Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Serviciu fara net!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Serviciu fara net!

    In momentul de fata se testeaza la U21, la Open-ul Belarusului, ca netul din serviciu sa nu se mai repete ci sa se joace in continuare.
    Mie personal mi se pare o mare tampenie. Nici nu-mi dau seama la ce ar ajuta chestia asta. Nu se dau 100 de neturi intr-un meci deci nu pot sa spui ca-s mari intreuperi din cauza asta.

  • #2
    Dacă pui un jucător chinez, de top, ?ți dă 3 din 5 nețuri, dacă vrea... la cât antrenament au ei...

    Sent from my NEO-x7-216A using Tapatalk
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

    Comentariu


    • #3
      http://cdn.laola1.tv/ittf/iframe/pla...O_Eunchong_KOR , la minutul 03.38 se vede aplicata regula asta , nu cred ca ar fi un progres in desfasurarea jocului .
      Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
      Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
      Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

      Comentariu


      • #4
        N-ar fi rau sa se aplice si la noi aceasta regula si anume ca netul sa nu se mai repete !
        Astfel s-ar anula si eventualele dispute dintre jucatori, ba ca a fost ba n-a fost, etc.
        Cred ca s-ar putea introduce pentru o perioada macar la concursurile de tip B. Experimental.
        Blade: lemn off...ce lemn !
        Bh: cu tepi
        Fh: fara tepi

        Comentariu


        • #5
          Ce zici daca in setul decisiv la un scor de(sa zicem) 16-15 sa-ti serveasca adversarul una ca asta?:Net cu tus la pachet!
          Ultima editare de Vladislav; 26.aug.2014, 13:03.
          Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
          Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

          Comentariu


          • #6
            Dar ce zici daca pana la 16-15 ii dau eu vreo 3-4 servicii din astea !? Si daca nu e set decisiv si in urmatorul ii mai dau inca vreo doua, l-am cam infierbantat ! E destul de greu sa vrei sa dai net. Fac pariu ca daca ai incerca sa dai net intentionat s-ar putea sa inalti prea mult mingile la fileu si... nu te vad bine !
            Chestia asta cu netul ar fi mai mult psihologica in cazul nostru. Ca tenis... tot atata stim.
            Blade: lemn off...ce lemn !
            Bh: cu tepi
            Fh: fara tepi

            Comentariu


            • #7
              Netul e doza de noroc sau ghinion(depinde pe ce parte a mesei te afli) intr-acest joc,tocmai de aia devine un factor psihologic.Eu cred ca la serviciu nu trebuie sa fie avantajata nicio parte.
              Nu este obligatoriu sa fie in decisiv.In orice set ar fi nu cred ca-ti convine ca adversarul tau sa castige ultimul punct cu noroc.
              Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
              Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

              Comentariu


              • #8
                Unicul motiv pentru care as fi de acord cu acceptarea nerepetarii serviciilor-net este tocmai eliminarea oricarui dubiu de net la serviciu.Am vazut si trait destule situatii in Amatur cand o astfel de situatie a "stricat" pur si simplu o partida.Cat despre "norocul" de a beneficia de net de mai multe ori sau in momente cheie ale partidei,asta tine de moment!Cand intra...cand nu intra dar,per total,nu poate spune nimeni ca a fost doar avantajat sau dezavantalat de neturi de cand joaca tenis de masă.
                I love table tennis !

                Comentariu


                • #9
                  Cred ca va certati degeaba. Nu suntem in stare sa eliminam fetele interzise si vreti sa eliminati netzul????? Hai, fiti seriosi!!!!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                    Cred ca va certati degeaba. Nu suntem in stare sa eliminam fetele interzise si vreti sa eliminati netzul????? Hai, fiti seriosi!!!!
                    Te-ar ajuta eliminarea lor ?
                    Eu zic ca mai mult te-ar ajuta sa inveti sa joci impotriva lor !

