Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fața ideala pt. bakhand?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: fața ideala pt. bakhand?

    cand am deschis acest topic credeam ca fețele moi imi vor imbunatati backhand-ul,( eu am jucat cu prima mea fața profi hurricane 2 si hurricane 3) dar problema cred ca e in faptul ca am jucat cu aceste fețe cu burete tare si nu ma pot obisnui deloc cu cele cu buret moale, controlul se duce pe apa sambetei cu cele moi chiar si pe forehand! mai spectaculoase dar procentul mingilor afara creste mult! Cine a jucat cu hurricane stie ce zic cand ma refer ca e o fata foarte tacky, spiny si tare tare(Buretele). Sa mai incerc sa ma adaptez la cele cu burete moale gen sriver fx? sriver-ul mi se pare ca sare mult prea tare, e mai catifelat la atingere dar pt mine fara prea mult control, fata de hurricane. A mai facut cineva ca mine? sa inceapa cu fețe tari si sa ii fie f greu sa treaca la fete moi?
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #27
      Re: fața ideala pt. bakhand?

      [quote="dinu silviu"]1.Dintre toate fetele enumerate si folosite nu m-am impacat cu "NIMBUS"inclusiv "soft"desi mi-a fost recomandat de "VISCO",pe care alaturi de VALI de la Timișoara ii consider cei mai buni teoreticieni(practica este altceva si depinde de multi factori}.
      Eu joc cu nimbus de vro 4-5 luni si imi plac mai ales nimbus soft care are sunet mai tare...le-am lipit acum 4-5 luni cu donic enduro care e speed glue..si nu le-am mai deslipit de atunci, paleta se aude ca lipita recent si acum, joc cam de 2 ori pe sapt... am un stil de joc ALL+ dau si topspin mai si tai ...
      pe rever e destul de rapida nimbus, nimbus soft e mai lenta nitel si are si sunet mai tare, depinde si de stilul de joc, unui jucator cu stil ofensiv i-ar placea.
      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
      Fh: Xiom Omega II euro black
      Bh: Xiom Omega I euro max red
      Glue: Xiom i-bond
      http://www.okclub.lx.ro

      Comentariu


      • #28
        Re: fața ideala pt. bakhand?

        Si eu am "virat" de la Nimbusuri inapoi catre Solcion care ofera o senzatie mai normala la joc. Nu are insa sunet si mai nou, am devenit mai pretentios si nu-mi mai ajunge viteza si spinul lui. Voi inainta catre Tenergy 05 pe care l-am incercat cu bunavointa unui prieten si care mi-a placut foarte mult dar cu care voi avea nevoie de ceva timp de ajustare a miscarilor pt ca este un "high throw" cu multa forta si dau mult peste masa.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #29
          Re: fața ideala pt. bakhand?

          Intrebare catre cata_60.
          Ai incercat fetele de la donic fara booster? si doar cu solutie pe baza de apa?
          Care din ele este moale ,cu spin mare si sunet? Caut o fața cu efect incorporat cu care sa se poate juca si sa nu fie grea si nici tare ca piatra
          Merci!

          Comentariu


          • #30
            Re: fața ideala pt. bakhand?

            Postat în original de victor0987
            .. eu mai folosesc din cand in cand si Falco Tempo Unlimited, un adeziv pa baza apa care cred ca are si booster inclus si fetele se dezlipesc foarte usor..http://falco.oneofakindtrading.com.au/F ... imited.php
            .. scuze pentru devierea de la topic..
            Despre Falco auzisem ca permite dezlipirea fetelor mai normal, asa ca la adezivii VOC. Tempo Unlimited are sigur booster in el pt ca se vede cat de tare a curbat fata aceia cu burete albastru din linkul pe care ni l-ai dat. Ma intreb ce efect o avea oare asupra fetelor care au deja tensiune mare in ele. O intrebare: ai observat cumva daca fetele devin mai moi cand ai relipit proaspat cu "Tempo Unlimited"?
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Re: fața ideala pt. bakhand?

