Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Returnboard

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: RETURNBOARD

    Postat în original de radu0
    Daca joci cu lemnul gol, se intampla ce zici tu, adica ca punctul in maxim 3-4 schimburi se va incheia,
    Referitor la viteza ai destula, efect nu prea doar daca joci cu lemnul gol ai efecte de 2x mai mari ca in joc si se incheie schimbul rapid.
    UITA-TE PE FILMULETUL CARE L-A POSTAT....A REUSIT SA FACA MAI MULT DE 3 SCHIMBURI?...

    Comentariu


    • #52
      Re: RETURNBOARD

      Postat în original de patrick
      Postat în original de victor0987
      ..remarcabil, chiar functioneaza..
      FUNCTIONEAZA DAR NU AJUTA LA NIMIC
      ..este buna pentru antrenament, nu ai nevoie sa joci un punct ci sa repeti aceiasi miscare pana iti intra automat..

      Comentariu


      • #53
        Re: RETURNBOARD

        Postat în original de victor0987
        Postat în original de patrick
        Postat în original de victor0987
        ..remarcabil, chiar functioneaza..
        FUNCTIONEAZA DAR NU AJUTA LA NIMIC
        ..este buna pentru antrenament, nu ai nevoie sa joci un punct ci sa repeti aceiasi miscare pana iti intra automat..
        sa repeti aceeasi miscare intr-un anumit ritm(de preferat cat mai intens)
        din placa aia vine mingea ca dracu....(ca din iarba)

        Comentariu


        • #54
          Re: RETURNBOARD

          Postat în original de grasomega
          Am facut un returnboard dintr-un birou mai vechi pe care l-am taiat cu fierastraul pendular.
          Am comandat fete de la eacheng.net care au avut un pret foarte bun si, desi sunt tacky, merg foarte bine pe placa de pal a biroului, care pare extrem de rapida - cred ca fetele mai compenseaza din viteza.
          Am lipit 16 fete pentru suprafata din poze si ma gandesc sa mai lipesc una taiata in doua pentru a completa marginea din dreapta pozei.
          Combinatia e foarte buna si puteti vedea/juca cu placa la sala din strandul Tineretului in București.
          Mai jos sunt doua poze si maine pun si un film.
          EDIT: iata si filmul:
          http://www.youtube.com/watch?v=5BKRQcioeYk
          uite

          Comentariu


          • #55
            Re: RETURNBOARD

            (at)Rares
            ps.Felicitari Cristi pentru maestria de care ai dat dovada!O tii ascunsa ca aseara n-am vazut-o la sala?!
            Hihihi!
            Merci!
            Pai abia ieri am primit fetele si le-am lipit chiar dupa ce am vorbit cu tine.
            Si cum nu stiam ce o sa iasa, plus ca era sala plina la ora aia - am lasat-o pana mai tarziu.
            Filmul e facut pe la ora 11.
            (at)Visco:
            Link-ul filmului:
            http://www.youtube.com/watch?v=5BKRQcioeYk
            La ora 13:48 era acolo.
            Numai bine.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #56
              Re: RETURNBOARD

              Postat în original de patrick
              De ce nu bagati placa si la turnee?????!!!!!
              Haha!
              Pai nu o bagam, ca o sa castige toate meciurile )
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #57
                Re: RETURNBOARD

                nope...nu stie sa serveasca si nu se descurca la mingile scurte....dar cativa tot o sa bata daca o bagi in concurs ....in orice caz.... felicitari!!!!......nu pentru placa cat pentru pasiunea ta pentru tenis

                Comentariu


                • #58
                  Re: RETURNBOARD

                  ..pe un jucator avansat poate il va apuca rasul, dar sunt destui incepatori pe acest forum care nu au cum sa se antreneze prin cluburi iar placa aia este un ''partener'' dispus sa puna capace cat vrei tu si la ce ora vrei tu fara sa se plictisesca, restul este vointa si omul din filmulet o are..