                    Si cele neinterzise sunt la fel de "urate".
                    Un alt exemplu ar fi un antispin obosit care pune de 10 ori mai multe probleme de cat o iarba asa zis interzisa.
                    Pana la urma difefenta o face jucatorul. Daca nu stie sa "manuiasca" iarba degeaba o joaca. La fel si cei care joaca impotriva materialelor. Daca te rezumi "decat" la jocul na-ti-o tie/da-mi-o mie n-o sa stii niciodata sa le faci fata.
                    Dar exista un alt topic deja deschis cu acest subiect asa ca puteti posta acolo continuarea... daca exista vreuna
                    Respect.
                    Blade: lemn off...ce lemn !
                    Bh: cu tepi
                    Fh: fara tepi

                    Comentariu


                    • #11
                      He-he! Nu prea ai jucat cu (sau impotriva) antitospin de zici ca e de 10 ori mai greu decat impotriva unei ierbi.Lucrurile stau cam pe dos!Parerea mea!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu cred ca inca nu am inceput sa ne certam.E doar o discutie unde fiecare isi expune parerea.
                        Valabilitatea serviciului care atinge netul este doar un experiment si la acest nivel sper sa si ramana.
                        Apropo de fețele "interzise".Nemaifigurand pe lista ITTF,ele practic nu exista.Nu poti sa joci cu asa ceva,din simplu motiv:"NU EXISTA"
                        Totul tine de constiinta jucatorului,care vrea sa primeasca placere de la un joc cu materiale pe care ITTF-ul le-a exclus din considerente obiective.
                        Aceste fețe sunt precum "Naluca comunismului":teoretic nu exista,dar prin Romania inca se mai plimba.
                        Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                        Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Vladislav Vezi post
                          Eu cred ca inca nu am inceput sa ne certam.E doar o discutie unde fiecare isi expune parerea.
                          Valabilitatea serviciului care atinge netul este doar un experiment si la acest nivel sper sa si ramana.
                          Apropo de fețele "interzise".Nemaifigurand pe lista ITTF,ele practic nu exista.Nu poti sa joci cu asa ceva,din simplu motiv:"NU EXISTA"
                          Totul tine de constiinta jucatorului,care vrea sa primeasca placere de la un joc cu materiale pe care ITTF-ul le-a exclus din considerente obiective.
                          Aceste fețe sunt precum "Naluca comunismului":teoretic nu exista,dar prin Romania inca se mai plimba.
                          America si Asia e plina de astfel de fete. A se cauta in magazinele de specialitate. Deci EXISTA.
                          Personal nu m-ar deranja scoaterea lor din Amatur dar ma gandesc la cei care au nevoie mai multa de ele. Nu cred ca o persoana trecuta de 50 de ani ar avea o placere nebuna sa reinvete alte fete ca sa poata juca in Amatur !
                          Nu uitati ca in fiecare an se adauga pe lista ITTF-ului zeci de fete ca fiind neregulamentare. Cine sta sa verifice ? Ar fi o cearta continua la concursuri privind valabilitatea lor, gradul de uzura, etc. Multe dintre ele au aceeasi denumire doar ca difera un numar sau cod, denumirea de baza fiind aceeasi.

                          Cred ca-r fi interesant de lasat net-ul din serviciu dar numai dupa grupele superioare...

                          Respect.
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de sorin_client Vezi post
                            Te-ar ajuta eliminarea lor ?
                            Eu zic ca mai mult te-ar ajuta sa inveti sa joci impotriva lor !

