Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor paleta !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Lemnul ales de tine este unul foarte bun.
    Fetele insa nu prea.... Fetele din seria sriver sunt fete din generatia veche ce necesita lipirea cu speedglue la fiecare utilizare pentru a fii competitive... Daca nu te deranjeaza asta atunci e ok. - nu uita ca in competitile mari este interzisa lipirea cu solventi(speedglue).
    Eu iti recomand fete ca : rakza 7 FH si rakza 7 soft BH
    Acuda s2 FH si s3 BH
    Bluefire M2 FH si M3 BH.
    Nu iti recomand sa pui tenergy pentru prima paleta profi.... Mai ales pe lemn off-... Pentru ca nu le vei controla.
    Daca te simti sigur pe tine si vrei ceva si mai ofensiv alege fetele grosime max . Altfel , cred ca 2,0 ar fi cel mai ok.
    Succes !
    Blade : Stiga Allround wood NCT
    FH : Tenergy 05
    BH : Tenergy 05fx

    Comentariu


    • #27
      Din pacate n-am buton de multumesc, dar se subintelege.
      Donic Akkadi Taichi si Friendship 729 Focus III Snipe necesita lipirea cu speedglue?
      Nevermind, se pare ca necesita. Pierd mult din calitati daca nu folosesc speedglue-ul avand in vedere ca nu ma indepartez mai deloc de la masa? Eu am ales fetele astea dupa reviewurile de pe net si daca fara speedglue au calitatile mult diminuate, nu ma mai bag la ele.
      Ultima editare de mihaich; 07.ian.2014, 00:42.

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de magnatul Vezi post
        Pentru ca o paleta sa-si pastreze calitatile trebuie ca la fiecare utilizare sa lipesti cu speed glue fata, spre exemplu Butterfly Sriver Fx?? Si care fete de palete nu trebuie lipite dupa fiecare utilizare??? Ce se intampla daca nu o lipesti de fiecare data???

        - - - Actualizat - - -

        Ce parere aveti daca pun Butterfly Sriver G3 Fx pe fh, iar pe bh am Sriver Fx, cu lemn butterfly Primorac off-?
        Dupa statisticile din lumea tenisului de masa.fetele din gama Bty Sriver,a fost cea mai vinduta fața si se mai vinde inca bine,iar lemnul Primorac off-,pret-calitate(25-40 euro)este la fel in topul celor mai vindute lemne,asa ca ai facut o alegere f.buna.
        Cit despre lipiri si materiale utilizate la lipire si boostuirea fetelor nu sunt factori esentiali pentru a practica si a simti placerea acestui joc.O paleta buna ai,iti mai trebuie un loc si niste parteneri cu care sa ai parte de clipe frumoase.Succes si multa bafta.

        Comentariu


        • #29
          Multumesc pentru raspunsuri. Ce imi recomandati sa asamblez eu paleta, adica sa tai fetele, sa le lipesc cu adezivul Free Chak de la Bty sau sa caut pe cineva care a mai facut asta ??? Exista riscul sa le tai aiurea si sa iasa inestetic sau sa le lipesc gresit? Ce-mi recomandati?? Daca nu am speed glue si am adezivul Free Chak de la Bty e gresit? Scade mult perfomanta fetelor? Multumesc .
          - - - Actualizat - - -
          Sau poate e mai bine sa solicit magazinului online ca odata cu livrarea sa-mi asambleze ei paleta, ce parere aveti?? Multumesc.
          Nittaku Acoustic
          FH - Xiom Omega V Tour
          BH - Xiom Omega V Tour

          Comentariu


          • #30
            Sriverul cand il vei lipi cu lipici pe baza de apa va fi destul de " mort ".... Acuma nu va avea o anumita "zvacnire"....
            Poti solicita magazinului online sa-ti asambleze paleta daca ai luat toate materialele de pe acel site.
            Pe viitor o vei face tu cu siguranta , mai ales daca vei lipi des cu speedglue.. Daca esti sigur pe tine poti incerca .
            Tutoriale sunt destule pe internet.
            Succes !
            Blade : Stiga Allround wood NCT
            FH : Tenergy 05
            BH : Tenergy 05fx