                  Comentariu


                  • #59
                    Re: RETURNBOARD

                    Postat în original de victor0987
                    ..pe un jucator avansat poate il va apuca rasul, dar sunt destui incepatori pe acest forum care nu au cum sa se antreneze prin cluburi iar placa aia este un ''partener'' dispus sa puna capace cat vrei tu si la ce ora vrei tu fara sa se plictisesca, restul este vointa si omul din filmulet o are..
                    aici ai dreptate

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: RETURNBOARD

                      Postat în original de patrick
                      Postat în original de radu0
                      Daca joci cu lemnul gol, se intampla ce zici tu, adica ca punctul in maxim 3-4 schimburi se va incheia,
                      Referitor la viteza ai destula, efect nu prea doar daca joci cu lemnul gol ai efecte de 2x mai mari ca in joc si se incheie schimbul rapid.
                      UITA-TE PE FILMULETUL CARE L-A POSTAT....A REUSIT SA FACA MAI MULT DE 3 SCHIMBURI?...
                      Referitor la efect: poti schimba unghiul placii astfel incat sa raspunda ca si cand ar raspunde cu contre sau capac la topspin, daca placa e in afara mesei. O mica modificare pe care o voi aduce va permite asezarea ei peste masa, pentru exercitiu de taiate. Nu are nici o legatura cu returul dat de o placa fara fete lipite pe ea.
                      Referitor la numarul de schimb de mingi - probabil ca eram si obosit, dar si faptul ca nu am ales cel mai bun schimb pe care l-am facut pentru a-l filma si posta si poate si faptul ca nu sunt un mare jucator... La urma urmei, tocmai de aceea am facut placa, sa ajung de la 3 schimburi la 100, nu?
                      Viteza de raspuns se schimba radical cu unghiul si pozitia placii fata de masa: aproape de masa si cu placa "inchisa" - foarte rapida, cu placa la distanta si deschisa - raspuns lent. Poti regla foarte bine pozitia placii sus-jos si inclinatia, la fel si pozitia sistemului fata de masa pentru a exersa ce ai chef.
                      Oricum, nu e pentru avansati, ci mai degraba pentru cei care nu au un partener.
                      Rares are dreptate, placa nu este robot - raspunde diferit la fiecare lovitura si te sileste sa te asezi pentru fiecare punct.
                      Placa a fost inspirata de http://www.returnboard.de si realizarea de http://forum.oneofakindtrading.com.a...t=return+board.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #61
                        Re: RETURNBOARD

                        Postat în original de patrick
                        din placa aia vine mingea ca dracu....(ca din iarba)
                        Nu vine mingea ca din iarba.
                        Fetele lipite pe placa sunt normale (lise) si au efect.
                        Mingea vine ca la capac.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #62
                          Re: RETURNBOARD

                          Am scapat de o parte din raspuns.
                          Placa are ceva ce robotul nu are: te sileste sa simti ce va veni din lovitura ta si sa ajustezi. E drept ca un oponent are intentii spre deosebire de placa dar nu este de loc rau sa vezi ce se intampla cand dai intr-un anumit fel.
                          Afirmatia ca "EFECTUL CARE VINE INAPOI DIN PLACA NU IL VEI INTALNI NICIODATA IN TIMPUL UNUI MECI" este gresita. Este exact efectul care vine dintr-un block pasiv plus ca exista posibilitatea de a ajusta unghiurile asa cum a spus si grasomega.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #63
                            Re: RETURNBOARD

                            Dar nu inteleg de ce nu o puneti mai aproape de masa si cu un unghi putin mai deschis pt inceput?
                            Este mai usor.
                            Nu forta de lovire a mingiei este importanta la inceput, ci precizia si numarul de repetari.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #64
                              Re: RETURNBOARD

                              Postat în original de VISCO
                              Dar nu inteleg de ce nu o puneti mai aproape de masa si cu un unghi putin mai deschis pt inceput?
                              Este mai usor.
                              Am facut mai multe incercari si am filmat numai una
                              Daca sta aproape de masa returul este foarte rapid pentru topspin si daca unghiul este deschis atunci ajunge afara, dincolo de masa.
                              Din cate am vazut, trebuie sa te hotarasti ce vrei sa exersezi, dai 2-3 mingi si vezi la ce unghi e mai bine sa tii placa pentru exercitiul respectiv si dai pana o darami.
                              Apoi schimbi unghiul si distanta si tot asa pana la victoria finala
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #65
                                Re: RETURNBOARD

