Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii generale intre aradeni

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Discutii generale intre aradeni

    Buna la toata lumea! Cum am spus in titlu, initiez acest post, pentru orice fel de discutii intre noi aradenii in general, dar sunt invitati si colegii din alte judete, daca considera ca vor sa faca un anumit comentariu la ce se discuta aici.
    Consider ca va fi util, de exemplu,
    - cand incercam sa ne organizam sa mergem la vre-un concurs in alt oras. Ma refer la a vedea -in functie de cati suntem- cu cate masini mergem, daca mai este vreun loc liber la careva in masina, etc,
    sau,
    - inclusiv, de a ne anunta si aduna, pentru a ne intalni la vre-o partida undeva,
    sau,
    - daca avem careva vre-o nelamurire despre regulament,
    sau,
    - sa ne scriem gandurile (oricare ar fi ele), despre orice fel de subiect.
    Sper ca, cu ocazia asta, poate vom reusi sa ne si cunoastem mai bine, cei din Arad, si chiar cei din judet, care practica acest frumos sport, dar poate nu stim de ei. Sa auzim de bine!

  • #2
    Initiativa ta Doru este foarte buna, pacat ca nu au cont pe forum multi dintre aradeni,si este pacat ca nu suntem asa uniti ca altii, parerea mea. Si mai dureros este ca suntem 80 de amatori in Arad, dar nu stim unii de altii decat vreo 30. Oare ce-i de facut?
    Blade: VECHITURA CU 70 LEI
    FH: FATA DE ROATA DE MASINA
    BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

    Comentariu


    • #3
      Galatenii si constantenii si-au facut pagina sau forum...
      TsE

      Comentariu


      • #4
        (at) Bogdan - s-ar putea sa fie mai multi, ca numai eu stiu cativa care au participat la concursuri, in urma cu 2 ani si anul trecut nu, asa ca au fost scosi din clasament. Unii joaca pe-acasa prin garaje, unii asteapta sa vina vara sa joace in parcuri... Pentru multi tenisul de masa este un hobii in care nu merita sa investeasca bani. Au si alt nivel si este doar o distractie ocazionala.
        (at)Emil Tudor - mersi de sugestie, ai putea sa ne pui aici un link cu pagina lor?

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de alandala Vezi post
          (at)Emil Tudor - mersi de sugestie, ai putea sa ne pui aici un link cu pagina lor?
          http://www.tenisdemasagalati.ro/

          http://www.amatour-constanta.ro/
          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

          Comentariu


          • #6
            Mersi!

            Comentariu


            • #7
              Foarte buna initiativa ta Doru
              .

              Comentariu


              • #8
                Ceau.....cred ca ai facut o treaba buna ,asa putem sa vb mai mult intre noi.
                Bravo zic io!!!!

                Comentariu


                • #9
                  Si ca tot veni vorba, este cineva amator de un turneu B la Oradea pentru sambata? Aici http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...v-a-15-03-2014 . Alin Cozmi, i-a gasit si el ar merge. Ce ziceti?

                  Comentariu


                  • #10
                    eu as merge dar nu stiu daca o sa ma lase spatele pana sambata.......

                    Comentariu


                    • #11
                      De o vreme am tot vrut sa iau pulsul aradenilor, in legatura cu o chestie care, spre surprinderea mea am constatat ca ma cam deranjaza in timpul jocului - "BATUTUL DIN PICIOR IN TIMPUL SERVEI". Desi subiectul a fost dezbatut, cam pe toate fetele, tot in sectiunea "General", as vrea sa aud si pererea voastra despre subiect. Va deranjeaza? Nu va deranjaza? Ce stiti? e permis, nu e permis de regulament? Colegii care folosesc procedeul, spun ca nu este interzis, dar as vrea sa vad niste dovezi. Astept pareri si din alte orase.

                      Comentariu


                      • #12
                        Pana acuma eu nu am jucat cu pers care sa bata din picior.....dar cred ca nu ii placut.....

                        Comentariu


                        • #13
                          Noi il avem pe Doru Florescu care bate din picior de te sperie, pur si simplu. Din pacate cred ca nu se poate interzice acest gest, asa ca trebuie sa-l suportam.

                          Comentariu


                          • #14
                            ,,, pai este simplu atunci cand face asa ,, bate din picior de te sperie ,, spui STOP SI se REPATA MINGEA pt. ca ti a distras atentia de la joc ,,, si faci asa de fiecare data cand bate din picior...
                            si dupa ce se tremina punctul poate sa rupa si podeaua sau ce este pe jos ca nu ma deranjeaza ca eu ma duc sa ma sterg cu prosopul, nu mai sunt atent la joc si asa ...

