Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Punct acordat eronat?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Punct acordat eronat?

    Cine poate sa-mi explice ce s-a intamplat mai exact in meciul din video de mai jos dintre Chuang Chih-Yuan si Ovtcharov Dimitrij? Am urmarit cu mare atentie, de cateva ori, cum s-au desfasurat evenimentele in primul set, dar tot n-am reusit sa ma edific in privinta castigarii unui punct de catre jucatorul taiwanez. La momentul 5:51 din video, setul 1, scorul este 6:4 pentru Ovtcharov si urmeaza la serviciu taiwanezul (a se urmari si grafica televiziunii chineze, cu scorul). Chuang serveste, iar dupa cateva schimburi de mingi, acesta loveste prea puternic si da cu mingea in afara mesei, se vede foarte clar ca este afectat de pierderea punctului, iar Ovtcharov se bucura pentru castigarea acestuia, strangand din pumn. In mod normal scorul trebuia sa devina 7-4 pentru ucrainean, dar spre marea mea mirare, televiziunea afiseaza scorul 6-5 (se afiseaza dupa ce taiwanezul a servit pentru a doua oara) ! Am urmarit evolutia scorului pana la final, gandidu-ma ca a fost o eroare de afisaj a televiziunii, dar lucrurile au ramas nemodificate si s-a continuat cu acest scor. Este posibil ca mingea sa fi atins totusi masa, iar cei doi jucatori sa nu fi observant acest lucru, dar arbitrii sa fi fost mul mai vigilenti si sa fi acordat punctul pentru taiwanez, exact asa cum a afisat si televiziunea (banuiesc ca afisajul lor era luat dupa cel al oficialilor din sala, desi am mai vazut si erori cand erau punctele trecute eronat de televiziuni, ca mai apoi sa se corecteze in conformitate cu tabela oficiala din sala de joc)? Voi ce parere aveti in legatura cu acel punct?
    PS: Scuze pentru sublinieri, am vrut sa scot mai bine in evidenta momentele ce trebuie urmarite, pentru cei ce n-au timp sa citeasca toate detaliile.
    Ultima editare de berg; 09.ian.2014, 01:01.

  • #2
    La 5-1 pentru Ovtcharov,Chuang serveste iar Dima da afara..Scorul se face 6-1 pentru Dima(total incorect,trebuia sa fie 5-2pentru el ca a ratat returul serviciului).Daca urmariti in continuare aflati de ce la 6-4(normal 5-5)se face 6-5 pentu Dima(Chunag castiga pct).......

    Comentariu


    • #3
      Mie mie se pare ca punctul acela (de 6-1) ii apartine tot lui Ovtcharov, asa cum a afisat televiziunea, deoarece mingea a lovit masa (ma bazez pe sunetul care-l aud, este identic cu cel de la punctele precedente, cand mingea loveste masa, locul de contact nu se vede, fiind mascat de corpul lui Chuang). Nu exclud nici varianta ta, posibil sa fie si cum spui tu, acolo sa se fi produs greseala de afisaj, care a fost corectata mai apoi intr-un moment nepotrivit, desi mi se pare ca au afisat prea mult scorul eronat, de la 6-1 (in loc de 5-2) au mers cu el pana la controversata minge de 6-5 la care am facut eu referire. Pana sa-ti expui tu parerea, chiar nu observasem acel punct (cel de 6-1 in loc de 5-2) c-ar putea fi cel cu bucluc si eram convins ca scorul a fost trecut corect.
      PS:M-am uitat de cateva zeci de ori (chiar acum) la punctul de 6-1, cu cat ma uit mai mult, cu atat tind sa-ti dau dreptate, se pare totusi ca mingea aceea nu atinge masa si loveste direct paleta adversarului. Am analizat si mimica corpurilor celor 2 jucatori, dupa jucarea acelui punct de 6-1 ( corect 5-2), ea exprima clar castigarea punctului de catre Chuang si o oarecare dezamagire din partea lui Ovtcharov. Sunetul inca ma induce in eroare, imi pare identic cu cel de lovire a mesei, dar sigur ma insel. In proprtie de 99,99% am rezolvat dilema ce m-a framantat in ultimele 2 luni (nu glumesc) Iti multumesc mult Andrei pentru interventia si explicatia ta, chiar sunt fericit acum. (m-am concentrat prea mult pe analiza punctului la care-am facut referire in primul post, incat am omis reanalizarea extrem de atenta a primelor puncte din meci, chiar daca le urmarisem de cateva ori bune si pe acestea, cred ca o facusem superficial) Concluzia: Greseala televiziunii exista, dar asa cum a spus Andrei, ea se produce la punctul de 6-1 (corect era 5-2), ce-a urmat a fost doar consecinta acelei greseli de afisaj. Subiect inchis.

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X