Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

minge dubla

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • minge dubla

    daca la executarea unei lovituri mingea atinge de 2 ori fileul apoi cade in partea de masa a adversarului cui i se acorda punctul?

  • #2
    Postat în original de jacsonn Vezi post
    daca la executarea unei lovituri mingea atinge de 2 ori fileul apoi cade in partea de masa a adversarului cui i se acorda punctul?
    ...poate sa faca si ...sex cu fileul ,numai sa treaca apoi de cealallta parte a lui peste acesta si este punctul dumneavoastra.
    FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

    Comentariu


    • #3
      Va propun un exercitiu de imaginatie legat de aceasta tema:mingea loveste violent suportul lateral dreapta al plasei fileului capatand un efect puternic,capabil sa o "plimbe" pe banda de sus a fileului pana la suportul din stanga de unde,in mod cu totul imprevizibil,in urma atingerii suportului,cade pe suprafata de joc a adversarului!!!???
      Ce dicteaza arbitrul?
      I love table tennis !

      Comentariu


      • #4
        daca adversarul returneaza si castiga punctul,arbitrul ii acorda lui punctul,daca nu ...nu

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de csabazedler Vezi post
          Va propun un exercitiu de imaginatie legat de aceasta tema:mingea loveste violent suportul lateral dreapta al plasei fileului capatand un efect puternic,capabil sa o "plimbe" pe banda de sus a fileului pana la suportul din stanga de unde,in mod cu totul imprevizibil,in urma atingerii suportului,cade pe suprafata de joc a adversarului!!!???
          Ce dicteaza arbitrul?
          Mingea ,cum spunea si colegul din Baia Mare,poate sa faca ce vrea pe fileu,si sa stea cit vrea pe fileu,iar dupa aceea cade pe suprafata adversarului ,se poate continua in mod normal jocul,arbitrul dicteaza punct celui care a cistigat mingea.

          O situatie care a fost discutata la unurile din cursuri de arbitraj la care am participat,mai delicata dar care se intilneste rareori,dar din ce in ce mai des este aceea cind mingea cade pe suportul fileului din partea de jos(O mare parte din filee,Joola WM,Donic Stress,etc,au suportul de la baza lat de3-4 cm,pt a fii mai stabil si a oferi sistemului de prindere o suprafata cit mai mare),caz cind mingea vine de la o inaltime f mare si cade aproape perpendicular pe sup. de joc,aproape paralela cu fileul.Daca minge dupa ce atinge suportul fileului si iese afara indiferent pe ce parte,a ta sau a adversarului se considera minge afara.Daca minge cade pe suportul fileului indiferent pe ce parte si dupa aceea ajunge in suprafata de joc a adversarului se continua minge.In rest in tenisul de masa nu prea exista situatii deosebite cind arbitru trebuie sa ia o decizie delicata .
          Cele mai discutate decizi sunt cele de atentionare a inaltimi aruncarii mingi la serviciu,in divizile inferioare,si acordarea punctului la returnarea mingi cu mina pina la incheietura .La nivel de amatori se recomanda repetarea punctului.

          Comentariu


          • #6
            my opponent serves and I return briefly with effect to the net so that without the opponent touching the ball it falls in my field. What happens: continue the ball or score, if yes for whom?
            Ladiesshop make for all size and models waterproof washing machine cover.

            Comentariu


            • #7
              If the ball is not touched by the opponent and it returns to your court only because of the effect you gave it, the point is yours

              Comentariu


              • #8
                Postul anterior e din octombrie 2019!

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Kralizec Vezi post
                  Postul anterior e din octombrie 2019!
                  Da dar acum e clara de tot. A trebuit studiata situatia de joc.

