretul pe care il are. Ca fețe eu iti recomand sa incerci atat pe fh cat si bh Victas 01 limber, e o fața absolut geniala, cea mai buna fața pe care am incercat-o eu ( si le-am incercat cam pe toate). Sa-ti iei grosimea de 2.0 la burete. Un setup format din yasaka sweden clasic + Victas limber o sa-ti placa cu siguranta. Bafta !
              Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

              Comentariu


              • #8
                Nu am dat cu victas limber dar sunt foarte laudate .... Va iesi o paleta foarte buna.
                Blade : Stiga Allround wood NCT
                FH : Tenergy 05
                BH : Tenergy 05fx

                Comentariu


                • #9
                  Eu nu sunt convins ca Limber este o față pentru potrivită pentru un începător. Sare tare, este sensibilă a spinul venit de la adversar și necesită tehnică bună.
                  De acord: este o față foarte bună, insă dacă incepe să ?nvețe cu ea, poate fi o experiență frustrantă la început (mai ales dacă mai și joacă în afară de antrenament).
                  Cred că ar fi mai potrivite niste fețe gen Tibhar Genius Optimum Sound, Xiom Vega Europe, Xiom Vega Elite.
                  Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                  Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                  Comentariu


                  • #10
                    O sa-mi cumpar un lemn off- si niste fete bune , sa am si control . Am zis sa cumpar un lemn off- deoarece nu vreau sa schimb lemnul sau fetele curand .

                    Comentariu


                    • #11
                      Ia legatura urgent cu userul leo33. are de vanzare doua Donic Acuda S2 SH, doar incercate, la 100 lei/buc si doua Tibhar Sinus Sound ambele la 150 lei. Oricare ar fi ele, sunt niste fete excelente, vei avea control, viteza si spin, iar din ce-ti ramane, poti sa-ti iei si un lemn Off- foarte bun. Aici ai si un lemn dupa parerea mea, foarte potrivit. Mult succes!
                      Ultima editare de laky; 23.dec.2013, 13:20.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Dl Laky zice bine .
                        Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                        Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                        Comentariu


                        • #13
                          Salut. Sunt nou pe aici. Vreau sa-mi cumpar o paleta compusa din bucati. Adica luna asta imi cumpar lemnul si una din fete iar luna cealalata sa-mi iau fata a doua plus adezivul, banda protectoare si solutie de curatat fetele, etc.
                          M-am orientat la un lemn Butterfly Primorac off- si la o fata pentru rever - Butterfly Sriver Fx. Ce parere aveti despre alegerea mea, si de asemenea daca-mi recomandati sa pun pe fata pentru forehand un Butterfly Sriver G3 Fx (stil tension) sau altceva??
                          Mentionez ca sunt un jucator care-mi place sa joc ofensiv, dar nu sunt la un nivel prea inalt, adica joc binisor, dar nu sunt profesionist. Cred eu ca mi s-ar potrivi ca stil categoria "off-". Multumesc!
                          Nittaku Acoustic
                          FH - Xiom Omega V Tour
                          BH - Xiom Omega V Tour

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Scuba Vezi post
                            Eu nu sunt convins ca Limber este o față pentru potrivită pentru un începător. Sare tare, este sensibilă a spinul venit de la adversar și necesită tehnică bună.
                            Salut!
                            Aici zice ca Victas Limber este 0.0 - Completely non-tacky.
                            Asta nu inseamna ca, din contra, nu este deloc sensibila la spinul venit?
                            Rog sa ma lamureasca cineva.
                            Mersi!

                            Comentariu


                            • #15
                              magnatul Sa inteleg ca vrei o paleta profesionala de tenis , este prima sau ai avut si alte palete ? Esti hotarat sa mergi pe butterfly sau merg si alte branduri ? Am inteles joci offensiv , dar da-i topspin , iti place sa tai , cu ce tragi mai bine fh sau bh , cu fh doar ataci sau si te aperi ? ... sunt multe lucruri de discutat , detaliaza putin si vei primi un raspuns cat mai bun .

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu am mai avut palete profesionale. In prezent am o paleta de supermarket Joola Teacher. Am dat de cateva ori cu 2-3 profesionale, dar tot ce pot sa spun e ca joc binisor, nu sunt avansat, sunt intermediar. Imi place mult sa atac cu forehandul, insa mai trag si cu bh,. Topspin nu prea am dat pana acum ca nu aveam nici paleta care sa ma ajute, insa imi place mult topspinul si sper cu noua paleta sa-mi iasa mai bine si acest tip de lovitura. Nu joc defensiv. Din ce am studiat eu cred ca m-as incadra la categoria off- (nu sunt foarte avansat dar nici incepator nu mai sunt).
                                Eu deja mi-am comandat lemn Butterfly Primorac off- si fata pentru rever Butterfly Sriver Fx.
                                Intrebarile mele sunt:
                                1. Am facut alegere buna cu lemnul Butterfly Primorac off- si fata pt. rever Butterfly Sriver Fx?
                                2. Ce fata recomandati pentru forehand?
                                - - - Actualizat - - -
                                Nu am mai avut palete profesionale. In prezent am o paleta de supermarket Joola Teacher. Am dat de cateva ori cu 2-3 profesionale, dar tot ce pot sa spun e ca joc binisor, nu sunt avansat, sunt intermediar. Imi place mult sa atac cu forehandul, insa mai trag si cu bh,. Topspin nu prea am dat pana acum ca nu aveam nici paleta care sa ma ajute, insa imi place mult topspinul si sper cu noua paleta sa-mi iasa mai bine si acest tip de lovitura. Nu joc defensiv. Din ce am studiat eu cred ca m-as incadra la categoria off- (nu sunt foarte avansat dar nici incepator nu mai sunt).
                                Eu deja mi-am comandat lemn Butterfly Primorac off- si fata pentru rever Butterfly Sriver Fx.
                                Intrebarile mele sunt:
                                1. Am facut alegere buna cu lemnul Butterfly Primorac off- si fata pt. rever Butterfly Sriver Fx?
                                2. Ce fata recomandati pentru forehand?
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • #17
                                  1. Asta o sa vezi tu daca ti se potriveste , eu cred ca e ok .
                                  2. Pe Fh ti-as recomanda rackza 7 sau acuda s2 , oricare ar fi sunt niste fete foarte bune , eu am acuma rackza 7 fh pe un lemn off si merge deminune .
                                  Bafta in alegere ! Sa ne spui dupa ce o sa da-i cu paleta cum ti se pare

