Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Speed glue ban

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Speed glue ban

    De la 1 septembrie,adezivii pe baza de VOC(Volatile Organic Compounds)
    tip "speed glue" sant interzisi.
    Aparatele pt detectare ("Enez") sant relativ costisitoare si deocamdata dificil de procurat .Deasemeni, cei ce nu au trecut la fețe cu efect tensor incorporat si lipiciuri pe baza de apa, vor trebui sa faca niste cheltuieli suplimentare.
    Pe de alta parte,cei care au fost obligatzi sa renunte la fetele tip "frictionless",gen Dr Neubauer,Hallmark,samd pot obiecta ca regulamentul ITTF trebuie aplicat in toate cazurile.
    Pt a impaca si capra si varza,propun o solutie de compromis: sa se interzica,in prima faza,lipirea fețelor cu adeziv(exceptie cele pe baza de apa) in timpul concursurilor Amatour.
    Cu alte cuvinte,cei care relipesc des paletele cu speed glue pot sa faca acest lucru cu cate straturi vor,dar numai inainte de concurs,nu si in timpul acestora
    .Astept opinii .comentarii
    of all the things i lost i miss my mind the most

  • #2
    Si eu sint de acord sa poti sa-ti lipesti paleta inainte de concurs.Binenteles pina ne vom obisnui si noi cu noile solutii de lipit.Pentru ca altfel nu ar fi corect fata de cei ce au jucat cu fezele care sau interzis.

    Comentariu


    • #3
      Da.. treaba nu e asa simpla , deocamdata am inteles ca sint discutii legate de solutia veche si cea noua ... nu se stie daca se renunta la ea , mai mult am inteles ca se poate sa se renunte la cea noua .
      Om trai si om vedea .
      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
      Fete de palete tenis de masa
      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Speed glue ban

        Postat în original de cata_60
        De la 1 septembrie,adezivii pe baza de VOC(Volatile Organic Compounds)
        tip "speed glue" sant interzisi.
        Aparatele pt detectare ("Enez") sant relativ costisitoare si deocamdata dificil de procurat .Deasemeni, cei ce nu au trecut la fețe cu efect tensor incorporat si lipiciuri pe baza de apa, vor trebui sa faca niste cheltuieli suplimentare.
        Pe de alta parte,cei care au fost obligatzi sa renunte la fetele tip "frictionless",gen Dr Neubauer,Hallmark,samd pot obiecta ca regulamentul ITTF trebuie aplicat in toate cazurile.
        Pt a impaca si capra si varza,propun o solutie de compromis: sa se interzica,in prima faza,lipirea fețelor cu adeziv(exceptie cele pe baza de apa) in timpul concursurilor Amatour.
        Cu alte cuvinte,cei care relipesc des paletele cu speed glue pot sa faca acest lucru cu cate straturi vor,dar numai inainte de concurs,nu si in timpul acestora
        .Astept opinii .comentarii
        Trebuie sa va dezamagesc dar problema este privita ingust. Este mai rau decat la cei care trag ultimul fum din tigara, o arunca, si se urca in autobuz expirandu-l acolo... Deci problema nu este numai ca se face gaz atunci cand lipesti in sala de concurs, ci ca solventii absolut daunatori sanatatii se evapora f mult timp dupa ce a fost efectuata lipirea, chiar daca efectul lor la joc, tine doar cateva ore. Daca vreti si mai explicit, dvs. doriti sa introduceti in sala de sport un obiect care emana factori cancerigeni, crezand ca numai momentul relipirii este daunator!
        Deci factorul etic, se refera la a nu face rau altora, asa cum i-mi fac mie cand inhalez VOC (volatile organic solvents).
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Speed glue ban

          Trebuie sa va dezamagesc dar problema este privita ingust. Este mai rau decat la cei care trag ultimul fum din tigara, o arunca, si se urca in autobuz expirandu-l acolo... Deci problema nu este numai ca se face gaz atunci cand lipesti in sala de concurs, ci ca solventii absolut daunatori sanatatii se evapora f mult timp dupa ce a fost efectuata lipirea, chiar daca efectul lor la joc, tine doar cateva ore. Daca vreti si mai explicit, dvs. doriti sa introduceti in sala de sport un obiect care emana factori cancerigeni, crezand ca numai momentul relipirii este daunator!
          Deci factorul etic, se refera la a nu face rau altora, asa cum i-mi fac mie cand inhalez VOC (volatile organic solvents).
          Mda...amuzant
          Eu personal folosesc fețe tensor si lipici pe baza de apa din oct 2007
          La Galatzi,in iunie,cand inca foloseai lipici VOC,erai cu Valigti si v am aratat cum se indeparteaza lipiciul pe baza de apa de pe lemn,erai oarecum derutat.Asa ca las o mai moale cu introdusul de obiecte cancerigene in sala.
          Eu sant pregatit din toamna pt schimbarea asta,am vrut numai sa stiu cum va proceda stafful Amatourului
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • #6
            Pai stafful Amatourului suntem noi toti si ideia era ca adezivii VOC trebuie sa iasa din uz pentru ca sunt daunatori sanatatii, nu sa fie folositi cu prudenta pt ca au fost interzisi de ITTF. De altfel cine nu-i mai foloseste, nici nu trebuie sa-si mai faca griji.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Problema la noi este cum demostrezi ca un anume jucator isi relipeste paleta inainte de concurs, eu cu siguranta nu voi mirosi paleta la fiecare sa vad daca si-a lipit-o cu speed glue sau nu mai ales ca diferentele in joc nu sunt atat de evidente. Cred ca acest lucru tine de obrazul fiecaruia decat de o impunere. Totusi ce putem face este sa interzicem lipirea paletelor in timpul competitiilor in sala de concurs.

