Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fața ideala pt. bakhand?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fața ideala pt. bakhand?

    caut o fața pt bh. de control si dupa vreo 8 ore de cautat si comparat pe net am ajuns la urmatoarele posibilitati:
    Donic Desto F3 Big Slam
    Dr Neubauer Special Defence
    TIBHAR Nimbus
    Friendship 729 FX Light
    De precizat ca pe rever folosesc mai mult block-ul, smash-ul si taiat-ul, mai putin topspinul.
    CE MA SFATUITI SA IAU AVAND IN VEDERE CA nu cunosc nici una din aceaste fețe.?
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

  • #2
    Nu esti multumit de H3?
    Xi En Ting-X828
    Pryde 30
    Calibra LT Sound

    Comentariu


    • #3
      e perfect pt smash si taiat dar nu si pt topspin, sau nu reusesc eu
      vreau mai mult control iar h3 e mai mult ofensiv...
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Dintre astea Special defence pare ca are cel mai bun control,dar asteapta sa vezi ce spun si altii ,parca cineva are Donic big slam si altcineva Nimbus.
        Xi En Ting-X828
        Pryde 30
        Calibra LT Sound

        Comentariu


        • #5
          pune un Sriver si gata . Nimbus are efect speed glue si o sa te incurce daca joci cu H2 pe forehand. E diferenta de feeling.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            fața ideala..

            Din cele incercare de mine pe BH, Andro IMPULS(sau IMPULS SPEED), Butterfly TACKIFIRE C, SRIVER FX <2,1mm
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              la mine pe bh merge f bine pentru smash, capac si topspin joola energy x-tra, mai buna decat tot ce am incercat (si am incercat o gramada).

              Comentariu


              • #8
                Re: fața ideala pt. bakhand?

                multumesc de sfaturi ma mai gandesc, e greu cand te iei numai dupa ce zice producatorul, ca nu ai nici un termen de comparatie, tot cine a jucat cu o fața poate fi mai demn de incredere
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                  Chiar si asa pot fi erori pt ca preferintele sunt diferite. Unii au BH mai puternic decat FH. Dintre acestia, unii prefera fete mai lente pt a crea un echilibru cu FH, altii prefera fete mai rapide pt a-si pune in valoare partea lor forte.
                  Altii, ca sa scape de dureri de cap, iau acelasi tip de fete pt FH si BH.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: fața ideala pt. bakhand?

                    A, si sa nu uit: am vazut ca ai avut ca un criteriu fete usoare si moi. Atentie cu lipitul cu solutii pe baza de apa. Eu am patit-o cu Donic F3 Big Slam, fata patrata, lipita cu adeziv pe baza de apa. Nu mi-a placut cum sa lipit (ramasese o bula de aer captiva) si am vrut sa o lipesc din nou. Cand am tras de ea sa o dezlipesc se rupea buretele de se facea franjuri. In final am distrus-o complet. AVERTISMENT PT TOTI FORUMISTII: ADEZIVII PE BAZA DE APA, AU IN GENERAL O PUTERE DE LIPIRE MULT MAI MARE DECAT ADEZIVII CLASICI VOC. FETELE FOARTE MOI DE TIPUL CELEI DESCRISE MAI SUS, NU REZISTA LA DEZLIPIRE. Este deci un nonsens sa faci fete foarte moi, la care sa recomanzi obligatoriu lipirea non-VOC, iar ele sa nu reziste la dezlipirea mecanica.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: fața ideala pt. bakhand?

                      Postat în original de VISCO
                      A, si sa nu uit: am vazut ca ai avut ca un criteriu fete usoare si moi. Atentie cu lipitul cu solutii pe baza de apa. Eu am patit-o cu Donic F3 Big Slam, fata patrata, lipita cu adeziv pe baza de apa. Nu mi-a placut cum sa lipit (ramasese o bula de aer captiva) si am vrut sa o lipesc din nou. Cand am tras de ea sa o dezlipesc se rupea buretele de se facea franjuri. In final am distrus-o complet. AVERTISMENT PT TOTI FORUMISTII: ADEZIVII PE BAZA DE APA, AU IN GENERAL O PUTERE DE LIPIRE MULT MAI MARE DECAT ADEZIVII CLASICI VOC. FETELE FOARTE MOI DE TIPUL CELEI DESCRISE MAI SUS, NU REZISTA LA DEZLIPIRE. Este deci un nonsens sa faci fete foarte moi, la care sa recomanzi obligatoriu lipirea non-VOC, iar ele sa nu reziste la dezlipirea mecanica.
                      Ce adeziv pe baza de apa ai folosit la lipire? Presupun ca Donic Formula First.
                      Stiga Hybrid Wood ST
                      Andro Hexer HD, Tibhar Super Defence 40