                            nu cred ca este fair-play sa faci asa ceva ... daca esti o persoana buna la tenis dovedeste acest lucru prin joc bun si prin corectitudine, nu prin cai prin care sa ma enervezi pe mine si sa nu mai pot fi concentrat la joc, mai ales ca sti ca nu mi place sa faci acest lucru si tu l faci din contra...

                            Eu acum ma refer la mai multe nu doar la batutul din picior si la orice cale poate indirect sa ti scoti partenerul de joc, din mana , sunt oameni care se enerveaza repede si fac anumite lucruri care te face sa nu mai ai chef de joc... si acest lucru nu este bine ca asa nu ti mai doresti sa te mai joci cu aceste persoane pt. ca fac aceste lucruri , frumos este sa mergi afara iti dai 2 palme te trezesti si revi la joc fara sa vada amicul tau iesirile tale nu prea placute ca indirect poate fara sa ti dai seama il afecteaza si pe el si dupa aia te miri ca nu mai joaca la fel...
                            Ultima editare de leo33; 11.mar.2014, 16:48.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de mateidumitru Vezi post
                              ... Din pacate cred ca nu se poate interzice acest gest, asa ca trebuie sa-l suportam.
                              Cum am spus, subiectul a mai fost dezbatut in urma cu cativa ani tot aici la "General". Dupa cum zic colegii mai documentati, se pare ca gestul respectiv intra la paragraful din regulament cu comportamentul nesportiv.
                              Postat în original de cezarhtn Vezi post
                              Din Regulament: "3.5.2.1. Jucatorii sau antrenorii vor evita comportari care ar putea avea un caracter nesportiv...
                              Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                              Batutul din picior la serva este inregistrat ca si comportament nesportiv, (care influenteaza adversarul). In plus, scopul acelei lovituri este mascarea (sonora) a serviciului...
                              Ultima editare de alandala; 11.mar.2014, 21:07.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de alandala Vezi post
                                Cum am spus, subiectul a mai fost dezbatut in urma cu cativa ani tot aici la "General". Dupa cum zic colegii mai documentati, se pare ca gestul respectiv intra la paragraful din regulament cu comportamentul nesportiv.
                                Am stat de vorba cu un arbitru international de tenis de masă de vorba ,si mi-a raspuns in felul urmator
                                Citez cu traducerea aproximativa "A fost acum ceva vreme interzis si prevazut in regulamentul ittf,nu mai este prevazut acel aliniat,deci nu este interzis,doar daca este facut ostentativ,(se poate avertiza) ,si nu intr-o miscare coordonata cu serviciul"

                                Deci din cite mi-a explicat omul ,atita timp cit bataia din picior este coordonata cu miscarea corpului in momentul serviciului nu este o incalcare a regulamentului.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                  Am stat de vorba cu un arbitru international de tenis de masă de vorba ,si mi-a raspuns in felul urmator
                                  Citez cu traducerea aproximativa "A fost acum ceva vreme interzis si prevazut in regulamentul ittf,nu mai este prevazut acel aliniat,deci nu este interzis,doar daca este facut ostentativ,(se poate avertiza) ,si nu intr-o miscare coordonata cu serviciul"

                                  Deci din cite mi-a explicat omul ,atita timp cit bataia din picior este coordonata cu miscarea corpului in momentul serviciului nu este o incalcare a regulamentului.
                                  Iepurele in calduri

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Adica a fost prevazut in regulament mod explicit "interzicerea bataii din picior in timpul serviciului"? Si acel aliniat a fost scos ultrerior? Sau va referiti ca a fost scos ulterior paragraful "3.5.2.1. Jucatorii sau antrenorii vor evita comportari care ar putea avea un caracter nesportiv..."?

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de alandala Vezi post
                                      Adica a fost prevazut in regulament mod explicit "interzicerea bataii din picior in timpul serviciului"? Si acel aliniat a fost scos ultrerior? Sau va referiti ca a fost scos ulterior paragraful "3.5.2.1. Jucatorii sau antrenorii vor evita comportari care ar putea avea un caracter nesportiv..."?
                                      Bataia din picior in timpul serviciului era vorba

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Aha. Ca uite ce zice (at)Radu668...
                                        Postat în original de Radu668 Vezi post
                                        Am intrebat un arbitru international in legatura cu asta care a spus ca... in cazul in care e facut neintentionat si adversarul spune ca e deranjat de bataia din picior arbitrul poate interveni si da avertisment, apoi se poate lua punct, daca e facut intentionat arbitrul poate interveni direct si da avertisment apoi se poate lua punct, depinde de modul in care face chestia asta si in cea mai mare masura de cel de peste fileu daca accepta sau nu... in cazul in care se joaca fara arbitru poti sa ii spui la om ca e deranjant apoi daca el continua opresti mingea si ii iei punct fara discutii...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de alandala Vezi post
                                          Aha. Ca uite ce zice (at)Radu668...
                                          In ultima vreme am fost cam in fiecare saptamina la meciuri din prima liga si din a doua liga germana,si arbitri sunt destul de relaxati si de fiecare data cind i-am intrebat ceva,de obicei in pauza dintre meciurile 1-4 si 5-8 la a 2 liga sau la inceput in prima liga mi-au raspuns amical.O sa incerc sa inregistrez pe unul si mai stam de vorba.Dar daca spicuiesc din ceea ce zice Radu668,o parte mi-a fost si mie confirmata de catre acel arbitru.""daca e facut intentionat arbitrul poate interveni direct si da avertisment apoi se poate lua punct, depinde de modul in care face chestia asta ""

