Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Profilul paletei ideale

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Profilul paletei ideale

    >>Ratingul paletei nu are neaparat legatura cu stilul.
    Nu m-am gandit la legatura "paleta - stil de joc personal" (legat de om) ci "paleta - stil de joc existent in jocul de tenis de masă".
    Adica, pentru lovitura x1, x2, x3, strategia y1, y2, distanta fata de masa z1, etc. - paleta P1
    Blade: Timo Boll Spirit
    Fh:Tibhar Genius 2.0
    Bh:Tibhar Genius 2.0
    materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

    Comentariu


    • #27
      Re: Profilul paletei ideale

      exceptand partea defensiva am avea 3 stiluri de baza, allround offense, looping si offensive curat sa zicem
      cel mai practicat zic eu este allround offense insa majoritatea au tendinta sa foloseasca un lemn prea rapid care nu pune in valoare stilul (este si cazul meu ), in fine,paleta ar trebui sa fie all wood cu un pic d vibratie, nu prea elastica dar nici rigida, k top ply cel mai intalnit este limba, cat despre fete nimic excentric, ceva cu un raport bun spin viteza gen sriver mark v gps si muuulte altele
      pt loop este recomandat un lemn elastic all wood sau un composite subtire ce permite un dwell time mai mare, cele mai bune exemple fiind acoustic tbs si yasaka extra; ca fete de obicei o fata medium soft p fh care permite o miscare mai larga sau o fața china, depinde de fiecare, gusturile nu se discuta, iar p rever ceva cu un control mai mare din pct de vedere al stabilitatii sa pui sigur pe masa sa iti creezi mingi pt atac fh.
      pt off e cam lesne de inteles, un lemn mai rigid, composite de preferat, fete medium hard cu low throw, cel mai folosit in aceasta categorie, cel putin din cate am vazut eu, este primorac off+ cu fete mark v sau chiar bryce, miscarile efectuate sunt mult mai scurte si te limiteaza la atac fiind destul de greu sa joci moale si precis cu un asemenea setup.
      desigur majoritatea folosesc combinatii sau stiluri hibrid intre cele mai sus mentionate am incercat p scurt sa ofer o descriere a celor mai intalnite setup'uri exceptand categoria defensiva, il las p rares sa se ocupe de asta , astept pareri sau intrebari.
      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

      Comentariu


      • #28
        Re: Profilul paletei ideale

        Multumesc tuturor care au contribuit la acest topic si in special domnului Visco. Este foarte folositor, dar el fiind adresat incepatorilor ar trebui sa puneti si o mica "legenda" unde sa explicati toti termenii tehnici ai fetelor si al lemnelor + altii. Multumesc anticipat.
        Cum ar fi: Senzitivitate (vibratii lungi, scurte sau deloc), lemn 1 ply,lemn multistrat, lemne compozit, Aderenta (maxima, medie , aproape nula), Duritate topsheet (moale, mediu,tare), Duritate burete (grade), Elasticitate generala, Lipicioase (sticky)/ aderente (grippy)/non aderente, Pips in/pips out, Echilbru (greu in fata, neutru, usor in fata), sweetspotul, tacky, loop, hibrid ...... si multi altii. Poate aceasta cerere necesita un topic nou, dar totul ramane la latitudinea celor care vor putea sa ajute si care stiu bineinteles.
        BalsaCarbo X5
        Tenergy 80 2.1
        Challenger Attack 2.1

        Comentariu


        • #29
          Re: Profilul paletei ideale

          Cum iti dai seama care este dwell time -ul unui lemn?
          Xi En Ting-X828
          Pryde 30
          Calibra LT Sound

          Comentariu


          • #30
            Re: Profilul paletei ideale

            nu poti decat sa il estimezi in functie de constructia lui
            daca il probezi observi diferentza d simt si spin
            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