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: fața ideala pt. bakhand?

                        .. depinde mult si de lemn, acelasi lucru l-am patit si eu cand am lipit prima data pe un Stiga Tube Light, un lemn destul de moale, am dezlipit greu si ca sa curat adezivul de pe lemn mai aplicam un strat de adeziv clasic si apoi il curatam, apoi ca sa pot dezlipi usor fetele, inainte de lipire aplicam pe lemn un strat de fixativ de par.. acum folosesc un lemn NCT, nano composit, impreuna cu fete Synergy Tech si adeziv Donic Formula First si nu am probleme la dezlipire, adevarat ca se dezlipesc ceva mai greu dar cu atentie fetele vor ramane intacte.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: fața ideala pt. bakhand?

                          folosesc lipici pe baza de apa si fețe tensor incorporat de circa 1 an.Daca au fost tratate cu booster si sant dezlipite cu putina atentie,nu sant probleme.Nu trebuie tras brusc de fețe,ca in cazul lipirii cu speed glue
                          of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: fața ideala pt. bakhand?

                            Am folosit Butterfly Free Chuck. Dar si ceilalti sunt la fel de "rai". Am auzit ca Falco are unul care lipeste mai "normal".
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: fața ideala pt. bakhand?

                              Postat în original de cata_60
                              folosesc lipici pe baza de apa si fețe tensor incorporat de circa 1 an.Daca au fost tratate cu booster si sant dezlipite cu putina atentie,nu sant probleme.Nu trebuie tras brusc de fețe,ca in cazul lipirii cu speed glue
                              Am tras cu cea mai maire atentie si cu rabdare. Donic F3 Big Slam nu se dezlipeste decat cu buretele rupt!
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: fața ideala pt. bakhand?

                                Tocmai era sa-mi stric un Slice nou lipind cu lipici pe baza de apa.
                                Marginile laterale nu se lipesc de fel iar cand incerc sa dau jos fata de pe lemn ,ramane un strat gros de lipici pe care de jumate de ora ma chinui sa-l dau jos,plus ca fata fiind foarte subtire era cat pe ce sa se rupa.
                                Nu mi-am cumparat lipici pe baza de apa pentru ca l-a laudat cineva,ci doar ca sa respect regulamentul insa nu mai risc sa-mi stric fete noi.Multa lume nici n-a auzit inca despre acest lipici nou pe baza de apa,asa ca prea tare strofocam sa fim cinstiti.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                                  Asa cum am mai spus, mare atentie la lipirea cu adezivi pe baza de apa, a fetelor cu bureti foarte moi
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: fața ideala pt. bakhand?

                                    Postat în original de VISCO
                                    Asa cum am mai spus, mare atentie la lipirea cu adezivi pe baza de apa, a fetelor cu bureti foarte moi
                                    Visco, ai si solutia? Asa cum iti inchipui, majoritatea dintre noi cei care am incercat "apa" ne-am fript si am stricat o fata

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: fața ideala pt. bakhand?