                            Si cele neinterzise sunt la fel de "urate".
                            Un alt exemplu ar fi un antispin obosit care pune de 10 ori mai multe probleme de cat o iarba asa zis interzisa.
                            Pana la urma difefenta o face jucatorul. Daca nu stie sa "manuiasca" iarba degeaba o joaca. La fel si cei care joaca impotriva materialelor. Daca te rezumi "decat" la jocul na-ti-o tie/da-mi-o mie n-o sa stii niciodata sa le faci fata.
                            Dar exista un alt topic deja deschis cu acest subiect asa ca puteti posta acolo continuarea... daca exista vreuna
                            Respect.
                            In primul rand este vorba despre respectarea regulamentelor sportive!!!Daca regulamentele internationale si nationale interzic aceste fete si noi trebuie sa ne conformam. Uitati-va prin imprejursi vedeti unde a ajuns tara aceasta datorita faptului ca nu s-au respectat legile!!! Mi se pare aiurea ca eu sa fiu obligat sa joc impotriva unor fete interzise de regulament. Daca eu respect regulamentul si adversarul meu este obligat sa respecte regulamentul. Tot asa este interzis a se juca cu paleta care are ambele fete de aceeasi culoare. Ce ar fi daca de maine o buna parte de jucatori ar zice ca ei vor sa joace cu ambele fete de aceasi culoare????? Si una si alta sunt interzise si pe cale de consecinta ambele trebuiesc respectate intocmai. ...dar cum am zis Amatur Romania este departe de lumea civilizata a sportului si pana ce nu respectam aceste regulamente tot in lumea a treia vom trai. Stima.

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu am o paleta de rezerva cu o fata nebauer scalpel pe care o pastrez si intentionez sa joc dupa ce voi avea 50 de ani cu ea impotriva ta Ocsi Cei drept mai am vreo 16 ani pana atunci
                              Lemne: DHS Hurricane Long W997
                              FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                              BH: DHS GoldArc 8

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                In primul rand este vorba despre respectarea regulamentelor sportive!!!Daca regulamentele internationale si nationale interzic aceste fete si noi trebuie sa ne conformam. Uitati-va prin imprejursi vedeti unde a ajuns tara aceasta datorita faptului ca nu s-au respectat legile!!! Mi se pare aiurea ca eu sa fiu obligat sa joc impotriva unor fete interzise de regulament. Daca eu respect regulamentul si adversarul meu este obligat sa respecte regulamentul. Tot asa este interzis a se juca cu paleta care are ambele fete de aceeasi culoare. Ce ar fi daca de maine o buna parte de jucatori ar zice ca ei vor sa joace cu ambele fete de aceasi culoare????? Si una si alta sunt interzise si pe cale de consecinta ambele trebuiesc respectate intocmai. ...dar cum am zis Amatur Romania este departe de lumea civilizata a sportului si pana ce nu respectam aceste regulamente tot in lumea a treia vom trai. Stima.
                                Domnule Kantor am impresia ca frustrarea dumneavoastra este tardiva. Din cate observ sunteti unul dintre cei mai vechi forumisti si probabil si unul dintre cei mai vechi participanti in circuitul Amatur. Acest subiect s-a abordat si-n trecut, cu siguranta stiti, dar se pare ca atunci cand se putea face ceva n-ati fost aproape deloc implicat. Mai ales ca erati organizatorul unui turneu important. Cu exceptia unei singure postari oarecum neutre n-ati fost deloc vehement pana acum.
                                Parerea mea este ca acum este cam tarziu pentru interzicerea fetelor neaprobate ITTF, deoarece cam o treime din participantii activi la turnee folosesc astfel de fete. Interzicerea "materialelor" ar echivala, in cele mai multe cazuri, cu excluderea acestor jucatori. Nu-i vad apucand-o pe calea grea, satisfactiile folosind fetele aprobate ITTF vin dupa multi ani de antrenament, iar insuccesele permanente din primii ani sunt descurajatoare, spun asta din proprie experienta. Si eu am folosit la inceputul hobby-ului un dr. Neubauer (asa s-a nimerit ca prima paleta asamblata sa fie de la Rares) si stiu cum am castigat meciuri la jucatori carora pana atunci nu le-am luat nici macar un set. Mai jos, pentru cei interesati, sunt discutiile din trecut pe aceeasi tema.

