tt-shop.ro 468x60pingpongshop.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 2
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 16 la 24 din 24

Subiect: Serviciu fara net!

senior
    Data înscrierii
    22.04.2010
    Locație
    Milky Way
    Vârstă
    51
    Postări
    454
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    6 z 4 h 23 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    343
    Citat Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
    In primul rand este vorba despre respectarea regulamentelor sportive!!!Daca regulamentele internationale si nationale interzic aceste fete si noi trebuie sa ne conformam. Uitati-va prin imprejursi vedeti unde a ajuns tara aceasta datorita faptului ca nu s-au respectat legile!!! Mi se pare aiurea ca eu sa fiu obligat sa joc impotriva unor fete interzise de regulament. Daca eu respect regulamentul si adversarul meu este obligat sa respecte regulamentul. Tot asa este interzis a se juca cu paleta care are ambele fete de aceeasi culoare. Ce ar fi daca de maine o buna parte de jucatori ar zice ca ei vor sa joace cu ambele fete de aceasi culoare????? Si una si alta sunt interzise si pe cale de consecinta ambele trebuiesc respectate intocmai. ...dar cum am zis Amatur Romania este departe de lumea civilizata a sportului si pana ce nu respectam aceste regulamente tot in lumea a treia vom trai. Stima.
    Domnule Kantor am impresia ca frustrarea dumneavoastra este tardiva. Din cate observ sunteti unul dintre cei mai vechi forumisti si probabil si unul dintre cei mai vechi participanti in circuitul Amatur. Acest subiect s-a abordat si-n trecut, cu siguranta stiti, dar se pare ca atunci cand se putea face ceva n-ati fost aproape deloc implicat. Mai ales ca erati organizatorul unui turneu important. Cu exceptia unei singure postari oarecum neutre n-ati fost deloc vehement pana acum.
    Parerea mea este ca acum este cam tarziu pentru interzicerea fetelor neaprobate ITTF, deoarece cam o treime din participantii activi la turnee folosesc astfel de fete. Interzicerea "materialelor" ar echivala, in cele mai multe cazuri, cu excluderea acestor jucatori. Nu-i vad apucand-o pe calea grea, satisfactiile folosind fetele aprobate ITTF vin dupa multi ani de antrenament, iar insuccesele permanente din primii ani sunt descurajatoare, spun asta din proprie experienta. Si eu am folosit la inceputul hobby-ului un dr. Neubauer (asa s-a nimerit ca prima paleta asamblata sa fie de la Rares) si stiu cum am castigat meciuri la jucatori carora pana atunci nu le-am luat nici macar un set. Mai jos, pentru cei interesati, sunt discutiile din trecut pe aceeasi tema.

Banned rubbers : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...Banned-rubbers

Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...trolul-paletei

Polemici pe tema materialelor in Amatur : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...elor-in-Amatur

Fete interzise de ITTF : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...erzise-de-ITTF

Cu toate acestea, eu va doresc succes in lupta cu "morile de vant" !
    Rudius

senior

Data înscrierii
    19.11.2010
    Locație
    Sighisoara
    Vârstă
    33
    Postări
    406
    Timp total online
    67 z 1 h 19 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    102
    6.1. Regulamentul de joc
    turneele amatur au ca principiu de baza respectarea si incurajarea fair-play-ului participantilor.
    Jocurile din turneele amatur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F.si F.R.T.M.
    In acelasi timp, in spirit de fair play, in situatiile in care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucatorului (in mod special in cazul respectarii regulilor privind utilizarea fetelor si a materialelor de lipire ).
    Jocurile se pot disputa fara arbitru, scorul poate fi tinut de catre jucatori. La cererea unuia din jucatori, organizatorul va numi un arbitru dintre participantii care asista la joc.
    Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
    1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
    2. Ambele fete au la vedere sigla de omologare ittf, chiar daca intre timp a fost interzisa!
    3. Suprafetele paletei nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate).
    Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este insa permisa in incinta de joc. in caz de nemultumire sau reclamatii, organizatorul va decide, respectiv va lua masurile ce se impun, iar in caz ca jucatorii nu au sesizat aceste nereguli inainte de inceperea partidei, se poate continua jocul fara masuri suplimentare

De fapt exista aceasta regula ; sunt curios cum ar fi daca chiar s-ar aplica )...aceea ar fi lupta cu morile de vant..

