Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jucatorii care au peste 60 de ani propun sa nu fie obligati sa joace la OPEN

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Jucatorii care au peste 60 de ani propun sa nu fie obligati sa joace la OPEN

    Buna ziua/seara,
    Propun ca din anul 2015 sa se introduca un nou articol la regulament:
    "Persoanele care au peste 60 ani sa nu fie obligati sa joace la OPEN". Nu suntem prea multi la nivel de tara, vreo 2 sau trei de fiecare oras mare. Nu te poti misca la 60 de ani asa ca la 20 sau 40 de ani. Sper ca nici openistii n-ar vrea sa joace cu cineva care nu face fata talentului lor.
    Moldovan Ioan din Cluj-Napoca azi 20.07.2014

  • #2
    I-auzi,ia...

    Nu înțeleg de unde atâta grijă pentru „gerontocrația Amaturului”...Parc-am fi prin parlament,unde un grup mai „altfel” decât altul își fac legi cu dedicație...un grup vrea pensii speciale,alt grup vrea pensii de serviciu...privilegii,cât de multe...Mai să mă apuc să le plâng de milă la câte 2,3 amaturiști peste 60 de ani din fiecare oraș mare,precum zicea domnul Hendrix...cică ei,niște tigri bătr?ni ar vrea să nu mai aibe stresul unui concurs open,unde se pot „măsura” cu alții de valoarea lor,ci mai bine ar fi printre novici...de-știa care-au început pingpongul mai ieri, alaltăieri...să se simtă și ei din nou tineri...?!
    Nici tu pomeneală de vreo categorie specială...veterani să zicem...unde cred c-ar fi de acord toată lumea...nu dragă,la amatori e musai...
    Ce ziceți openiști amaturiști de peste 60 de ani...câte 2,3 din fiecare oraș mare,votați cu dom” Hendrix...?!
    Nu fac politică,deci nu caut să-mi fac rost de voturi...știut fiind că mulți votanți la electorale optează pentru combinații contrare bunului mers general...aleg?nd de multe ori cu buzunarul,orgoliul,privilegiul,etc...ceea ce eu aș vrea cumva să văd ar fi moralitatea,onestitatea,verticalitatea „?mpricinaților” sau a votanților de pe acest forum...

    Comentariu


    • #3
      Tu Nelutule,mi-ai furat ideea asta pe care eu am propus-o cu 2 ani in urma.Atunci eu propusesem ca varsta de ”amatori” sa fie 50 ani,apoi dupa un an sa fie 55 ani,acum as propune 57 ani.Raspunsul mai marilor diriguitori ai acestui sport a fost un NU hotarat,motivand ca VALOAREA si nicidecum ”senectutea”,varsta biologica primeaza.In acest context,desi te sustin cu ”inversunare”,ghici care va fi raspunsul lor peste un an?Ma uit la avatarul tau,se citesc pe fata ta ridurile lasate de indelungile batalii purtate in atatea turnee de tenis de-a lungul multor decenii si chiar daca le duci multiple certificate medicale in care se specifica ca esti”bolnav”(lombosciatica,reumatism poliarticular,etc.)crezi ca ii vei impresiona sa fie mai ”induratori” cu tine?Totusi este posibil sa-ti aprobe cererea cand vei trece de 100 ani,dar nici atunci sa nu fi sigur de acest lucru.
      Ultima editare de PRIZA TOK; 21.iul.2014, 07:51.
      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

      Comentariu


      • #4
        BUna dimineata.
        Acest post ese un (auto)pamflet .. va rog sa-l tratati ca atare.
        Propun ca jucatorii trecuti de 100 de kg sa nu fie obligati sa joace la Open.

        MUltumesc


        Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
        FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
        BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
          Raspunsul mai marilor diriguitori ai acestui sport ....
          ...nu raspund in numele lor, dar cum pui problema nici nu te astepta la mai mult.
          Ultima editare de GeluBv; 21.iul.2014, 08:40.
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • #6
            Stimati colegi jucatori de Amatori si Open, va raspunde Ion Luca Caragiale:

            Dați-mi voie! Termin ?ndată! Mai am două vorbe de zis. (zgomotul tace.) Iată dar opinia mea. (?n supremă luptă cu oboseala care-l biruie.) Din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele... esențiale... Din această dilemă nu puteți ieși... Am zis!

