Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Superliga Nationala sez 2014-2015 ; Cel mai echilibrat campionat ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dubla legitimare a E. SAMARA in strainatate ii da drept de joc ,dar delicata mi se pare in cazul A.ZAHARIA dc anul acesta a jucat si pt. LPS si pt. FARUL
    CLUJ -MIOVENI 3-5 masculin superliga loc 3-4.Retur duminica 14 iunie la Mioveni.

    Comentariu


    • Acest material l-am gasit in ziarul sport sud-est:

      Sala de sport de la LPS ?Nicolae Rotaru? din Constanța a găzduit, duminică, prima manșă a finalei Superligii Naționale feminine pe echipe la tenis de masă, CS Farul Constanța primind vizita câștigătoarei sezonului regulat, CS Dumbrăvița. ?ntărită pe ultima sută de metri cu Eliza Samara, locul 18 ITTF și cea mai bună jucătoare din România în ultimii patru ani, echipa pregătită de Viorel Filimon și Liliana Sebe a câștigat clar, scor 5-1.

      Două dintre victorii au fost aduse de Samara, care a pierdut primul set în confruntarea cu liderul formației adverse, Adina Diaconu, dar a revenit în forță. Alte două puncte au fost câștigate de Olga Bliznet, iar succesul Alinei Zaharia a consfințit victoria clară a gazdelor, în timp ce singurul punct al timișorencelor a fost obținut de Adina Diaconu. ?Mă bucur foarte mult pentru această victorie, mai ales că am putut să ajut pe CS Farul, club la care sunt legitimată încă de când eram mică. Le-am dat un impuls fetelor și ne-am asigurat un retur mai ușor?, a spus Samara. ?Este o victorie frumoasă, toată echipa a jucat foarte bine și suntem aproape campioane?, a adăugat Bliznet.

      Oficialii celor de la CS Dumbrăvița au anunțat însă că vor contesta dreptul de joc al Elizei Samara, care a evoluat în acest sezon și în campionatul Turciei, câștig?nd titlul cu Fenerbahce Istanbul. ?Mă așteptam să fie contestată, după presiunile făcute asupra Elizei, care a fost sunată și i s-a cerut să nu joace, pentru că vom pierde meciul la ?masa verde?. Regulile europene sunt clare, un sportiv nu are voie să joace pentru un alt club din momentul în care începe campionatul și până se termină, iar cel din Turcia s-a încheiat deja. Se pare că nu toată lumea citește aceste reguli, iar regulamentul din România este ambiguu?, a spus antrenorul Viorel Filimon.

      ,,Am depus o contestație ce va fi soluționată de federație în termen de 30 de zile. Regulamentul a fost încălcat iar federația trebuie să ?nvețe să îl respecte?, a declarat, la rândul său, pentru Radio Timișoara, antrenoarea Dumbrăviței, Nicoleta Huszar. ,,Arbitrul finalei mi-a spus că președintele federației de tenis de masă i-a transmis să nu dea drumul la joc dacă se va folosi o jucătoare neînscrisă în campionat dar el nu are asemenea atribuții. Marți mă voi întâlni cu un avocat pentru a ne consulta?, a încheiat Nicoleta Huszar.

      Din echipa constănțeană au mai făcut parte Bianca Crișan, Timeea Urszuly și Cristina H?r?ci, dar ultima nu a evoluat, din cauza unor probleme legate de legitimare. Returul este programat la 21 iunie, la Timișoara.

      Comentariu


      • In lupta pentru medaliile de bronz la masculin,s-au intalnit echipele din Mioveni si cea din Cluj.
        In tur la Cluj,gazdele au pierdut cu 5-3,astazi s-a jucat returul la Mioveni,unde gazdele au castigat cu 5-0!
        Liviu Petrescu

        Comentariu


        • CS Topspin 08 Constanța, Campioana Nationala la Echipe Seniori editia 2014-2015

          La Câmpulung, s-a disputat meciul retur al finalei Campionatului National Romstal Echipe Seniori 2014-2015,
          intre CS Pristavu Câmpulung si CS Topspin 08 Constanța.
          In meciul retur, profitand si de o accidentare a lui Filimon Andrei, rezultatul a fost 5-2 pentru gazde.
          Campionatul a fost castigat de echipa constanteana, care in meciul tur a invins cu scorul de 5-1.
          Locul trei al competitiei a fost castigat de echipa CS Mioveni.


          CS Pristavu Câmpulung – CS Topspin 08 Constanța 5 – 2

          Postoaca Gabriel – Pletea Cristian 1-3(9-11;11-9;13-15;8-11)
          Spelbus Alin – Sipos Rares 3-0(11-4;11-3;11-9)
          Manole Alexandru – Filimon Andrei 0-3(5-11;2-11;7-11)
          Spelbus Alin – Pletea Cristian 3-0(11-8;15-13;12-10)
          Postoaca Gabriel – Filimon Andrei 3-0(11-0;11-0;11-0)
          Manole Alexandru – Sipos Rares 3-0(11-9;12-10;11-7)
          Spelbus Alin – Filimon Andrei 3-0(11-0;11-0;11-0)







          Clasament:


          1. CS Topspin 08 Constanța – Filimon Andrei,Pletea Cristian,Sipos Rares, Grigore Cristian
          2. CS Pristavu Câmpulung – Postoaca Gabriel, Manole Alexandru, Spelbus Alin
          3. CS Mioveni – Petrescu Alexandru, Seni Ionut, Cazacu Alexandru, Voinea Liviu




          Comentariu


          • Postat în original de dennis Vezi post
            Am depus o contestație ce va fi soluționată de federație în termen de 30 de zile. Regulamentul a fost încălcat iar federația trebuie să ?nvețe să îl respecte?, a declarat, la rândul său, pentru Radio Timișoara, antrenoarea Dumbrăviței, Nicoleta Huszar. ,,Arbitrul finalei mi-a spus că președintele federației de tenis de masă i-a transmis să nu dea drumul la joc dacă se va folosi o jucătoare neînscrisă în campionat dar el nu are asemenea atribuții. Marți mă voi întâlni cu un avocat pentru a ne consulta?, a încheiat Nicoleta Huszar.
            Consiliul Director al FRTM, intrunit statutar in sedinta din data de 30 iunie 2015, in temeiul prevederilor art. 37-38 din Statutul FRTM, a decis urmatoarele:

            1. S-a admis contestatia depusa de Clubul Sportiv Dumbravita inregistrata cu numarul 555 din data de 08.06.2015, referitoare la dreptul de joc al jucatoarei Elizabeta Samara in finala disputata in meciul tur intre ACS Dumbravita si CS Farul Constanța. In consecinta se anuleaza rezultatul de 5-1 pentru CS Farul Constanța si se acorda meci castigator echipei ACS Dumbravita.

            Campionana nationala pentru sezonul competitional 2014-2015 este desemnata ACS Dumbravita.
            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X