            Comentariu


            • #31
              Re: Profilul paletei ideale

              Conteaza chiar asa de mult in constructia unei palete.Am obs. ca multi doresc sa aiba dwell time mare,Nu ma prea pricep ,poti explica un pic ,daca vrei? Oricine.
              Xi En Ting-X828
              Pryde 30
              Calibra LT Sound

              Comentariu


              • #32
                Re: Profilul paletei ideale

                Dwell time este mai pe Romaneste, timpul cat sta mingia "lipita" de paleta. Diferente de sutimi de secunda sunt extrem de importante. Lemnele mai elastice sau din esente mai moi, ofera un timp de contact mai lung, ceea ce se traduce intr-un control mai bun. Pentru cine are nevoie.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Re: Profilul paletei ideale

                  Ca sa trimit si eu ceva
                  1.Greutate - 85-90 gr(cu bataie)
                  2.Echilbru - neutru
                  3.Senzitivitate - scurte/deloc
                  4.Viteza - medie spre rapida(off)
                  5.Putere - 140 Cp
                  6.Dimensiuni 157 x 150( la maner m-am sucit de nu mai stiu nici eu ce e bine )
                  7.Priza - st
                  8.Materiale - 2 ply arylate + 5 ply wood/ 5 ply full wood( grosime lama - 5,6-6,0 mm)
                  FETELE
                  1.Viteza - medie/fast(off)
                  2.Aderenta - fh top/bh top/medie
                  3.Greutate - cat este (as prefera mai usurele dar ce mi-a placut in ultima vreme nu prea a fost usor)
                  4.Duritate topsheet - fh - hard, bh - med-hard
                  5.Duritate burete (grade) - i don't know(34 - 36 gr la bty)
                  6.Elasticitate generala ...
                  7.Lipicioase (sticky)/ aderente (grippy)/non aderente - fh - sticky, bh - grippy/aderente
                  8.Pips in!
                  Blade: Viscaria, FL
                  fh: T05, 2,1 mm, black
                  bh: T05, 2,1 mm, red

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Profilul paletei ideale

                    Multumesc de raspuns.
                    Xi En Ting-X828
                    Pryde 30
                    Calibra LT Sound

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Profilul paletei ideale

                      dwell time mai mare inseamna si sensitivitate mai mare la spinul primit care scade controlul nu il creste, in acelasi timp dwell time mai mare inseamna stabilitate mai scazuta la topspin
                      sunt avantaje si dezavantaje
                      in general dwell time mai mare e cautat d cei care joaca aproape d masa si care cauta topspinul, dwell mai mare inseamna spin mai mare
                      dwell mic este dorit d cei care prefera loviturile mai drepte mai rapide, jocul p contre
                      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Profilul paletei ideale

                        Intru totul de acord, cu toate ca lucrurile pot fi interpretate si altfel. De exemplu "stabilitatea la topspin" poate sa fie secundara ca prioritate efectului de rotatie (spin), pt ambele categorii de jucatori. Si mai este ceva: poate unii or sa creada ca despic firul de par in prea multe dar eu sunt convins ca "dwell time"-ul trebuie sa fie inferior vitezei de circulatie a informatiei prin neuronii fiecaruia. Cu alte cuvinte, cei care au reflexe mai lente, au nevoie de un setup in care mingia sa stea un timp mai indelungat.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Profilul paletei ideale

                          "stabilitatea la topspin" poate sa fie secundara ca prioritate efectului de rotatie
                          de acord, insa e subiectiva alegerea, a-ti spus bine "poate"
                          nu sunt sigur insa ca un incepator are nevoie de dwell mai mare ATUNCI CAND NU ajunge la timp la minge, din contra, are nevoie d rebound mare care de obicei e dat d elemnele rigide, rapide, chiar si la miscare compacta, incompleta
                          sunt insa de acord ca un incepator are nevoie de dwell time, altfel rezulta ce am zis mai sus, miscare scurta incompleta
                          pana la urma este o alegere subiectiva, un compromis pe care trebuie sa il alegem cu atentie, de exemplu eu am un lemn rigid dar cu simt moale, dwell time'ul e sub medie si acest lucru il resimt, spinul este mai mic decat ar trebui, insa, capacele sunt efectuate mai usor, preluarea de serva este mai facila, procentajul de mingi ridicate prea inalt este mai mic decat daca as juca cu un lemn mai elastic, sau cu o fata moale, ofensiva
                          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Profilul paletei ideale