            Comentariu


            • #7
              Cred ca acest subiect trebuie tratat altfel si anume urmarea exemplului lui Sorin Botarca de a organiza turneul Veteranilor in mai multe locatii din tara cel putin 4 pe an,si cred ca atunci dorinta acestora va fii cat de cat satisfacuta.(Eu unul im exprim dorinta de a sprijini 1-2 turnee de acest gen)

              Iar cat despre turneele amatur unde categorile sunt stabilite in functie de medie,cred ca este fortat ca aceasta propunere sa fie acceptata,deci selectarea jucatorilor dupa mai multe criterii complica munca organizatorilor si mai mult.

              Am o intrebare domnul Moldovan.Cam cati jucatori din clasament credeti ca sunt inregistrati cu numele lor adevarat?Sa nu mai vorbim de varsta care este postata in profilul utilizatorului.?etc

              P.C. Vedeti cazurile recente de "erori"

              EMI

              Comentariu


              • #8
                acesti batrani se plang ca nu fac fata la open dar la amatori pe unde merg castiga mai tot! deci chiar e o dilema! ce sa facem>?
                DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                Comentariu


                • #9
                  Frumusetea acestui circuit este redata tocmai de diversitatea si flexibilitatea lui,criteriul cel mai elocvent pentru departajarea categoriilor reprezentandu-l VALOAREA jucatorilor.
                  Este numai "vina" dvs,stimabililor,ca aveti "tupeul" de a nu "imbatrani" si,mai mult,de a-i invinge(ca sa nu spunem chiar "umili" cateodata!) pe cei (mult) mai tineri si de a va castiga privilegiul de a incrucisa armele cu cei mai buni dintre cei buni.
                  Chiar daca,temporar,veti fi coplesit de frustrari indigerabile,va asigur ca numele dvs si al altor colegi sexagenari este rostit cu respect in aceasta comunitate si vor constitui,in timp, exemple de longevitate,performanta si viata sportiva de urmat.Ne-am dori toti sa putem imbatrani asa de frumos si cu asa performante ca multi dintre dvs,stimabililor colegi! CHAPEAU!
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • #10
                    deci.... la open va e locu daca aveti medie
                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de emil,braila Vezi post
                      Nu înțeleg de unde atâta grijă pentru „gerontocrația Amaturului”...Parc-am fi prin parlament,unde un grup mai „altfel” decât altul își fac legi cu dedicație...un grup vrea pensii speciale,alt grup vrea pensii de serviciu...privilegii,cât de multe...Mai să mă apuc să le plâng de milă la câte 2,3 amaturiști peste 60 de ani din fiecare oraș mare,precum zicea domnul Hendrix...cică ei,niște tigri bătr?ni ar vrea să nu mai aibe stresul unui concurs open,unde se pot „măsura” cu alții de valoarea lor,ci mai bine ar fi printre novici...de-știa care-au început pingpongul mai ieri, alaltăieri...să se simtă și ei din nou tineri...?!
                      Nici tu pomeneală de vreo categorie specială...veterani să zicem...unde cred c-ar fi de acord toată lumea...nu dragă,la amatori e musai...
                      Ce ziceți openiști amaturiști de peste 60 de ani...câte 2,3 din fiecare oraș mare,votați cu dom” Hendrix...?!
                      Nu fac politică,deci nu caut să-mi fac rost de voturi...știut fiind că mulți votanți la electorale optează pentru combinații contrare bunului mers general...aleg?nd de multe ori cu buzunarul,orgoliul,privilegiul,etc...ceea ce eu aș vrea cumva să văd ar fi moralitatea,onestitatea,verticalitatea „?mpricinaților” sau a votanților de pe acest forum...
                      nu inteleg acest unlike al dlui mariusik poate ne prezentati o alta teorie menita sa ne lumineze !! asteptam iluminarea !! multumesc!
                      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Dan Universal Vezi post
                        nu inteleg acest unlike al dlui mariusik poate ne prezentati o alta teorie menita sa ne lumineze !! asteptam iluminarea !! multumesc!