            Comentariu


            • #31
              Yasaka Rakza 07 cu ce tip de adeziv trebuie lipita pentru performante maxime? Cu speed glue? sau merge si cu adeziv pe baza de apa? Inteleg ca pentru Butterfly Sriver Fx trebuie speed glue, dar pentru Butterfly Sriver G3 Fx, tot speed glue ???
              De unde pot cumpara speed glue cu durata mai mare??
              Nittaku Acoustic
              FH - Xiom Omega V Tour
              BH - Xiom Omega V Tour

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de magnatul Vezi post
                Yasaka Rakza 07 cu ce tip de adeziv trebuie lipita pentru performante maxime? Cu speed glue? sau merge si cu adeziv pe baza de apa? Inteleg ca pentru Butterfly Sriver Fx trebuie speed glue, dar pentru Butterfly Sriver G3 Fx, tot speed glue ???
                De unde pot cumpara speed glue cu durata mai mare??
                Performantele maxime de la o fata le obtii dupa sute sau mii de ore de antrenament,cu adezivi de tip booster ii maresti viteza si spinul,lucru care la nivel amatur este un dezavantaj.Deci in primul rind iti trebuie o perioada de acomodare cu paleta si dupa aceea poti spune ceea ce iti mai trebuie,viteza,efect,control.

                In afara de citiva jucatori cu iarba si anti tospin,majoritatea incepatorilor si amatori au probleme cu controlul,lucru care se poate imbunatati cu folosirea fetelor de grosimi mici,si f mult antrenament,marirea performantelor unei fețe o practica jucatori de divizie care folosesc in deosebi grosimi de 2.0-2.2 si doresc accentuarea vitezei si a spinului,iar problema controlului este rezolvata in mare parte de miile ore de antrenament.

                Deci la nivel de incepator si hoby(asta pot spune undeva pina la nivelul de open din Amatur)lasati prostiile cu boosteritul si jucati constant cu o paleta si veti avea pe zi ce trece performante mai bune.

                Succes EMI

                Comentariu


                • #33
                  Eu nu vroiam sa-mi boosterez neaparat fetele paletei, de fapt pana sa ma inscriu pe acest site nici nu stiam ce inseamna asta, eu cautam niste informatii despre ce e mai bine pentru o paleta nou cumparata, adica pareri despre fete, lemn, mod de asamblare, dar si ce trebuie sa fac pentru a juca cat mai bine cu ea. Se intelege faptul ca daca faci mii de ore de antrenament devii mai bun, insa sunt utile si niste sfaturi despre anumite ”trucuri” pe care le cunosc doar jucatorii cu experienta, asa cum sunteti voi cei care mi-ati raspuns deja. Multumesc pentru informatii.
                  - - - Actualizat - - -
                  Am vazut la mai multe fete din gama Butterfly ca scrie la stil ”tension” in loc de all, all+, off, off-, etc. Adica ce inseamna ”tension”? E ofensiv, defensiv sau ce ? Multumesc.
                  Nittaku Acoustic
                  FH - Xiom Omega V Tour
                  BH - Xiom Omega V Tour

                  Comentariu


                  • #34
                    Rakza 7 se lipeste cu lipici pe baza de apa. Dar e putin cam tare pentru incepatori..... Mai bine incearca rakza 7 soft.
                    Blade : Stiga Allround wood NCT
                    FH : Tenergy 05
                    BH : Tenergy 05fx