              Postat în original de VISCO
              Si eu am "virat" de la Nimbusuri inapoi catre Solcion care ofera o senzatie mai normala la joc. Nu are insa sunet si mai nou, am devenit mai pretentios si nu-mi mai ajunge viteza si spinul lui. Voi inainta catre Tenergy 05 pe care l-am incercat cu bunavointa unui prieten si care mi-a placut foarte mult dar cu care voi avea nevoie de ceva timp de ajustare a miscarilor pt ca este un "high throw" cu multa forta si dau mult peste masa.
              Am trecut de la Sriver EL care era o fața buna ca viteza, dar isi pierdea efectul daca nu era relipita la 2 saptamani aproximativ, la Mark V30 fața pe care o folosesc si pe fh. Asa s-a mai usurat paleta si am fost multumit de viteza si efect. Insa la smash-urile pe rever si chiar la topspin trebuia sa dai cu mai multa forta din brat.
              ...
              Si avand un Tenergy 05 2.1, m-am gandit sa vad cum merge tot pe rever. Paleta s-a mai ingreunat putin, dar a scazut efortul pe care il depun la smash, topspin sau capace.
              Alaturi de celelalte fețe pe care le-am avut sau le mai am, toate sunt bune pentru rever. Primele 2 merg si pe forehand dar Tenergy 05 fiind un "high throw" cum amintea VISCO, e putin mai greu de controlat, cel putin la nivelul meu.
              M. Maze FL
              FH:Roundell Soft 1.9
              BH: Tenergy 80 1.9

              Comentariu


              • #32
                Bule de aer captive

                Postat în original de VISCO
                A, si sa nu uit: am vazut ca ai avut ca un criteriu fete usoare si moi. Atentie cu lipitul cu solutii pe baza de apa. Eu am patit-o cu Donic F3 Big Slam, fata patrata, lipita cu adeziv pe baza de apa. Nu mi-a placut cum sa lipit (ramasese o bula de aer captiva) si am vrut sa o lipesc din nou. Cand am tras de ea sa o dezlipesc se rupea buretele de se facea franjuri. In final am distrus-o complet. AVERTISMENT PT TOTI FORUMISTII: ADEZIVII PE BAZA DE APA, AU IN GENERAL O PUTERE DE LIPIRE MULT MAI MARE DECAT ADEZIVII CLASICI VOC. FETELE FOARTE MOI DE TIPUL CELEI DESCRISE MAI SUS, NU REZISTA LA DEZLIPIRE. Este deci un nonsens sa faci fete foarte moi, la care sa recomanzi obligatoriu lipirea non-VOC, iar ele sa nu reziste la dezlipirea mecanica.
                Daca ati lipit o fața si are bule de aer , nu va faceti probleme . Dispar in 1-2 zile . Apar mai ales la fețe moi , la cele dure nu am observat . De ciuda ca prindea tot timpul bule am consumat aproape un recipient de adeziv de 400 de ml in o seara si incepusem sa ametesc si m-am tirit spre usa cu ultimele forte...

                Comentariu


                • #33
                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                  Postat în original de teodorus29
                  Intrebare catre cata_60.
                  Ai incercat fetele de la donic fara booster? si doar cu solutie pe baza de apa?
                  Care din ele este moale ,cu spin mare si sunet? Caut o fața cu efect incorporat cu care sa se poate juca si sa nu fie grea si nici tare ca piatra
                  Merci!
                  Nu am incercat nici o fața cu tensor incorporat fara booster.Daca vrei lamuriri suplimentare sau ai alte intrebari,ia legatura cu dl Daroczi de la Satu Mare tel0745560968,el importa Donic.Are si un site,incearca pe google donic.ro.Omul e in tema,stie multe despre chestiile astea
                  of all the things i lost i miss my mind the most

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: fața ideala pt. bakhand?

                    .. nu as zice ca au devenit mai moi ci parca sunt mai elastice.. nu ma omor dupa fetele soft, mai degraba ma inteleg cu cele medii si hard si devin exact cat trebuie de elastice pentru mine.. nu mi s-au curbat fetele chiar atat de tare dar au facut o cupola maricica, cu cat sunt fetele mai tari cu atat boosterul are efect mai mare, chestia asta mi-a mai spus-o si domnul de la donic.ro..

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: fața ideala pt. bakhand?