              Comentariu


              • #8
                Pai da, o sa dispara incet, nici nu e cazul sa facem mare zarva cu asta. Aici nu era vorba decat de o discutie de principiu. Una este sa ai o paleta lipita cu VOC acum o luna-doua, adica cvasi-permanent, pentru ca nu ai incredere sau nu ai deprins inca lipirea cu adezivii noi si alta este sa lipesti proaspat cu VOC pentru a obtine efectul speed glue. Si aici nu este vre-un apropo facut la cineva.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Eu le-as interzice permanent pe cele home-made, cauciuc + toluen, pur si simplu iti muta nasul din loc, sint mai ceva decit unguentele ben-gay.
                  Asta pe linga ca se distrug mai repede fetele si se intind mai mult decit trebuie.
                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    Pai "alchimistii" nostri...
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Speed glue ban

                      salutare la toti,mi-am facut contul pt ca nu mai rezistam sa vad asa tampenii,mah baieti toti cei care jucati la amatour,nu stiu de ce va agitati voi cand vine vorba de a lipici?am vazut ca mai nou se discuta despre solutia ecologica,si anume ca ati vrea si voi sa nu se mai lipeasca cu solutia cu solventi,iar daca se lipeste,sa nu se lipeasca in timpul concursului,astea sunt prostii parerea mea,voi nu ar trebui sa va bateti capul cu chestii dinaste,deoarece pe voi nimeni nu va va controla cu ce lipiti,jucati in pro tour amatour,nu in superliga,sau la mondiale,parerea mea e ca nu trebuie sa impacati nici varza nici capra,deoarece nu e cazul,mai bine va vedeti de joc,nu are rost sa va bateti capul cu probleme dinastea,mai ales ca nu o sa va priveasca pe voi niciodata,la pro tour amatour puteti lipi paleta si cu super glue ca tot aia e,nu va mai bateti capul cu prostii,spor la joc la toti pasionatii de tenis de masă,toate cele bune la toti,si nu o luati in nume de rau ceea ce v-am scris eu aici,chiar nu are rost sa va bateti capul cu prostii,numai bine bye.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Speed glue ban

                        prostii nu spunem noi, poate altcineva !Daca nu ati fost atent mai uitati-va caci altfel v-ati facut cont degeaba! S-a spus ca se vrea si in Amatour sa se scoata VOC pt. ca sunt un pericol pentru sanatate nu pentru ca nu da ITTF voie la amatori sa joace cu asa ceva! Indignarea e buna dar mai trebuie si putina atentie nu numai nasuri pe sus!
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Speed glue ban

                          Pina la urma stim cu totii ca nu sanatatea a fost la baza acestor aberatii, la fel cum nu din cauza ca jucatorii luptau pina la extenuare (deci pericol de lesin si alea alea la masa) s-a trecut la sistemul asta de seturi mici si mingi mari.
                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Speed glue ban

                            atata timp cat nu avem un aparat care sa stabileasca daca paleta este lipita cu voc sau cu free voc nu avem ce face si in superliga se mai joca cu speed glue

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Speed glue ban

                              Doar cei care ies afara la concursuri tin cont de treba asta cu lipitul , dar ... de multe ori nici acolo nu se face control .
                              Usor usor o sa dispara de tot speed glue de pe piata , ca nu se mai face de mult , cei ce inca mai au sint din stocuri vechi , asa ca vrei nu vrei o sa trecem la "apa" cu totii .
                              Eu repet , o paleta lipita cu speed , bine lipita , cu 2-3 miini asa , nu se compara cu fețele pe apa , indiferent care ar fi ele . Bineinteles ca fețele noi ajuta mult prin constructie dar .. e greu de egalat performantele fețelor lipite cu speed glue , dar trebuie sa ne obisnuim insa cu ele , incet incet ... nu avem ce face . Sint si parti bune in chestia asta , dar costurile ii tin pe loc pe multi dintre noi . Iti trebuie si fețe , si solutie , si buretei .. in plus la multi le e teama sa lipesca pe apa pentru ca nu au mai facut-o , altii dabia au achizitionat o pereche de fețe si mai da cu ele pina le schimba .. si tot asa .
                              La un moment dat o sa apara si pe la noi un "Enez" , vb de federatie nu de noi amatorii .
                              Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                              Fete de palete tenis de masa
                              TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X