- - - Actualizat - - -

Citat Postat în original de sorin_client Vezi post
    Cred ca-r fi interesant de lasat net-ul din serviciu dar numai dupa grupele superioare...
    Pe ce logica? In grupele inferioare norocul nu face parte din joc ?

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.258
    Timp total online
    18 z 6 h 23 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1462
    propun și eu ceva și îmi cer scuze pentru îndrăzneală.
    pentru că această competiție chiar e frumoasă și e păcat să se piardă. într-adevăr, la un moment dat ar fi scoși „forțat” din sală aproape o treime din participanți.
    să se permită „iarba”, dar numai de la o anumită vârstă, de exemplu 40 sau 45 de ani. sau chiar 50, asta rămâne de stabilit cu „mulțimea”.
    un jucător „tânăr” trebuie să-și asume și responsabilitatea de a-și perfecționa jocul permanent, nu să ia direct „calea simplă”.
    dar pentru ceilalți cred că se poate face o concesie.
    amaturiștii se cunosc deja destul de bine între ei. iar pe unul care a stat o viață în Amatur cu paletă aprobată, iar acum nu vrea pur și simplu „să moară” și din cauza asta se ajută puțin cu „iarba”, nu cred că-l vor prigoni neapărat.
    ideea ar fi să nu intrăm în circuit direct ca „ierbari”. într-adevăr cred că aici ar fi de discutat mai mult.

4. Mulțumesc ole au mulțumit pentru mesaj
    Coordonator AmaTur

Data înscrierii
    22.03.2006
    Locație
    Reghin
    Vârstă
    53
    Postări
    1.749
    Timp total online
    60 z 12 h 43 m
    Timp online pe zi
    26 m
    Reputație
    2361
    Citat Postat în original de titicostel Vezi post
    Domnule Kantor am impresia ca frustrarea dumneavoastra este tardiva. Din cate observ sunteti unul dintre cei mai vechi forumisti si probabil si unul dintre cei mai vechi participanti in circuitul Amatur. Acest subiect s-a abordat si-n trecut, cu siguranta stiti, dar se pare ca atunci cand se putea face ceva n-ati fost aproape deloc implicat. Mai ales ca erati organizatorul unui turneu important. Cu exceptia unei singure postari oarecum neutre n-ati fost deloc vehement pana acum.
    Parerea mea este ca acum este cam tarziu pentru interzicerea fetelor neaprobate ITTF, deoarece cam o treime din participantii activi la turnee folosesc astfel de fete. Interzicerea "materialelor" ar echivala, in cele mai multe cazuri, cu excluderea acestor jucatori. Nu-i vad apucand-o pe calea grea, satisfactiile folosind fetele aprobate ITTF vin dupa multi ani de antrenament, iar insuccesele permanente din primii ani sunt descurajatoare, spun asta din proprie experienta. Si eu am folosit la inceputul hobby-ului un dr. Neubauer (asa s-a nimerit ca prima paleta asamblata sa fie de la Rares) si stiu cum am castigat meciuri la jucatori carora pana atunci nu le-am luat nici macar un set. Mai jos, pentru cei interesati, sunt discutiile din trecut pe aceeasi tema.

Banned rubbers : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...Banned-rubbers

Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...trolul-paletei

Polemici pe tema materialelor in Amatur : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...elor-in-Amatur

Fete interzise de ITTF : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...erzise-de-ITTF

Cu toate acestea, eu va doresc succes in lupta cu "morile de vant" !
    Stimate Domn! In fiecare sedinta de sfarsit de an am prupus sa se interzica jocul cu aceste fete neaprobate!!!!Faptul ca nu ati fost acolo si nu stiti nu inseamna ca nu am ridicat vocea impotriva fetzelor interzise. Folosirea acestor fetze nu duce la progresul tenisului de masa. prin acceptarea lor creste numarul" trisorilor" pe care din pacate multi ii sustin. Din pacate vin multi jucatori noi care vor sa invete tenis de masa si cand vad ca, datorita acestor fetze obtin rezultate mai bune intr-un timp record trec la aceste fetze. Astfel ei nu vor invata tenis de masa ei se bazeaza pe aceste mijloace nepermise si care datorita caracteristicilor incurca adversarul . Astfel ierbarul castiga datorita fetzei si nu datorita jocului. In concluzie prin folosirea acestor fetze nepermise se sustine nemunca, lenea, " hotia', furtisagul si nicidecum munca si progresul. pentru cei care au sustinut ca in Asia si America se folosesc aceste fetze tin sa le aduc aminte ca Romania este stat european si faptul ca se compara Romania cu Bangladeshul ( Asia) sau o alta tara uitata de prin America de Sud sau Centrala( in cea de Nord sunt interzise) da de gandit serios in privinta progresului. Cred ca ar trebui sa ne raportam la legile Europene si nu la legile Asiatice....