                      Postat în original de Dado.daniel
                      cand am deschis acest topic credeam ca fețele moi imi vor imbunatati backhand-ul,( eu am jucat cu prima mea fața profi hurricane 2 si hurricane 3) dar problema cred ca e in faptul ca am jucat cu aceste fețe cu burete tare si nu ma pot obisnui deloc cu cele cu buret moale, controlul se duce pe apa sambetei cu cele moi chiar si pe forehand! mai spectaculoase dar procentul mingilor afara creste mult! Cine a jucat cu hurricane stie ce zic cand ma refer ca e o fata foarte tacky, spiny si tare tare(Buretele). Sa mai incerc sa ma adaptez la cele cu burete moale gen sriver fx? sriver-ul mi se pare ca sare mult prea tare, e mai catifelat la atingere dar pt mine fara prea mult control, fata de hurricane. A mai facut cineva ca mine? sa inceapa cu fețe tari si sa ii fie f greu sa treaca la fete moi?
                      Dado, am patit aceeasi chestie ca si tine. Joc tenis de f. multi ani, doar ca amator, paleta mea o consideram "neprofesionista", in cele din urma am schimbat-o, dar citind topicurile de pe aici mi-am dat seama ca paleta veche, un 999, e de fapt o firma chinezeasca, fete tari si taky. Deci in nici un caz paleta din Metro. Am intrat pe acest forum si sfaturile - bine intentionate de altfel - au fost ca si pentru toti incepatorii: fete soft, efect incorporat eventual, lemn cu control bun, ALL, etc. Insa cred totusi ca am fost prea aspru cu mine considerandu-ma incepator doar pentru ca nu am participat la turnee.
                      Ca sa revin la subiect, mi-am luat un Tibhar Samsonov Pr contact si fete Nimbus Soft. Cu care nu m-am inteles deloc. Le-am dat sansa 2 saptamani, iar apoi am schimbat lemnul cu un Nittaku Acoustic. Viteza s-a mai marit dar din nou trecerea de la chinezestile tari la fetele soft si-a spus cuvantul. Am renuntat si la Nimbus Soft si momentan am niste fete Stiga foarte tacky si cu burete mediu ca tarie pe lemnul Acoustic. Schimbarea a fost uimitoare, imi intra mult mai multe lovituri, topspinurile merg ca unse, control bun.
                      Si totusi ceva nu-mi place. Dupa ce mi-am analizat diferentele de feel intre cele 3 tipuri de setup cu care am jucat si dupa ce am rasfoit indelung acest forum am decis ca in curand trec pe fete chinezesti. Ezit intre Hurricane3, 729 40H Leopard, 729 SP Transcend, sau 729 GeoSpin, eventual Reactor Tornado sau Daewei Inspirit Quatro. Toate aceste fete am inteles ca sunt hard, very tacky si foarte rapide. Foarte posibil sa schimb si Acousticul cu un lemn mai rapid si fara vibratii deloc. Inca ma documentez, cautand un astfel de lemn.
                      Deci nu esti singurul care se adapteaza greu de la fete dure la soft.
                      Am o intrebare: cum ai descrie Hurricane? Mai ales comparativ cu fetele soft europene pe care le-ai incercat.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: fața ideala pt. bakhand?

                        hurricane 2 e o fața rapida, tacky si cu burete f tare. E preferata mea. Hurricane 3 are putin mai mult control, la fel de tacky, cu burete mediu-tare,viteza putin mai mica. Ce poti sa faci cu ele? Aproape orice dar in special: un side efect pe care nu o sa-l mai vezi la alta fața(cel putin eu nu am mai vazut), la fel si backspinul, aici pot sa-ti spun ca absolut orice jucator care joaca pt prima data cu tine si nu stie cu ce fața joci va da returul de serva in fileu(tine de tine sa-l surprinzi in joc cu backspinul din cand in cand).Cat priveste capacele, simple sau active, depinde de nivelul tau, eu pun f. bine capac cu ele tocmai pt ca au buretele tare. In privinta topspinului aici e punctul lor f.f.f.tare; topspin cu low arc,asa am inteles ca i se spune, mingea nu mai sare tare de pe masa fiind tare greu de apucat de adversar. Un indiciu marca proprie:la topspin daca dai si side efect(efect intr-o parte) si faci miscarea corecta, nu cred ca adversarul are o sansa, mingea nu sare in sus de pe masa si se duce si intr-o parte, "fuge" de adversar datorita side efectului.
                        IMPORTANT geospin nu are decat 50la suta din proprietatile fetelor hurricane.Am luat o fata geospin acum 3 saptamani si nu se apropie de hurricane la nimic, e mai lenta, spin mai mic, burete mai moale, mai putin tacky, in rest cu celelalte fețe pe care vrei sa le incerci nu am avut ocazia sa "dau", in rest anunta-ma ce ai facut.
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: fața ideala pt. bakhand?