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de magnatul Vezi post
                      Salut. Sunt nou pe aici. Vreau sa-mi cumpar o paleta compusa din bucati. Adica luna asta imi cumpar lemnul si una din fete iar luna cealalata sa-mi iau fata a doua plus adezivul, banda protectoare si solutie de curatat fetele, etc.
                      M-am orientat la un lemn Butterfly Primorac off- si la o fata pentru rever - Butterfly Sriver Fx. Ce parere aveti despre alegerea mea, si de asemenea daca-mi recomandati sa pun pe fata pentru forehand un Butterfly Sriver G3 Fx (stil tension) sau altceva??
                      Mentionez ca sunt un jucator care-mi place sa joc ofensiv, dar nu sunt la un nivel prea inalt, adica joc binisor, dar nu sunt profesionist. Cred eu ca mi s-ar potrivi ca stil categoria "off-". Multumesc!
                      Butterfly Sriver Fx intra la categoria fete vechi care se lipesc cu speed glue. Fara speed glue cred ca nu o sa o poti folosi si o sa ti se para o fata moarta. Renunta la fetele vechi, daca nu ai de gand sa inveti sa lipesti cu speed glue. Pe de alta parte am dat cu Butterfly Sriver G3 si mi s-a parut un tensor bun cu mult control si cu viteza bunicica.
                      Ai putea sa incerci un Butterfly Sriver G3 de 2.0 sau 1.8 pe bh si un max pe fh. Bineinteles exista si alte optiuni : Acuda S2, Xiom Vega Europe. Dar si G3-ul e la fel de bun ca cele enumerate, doar ca e mai scump.
                      Bafta si spor in alegerea ta.

                      Comentariu


                      • #36
                        Am vazut la mai multe fete din gama Butterfly ca scrie la stil ?tension?, in loc de all, all+, off, off-, etc. Totusi, ce inseamna ?tension?? E ofensiv, defensiv sau la ce se refera? Multumesc.
                        Dar max ce inseamna? Adica e grosimea buretelui sau ce? La ce influenteaza ?
                        Nittaku Acoustic
                        FH - Xiom Omega V Tour
                        BH - Xiom Omega V Tour

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de magnatul Vezi post
                          Yasaka Rakza 07 cu ce tip de adeziv trebuie lipita pentru performante maxime? Cu speed glue? sau merge si cu adeziv pe baza de apa? Inteleg ca pentru Butterfly Sriver Fx trebuie speed glue, dar pentru Butterfly Sriver G3 Fx, tot speed glue ???
                          De unde pot cumpara speed glue cu durata mai mare??
                          Lipitul cu speed glue necesita destul de multa bataie de cap: efectul trece repede(3-5 zile) si trebuie relipit constant. Toate cele cu tensor nu trebuie lipite cu speed glue ci pe baza de apa, asta inseamna ca nu trebuie relipite ca sa aiba spin si viteza buna. Butterfly Sriver G3 si Razka 7 sunt tensori. La fel si Acuda S2 si Xiom Vega Europe. Alege un tensor si scapi de bataie de cap, plus ca tii pasul cu noile tendinte.

                          Comentariu


                          • #38
                            Si Butterfly Sriver G3 Fx e tot un tensor?? Ce inseamna ”tensor”??
                            Dar ”tension”, ce inseamna??
                            Intrucat nu mi-au fost livrate materialele, am posibilitatea sa ma razgandesc asupa lor pana miercuri 15.01.2013, deci :
                            1. M-ati sfatui sa renunt la Butterfly Sriver Fx?? (daca da, ar fi mai indicat Yasaka Rakza 07 soft?)
                            2. Sa pastrex Butterfly Sriver G3 Fx?
                            Lemnul Butterfly Primorac off-, oricum nu-l schimb.
                            Reamintesc ca e prima mea paleta profesionala si ca nu sunt foarte avansat, dar nici incepator nu mai sunt, imi place sa joc ofensiv, nu tai prea mult, atac cu ambele, adica cu fh (mai mult) si bh (mai moderat), joc si aproape de masa si la semidistanta si la distanta daca ma obliga stilul adversarului.
                            Eu ca neprofesionist ce sunt, agreez mai mult marca Butterfly....
                            Nu as vrea totusi sa relipesc fetele la fiecare joc.
                            Va rog mult sa-mi raspundeti. Multumesc!
                            Ultima editare de marian oancea; 08.ian.2014, 12:51.
                            Nittaku Acoustic
                            FH - Xiom Omega V Tour
                            BH - Xiom Omega V Tour