6. Îmi place Kralizec, BGD, Vladislav, dragosvix, INDISPONIBIL le-a plăcut acest mesaj
    Nu-mi place Radu Serban nu le-a plăcut mesajul
    senior
    Data înscrierii
    22.04.2010
    Locație
    Milky Way
    Vârstă
    51
    Postări
    454
    Timp total online
    6 z 4 h 23 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    343
    Imi pare rau ca v-am acuzat pe nedrept.
    Cred, totusi, ca aceasta masura trebuie abordata cu tact pentru a nu indeparta amaturistii care folosesc astfel de fete de paleta.
    Succesul dumneavoastra in acest demers ar fi un pas pozitiv pentru miscarea Amatur, cred eu. In urma informatiilor, din ultima dumneavoastra postare, imi dau seama ca e chiar mai greu decat isi imagineaza "legalistii frustrati" sa impuneti regulamentul ITTF/FRTM in ceea ce priveste felele LARC(lista fetelor de paleta aprobate).
    Va doresc bafta !
    Rudius

junior
    Data înscrierii
    17.11.2012
    Locație
    TG-JIU
    Vârstă
    43
    Postări
    102
    Timp total online
    1 z 19 h 9 m
    Timp online pe zi
    1 m
    Reputație
    57
    Nu au ce cauta CU FETE INTERZISE. Sunt oameni care se plang de jocul lor. ASA CA TREBUIE INTERZISI IERBARII. Acesta nu este joc ce fac ei, este ANTI TENIS. Asa ca interziceti-le, domnule KANTOR!

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    59
    Postări
    2.259
    Timp total online
    48 z 8 h 3 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    1998
    Mi se deschide brisca in buzunar la atare ineptii!!!!!
    Ultima modificare făcută de laky; 17.09.2014 la 17:46.
    Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:Tibhar Evolution Mxs 1,9 black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn TSP 8.5 BALSA OFF+: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp 1,9 black+BH Stiga Vertical 55 OX red

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    59
    Postări
    2.259
    Timp total online
    48 z 8 h 3 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    1998
    Stimate Domn! In fiecare sedinta de sfarsit de an am prupus sa se interzica jocul cu aceste fete neaprobate!!!!Faptul ca nu ati fost acolo si nu stiti nu inseamna ca nu am ridicat vocea impotriva fetzelor interzise. Folosirea acestor fetze nu duce la progresul tenisului de masa. prin acceptarea lor creste numarul" trisorilor" pe care din pacate multi ii sustin. Din pacate vin multi jucatori noi care vor sa invete tenis de masa si cand vad ca, datorita acestor fetze obtin rezultate mai bune intr-un timp record trec la aceste fetze. Astfel ei nu vor invata tenis de masa ei se bazeaza pe aceste mijloace nepermise si care datorita caracteristicilor incurca adversarul . Astfel ierbarul castiga datorita fetzei si nu datorita jocului. In concluzie prin folosirea acestor fetze nepermise se sustine nemunca, lenea, " hotia', furtisagul si nicidecum munca si progresul. pentru cei care au sustinut ca in Asia si America se folosesc aceste fetze tin sa le aduc aminte ca Romania este stat european si faptul ca se compara Romania cu Bangladeshul ( Asia) sau o alta tara uitata de prin America de Sud sau Centrala( in cea de Nord sunt interzise) da de gandit serios in privinta progresului. Cred ca ar trebui sa ne raportam la legile Europene si nu la legile Asiatice....
    In ciuda prieteniei dintre noi, lasa-ma sa dau de pamant cu postul tau!!!
    1. Nu cred ca scopul primordial al Amaturului este sa DEZVOLTE tenisul de masa! Iar faptul ca iarba reprezinta un regres in tenisul de masa, lasa-ma sa nu fiu de acord . Ba din contra, ridica noi provocari si bariere de care asa cum e normal, unii nu reusesc sa treca. Cine e jucatorul mai complet, cel care este in stare sa dea numai in soft( lenea, nemunca, lipsa de talent, lipsa inteligentei in joc sau alte carente in pregatire ar putea fi cauza), sau cel care matura pe jos cu ierbarii?. Hulind fatis ierbarii, fara sa-si dea seama, multi insa au progresat datorita lor!
    2. Ai dreptul sa propui alinierea Amaturului la regulile ittf, prin interzicerea ierburilor care nu se regasesc in lista oficiala, dar NU AI DREPTUL sa-i numesti trisori pe acei sportivi care in virtutea unui regulament INCA IN VIGOARE folosesc in cadrul Amaturului aceste fete! Iar prin afirmatia ca acestea sustin nemunca, lenea, hotia si furtisagul, fiind contra muncii si progresului, in virtutea primului paragraf al acestui post, am sa ma abtin de la orice comentariu!!!
    Cu stima...
    Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:Tibhar Evolution Mxs 1,9 black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn TSP 8.5 BALSA OFF+: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp 1,9 black+BH Stiga Vertical 55 OX red