                  Comentariu


                  • #10
                    Am avut o opinie divergenta cu un jucător ieri în legătură cu faptul ca atingerea dubla a mingii este legală sau nu, adică eu am lovit mingea întâi cu mâna iar mingea a lovit paleta în mișcare și si-a continuat traiectoria în terenul advers fiind câștigată de mine. Adică clasica minge "dubla" pe care am recunoscut-o dar eu am considerat-o bună pentru mine iar oponentul a considerat-o ilegală. A fost întrebat chiar un organizator de turnee și i-a dat dreptate lui. Ok, am lăsat-o asa, am cedat punctul. Și totuși iată ce scrie în regulament, care a schimbat acum câțiva ani regula și mulți vad ca nu o stiu și probabil generează dispute:
                    1. In the past, you were not allowed to hit the ball twice, so if the ball hit your finger, and then bounced off your finger and hit your bat, this was considered a double hit and you lost the point. If the ball had hit your hand and the bat at the same time, then this was not a double hit, and the rally would continue. As you could imagine, determining the difference was often very difficult for the umpire to do!Fortunately, in recent times the ITTF changed Law 2.10.1.6 to say that the point is lost only if the ball is deliberately hit twice in succession, making it much easier to enforce this rule - accidental double hits (such as when the ball hits your finger and then hits the racket) are now legal, so all the umpire has to do is make sure that he believes the double hit was accidental, not intentional. A very good rule change.
                    ​Deci mingea dubla este legala. E bine de știut.

                    Comentariu


                    • #11
                      Traduceti corect articolul 2.10.1.7 in legatura cu mingea dubla care spune ca punctul este acordat adversarului numai daca atingi de doua ori succesiv cu mana sau paleta mingea dar numai daca o faci in mod intentionat (deliberately). La noi pe forum traducerea spune ca este ilegala lovitura daca atingi de doua ori mingea succesiv cu mana sau paleta fara a adauga si cuvantul intentionat ceea ce da un cu totul alt sens articolului 2.10.1.7.
                      Ultima editare de Cornel 67; 09.mar.2024, 16:30.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                        Traduceti corect articolul 2.10.1.7 in legatura cu mingea dubla care spune ca punctul este acordat adversarului numai daca atingi de doua ori succesiv cu mana sau paleta mingea dar numai daca o faci in mod intentionat (deliberately). La noi pe forum traducerea spune ca este ilegala lovitura daca atingi de doua ori mingea succesiv cu mana sau paleta fara a adauga si cuvantul intentionat ceea ce da un cu totul alt sens articolului 2.10.1.7.
                        Daca una dintre cele 2 lovituri se face cu mana de deasupra incheieturii mainii, este punctul adversarului. Daca insa lovitura este de la incheietura spre degete, este punctul tau (poate fi si de mai mult de 2 ori lovita). Eu asa stiu ...
                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de gpopescu Vezi post

                          Daca una dintre cele 2 lovituri se face cu mana de deasupra incheieturii mainii, este punctul adversarului. Daca insa lovitura este de la incheietura spre degete, este punctul tau (poate fi si de mai mult de 2 ori lovita). Eu asa stiu ...
                          Da, asa este. Cuvântul cheie din Regulament care spune când lovitura dubla este considerata legala este "intentionat " sau "Deliberately " , adică dacă nu lovești în mod intenționat mingea de doua ori lovitura este considerata legală și punctul trebuie continuat. La noi 99 la suta se opresc din joc ca ai făcut dublă.

                          Comentariu


                          • #14
                            În engleza spune asa: if an opponent deliberately strikes the ball twice in succession. La noi pe forum nu au mai tradus și cuvântul deliberately și a rămas ca dacă lovești mingea de doua ori punctul se acorda oponentului.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                              În engleza spune asa: if an opponent deliberately strikes the ball twice in succession. La noi pe forum nu au mai tradus și cuvântul deliberately și a rămas ca dacă lovești mingea de doua ori punctul se acorda oponentului.

                              In Amatur nu este nici arbitru, darmite VAR nu va fi niciodata...😆
                              blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X