                                Unghiul se coreleaza cu viteza. Daca veti lovi mai incet, mingia nu va mai iesi in afara mesei, deci nu va fi nevoie de unghi prea inchis. Mai intai se pune accent pe precizia si corectitudinea miscarilor si mai tarziu pe viteza.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #66
                                  Re: RETURNBOARD

                                  Dar este mai bine sa poti adapta forta si tehnica proprie de lovire la conditiile exterioare, decat sa ajustezi "conditiile" la o tehnica rigida.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Re: RETURNBOARD

                                    Postat în original de VISCO
                                    Dar este mai bine sa poti adapta forta si tehnica proprie de lovire la conditiile exterioare, decat sa ajustezi "conditiile" la o tehnica rigida.
                                    Corect, in ambele posturi anterioare ai dreptate.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Re: RETURNBOARD

                                      pe ce fel de lemn ai lipit fetele, cu ce lipici si cate fete sunt?
                                      Eu cred ca e o treaba f. faina
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Re: RETURNBOARD

                                        Sunt lipite pe placa de PAL de birou de 18-19 mm grosime.
                                        Fetele sunt 729 general rubber, tacky - sunt cam soft, zic eu, dar PAL-ul ala arunca oricum destul de tare mingea.
                                        Lipiciul e Stiga Energy, dar nu am de gand sale relipesc, doar daca vor cadea de buna voie. N-au stat lipite din prima, ca e foarte lucioasa suprafata PAL-ului.
                                        Pe placa de 150 cm lungime din care am scazut cam 8 cm din cauza unei table de sustinere au intrat 16 fete si au ramas cam 6-7 cm liberi. M-am gandit sa tai o fata in doua si sa completez, dar fiind in margine, am constatat ca nu prea lovesti in partea respectiva. Daca e cazul, am fete destule sa pun si acolo.
                                        PAL-ul provine de la un birou pe care l-am reciclat.
                                        Teoretic, daca gasesc o posibilitate de a crea doua picioare, as putea sa mai fac inca una, ca mai am o placa similara cu cea folosita
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Re: RETURNBOARD

                                          Mi se pare o chestie DIY foarte tare! Felicitari!
                                          Ma bate gandul sa-mi fac si eu la vara asa ceva, daca imi cumpar o masa. Pentru un incepator ca mine este exact ce-mi trebuie?
                                          Cat te-au costat fetele 729 si lipiciul?
                                          FH: Butterfly Sriver FX
                                          Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
                                          BH: Butterfly Sriver FX
                                          Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Re: RETURNBOARD

                                            Lipiciul - 400 ml vreo 50 RON, dar nu sunt sigur - il aveam deja.
                                            Fetele sunt luate de pe eacheng.net la supermegaoferta: 24 buc - 45 USD + transport (aprox 70% in plus - pachetul a fost mai mare).
                                            Cred ca mai ieftin nu exista.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Re: RETURNBOARD

                                              Cum ai beneficiat de pretul ala? Din ce am vazut eu, cea mai ieftina fata e pe la 5$... Nu-mi dai si mie pontul te rog? Ti-au facut vreun discount pentru cantitatea pe care a-i comandat-o?
                                              PS. Felicitari pentru placa!

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Re: RETURNBOARD

                                                Merci.
                                                Pai fetele erau la oferta 24 la pachet la pretul mic.
                                                Transportul mi-a crescut pretul destul de mult, dar tot au fost ieftine.
                                                Vezi la www.eacheng.net ce au la Bargain - fete bune la preturi speciale.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Re: RETURNBOARD

                                                  mi-am facut eu din din parchet dar mai imi trebuie fețe...)
                                                  Blade:Timo Boll ALC
                                                  FH:tenergy 05 FX
                                                  BH:yasaka rakza 7 soft

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Re: RETURNBOARD

                                                    http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1693
                                                    Vezi daca iti plac astea.
                                                    Transportul iti dubleaza pretul de pe site, dar tot merita.
                                                    Pretul este cel cu rosu.
                                                    Numai bine.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X