Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Discutii generale intre aradeni

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Ma bucur ca ati intervenit si voi, persoane de baza in tenisul aradean. Ai dreptate Bogdane -cu concentrarea numai asupra mingii- numai sa putem. Si culmea ai dreptate si cu mascarea..., ca atunci cand jucam, ne folosim de toate simturile si pe langa simtul vazului, ne folosim si de simtul auzului si cand ne concentram la serva adversarului, o urmarim prin vaz (felul cum se misca paleta) dar si prin auz (prin felul cum suna, atunci cand loveste mingea cu paleta), deci e clar ca ne distrage un alt sunet intens, care mascheaza sunetul mingii lovita de paleta.
    Pai inseamna ca recunosti ca batutul din picior concomitent cu serva, are ca scop o mascare, deci derutarea adversarului cu intentie si atunci se pare ca asta cam intra la "comportament nesportiv".
    Ultima editare de alandala; 14.mar.2014, 02:44.

    Comentariu


    • #27
      "" In anul 1992 s-a incercat ,la sedinta tehnica a Campionatelor Europene de la Stuttgart ,sa se impuna aceasta regula de a se lua punctul sportivului care bate din picior....am fost prezent si va pot spune ca au fost nenumarate scandaluri dar,ce s-a intimplat dupa....a fost de antolgie.......toti "GREII" Europei au boicotat marile OPEN-uri si bineinteles ca s-a oprit aceasta REGULA...asaca se poate bate din picior cind vreei si nu vrei......aici nu este vorba de fair-play......sa aveti multa BAFTA!!in viata si la competitii.....

      Comentariu


      • #28
        Fiecare jucator interpreteaza in felul lui, ( gest nesportiv, interzis in regulament, mascare, etc ). Eu unul nu vad nici un impediment, sau mai bine zis, nu ma deranjeaza, ci din contra, cand intalnesc un jucator care face acest gest, imi da de inteles ca efectul mingii din serviciul lui va veni cu foarte mult efect.
        In tenis de masă ca si in alte sporturi, punctul realizat din servici valoreaza peste 50% din joc, si astfel devine un atuu pt cei ce stiu cu adevarat sa serveasca.
        Vb pt toti colegii aradeni: concentrativa la mana adversarului nu la zgomotul produs de acesta!!
        PS: Daca intalniti vreodata un jucator care sa bata din picior intentionat sa deranjeze adversaru, anuntati-ma si agat paleta in cui pana inchid ochii))))))
        TOTUL VINE DIN INSTINCT, "BATUTUL DIN DIN PICIOR" O FURI NU O INVETI
        Blade: VECHITURA CU 70 LEI
        FH: FATA DE ROATA DE MASINA
        BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de vasile fodoran Vezi post
          "" In anul 1992 s-a incercat ,la sedinta tehnica a Campionatelor Europene de la Stuttgart ,sa se impuna aceasta regula de a se lua punctul sportivului care bate din picior....am fost prezent si va pot spune ca au fost nenumarate scandaluri dar,ce s-a intimplat dupa....a fost de antolgie.......toti "GREII" Europei au boicotat marile OPEN-uri si bineinteles ca s-a oprit aceasta REGULA...asaca se poate bate din picior cind vreei si nu vrei......aici nu este vorba de fair-play......sa aveti multa BAFTA!!in viata si la competitii.....

          Vasi sa mai stai pe la topicul asta, ca nu multi dintre amatorii aradeni te cunosc, si posibil sa te contrazica, iar daca vor sa afle le explic eu))) sanatate
          Blade: VECHITURA CU 70 LEI
          FH: FATA DE ROATA DE MASINA
          BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

          Comentariu


          • #30
            Noroc Bogdane!intru in fiecare zi pe acest site cind sunt acasa intre antrenamente si ma bag in seama f.rar ,doar cind nu mai pot rabd din cauza mincarimii degetelor..))))))zi-i lui Razvan ca anul asta nu va mai dezamagesc si vin la memorialul celui mai tare presedinte de club pe care l-am cunoscut.......si am cunoscut o gramada,tu stii asta))))))SA-TI TRAIASCA FAMILIA AIA FRUMOASA!!va pup.....

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de vasile fodoran Vezi post
              "" In anul 1992 s-a incercat ,la sedinta tehnica a Campionatelor Europene de la Stuttgart ,sa se impuna aceasta regula de a se lua punctul sportivului care bate din picior....am fost prezent si va pot spune ca au fost nenumarate scandaluri dar,ce s-a intimplat dupa....a fost de antolgie.......toti "GREII" Europei au boicotat marile OPEN-uri si bineinteles ca s-a oprit aceasta REGULA...
              Nu contest ce spuneti in prima parte a mesajului, dar tocmai prin asta confirmati ce s-a scris aici anterior. Totul se leaga. Cum a spus (at)Zosim1, aceasta reglementare a existat explicit in regulament, dar se pare ca dupa ce s-a incercat sa se impuna efectiv -cum ziceti- a aparut acel "boicot al GREI-lor" si acea reglementarea a fost scoasa din regulament. Asta a fost atunci.
              Cu tot respectul, dar din 1992 si pana astazi, "a curs multa apa pe Mureș", cum se spune pe la noi. Ori si (at)Radu668 si (at)Zosim1 dupa cum afirma ei, au vorbit cu arbitri internationali -recent- si ati vazut ce au spus -ca nu se intervine decat daca pe adversar il deranjaza comportamentul respectiv si reclama acest lucru la arbitru, acesta fiind nevoit sa ia masuri - pe baza punctului 3.5.2.1. "Jucatorii sau antrenorii vor evita comportari care ar putea avea un caracter nesportiv"- care nu a fost scos din regulament.
              Si tot ca data recenta citez din nou ce s-a scris in subiectul omolog de pe discutii generale:
              Postat în original de gabriel1962 Vezi post
              ... am ascultat un comentariu de specialitate facut de Elisabeta Samara care a spus ca este interzisa prin regulamentul ITTF:
              -ca o paleta sa aiba altceva decat o fata rosie si una neagra ( din cauza "materialelor"),
              -este interzisa mascarea cu corpul a serviciului,
              -serviciul trebuie facut cu mingea tinuta pe palma perfect intinsa,
              -mingea terbuie aruncata minim 16 cm si
              -este interzis batutul din picior la serviciu ...
              Ori nu putem zice ca Elisabeta Samara nu este umblata recent prin competitii internationale si nu s-a intalnit tot recent cu arbitri internationali, ca sa nu stie despre ce e vorba.
              Deci se pare ca nu este chiar cum spuneti in ultima parte a mesajului:
              Postat în original de vasile fodoran Vezi post
              ..asa ca se poate bate din picior cind vreei si nu vrei......
              asta o fi fost in urma cu 24 ani.
              Ultima editare de alandala; 15.mar.2014, 03:05.

