Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

    Datorita faptului ca site-ul amatour.ro este luat de ceva firma de turism din tulcea si amatour.com este un site interzis minorilor am luat hotararea sa schimbam denumirea circuitului din AMATouR in AMATuR (fara o) si in acest caz vom avea site special dedicat circuitului http://www.amatur.ro, domeniul http://www.filo.ro va avea alta destinatie.
    Schimbarea va fi efectiva din momentul in care Florin va termina schimbarea site-ului de pe filo.ro pe amatur.ro

  • #2
    Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

    Nu ar fi mai bun un AMATTOUR caci AMATUR pare a fi o conotatie peiorativa?
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

      Postat în original de VISCO
      Nu ar fi mai bun un AMATTOUR caci AMATUR pare a fi o conotatie peiorativa?
      adica?

      Comentariu


      • #4
        Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

        Postat în original de VISCO
        Nu ar fi mai bun un AMATTOUR caci AMATUR pare a fi o conotatie peiorativa?
        Sa inteleg ... s-ar putea interpreta ca suntem .... "de-a indoaselea"? ) Daca aude nevasta mea, dorm in cusca cainelui la noapte ....

        Comentariu


        • #5
          Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

          Eu m-am gandit la denumirea de AMATuR mai ales ca in romana oricum se pronunta amatur. AMATTouR nu este destul de simplu pentru ca cineva sa tina minte de la sala pana acasa....si cu vechea denumire aveam probleme...
          Orcium problema ramane deschisa pana sapt viitoare cand vin acasa, deci daca nu va place veniti cu idei simple, bune si ieftine.

          Comentariu


          • #6
            Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

            de AMA-TOUR ce ziceti ?
            sau Ama Tour ca si Pro Tour
            http://www.ittf.com/protour_link_main.html
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

              Din pacate Ama Tour poate duce cu gandul la o agentie de voiaj condusa de o doamna.
              AMA-TOUR pare o varianta mult mai potrivita pentru a ne pastra brandul, dar numai Filo poate sa ne spuna daca se poate sau nu.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                Ideea e ca daca vrem sa ne extindem ca impact in media, etc nu putem avea o denumire care sa fie exact la fel ca societatea de turnism amatour care mai are si site-ul amatour.ro. AMATTouR e prea comlicat si parca tt-ul ala vine de la table tennis dar noi vrem sa ne extindem si spre alte sporturi (in beneficiul tuturor bineinteles). M-am mai gandit sa il denumim AMATouR-TM dar iar nu e bine la denumirea de site. Avantajele denumirii AMATuR este ca suna mai fonetic si identic cu AMATouR, este usor de retinut si site-ul este usor de memorat pentru un nou venit.

                Comentariu


                • #9
                  Re: Scimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                  este bine AMATuR sau AMAToR ... parerea mea ...
                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                  FH: Tenergy 05 FX
                  BH: Tenergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                    E clar ca daca se doreste extinderea si catre alte sporturi, "TT" nu are loc. Poate adaugarea cuvantului "SPORTS"? Oricum, Amatour se pronunta tot Amatur.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                      Pai daca ramanem numai la tenis de masă cu siguranta nu vom avea prea multe de spus dar in momentul in care vom vi 4-5 sporturi in AMATuR altfel vom putea discuta si cu primariile si de ce nu cu agentiile guvernamentale pentru sport, mai ales ca nu avem nici un fel de inlesnire sau ajutor din partea nimanui in mod centralizat(numai local). Ceea ce vreau eu pe termen indelungat este sa obtinem o reglementare a sportului in domeniul amatorilor care sa ne permita sa practicam sportul intr-un sistem organizat si nedefavorizat fata de cel de performanta (adica timp de antrenamente in sali, timp de turnee etc). Exista in unele localitati prin bunavointa primarilor sau a oficialitatilor locale anumite inlesniri dar acestea ar trebui sa fie reglementate de guvern. Mai usor primesti o sala Nastase pentru antrenament daca sunt 3-4 ramuri sportive decat daca faci numai tenis de masă, mai ales ca daca pui 3-4 mese intr-o sala ca si aia ramane spatiu suficient si pentru badminton si pentru alte sporturi.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                        Corect.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                          Depinde , includerea altor sporturi cred ca ar dilua Amatourul (sau Amaturul) . Parerea mea e ca deja Amatour a crescut enorm, si in domeniul tenisului de masa rivalizeaza deja cu turneele celor de la performanta, daca nu este mai cunoscut deja.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                            Nu cred ca s-ar dilua cu nimic. S-a mai pus problema asta la inceputul anului 2007 cand am propus cresterea considerabila a numarului de turnee si s-a dovedit ca am avut dreptate atunci cand am zis ca un numar crescut de turnee+un numar crescut de jucatori=valoare crescuta. Faptul ca vor fi si alte sporturi nu va scadea cu nimic nici calitatea jucatorilor nici cantitatea lor nici numarul de turnee ci dimpotriva, cu o mediatizare mai buna vom putea aduce spre AMATuR-ul de tenis de masă mai multi jucatori buni care in timp vor creste in valoare si vor creste considerabil valoarea cirucitului (sunt in tara inca cel putin 100 de amatori de valoare egala cu primii 100 din circuit care nu participa din diverse motive dar cel mai important este a acelca nu stiu despre circuit). Celelalte sporturi nu vor lua de la circuitul de tenis de masă jucatori sau organizatori, turneele care se vor organiza pentru badminton (de ex) vor fi turnee mixte cu cele de tenis de masă (in principiu turnee B) unde si asa sala nu este ocupata in intregime. Badmintonul va avea un circuit complet separat dar daca putem organiza turnee paralele ca sa ma scadem din costuri de ce sa nu o facem!!
                            Daca vor fi jucatori care sa treaca de la tenis de masă la badminton cu siguranta nu vor fi dintre cei mai buni si cu siguranta nu multi. Vor fi destui in schimb incantati de ideea de a participa la ambele turnee mai ales ca sunt destul de multi timpi morti intre meciurile din grupe, si o miscare in plus nu va strica nimanui.