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Mersi. Deci adevarul e pe la mijloc. Se pare ca exista in regulament, dar se aplica doar cand adversarul e deranjat de comportamentul respectiv. Cum am mai spus, nu am crezut ca m-ar deranja asemenea chestie, pana nu am jucat la un concurs intr-un joc cu miza, chiar cu un aradean de-al meu (prietenul si prietenii stiu cine e), care oricum este cu mult, mult mai bun decat mine si oricum ma batea. Efectiv, nu ma mai puteam concentra la serviciu, si asteptam parca lovitura de picior. La atentionarea mea, a spus ca asa s-a obisnuit si ca nu e interzis de regulament. Dar ce ma deruta si mai tare era ca la doua trei servicii, batea din picior si la alte doua trei servicii nu batea. Nu mai stiam la ce sa fiu atent. Pai ori te-ai obisnuit asa si bati din picior la toate seviciile, ori nu si atunci o cam faci intentionat. Ori si chestia cu obisnuitul, este subiectiva, ca daca vezi ca deranjaza, la fel de bine poti sa te dezobisnuiesti.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Doru, trebuie sa ne concentram mai mult ASUPRA MINGII nu asupra piciorului, Emi poate are dreptate eu nu-l contrazic desi nu stiu sa se fi interzis vreodata bataia din picior, din punctul meu de vedere BATAIA DIN PICIOR o definesc ca o mascare a puterii efectului imprimat in minge, si eu bat din picior la unele servicii dar cu bun simt.
                                              Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                              FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                              BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de leo33 Vezi post
                                                ,,, pai este simplu atunci cand face asa ,, bate din picior de te sperie ,, spui stop si se repata mingea pt. Ca ti a distras atentia de la joc ,,, si faci asa de fiecare data cand bate din picior...
                                                Si dupa ce se tremina punctul poate sa rupa si podeaua sau ce este pe jos ca nu ma deranjeaza ca eu ma duc sa ma sterg cu prosopul, nu mai sunt atent la joc si asa ...

                                                Nu cred ca este fair-play sa faci asa ceva ... Daca esti o persoana buna la tenis dovedeste acest lucru prin joc bun si prin corectitudine, nu prin cai prin care sa ma enervezi pe mine si sa nu mai pot fi concentrat la joc, mai ales ca sti ca nu mi place sa faci acest lucru si tu l faci din contra...

                                                Eu acum ma refer la mai multe nu doar la batutul din picior si la orice cale poate indirect sa ti scoti partenerul de joc, din mana , sunt oameni care se enerveaza repede si fac anumite lucruri care te face sa nu mai ai chef de joc... Si acest lucru nu este bine ca asa nu ti mai doresti sa te mai joci cu aceste persoane pt. Ca fac aceste lucruri , frumos este sa mergi afara iti dai 2 palme te trezesti si revi la joc fara sa vada amicul tau iesirile tale nu prea placute ca indirect poate fara sa ti dai seama il afecteaza si pe el si dupa aia te miri ca nu mai joaca la fel...

                                                levi nu este vb de fair- play, daca as juca cu tine si ai opri mingea ca bat din picior, punctul este al meu clar!!!! Pe tine cam multe te deranjeaza nu crezi?)))))) daca vrei sa te invat trucuri sa scoti din mana un adversar fara sa-si dea seama cauta-ma adu un bax de bere si se rezolva, am fost jucator 3 ani in divizia "a" si stiu cu ce se mananca chestia asta
                                                Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                                  Doru, trebuie sa ne concentram mai mult ASUPRA MINGII nu asupra piciorului, Emi poate are dreptate eu nu-l contrazic desi nu stiu sa se fi interzis vreodata bataia din picior, din punctul meu de vedere BATAIA DIN PICIOR o definesc ca o mascare a puterii efectului imprimat in minge, si eu bat din picior la unele servicii dar cu bun simt.
                                                  ...scuze Bogdi, am apasat din greseala „nu-mi place“...in rest sunt absolut de acord cu tine, cel mai mult ar trebui sa ne preocupe antrenamentul si nu altceva...
                                                  Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                                                  Lume multa, oameni putini...

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X