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de magnatul Vezi post
                              Si Butterfly Sriver G3 Fx e tot un tensor?? Ce inseamna ”tensor”??
                              Dar ”tension”, ce inseamna??
                              Intrucat nu mi-au fost livrate materialele, am posibilitatea sa ma razgandesc asupa lor pana miercuri 15.01.2013, deci :
                              1. M-ati sfatui sa renunt la Butterfly Sriver Fx?? (daca da, ar fi mai indicat Yasaka Rakza 07 soft?)
                              2. Sa pastrex Butterfly Sriver G3 Fx?
                              Lemnul Butterfly Primorac off-, oricum nu-l schimb.
                              Reamintesc ca e prima mea paleta profesionala si ca nu sunt foarte avansat, dar nici incepator nu mai sunt, imi place sa joc ofensiv, nu tai prea mult, atac cu ambele, adica cu fh (mai mult) si bh (mai moderat), joc si aproape de masa si la semidistanta si la distanta daca ma obliga stilul adversarului.
                              Eu ca neprofesionist ce sunt, agreez mai mult marca Butterfly....
                              Nu as vrea totusi sa relipesc fetele la fiecare joc.
                              Va rog mult sa-mi raspundeti. Multumesc!
                              ,,,am posibilitatea sa ma razgandesc asupa lor pana miercuri 15.01.2013, deci :,,, deci Prima calatorie in timp
                              Lasind gluma la oparte se pare ca esti foarte interesat de noua pasiune,dar zecile de intrebari cu tot atit de multe raspunsuri nu fac altceva decit in mare parte sa te duca intr-o zona crepusculara si mai mare,de aceea te sfatuiesc sa descoperi singur (internetul este darnic) si sa analizezi ceea ce ti se potriveste cel mai bine.In anturajul tau de cunoscuti poti sa schimbi paletele si sa simti pe pielea ta ce inseamna una, ce inseamna alta.
                              Cit despre ,,Tensor,, este denumirea unei tehnologii care prin ajutorul unei substante organice intre moleculele de cauciuc joaca rolul de arc,ceea ce face sa inmagazineze mai multa energie de la minge si sa o returneze inapoi mingii.
                              Cit despre ,,Tension,, este un procedeu de pretensionare a suprafetei feței inainte de lipire pe burete,procedeu folosit pentru a impiedica ondularea fețelor cind erau lipite cu solventi pe baza de toluen,dar odata cu renuntarea la aceste practici s-a observat ca tensionarea imbunatateste si viteza si spinul suprafetei.
                              Ultima editare de Zosim1; 08.ian.2014, 13:36.