              Comentariu


              • #32
                Ok! cum spui matale domnule dar,sa stii ca regulamentele nu le fac arbitrii....in luna septembrie fac 45 de ani de cind sunt in aceasta branse si crede-ma ca-mi place ceea ce fac si sunt f.interesat de tot ce este nou,deci sunt la zi cu totul ce inseamna tenis de masă.Daca vrei sa te documentezi mai bine ,iti propun sa gasesti ultimele meciuri ale unor sportivi ca Waldner,Freitas ,Samsonov etc si sa urmaresti atent cind sunt condusi cu 10-8 sau 10-9 si sunt la preluare ca "nemernicii" bat din picior......deci,nu numai la efectuarea serviciului))))La memorialul de la Arad am sa fiu prezent si daca faci rost de vreo hirtie cu interzicerea bataii din picior in orice sitiuatie in tenis de masă,eu am sa minc acea hirtie....Sa ai numai rezultate bune(cu batai sau fara batai din picior).....Vasile

                Comentariu


                • #33
                  Ok! Da ai dreptate, nu arbitri fac regulamentele, ei le aplica. Asa ca ma gandesc ca sunt bine instruiti in legatura cu el.
                  Cum am mai spus, chestiunea este lamurita si in topicul de la regulament si am lamurit-o si aici.
                  In legatura cu "nemernicii" Waldner, Freitas si Samsonov, practicile lor confirma ce s-a scris anterior, ca desi exista in regulament paragraful cu "comportamentul nesportiv", nu se aplica, decat cand exista reclamatia din partea unui oponent de-al lor. Si cum multi folosesc tertipul respectiv, nu reclama nimeni. Se pare ca adevarul e pe la mijloc.
                  Din pacate si in tenisul de masa ca si in toate celelalte sporturi, dorinta de castig material este asa de mare, ca nu se mai tine deloc cont de sportivitate, de fair play. Ca hai sa fim seriosi, cat este de frumos, de fair play ca un sportiv sa bata din picior inclusiv la preluarea mingii de la adversar. Bine ca nu-l scuipa. Pai nu fac asta ca sa-l deranjeze? E evident ca nu se mai tine cont de nimic, nici de catre sportivi si nici de catre oficiali, care nu vor sa piarda incasarile din bilete si din reclame. Trist este ca aceasta mentalitate este perpetuata atat de catre jucatorii de top cat si de catre antrenori, care sunt si formatori de sportivi cat si de opinie.
                  Asa s-a intamplat si la noi. Baietii care au prins deprinderea respectiva -feciori faini de altfel care nu au avut reflexul respectiv- or fi vazut la altii, l-or fi intrebat pe Bogdan daca este permis si primind unda verde de la el care este si antrenor, au folosit gestul respectiv, pana le-a intrat in reflex. Ca si reflexul se deprinde prin repetare, nimeni nu se naste cu el.
                  E clar ca in circuitul Amatur, nici nu se pune problema sa se interzica aceasta practica, cum nu este interzis jucatul cu ierburi nepermise, lipitul fetelor cu speed glue, tratarea lor cu booster, etc, dar cred ca ar fi bine ca in regulamentul pe 2014 sa se specifice ca "batutul din picior in timpul serviciului" desi este interzis de regulamentul ITTF si FRTM, in circuitul Amatur este permis. Asta ca sa stie lumea despre ce este vorba. Asa ca sa ai si matale numai rezultate bune (cu batai sau fara batai din picior)...Doru.
                  Ultima editare de alandala; 17.mar.2014, 01:13.

                  Comentariu


                  • #34
                    Hai baieti, care veniti la Timișoara, la cupa Smiley? Aline, ce zici?

                    Comentariu


                    • #35
                      Imi este dor de un Concurs la Tm... ,,, se pare ca au fost foarte ocupati ca nu au mai facut nici un concurs de mult timp ... ,,, Vorbim ,,,


                      Dar nu stiu ce fac timisoreni cu nu vad prea multi inscrisi de la ei... nu la mai fac la turneu la ei acasa?...


                      nu conteaza...


                      eu tot vin cu bucurie!!! Hai Aradeni! > Sa Trecem La Treaba >
                      Ultima editare de leo33; 07.apr.2014, 00:07.

                      Comentariu


                      • #36
                        si eu ma bag la joc)

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X