                                      Cu riscul de a ma repeta,voi mai explica odata tehologia de lipire a fețelor Donic
                                      cu efect de tensor incorporat care le am folosit pt cele 2 palete cu care am jucat(adica fețe F2,F1,Coppa Gold si Coppa Platinum) in decursul ultimului an,de cand folosesc lipici pe baza de apa Formula First
                                      Primul pas:se dau fețele cu booster,cat mai uniform posibil.In urma reactie chimice ce are loc,fețele isi maresc putzin dimensiunile(asta veti constata la a 2 a relipire).
                                      Nu stiu ce fel de reactie chimica are loc si ce se intampla cu cauciucul(adica daca creste sau scade duritatea,etc),drept sa va spun nici nu prea ma intereseaza.
                                      Se lasa apoi pana se usuca(24-32 hr)
                                      Eu obisnuiesc sa dau doua straturi pe FH.Dau un strat,il las 1 zi,apoi dau inca o data,ambele fețe de aceasta data.Fetzele vor deveni concave,dar nu va speriatzi.
                                      Urmeaza lipirea feței de paleta,folosind,in cazul meu,Formula FIrst.Se procedeaza cam asa:
                                      Se tamponeaza cu buretele suprafața lemnului,se intinde cumva in zig zag de a latul paletei apoi se trage uniform strat langa strat de a lungul paletei.Analog procedez si cu fața de paleta.Le las vreo 5 min ,lipesc si roluiesc cu un obiect cilindric peste ele(sucitorul mamei sau sotiei e bun pt asta)
                                      Dupa ce lipesc ambele fețe,pun totul sub un obiect cu circuferinta mai mare decat cea a paletei ,cu o greutate de vreo 5-6 kg,unde o las 3-4 hr..La sfarsit pun o banda de cant si asta e tot.
                                      Nu procedez la dezlipirea paletei mai devreme de 30-45 zile,firma recomanda pentru jucatorii pro o relipire la 15-20 zile.
                                      La dezlipire,trag usor din capatul dinspre maner si oblic,avand grija sa nu fortez.Lipiciul pe baza de apa se desprinde foarte usor si de pe lemn si de pe fețe,frecand usor cu degetul.In 10 min avezi lemnul ca si nou.Este posibil ca problemele cu care unii s au confruntat sa se fi datorat incercarii de relipire prematura.
                                      Folosesc Donic power boost,nu tratez lemnul cu nimic
                                      of all the things i lost i miss my mind the most

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: fața ideala pt. bakhand?

                                        Cata ce booster foloesti ? cumva de la donic Power Boost ?
                                        lemnul pe care lipesti l-ai dat cu lac inainte ?
                                        Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                        Fh: Xiom Omega II euro black
                                        Bh: Xiom Omega I euro max red
                                        Glue: Xiom i-bond
                                        http://www.okclub.lx.ro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: fața ideala pt. bakhand?

                                          Multumesc, realitatea este ca mi-a fost lene sa citesc inainte sa ma apuc de treaba si probabil o sa am 2 fete rupte in curand...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: fața ideala pt. bakhand?

                                            1.Dintre toate fetele enumerate si folosite nu m-am impacat cu "NIMBUS"inclusiv "soft"desi mi-a fost recomandat de "VISCO",pe care alaturi de VALI de la Timișoara ii consider cei mai buni teoreticieni(practica este altceva si depinde de multi factori}.
                                            2.nu inteleg de ce va tot complicati cu adezivii pe baza de apa atita timp cit exista cele pe baza de solventi.eu am vrut sa cumpar de la buzau adezivi si nu aveau decit tibhar normal.cea ce inseamna ca daca marile firme produc inseamna ca se si consuma .
                                            nu contest pricepererea practica a lui VISCO si VALI.
                                            am uitat subiectul,fete bh:recomand sriver sau solcion si fh tenergy05.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: fața ideala pt. bakhand?

                                              corectez:"cei pe baza de apa ",etc.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: fața ideala pt. bakhand?

                                                De aproape 1 luna joc cu Neos Sound Synergy Tech pe BH si pot spune ca e o fata super buna .Eu am lipit-o cu Aqua Energy, inca nu am dezlipit-o,iar sunetul care il scoate cand dai smashuri e incredibil.Daca ai sansa sa incerci de la cineva ,cred ca nu o sa fii dezamagit.
                                                Xi En Ting-X828
                                                Pryde 30
                                                Calibra LT Sound

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                                                  .. eu mai folosesc din cand in cand si Falco Tempo Unlimited, un adeziv pa baza apa care cred ca are si booster inclus si fetele se dezlipesc foarte usor..http://falco.oneofakindtrading.com.au/F ... imited.php
                                                  .. scuze pentru devierea de la topic..

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X