Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cartea AmaTur, cu, despre și pentru amaturiști

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cartea AmaTur, cu, despre și pentru amaturiști

    Am început din curiozitate și am continuat din respect pentru oamenii aceștia pasionați. Am mers la câteva turnee de tenis de masă unde joacă ?amatori?. M-au impresionat foarte mult acești oameni cu pasiunea lor. P?nă la urmă am încercat să scriu povestea pasiunii lor. Am scris-o, dar nu știu dacă e pe măsura acestei pasiuni.


    Găsești fr?nturi din carte pe blogul meu alinoprisiu.blogspot.com

    Iar 4 din cele 5 poezii le-ai citit probabil aici pe forum. Mai puțin ?Epopeea AmaTur?, pe care n-am postat-o, pentru că are... 123 de strofe.

    P?nă una alta, te rog să judeci singur și să lași în scris mărturia aprecierii tale, răspunz?nd la niște întrebări simple: Merita sau nu să scriu cartea asta? Ți-ar place s-o ai în bibliotecă? Ai căuta această carte în librării sau altundeva, dacă ai ști că unul din ?eroii? poveștii ești chiar tu?

    Răspunde simplu la sondaj prin ?da? sau ?nu?, iar dacă crezi că vrei să dezvolți alegerea făcută, simte-te liber să și comentezi.

    Mulțumesc pentru răspunsuri.
    31
    DA
    87,10%
    27
    NU
    12,90%
    4

  • #2
    Da,da
    Lama:Timo Boll Tricarbon OFF+
    Pe spate: Tenergy 80
    Pe fata.: Tenergy 64

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de cule Vezi post
      Da,da
      Raspunsul corect este : da, da, da

      Comentariu


      • #4
        Succes ,atunci cand o pui in vanzare as dori sa o primesc nr.meu de telefon este 0756258169.
        Blade . PHOTINO
        Fh. Tibhar ev. Mx-p
        Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

        Comentariu


        • #5
          Am comandat cred ca sunt pe lista?

          Comentariu


          • #6
            Nu pierde timpul, cauta o editura, afla care sunt costurile pentru o editie princeps si anunta pe site, poate ca unii doritori iti vor face plata in avans. Eu as fi unul.

            Comentariu


            • #7
              eu spun da,insa tu ar tebuii sa fi primul care alegi.
              Daca ar fi sa o luam in spiritul amatur,in care mai toti facem cu placere aceste participari-organizari de turnee-etc,cu aceeasi placere care te-a inspirat o poti face prin expunerea celor o suta si ceva de strofe aici pe forumul Amatur-asta care te-a inspirat,fara sa mai stai cu teama ca investitia ta nu va fi apreciata.
              Sper sa fi inca Amaturist,daca incepi iar cu preturi de cost... inseamna ca incerci sa devi profesionist legitimat...si chiar nu te-am vazut in nici o divizie pana acum (cf.relulamentului joci la alta masa )

              asa ca hai ,pune aici strofele si nu le mai tine la dospit !

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Dan2 Vezi post
                Nu pierde timpul, cauta o editura, afla care sunt costurile pentru o editie princeps si anunta pe site, poate ca unii doritori iti vor face plata in avans. Eu as fi unul.
                continui să caut o modalitate de finanțare, tocmai pentru că vreau să încerc să fac cartea cât mai accesibilă mai ales celor din AmaTur. dacă aș face totul singur, ar trebui să ?iau pielea de pe oameni?, ceea ce nu vreau. bineînțeles că dacă nu investesc nimic sau foarte puțin (mă refer la bani), atunci nici ?beneficiarii? nu vor trebui să facă eforturi mari.

                - - - Actualizat - - -

                încerc să mai explic odată pentru oameni care încă n-au înțeles:

                am postat până acum versuri multe pe forum. ceea ce vreau acum este chiar să public o carte. ăsta-i următorul meu scop. iar sondajul
                l-am făcut nu ca să mă mai laud încă o dată sau ca să văd exact cine vrea să-mi cumpere cartea, ci pentru că orice fel de ?feed-back? mi-ar prinde bine pentru un proiect de finanțare. chiar și dacă aș lua pur și simplu niște rezultate la un sondaj și le-aș pune acolo în proiect. omul sau instituția care ar vrea să-mi finanțeze tipărirea s-ar simți mai în siguranță când ar vedea că ideea mea chiar ?prinde? la public.

                totuși, le mulțumesc foarte mult celor care chiar au scris textual că vor deja cartea.

                Domnule Vali Șuța, ?cu răbdarea trece omul marea?
                Ultima editare de adimucu; 20.feb.2014, 16:58.