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Lemnul e OK. Sriver FX este o fata foarte buna, dar in conditiile lipirii curente cu speed glue. Asta inseamna relipirea la fiecare utilizare. Daca o lipesti cu lipici pe baza de apa, fata va fi slabuta si destul de plata, nu va avea viteza si nici spinul despre care eventual ai citit. Insa chiar si asa, va fi mult peste ceea ce ai folosit pana acum, deci zic ca te vei descurca foarte bine cu ea pe BH pentru inceput. Pentru fata de FH, subscriu celor spuse de LimiTLess***, cu precizarea ca Acuda S2 sa nu fie mai groasa de 2mm. Rakza 7 e prea tare si prea rapida.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de mihaich Vezi post
                                      Salut!
                                      Aici zice ca Victas Limber este 0.0 - Completely non-tacky.
                                      Asta nu inseamna ca, din contra, nu este deloc sensibila la spinul venit?
                                      Rog sa ma lamureasca cineva.
                                      Mersi!
                                      Pentru ca o față sa producă spin sau să fie sensibilă la acesta, nu e obligatoriu să fie lipicioasă (tacky).
                                      Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                                      Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Uh, ok. Ma gandeam ca o fi un indicator in acest sens (m-a indus in eroare un mesaj).
                                        Si eu vreau sa-mi iau o paleta si nu ma pricep.
                                        Care sunt fetele cat mai putin sensibile la spinul venit de la adversar? (mentionati va rog daca se potrivesc bine cu lemnul Yasaka Sweden Classic)
                                        Thx!

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Yasaka Sweden Classic este un lemn excelent pentru inceput!
                                          O idee de fețe care s-ar potrivi: Friendship 729 Focus Snipe iii . Astea in ideea unui joc "clasic".
                                          O altă variantă sunt fețele anti-spin (cu care insa nici nu se poate genera spin).
                                          Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                                          Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de mihaich Vezi post
                                            Uh, ok. Ma gandeam ca o fi un indicator in acest sens (m-a indus in eroare un mesaj).
                                            Si eu vreau sa-mi iau o paleta si nu ma pricep.
                                            Care sunt fetele cat mai putin sensibile la spinul venit de la adversar? (mentionati va rog daca se potrivesc bine cu lemnul Yasaka Sweden Classic)
                                            Thx!
                                            Sa nu pui fete foarte soft si foarte subtiri pe YSC pentru ca lemnul oricum e si soft si elastic si o sa iasa un setup de o "blandete" de o sa plangi cu el in mana cand o sa vrei putintica putere.
                                            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pentru ca o paleta sa-si pastreze calitatile trebuie ca la fiecare utilizare sa lipesti cu speed glue fata, spre exemplu Butterfly Sriver Fx?? Si care fete de palete nu trebuie lipite dupa fiecare utilizare??? Ce se intampla daca nu o lipesti de fiecare data???
                                              - - - Actualizat - - -
                                              Ce parere aveti daca pun Butterfly Sriver G3 Fx pe fh, iar pe bh am Sriver Fx, cu lemn butterfly Primorac off-?
                                              Nittaku Acoustic
                                              FH - Xiom Omega V Tour
                                              BH - Xiom Omega V Tour

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Efectul de boost al speedglue-ului se "duce" destul de repede.
                                                Sunt multe fețe moderne cu efect de speedglue incorporat, cele de tip "tensor". Sunt g?ndite să fie lipite cu adezivi voc-free (Revolution no3, Eco-Lex etc) și nu au nevoie de relipire.
                                                Evident, si aceste fețe se pot "boosta" cu soluții speciale, efecul acestora durând mai mult sau mai puțin în funcție de soluție.
                                                Pe Primorac mi-au plăcut Donic Bluefire M2, Tibhar Genius, Victas Limber. Dar asta ține de fiecare.
                                                Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                                                Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Va rog sa-mi spuneti totusi, ce parere aveti daca pun Butterfly Sriver G3 Fx pe fh, iar pe bh am Sriver Fx, cu lemn butterfly Primorac off-? Oricum eu le-am comandat, acum ca e bine ca e rau, tot aia e, dar poate isi exprima cineva parerea despre aceasta combinatie avand in vedere ca imi place sa joc ofensiv, dar nu sunt prea avansat, cam de nivel intermediar insa cu tendinte ofensive. Poate foloseste cineva fata Butterfly Sriver G3 Fx si doreste sa-mi spuna ceva despre ea. Multumesc.
                                                  Nittaku Acoustic
                                                  FH - Xiom Omega V Tour
                                                  BH - Xiom Omega V Tour

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X