                              Comentariu


                              • #40
                                15.01.2014, scuze! Multumesc pentru raspunsuri lui Zosim1, dar totusi, avand in vedere ca nu as vrea sa relipesc fetele la fiecare joc, astept si alte pareri.
                                Butterfly Sriver G3 Fx e tot un tensor?? si :
                                1. M-ati sfatui sa renunt la Butterfly Sriver Fx?? (daca da, ar fi mai indicat Yasaka Rakza 07 soft sau altceva?)
                                2. Sa pastrex Butterfly Sriver G3 Fx?
                                Chestia e ca, dupa cum am mai spus mie imi place Butterfly, iar pe site-ul de pe care am comandat nu au produse si de la alte firme (tenisshop.ro).
                                Va rog mult sa-mi raspundeti. Multumesc!
                                - - - Actualizat - - -
                                In recomandarile voastre as dori sa tineti cont ca e prima mea paleta profesionala, ca nu sunt prea avansat, dar ca tind sa joc ofensiv. Multumesc.
                                - - - Actualizat - - -
                                M-a sfatuiti sa renunt la Butterfly Sriver Fx?? (daca da, ar fi mai indicat Yasaka Rakza 07 soft sau altceva?)
                                Sa pastrex Butterfly Sriver G3 Fx?
                                Chestia e ca, dupa cum am mai spus mie imi place Butterfly, iar pe site-ul de pe care am comandat nu au produse si de la alte firme (tenisshop.ro).
                                Va rog mult sa-mi raspundeti. Multumesc!
                                In recomandarile voastre as dori sa tineti cont ca e prima mea paleta profesionala, ca nu sunt prea avansat, dar ca tind sa joc ofensiv. Multumesc.
                                - - - Actualizat - - -
                                Am tot studiat si restudiat acest forum. Am ajuns la concluzia ca fetele Victas Limber sunt foarte bune si de ultima generatie. Avand in vedere ca pot renunta la comanda mea data pe net, in concluzie ma sfatuiti sa-mi iau Victas Limber 01 ca fete sau macar o fata in loc de Butterfly Sriver G3 fx si Butterfly Sriver Fx ? Merge Victas Limber pe lemn Primorac off-? Daca da, ce grosime sa aiba fetele pt. Fh si Bh, avand in vedere ca nu sunt foarte avansat si ca vreau mai mult control? Astept raspuns. Multumesc mult.Imi cer scuze ca am postat atatea intrebari, sunt in cautari si nu prea ma pricep.
                                Ultima editare de marian oancea; 08.ian.2014, 13:48.
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • #41
                                  Mai bine victas limber.
                                  Sau poti pune rakza 7 FH si 7 soft BH
                                  Sau tsp ventus speed FH si spin BH
                                  Sau donic acuda s2 FH si s3 BH
                                  Sau donic bluefire M2 FH si m3 BH.
                                  Variante sunt foarte multe ... Daca iti place victas limber atunci alege-l pe ala.fetele sunt comparabile...
                                  Ca grosime sa nu iei max. Cred ca maximul de grosime pentru tine ar fi 2.0....
                                  Blade : Stiga Allround wood NCT
                                  FH : Tenergy 05
                                  BH : Tenergy 05fx

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Am ramas sa aleg intre Yasaka Rakza 7 soft pe ambele parti (Fh si BH) sau Tsp Ventus speed - FH si TSP spin - BH. (lemn Primorac Off-). Ce m-ati sfatui????? Multumesc.
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Ti-as recomanda rackza 7 soft , deoarece eu am rackza 7 si e o super fata ....

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Deci rakza 7 ar fi prea rapida pe FH ? Ar fi mai indicat Rakza 7 soft...
                                        - - - Actualizat - - -
                                        Dupa indelungi studii si cautari, am hotarat: Lemn Primorac Off- si Rakza 7 soft pe Bh. Mai am o singura dilema, ce sa pun pe FH? Inclin sa merg tot pe Rakza 7 soft, dar unii spun ca merge bine la topspin, dar la drepte arunca in fileu.Am inteles faptul ca mai bine ar fi, ca intai, sa probez eu mai multe fete, sa fac antrenamente, sa dau cu mai multe tipuri de palete si apoi sa cumpar, insa nu am aceasta posibilitate pentru moment...De aceea as vrea sa merg pe recomandari. Stiu, de asemenea ca nu exista paleta perfecta si ca ceea ce e bun pt. cineva nu inseamna neaparat ca e si pentru mine, insa, pentru situatia mea, prefer sa aleg dintre multele recomandari. Daca gresesc, ramane de vazut, dar oricum incerc sa adaptez recomandarile la stilul meu, pe cat posibil. Multumesc si astept recomandari pentru forehand.
                                        Nittaku Acoustic
                                        FH - Xiom Omega V Tour
                                        BH - Xiom Omega V Tour

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Pune rakza 7 soft sau tsp ventus speed.
                                          Blade : Stiga Allround wood NCT
                                          FH : Tenergy 05
                                          BH : Tenergy 05fx