                            Aproape total de acord dar cred ca rebound-ul mare nu este dat de "elementele rigide" ci de capacitatea materialelor de a elibera cat mai mult din energia inmagazinata. As numi asta mai repede "elasticitate". Cred ca este o discutie f interesanta in legatura cu ce anume face un lemn sau o fata sa arunce mai tare sau mai incet. E vorba mai mult de compozitia materialelor, decat de cat de tare sau moale este el.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Profilul paletei ideale

                              in pozitie statica sunt 100% sigur k un lemn rigid are rebound mai puternic, maj lemnelor rigide au si ceva compozite, ca de aia sunt asha rigide si desigur este un aspect f important
                              insa as compara sa zicem septear cu hurricane king, septear chiar daca e soft are dwell mai mic decat HK, la tops hurricane e mai rapid prin efectul prastie dat de elasticitate, la capac insa septear zic eu e mai rapid, am jucat cu ambele dar prea putin sa imi pot da un verdict sigur
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Profilul paletei ideale

                                o comparatie mai corecta ar fi intre cryzer si jonyer, ambele doar hinoki ambele 5 ply
                                cryzer rigid, jonyer F elastic
                                la capac cryzer rebound mult mai mare, la tops cryzer e mai rapid, la smash sunt sensibil apropiate, cryzer cu o idee mai rapid insa
                                am observat ca este foarte important stratul superior al lemnului, lemne precum cryzer si ma lin extra off au rebound mare pt k au stratul superior f subtire si nu amortizeaza impactul
                                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Profilul paletei ideale

                                  Greu de zis , paleta ideala nu prea exista . Exista doar paleta potrivita fiecarui stil. De multe ori cu palete flexibile si soft unii (printre care ma numar si eu) nu pot genera efect desi se zice ca alea is cele mai cele. Conteaza felul fiecaruia de a lovi mingea
                                  Cred ca cei ce "freaca" mingea dau mai bine cu palete flexibile. Eu dau de parca vreau sa o sparg sa nu mai vina inapoi si cu o paleta moale si soft simt ca mi se desfac furnirele cand dau.
                                  De asemenea ma incurca dwell time mare , vreau cand lovesc mingea sa plece unde am intentionat nu sa plece in fractiunea urmatoare.
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Profilul paletei ideale

                                    Am pus acest titlu, pentru ca FIECARE sa descrie care ar fi profilul paletei ideale pt jocul sau. De aceia cand cineva scrie la putere - 140 cp, nu ma prea ajuta . La final as vrea sa incerc sa fac o medie prin care sa inteleg mai bine care sunt cerintele "speciei umane" .
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Profilul paletei ideale

                                      Un dwell time mai mare te ajuta la topspinul din taiat .... poti sa simti cat de taiata e mingea.
                                      La capac e de preferat un dwell time mai mic.
                                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Profilul paletei ideale

                                        Postat în original de vali
                                        Greu de zis , paleta ideala nu prea exista . Exista doar paleta potrivita fiecarui stil. De multe ori cu palete flexibile si soft unii (printre care ma numar si eu) nu pot genera efect desi se zice ca alea is cele mai cele. Conteaza felul fiecaruia de a lovi mingea
                                        Cred ca cei ce "freaca" mingea dau mai bine cu palete flexibile. Eu dau de parca vreau sa o sparg sa nu mai vina inapoi si cu o paleta moale si soft simt ca mi se desfac furnirele cand dau.
                                        De asemenea ma incurca dwell time mare , vreau cand lovesc mingea sa plece unde am intentionat nu sa plece in fractiunea urmatoare.
                                        Acesta este un alt aspect al aceleiasi probleme.
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Profilul paletei ideale