                Comentariu


                • #9
                  Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
                  BL = Levi Sintech ALL-
                  FH = Joola Badman reloaded
                  BH = Tibhar Super Defense 40

                  Comentariu


                  • #10
                    las-o dracu de rabdare,ca asta-i abureala,acum vrei sa ai si garantia succesului asigurata,bravo tie,da-i drumul la treaba ca talent ai fara sa te tot smiorcai pe aici ! ka kum, ka ce, ka kat-erinka...baga !
                    Ti-am spus ca-s unul din cei care am sa o cumpar,insa..o lalai...cam mult
                    Bafta!
                    PS. era un post unde spuneai ca nu o sa mai postezi pana la aparitie...sau gresesc..se poate:
                    Chiar vorbisem cu Otilia cu rugamintea sa ia legatura cu tine,insa am vazut comentariul tau de dupa ce am postat ca o sa te caute ..asa ca am i-am sugerat sa ia legatura cu tine exact asa cum te-ai exprimat si am inteles ca-ti doresti.."poate in alta viata"
                    Hai pa si baga mare !
                    Ultima editare de Vali Suta; 20.feb.2014, 17:37.

                    Comentariu


                    • #11
                      Ma gandesc ca poate este cineva printre noi care lucreaza la vreo editura sau are cunostinte pe acolo,in asa fel incat ca sa-l ajute pe ADIMUCU sa-si publice cartea.Aceasta carte se poate considera un prim volum de versuri,cu timpul cunoscand si alti amaturisti le poate dedica si acestora o serie de versuri personalizate(volumul 2) si de ce nu,o completare cu versuri, cu timpul si vechilor amaturisti carora le-a mai dedicat atentia cuvenita in cartea sa.Mult succes intr-o reusita ulterioara.
                      Vezi ca sa reusesti sa scrii si un al 2-lea volum de versuri,este musai necesar sa mai participi si pe la concursuri,sa pui mana pe paleta,masa si minge,nu numai pe TOC(TOK-fara PRIZA).
                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                      Comentariu


                      • #12
                        Cate pagini are cartea si cate ar fi color? Din poza presupun ca-i format A4 dar poate s-ar putea face un A5.
                        Incerc sa cer o oferta.

                        Comentariu


                        • #13
                          probabil știți cu toții de unde ați plecat, iar eu am scris cartea ca să vă aduceți mai bine aminte când o fi nevoie...
                          cam așa ar suna începutul unui amaturist „pur/s?nge”:

                          Dorința lui e mare cât o țară,
                          Deși la el în piept inima-i mică.
                          Are curaj să lupte cu „titanii”
                          Un „pui amaturist”:Andrei Tomică!


                          dar ca să știți și unde veți ajunge și să vă g?ndiți să dați acestui sport tot ce merită, pe măsura pasiunii voastre pentru el, vă mai arăt 2 strofe:

                          Când alții strănepoții ?i strâng în jurul sobei,
                          Odihna, sănătatea, le prețuiesc mai mult,
                          Unul se mai av?ntă și-acum în competiții
                          Și lasă să-l cuprindă al sportului „tumult”.

                          Ca să-l cunoască lumea, ar trebui o carte,
                          Dar eu, „nepriceputul”, am scris doar un „catren”...
                          Aș vrea să-l văd în sală mulți ani de-acu’-nainte.
                          ...Respect și viață lungă...Sinescu Eugen!


                          Comentariu


                          • #14
                            Si eu ma abonez pentru un volum... pentru cand o fi !

                            Succes.
                            Blade: lemn off...ce lemn !
                            Bh: cu tepi
                            Fh: fara tepi

                            Comentariu


                            • #15
                              Deschide on cont in care sa dispui de un acont din care in cazul in care se iveste o portita sa-ti putem varsa suma necesara pentru a demara !
                              P.S. In speranta ca vei primi o oferta.
                              Din pacate n-am legaturi la nici o editura.

                              Comentariu


                              • #16
                                Nu trebuie neaparat o editura,pentru ca aceasta trebuie sa scoata si ea ceva pentru publicare(distribuire,etc) plus ca editura nu tipareste ea,ci apeleaza direct la o tipografie(ceea ce iti recomand si tie),care iti va da un pret de cost doar pentru tiparit(vanzarea o faci tu direct si din acest motiv vei obtine un pret mai mic).
                                Am lucrat o perioada in domeniu si tin minte ca numai in București erau aprox. 800 de tipografii(mai mici,mai mari..) cu care colaboram ,insa si-n Sibiu la prima cautare pe google am gasit zeci.( http://www.tipografiiromania.ro/tipo.../sibiu-35.html )
                                Iti recomand sa cauti o tipografie nu foarte mare,caci..si pretentiile lor au sa fie la fel !
                                Asa ca trimite E-mail-uri la cat mai multe tipografii,le faci o descriere pe scurt referitor la ce si cum doresti,si atunci cand iti vor face oferta,le analizezi,te hotarasti care-ti par mai avantajoase pret-calitate-cantitate si ai sa vezi ca dupa intalnirea directa cu ei,pretul o sa fie mai mic decat cel primit electronic sau telefonic.
                                Succes !