                        Atata timp cat am cele 2 variante la dispozitie cred ca le pot utiliza cand si cum vreau fara sa dau explicatii,nu?
                        Ca sa va luminez totusi,nu are legatura cu parerea dansului ci cu modul in care si-o exprima.Un membru al Amatur-ului si-a exprimat doleanta,nu cred ca trebuie sa ii dam in cap cu astfel de exprimari ale parerilor noastre.Trebuie gasita o solutie benefica ptr toata lumea.

                        Comentariu


                        • #13
                          Iata un exemplu concret la care se referea domnul Nelu Moldovan si anume la o lupta deocamdata ipotetica intre el,cel in varsta de 59 ani,amator get-beget si domnul Marius 22 ani calit in ale tenisului de masa prin divizie,chiar si in divizia B.Oare care credeti ca va fi deznodamantul meciului intr-o confrntare directa dintre cei 2?
                          Tot eu imi dau cu parerea.Diferenta de valoare dintre cei 2 enumerati mai sus,este cu mult mai MARE, decat diferenta dintre 2 amaturisti,unul avansat si unul de valoare mica(medie).Deci si Nelu are partea lui de dreptate.
                          Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                          Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                          Comentariu


                          • #14
                            Domn' Doctor, care este deznodamantul intre dvs si cei cu media intre 0-13. !? Eu zic ca atunci cand nu mai putem face față la open coboram odata cu media la amatori.
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                            Comentariu


                            • #15
                              Nu- l uitati pe Nicu Pietris-Regele parcurilor-care la 70 de ani a debutat in divizia A,chiar a castigat meciuri.

                              - - - Actualizat - - -

                              Puteti vedea chiar rezultate concrete ale meciurilor le a postat domnul Costin Motoroi.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                Nu- l uitati pe Nicu Pietris-Regele parcurilor-care la 70 de ani a debutat in divizia A,chiar a castigat meciuri.

                                - - - Actualizat - - -

                                Puteti vedea chiar rezultate concrete ale meciurilor le a postat domnul Costin Motoroi.
                                Adevarul e ca nici lui Nea Nicu nu-i place sa joace la open,puteti sa-l intrebati.

                                Comentariu


                                • #17
                                  N am intalnit vreodata acest gigant in turnee.Probabil m ar spulbera precum uraganul o casa de lemn.
                                  Poate prefera domnul Hendrix sa joace cu Nicu Pietris in grupe la categoria Amatori.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Din cate stiu pe Nea Nicu nu prea il primeste la concursuri deoarece joaca cu niste "fierturi".

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Ce lipeste pe paleta?Cauciucuri de BUMAR FADROMA?Parchet laminat de bambus?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Secretele lui,...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Daca nu s materiale agrementate Larc Ittf,smecheria lui e egala cu zero.Il ia organizatorul de manutza si l pofteste afara din sala.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de mariusik Vezi post
                                            Atata timp cat am cele 2 variante la dispozitie cred ca le pot utiliza cand si cum vreau fara sa dau explicatii,nu?
                                            Ca sa va luminez totusi,nu are legatura cu parerea dansului ci cu modul in care si-o exprima.Un membru al Amatur-ului si-a exprimat doleanta,nu cred ca trebuie sa ii dam in cap cu astfel de exprimari ale parerilor noastre.Trebuie gasita o solutie benefica ptr toata lumea.
                                            Motiv pentru care propusesem intr-un alt topic adaugarea unui buton "negativ" care sa nu afecteze reputatia utilizatorului. Uneori sunt exprimari care nu convin dar care nu merita un "nu-mi place" si-atunci ori eviti sa evaluezi ori ii dai "nu-mi place" ca si in cazul de mai sus.
                                            Blade: lemn off...ce lemn !
                                            Bh: cu tepi
                                            Fh: fara tepi

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X