                          h3 o o fata foarte buna atit pt. aparare cit si pt.atac de deasupra mesei datorita faptului ca este lipiciosa.
                          am si nittaku acoustic cit si jun mizutani zl carbon{ultima descoperire bty}.raminla parerea ca nittaku acoustic este mai bun cel putin pentru mine.

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: fața ideala pt. bakhand?

                            Postat în original de Dado.daniel
                            hurricane 2 e o fața rapida, tacky si cu burete f tare. E preferata mea. Hurricane 3 are putin mai mult control, la fel de tacky, cu burete mediu-tare,viteza putin mai mica. Ce poti sa faci cu ele? Aproape orice dar in special: un side efect pe care nu o sa-l mai vezi la alta fața(cel putin eu nu am mai vazut), la fel si backspinul, aici pot sa-ti spun ca absolut orice jucator care joaca pt prima data cu tine si nu stie cu ce fața joci va da returul de serva in fileu(tine de tine sa-l surprinzi in joc cu backspinul din cand in cand).Cat priveste capacele, simple sau active, depinde de nivelul tau, eu pun f. bine capac cu ele tocmai pt ca au buretele tare. In privinta topspinului aici e punctul lor f.f.f.tare; topspin cu low arc,asa am inteles ca i se spune, mingea nu mai sare tare de pe masa fiind tare greu de apucat de adversar. Un indiciu marca proprie:la topspin daca dai si side efect(efect intr-o parte) si faci miscarea corecta, nu cred ca adversarul are o sansa, mingea nu sare in sus de pe masa si se duce si intr-o parte, "fuge" de adversar datorita side efectului.
                            IMPORTANT geospin nu are decat 50la suta din proprietatile fetelor hurricane.Am luat o fata geospin acum 3 saptamani si nu se apropie de hurricane la nimic, e mai lenta, spin mai mic, burete mai moale, mai putin tacky, in rest cu celelalte fețe pe care vrei sa le incerci nu am avut ocazia sa "dau", in rest anunta-ma ce ai facut.
                            Vad numai laude pentru Hurricane 2 si 3. De ce vrei sa o schimbi? Poti sa-mi spui si ce nu iti place la ele?
                            lemn: Waldner Dotec Carbon
                            fețe: Dignics 05/Dignics 05

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: fața ideala pt. bakhand?

                              Atentie, Dawei Inspirit Quatro nu este nicicum "tacky". Este doar "grippy" ca orice fata europeana!
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: fața ideala pt. bakhand?

                                Dado, spune-ne te rugam, joci cu H2 si H3 relipite cu speed glue sau tratate cu booster, sau asa simplu , ne inmuiate cu nimic?
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                                  Postat în original de VISCO
                                  Atentie, Dawei Inspirit Quatro nu este nicicum "tacky". Este doar "grippy" ca orice fata europeana!
                                  Multumesc de precizare, deja am cam redus nr. de fete din care voi alege.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: fața ideala pt. bakhand?

                                    joc cu hurricane 2 si hurricane 3 si le lipesc o data la 2 saptamani cu fair chack(cred ca asa se scrie) Fac chestia asta dupa indelungi incercari. Am incercat sa lipesc la fiecare joc dar imi convine mai mult perioada de 2 saptamani pt ca am mai mult control datorita faptului ca nu sar chiar asa de tare daca le lipesti mai rar. Oricum nu sunt chiar asa sensibile la speed glue, nu-si schimba proprietatile radical ca fetele cu burete moale tocmai datorita buretelui f tare. Pe forehand nu vreau sa schimb hurrican-ul 2 pt.nimic in lume(poate pt dipper 2 daca fac rost de el ), dar as fi vrut sa schimb hurrican-ul 3 de pe rever pt. ca am avut o experienta neplacuta: prima data cand am jucat cu adversar cu fata anti si cu altul cu iarba tot backspinul meu(foarte pronuntat) se intorcea inapoi la fel de pronuntat desi adversarul nu depunea nici un efort aproape, este probabil singurul neajuns al acestor fete(pt. mine) Asa ca a trebuit sa-mi schimb stilul cu astfel de adversari si ma gandeam ca poate cu fete cu burete soft altfel ar sta lucrurile, dar pierd pe partea cealalta la control, spin, efect si topspin!Am ajuns la concluzia ca trebuie sa joc in continuare cu hurricane3 si pe rever si sa depun mai mult efort si atentie cu jucatorii cu iarba, decat sa schimb fata.Asta daca nu-mi cade in mana o fata care le face pe toate! Spre exemplu: la al doilea meu concurs in Amatour la Galați(ultimul turneu de acolo) am cazut in grupa cu 5 jucatori cu iarba! NU MAI JUCASEM NICIODATA CU JUCATORI CU IARBA!!!Si bineinteles ca am pierdut la toti pt. ca nu am reusit sa ma adaptez la jocul lor!Dar razbunarea va fi crunta !!! Data viitoare voi fi pregatit, intre timp m-am mai documentat cu privire la tactica de joc impotriva acestor jucatori si sper sa pun in practica teoria!
                                    Blade-Darker speed 90
                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                    Bh- Testing

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: fața ideala pt. bakhand?