organizator turnee
    Data înscrierii
    02.06.2013
    Locație
    Odorheiu Secuiesc
    Vârstă
    42
    Postări
    7.668
    Timp total online
    176 z 4 h 49 m
    Timp online pe zi
    1 h 47 m
    Reputație
    15540
    Mi se pare aiurea ca eu sa fiu obligat sa joc impotriva unor fete interzise de regulament. Daca eu respect regulamentul si adversarul meu este obligat sa respecte regulamentul. Tot asa este interzis a se juca cu paleta care are ambele fete de aceeasi culoare. Ce ar fi daca de maine o buna parte de jucatori ar zice ca ei vor sa joace cu ambele fete de aceasi culoare?????
    Poate eu nu inteleg prea bine, dar mi se pare ca Ocsi s-a referit mai sus la fetele interzise de regulamentul AmaTur, si atunci e totul OK, si Laky vorbeste despre acelasi lucru.

Va marturisesc ca eu nu prea ma uit la paleta adversarului amator, ci de obicei numai ma interesez daca are soft sau nu. Astfel habar n-am daca are sigla ITTF pe ambele fete... Dar - poate in mod inocent - presupun intotdeauna ca si adversarul cunoaste regulamentul AmaTur si fetele-s cu sigla. (Imi amintesc cu zambetul pe buze de o faza: Eram destul de novice in circuit, si anul trecut la Deda, calculatorul m-a aruncat in grupa domnului Darie, despre care auzisem ca e foarte exigent si ca nu l-a lasat pe Nistor Iosif sa joace cu paleta deteriorata la ultimul Turneu Final. Pe sandwich aveam si eu niste zimti lipsa, chit ca in numar suficient ca sa fiu contestat. Meciul nu avea miza, indiferent de rezultat, eu eram sub linie, iar domnul Darie depindea de meciul direct cu Rosu Dan. Cu toate acestea, m-a atentionat, eu am recunoscut ca are dreptate /auzisem sau citisem ce scrie in regulament + chiar Ocsi Kantor ma mai atentionase cu circa o luna mai devreme/, si am jucat un semi-amical. Dupa doua luni, i-am aratat la turneul din Sibiu paleta refacuta, cu lemnul completat si cu fetele nou-noute...)

In rest, am fost intrebat cred ca de doua ori in week-end la Targu Mures daca la masa nr. 8 sau 9, la un meci foarte incins nu constituie problema ca cineva joaca cu fete de aceeasi culoare? Ulterior am primit informatia - sper corecta - ca niciun adversar n-a adus in discutie acest aspect...

Regulamentul nostru vorbeste despre sigla, despre culoarea fetelor + despre cateva alte chestiuni (nu multe). Sa fim cinstiti in primul rand fata de noi insine, si sa respectam aceste cateva paragrafe!
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

12. Îmi place Kralizec, tavy, Antal Denes, dennis le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Returnare serviciu - analiza
    De Maximilian2016 în forumul Antrenamente
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23.09.2016, 22:01
  2. fara cuvinte...
    De Joo în forumul Multimedia
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 18.11.2012, 13:45