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                              Propunerea lui Visco mi se pare foarte isteata si votez pentru ea.
                              AmaTTouR, scris sub aceasta forma arata foarte bine, rotund, lasa loc intelegerii sensului si de catre straini, doar vor fi si turnee internationale, nu?
                              Iar cu alaturarea "TT" siglei noastre nu are de ce sa ne fie rusine, ci e un motiv de mandrie- daca turneul va deveni polisportiv orice alt sportiv din alta ramura ar trebui sa stie ce sport a deschis drumul si a creat posibilitatea de a participa si el. Cu timpul va ramane doar un simbol istoric...
                              Inca ceva: cred ca primul sport care ar trebui alaturat circuitului este SAHUL. Intotdeauna a existat o afinitate intre cele doua sporturi, investitia este minima, fiecare sahist care se respecta are o tabla de sah si un ceas, avem printre participanti un club care are chiar experienta si ar putea initia organizarea de turnee sub sigla AmaTTouR si in (sau mai bine langa) fiecare sala de tenis se poate gasi un loc pentru turneu.
                              Mai mult de atat, prin site se pot face concursuri de la distanta, cu timpi scurti de participare, care ar ridica ratingul site-ului la cote nebanuite, si ar putea starni interesul planetei!!!
                              Cine ridica steagul?

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                La sah m-am gandit si eu prima data, problema cu sahul ese in felul urmator: au foarte bune site-uri si forumuri unde se poate juca online deci nu vor fi multi dispusi sa se deplaseze la distante apreciabile sa joace cu cineva cu care poate juca si online fara nici un cost suplimentar in plus un clsament national nu este destul de atractiv mai ales ca in sah exista o gramada de clasamente, categorii, coeficienti (e mai bine sistematizat ca tenisul de masa). Oricum eu voi lansa ideea si pentru sah (mai am in proiect si alte sporturi) si daca va prinde sau nu timpul va decide. Pentru sah ma gandeam mai mult la turnee complementare cu tenisul de masa nu la un circuit separat.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                  Oricum discutia despre denumire este cam depasita din moment ce am cumparat deja domeniul amatur.ro. Acesta discutie nu puteam sa o incep inainte de a cumpara domeniul din motive financiare (ma trezeam ca cumpara domeniul altcineva si ma mai punea sa-i platesc in plus ca am mai patit o chestie de genul asta).

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                    deci s-a hotarit? se numeste AMATur? sigur?
                                    trebuie sa comand niste insigne si sa stiu ce sa scriu pe ele.
                                    astept urgent raspuns

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                      Cam da. Mai trebuie sa modificam denumirea site-ului.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                        AMATEUR
                                        Blade: Xiom Strato
                                        FH: Tenergy 05
                                        BH: Tenergy 05

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                          amateur.ro e luat.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                            Si ce alte sporturi a-ti mai include in acest circuit?
                                            La darts v-ati gandit?
                                            FH: Butterfly Sriver FX
                                            Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
                                            BH: Butterfly Sriver FX
                                            Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                              M-am gandit si la ala. Ramane de vazut.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                                Ideea cu sahul mi se pare excelenta. Va pot pune in legatura cu cineva care este pasionat de sah, jucator activ si organizator de concursuri. O astfel de alaturare nu poate fi decat benefica ambelor sporturi...
                                                E adevarat ca poti juca sah pe internet sau in diverse competitii, dar una este meciul la tabla si alta in fata calculatorului, iar legat de concursuri acestea nu sunt chiar atat de accesibile (durata, costuri de inscriere, cazare) si de regula nu sunt de sah rapid. Ar fi interesanta o alaturare la fiecare turneu de tenis a unuia de sah rapid la 15 min/jucator. Sunt sigur ca va deveni in foarte scurt timp un punct de atractie pt sahistii din tara, asa cum actualul Amatur a creat emulatie in jurul jucatorilor de tenis de masă.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Schimbarea denumirii circuitului in AMATuR

                                                  Daca prietenul tau este organizator si doreste sa se implice roaga-l sa ma contacteze sa vedem ce putem face.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X