                                      Dinu Gheorghe( Sanitaru) are cred hurricane 3 pe forehand si mi-a spus ca nici el nu o lipeste decat odata le 2 luni! Si cred ca la experienta lui stie ce face, ma bucur ca am ajuns si eu la aceeasi concluzie singur!
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: fața ideala pt. bakhand?

                                        lemnul pe care il ai daca este cel care este pe forum este prea lent .incearca dhs h-king sau altul asemanator.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: fața ideala pt. bakhand?

                                          stiu ca e lent dar e primul lemn profi si l-am luat pt. control desi e catalogat off. Acum mi se pare lent pt ca m-am obisnuit cu el, dar cred ca o sa incerc si un lemn mai de control (yasaka sweden classic) si unul mai rapid timo boll tricarbon pt a putea face comparatie...De fapt primul meu lemn a fost nittaku h-wl (daca tin bine minte)era off+3 (lemnul lui Wan Liqin)si mi-a venit odata cu fetele din China dar era f f f rapid si l-am vandut dupa doua luni.La lemne inca mai am de incercat...
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: fața ideala pt. bakhand?

                                            Clipper Wood este cel mai potrivit lemn pentru fetele kinezesti . Unii lauda si Avalox , dar pe astea nu le-am incercat ( inca ). O fata(pe rever) care face pereke buna cu seria Hurricane 2/3 (pe forehand) este Sriver. Asa ca sa nu mai cautati , imprumutati de undeva si testati.
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: fața ideala pt. bakhand?

                                              Iti schimbi cumva set up -ul ,ca nu mai apare in semnatura ta nimic,Vali?Cred ca fetele DHS sunt facute pt.STIGA
                                              Xi En Ting-X828
                                              Pryde 30
                                              Calibra LT Sound

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: fața ideala pt. bakhand?

                                                am incercat sriver pe backhand si chop-ul e mult mai inalt, si deci atacabil de adversar, plus e mai usor si cu o fata grea si una usoara paleta pare dezechilibrata! O sa mai lucrez totusi la chop, pt ca in rest sriver e bun pe rever, dar ce grosime ar trebui sa aiba buretele?
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: fața ideala pt. bakhand?

                                                  Postat în original de Cipi
                                                  Iti schimbi cumva set up -ul ,ca nu mai apare in semnatura ta nimic,Vali?Cred ca fetele DHS sunt facute pt.STIGA
                                                  Interesanta idee cum ca fetele ar fi facute pt Stiga, dar s-ar putea sa fie un sambure de adevar in sensul in care primele lemne europene folosite de chinezi au fost cele de la Stiga. Eu doar am observat ca , cu Clipper fetele kinezesti au si saritura mai buna si mingea penetreaza buretele. Cu carboane tipice fetele au feeling "dead" , iar cu lemne flexibile nu prea poti folosi buretele.
                                                  Cat despre semnatura mea ...
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: fața ideala pt. bakhand?

                                                    Postat în original de Dado.daniel
                                                    am incercat sriver pe backhand si chop-ul e mult mai inalt, si deci atacabil de adversar, plus e mai usor si cu o fata grea si una usoara paleta pare dezechilibrata! O sa mai lucrez totusi la chop, pt ca in rest sriver e bun pe rever, dar ce grosime ar trebui sa aiba buretele?
                                                    Un burete de maxim 1.9 face si faza defensiva si cea ofensiva . Oricum iti trebuie o fata usoara ca sa ekilibreze paleta. Greutatea setupului e un factor foarte important mai ales cand ai adversari care joaca repede sau scurt-lung. De la un anumit nivel in sus o sa vezi ca iti lipsesc fractiuni de secunda ca sa executi o lovitura.
                                                    Blade DHS PG 2
                                                    FH: DHS Hurricane 3
                                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X