                                Comentariu


                                • #17
                                  http://www.self-publishing.ro/

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Sfaturile lui Vali sunt foarte bune,urmeazale.
                                    Dai bice!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ajungem la o varsta cand mai traim doar din amintiri !!!
                                      Oameni,intamplari,fotografii,toate acestea fac obiectul cartii lui Adimucu si,in mod cert,din amintirile noastre cu si despre tenisul de masa.Personaje diverse "coloreaza" paginile cartii si dau viata ideii de amatur dar,chiar daca randurile presarate cu atata maiestrie de catre distinsul nostru coleg pastreaza o nuanta comica,sunt convins ca pentru multi dintre noi aceasta carte si Amaturul in sine, reprezinta un adevarat mod de a fi !
                                      I love table tennis !

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Mulțumesc, Vali Șuța, pentru sugestii. Le-am urmat deja. Dar e vorba totuși de vreo 500 de exemplare. Tipografia nici nu aprinde lumina pentru mai puține, așa că ieftin pentru mine ?nseamnă „scump” Nu e vorba să fie ieftine sau scumpe cărțile, ci să le pot scoate și distribui. Am un „deficit bugetar” care mă oprește să fac asta. Dacă aș fi avut acum banii, nu mi-ar fi părut rău după ei să-i dau la tipografie, dar nu-i am Stai liniștit, o editură e pe ultimul loc între prioritățile mele.


                                        Proiectul pentru finanțare se află deja la Consiliul Județean Sibiu. Totul e acum chestie de „plesneală”, adică cine citește proiectul și cât de mult ?i place respectivului tenisul de masă, respectiv sportul în general.

                                        Din păcate, Ministerul Sportului și Federația de tenis de masă consideră că promovarea tenisului de masă la nivel de amatori „nu merită osteneala” :P Proiectul l-am trimis și acolo, fără răspuns însă. La alte Consilii Județene nu pot să-l trimit, pentru că am înțeles că se primesc proiecte doar de la cei care locuiesc pe raza județului respectiv. în țara asta, totul merge pe bază de proiecte... :P Poate că-l trimit și la Gazeta Sporturilor. Depinde ce idei îmi mai vin.

                                        Accept idei și din altă parte, referitor la unde să mai trimit proiectul de finanțare.

                                        Mulțumesc, maestre Zedler, pentru aprecieri.

                                        ”lauritheone”... am găsit mai ieftin decât pe selfpublishing. în plus, acolo se merge pe sistemul editură-librărie-pretenții la drepturi de autor-ș.a.m.d.

                                        Vă urez să aveți în continuare mult chef de tenis.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          cand spui 500 de exemplare,te gandesti sa-ti acoperi cheltuielile sau sa scoti si ceva profit,si daca da la ce suma te gandesti ?

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            m-am g?ndit exact la ce am scris. e numărul minim de exemplare pentru care tipografia ia o comandă.
                                            indiferent cum vrei s-o iei, chiar dacă n-aș câștiga nimic, nu am banii fizic să plătesc comanda. și e o sumă destul de mare, de aceea nici nu mă gîndesc să mai scriu cifre aici.
                                            asta e. până nu câștig la loto n-am ce face.
                                            nu mă gîndesc acum dinainte la profit. deocamdată ce contează sunt cheltuielile și n-am de unde să le fac

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Drept e ca v-am trimis cu intarziere, dar atunci am primit si eu raspunsul. V-am scris niste idei de-ale mele si v-am spus ca am cerut o oferta de la o tipografie, care lucreaza digital, pentru un tiraj de 50 de bucati (nu 500) si nu au fost probleme. Va mai cerusem un numar de telefon pentru a stabili detalii. N-ati zis nimic, n-ati raspuns nimic si vad ca o tot dati inainte cu un tiraj de 500 de exemplare...

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Mulțumesc pentru toate ideile. Unele au fost foarte bune.

                                                Am rezolvat problema.

                                                Se poate închide subiectul.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Si cum s-a rezolvat? Apare cartea sau nu?
                                                  Blade-Darker speed 90
                                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                  Bh- Testing

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X