                                          Am spus 140 cp pt ca nu stiu sa definesc exact puterea unui lemn. Asa, dupa bunul simt, as putea sa spun ca prefer lemnele "puternice", care sa fie insa si flexibile.
                                          Blade: Viscaria, FL
                                          fh: T05, 2,1 mm, black
                                          bh: T05, 2,1 mm, red

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Profilul paletei ideale

                                            Postat în original de rflash
                                            Un dwell time mai mare te ajuta la topspinul din taiat .... poti sa simti cat de taiata e mingea.
                                            La capac e de preferat un dwell time mai mic.
                                            Personal , nu vad diferenta . La fel de bine ori o bagi in masa ori o dai in tavan. Depinde cat efect vine . Nu mai ai timp sa mai simti , trebuie sa stii cat dai deja la contactul cu mingea.
                                            Kreanga sau Samsonov de exemplu nu prea au taine cu aparatorii in timp ce Ma Lin se kinuie, iar lemnele europenilor sunt cu dwell time mai mic.
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Profilul paletei ideale

                                              Postat în original de flash
                                              Am spus 140 cp pt ca nu stiu sa definesc exact puterea unui lemn. Asa, dupa bunul simt, as putea sa spun ca prefer lemnele "puternice", care sa fie insa si flexibile.
                                              Multumesc, nu era un repros.
                                              Lemn- Bty Viscaria
                                              FH - TENERGY 05
                                              BH - TENERGY 80

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Profilul paletei ideale

                                                Postat în original de vali
                                                Postat în original de rflash
                                                Un dwell time mai mare te ajuta la topspinul din taiat .... poti sa simti cat de taiata e mingea.
                                                La capac e de preferat un dwell time mai mic.
                                                Personal , nu vad diferenta . La fel de bine ori o bagi in masa ori o dai in tavan. Depinde cat efect vine . Nu mai ai timp sa mai simti , trebuie sa stii cat dai deja la contactul cu mingea.
                                                Kreanga sau Samsonov de exemplu nu prea au taine cu aparatorii in timp ce Ma Lin se kinuie, iar lemnele europenilor sunt cu dwell time mai mic.
                                                As spune ca "dwell time" mare este avantajos pt generarea efectului propriu (out going) dar dezavantajos la receptionarea efectului venit de la oponent (in coming). De fapt, tot de viteza neuronala a fiecaruia, este vorba. Daca ai reflexe bune, este mai bun un dwell time mai mic.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Profilul paletei ideale

                                                  LEMNUL
                                                  1.Greutate: 80-90 gr
                                                  2.Echilbru :neutru
                                                  3.Senzitivitate:vibratii scurte sau deloc
                                                  4.Viteza : Off
                                                  5.Putere : -
                                                  6.Dimensiuni : lungime lama-157 mm,latime lama-150 mm, grosime lama-6 mm si maner-100 mm
                                                  7.Priza :concav, drept
                                                  8.Materiale:lemn multistrat (5), lemne compozit(5-7)
                                                  9.Altele:Sa nu aiba "falcile" mari langa prasele,sa nu aiba manerul prea subtire sau bagat prea
                                                  mult "in lama"
                                                  10.Fiecare lemn e unic,daca am avea 10 la fel tot am gasi diferente
                                                  11.Lemnu ideal e ala cu care te-ai obisnuit
                                                  FETELE
                                                  1.Viteza:Off
                                                  2.Aderenta : medie
                                                  3.Greutate:usoare
                                                  4.Duritate topsheet:mediu spre tare
                                                  5.Duritate burete:35-38 (cred ca difera in functie de firma producatoare)
                                                  6.Elasticitate generala:medium elastic
                                                  7.Aderente (grippy)
                                                  8.Pips in
                                                  9.Altele:Sa nu se toceasca repede
                                                  10:Sunt fete care sar prost sau f bine ,acelasi model si aceeasi firma.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Profilul paletei ideale

                                                    Multumesc Teodorus 29.
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X