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Acum m-am hotarat dar nu gasesc in acelasi loc, adica pe acelasi site sa aibe si lemn Butterfly Primorac Off- si fete Yasaka Rakza soft. Stie cineva unde pot gasi atat lemnul cat si fetele in acelasi loc, astfel incat sa-mi asambleze reprezentantii magazinului paleta???
                                            Multumesc.Ttsport.ro au doar lemnul, nu au fete Rakza, la fel si tenisshop. Tenismasa.ro si viva sport au fete Rakza dar nu au produse Butterfly, deci chiar nu stiu ce sa fac. Are cineva vreo idee????
                                            - - - Actualizat - - -
                                            Pentru ca nu au Rakza 7 soft pe nici un site, m-am reorientat si as inclina sa fac o paleta compusa din:
                                            Lemn Primorac Off-
                                            FH si BH - TSP Ventus Spin. Cel putin fete Ventus se gasesc la ttsport.ro si au si lemn Primorac off-.
                                            Sau un Victas VS 401 - grosime 1.5 FH si BH, grosime 1.5 , ca atat au pe site-ul ttsport.ro, ce ziceti??? Voi ce spuneti?? Alte idei??
                                            Nittaku Acoustic
                                            FH - Xiom Omega V Tour
                                            BH - Xiom Omega V Tour

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Tsp ventus sunt foarte bune. Am dat cu ele de mai multe ori....Pune ventus speed pe FH si spin pe BH de 2.0 si e perfect !
                                              Blade : Stiga Allround wood NCT
                                              FH : Tenergy 05
                                              BH : Tenergy 05fx

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Silit de circumstante, adica de faptul ca nu se gaseste ce vroiam eu: Rakza 7 soft si Acuda S3 (n-am gasit decat una), hotararea mea finala este (am dat comanda, poimaine imi ajunge paleta):
                                                Lemn Butterfly Primorac off-
                                                FH - Donic Acuda S3, 2.0
                                                BH - TSP Ventus soft, 2.0 (vreau mai mult control, fiind prima mea paleta profi')
                                                Acum, ce sa mai zic?, am cumparat ceea ce am gasit, adica situatia e ceva de genul: desi vroiam carne de porc, ma multumesc si cu carne de pui. Succese tuturor.
                                                Ultima editare de marian oancea; 15.ian.2014, 16:26.
                                                Nittaku Acoustic
                                                FH - Xiom Omega V Tour
                                                BH - Xiom Omega V Tour

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Eu am dat comanda de niste fete (tot de la yasaka ) dinainte de sarbatori...domnul Gelu Popescu mi-a explicat ca sunt niste mici probleme ca distribuitorii din strainatate au inventar sau ceva de genul si am intes, chiar daca toata treaba asta dureaza vreo 2 sapt din momentul cand am dat comanda....stau si astept ca nu mor , sa nu ai regrete de genul...daca as fi avut yasaka rakza 7 soft jucam mai bine.
                                                  I-ati inebunit pe toti de cap pe forum toti s-au straduit sa va ajute, v-au zis sa aveti rabdare,ce s-ar potrivi, cei care vand ca vor onora comanda....dar tot ce ati vrut ati facut .
                                                  Parerea mea e ca trebuia sa mai asteptati sa apara carne de porc sa nu vi se faca pofta candva
                                                  Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                                  BH : Tenergy 05Fx
                                                  FH : Tenergy 05Fx

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de magnatul Vezi post
                                                    Silit de circumstante, adica de faptul ca nu se gaseste ce vroiam eu: Rakza 7 soft si Acuda S3 (n-am gasit decat una), hotararea mea finala este (am dat comanda, poimaine imi ajunge paleta):
                                                    Lemn Butterfly Primorac off-
                                                    FH - Donic Acuda S3, 2.0
                                                    BH - TSP Ventus soft, 2.0 (vreau mai mult control, fiind prima mea paleta profi')
                                                    Acum, ce sa mai zic?, am cumparat ceea ce am gasit, adica situatia e ceva de genul: desi vroiam carne de porc, ma multumesc si cu carne de pui. Succese tuturor.
                                                    ok este foarte bine ca ai reusit sa iei decizia chiar daca usor presat de imprejurari. Acum avand in vedere ca ai intors forumul pe dos pentru paleta asta asteptam review-uri extrem de amanuntite din partea ta si cred ca ar trebui ca acestea sa fie in cel mai rau caz de doua ori pe saptamana..
                                                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X