                                Banned rubbers : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...Banned-rubbers

                                Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...trolul-paletei

                                Polemici pe tema materialelor in Amatur : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...elor-in-Amatur

                                Fete interzise de ITTF : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...erzise-de-ITTF

                                Cu toate acestea, eu va doresc succes in lupta cu "morile de vant" !
                                Rudius

                                Comentariu


                                • #17
                                  6.1. Regulamentul de joc
                                  turneele amatur au ca principiu de baza respectarea si incurajarea fair-play-ului participantilor.
                                  Jocurile din turneele amatur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F.si F.R.T.M.
                                  In acelasi timp, in spirit de fair play, in situatiile in care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucatorului (in mod special in cazul respectarii regulilor privind utilizarea fetelor si a materialelor de lipire ).
                                  Jocurile se pot disputa fara arbitru, scorul poate fi tinut de catre jucatori. La cererea unuia din jucatori, organizatorul va numi un arbitru dintre participantii care asista la joc.
                                  Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
                                  1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
                                  2. Ambele fete au la vedere sigla de omologare ittf, chiar daca intre timp a fost interzisa!
                                  3. Suprafetele paletei nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate).
                                  Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este insa permisa in incinta de joc. in caz de nemultumire sau reclamatii, organizatorul va decide, respectiv va lua masurile ce se impun, iar in caz ca jucatorii nu au sesizat aceste nereguli inainte de inceperea partidei, se poate continua jocul fara masuri suplimentare




                                  De fapt exista aceasta regula ; sunt curios cum ar fi daca chiar s-ar aplica )...aceea ar fi lupta cu morile de vant..

                                  - - - Actualizat - - -

                                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                                  Cred ca-r fi interesant de lasat net-ul din serviciu dar numai dupa grupele superioare...
                                  Pe ce logica? In grupele inferioare norocul nu face parte din joc ?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    propun și eu ceva și îmi cer scuze pentru îndrăzneală.
                                    pentru că această competiție chiar e frumoasă și e păcat să se piardă. într-adevăr, la un moment dat ar fi scoși „forțat” din sală aproape o treime din participanți.
                                    să se permită „iarba”, dar numai de la o anumită vârstă, de exemplu 40 sau 45 de ani. sau chiar 50, asta rămâne de stabilit cu „mulțimea”.
                                    un jucător „tânăr” trebuie să-și asume și responsabilitatea de a-și perfecționa jocul permanent, nu să ia direct „calea simplă”.
                                    dar pentru ceilalți cred că se poate face o concesie.
                                    amaturiștii se cunosc deja destul de bine între ei. iar pe unul care a stat o viață în Amatur cu paletă aprobată, iar acum nu vrea pur și simplu „să moară” și din cauza asta se ajută puțin cu „iarba”, nu cred că-l vor prigoni neapărat.
                                    ideea ar fi să nu intrăm în circuit direct ca „ierbari”. într-adevăr cred că aici ar fi de discutat mai mult.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de titicostel Vezi post
                                      Domnule Kantor am impresia ca frustrarea dumneavoastra este tardiva. Din cate observ sunteti unul dintre cei mai vechi forumisti si probabil si unul dintre cei mai vechi participanti in circuitul Amatur. Acest subiect s-a abordat si-n trecut, cu siguranta stiti, dar se pare ca atunci cand se putea face ceva n-ati fost aproape deloc implicat. Mai ales ca erati organizatorul unui turneu important. Cu exceptia unei singure postari oarecum neutre n-ati fost deloc vehement pana acum.
                                      Parerea mea este ca acum este cam tarziu pentru interzicerea fetelor neaprobate ITTF, deoarece cam o treime din participantii activi la turnee folosesc astfel de fete. Interzicerea "materialelor" ar echivala, in cele mai multe cazuri, cu excluderea acestor jucatori. Nu-i vad apucand-o pe calea grea, satisfactiile folosind fetele aprobate ITTF vin dupa multi ani de antrenament, iar insuccesele permanente din primii ani sunt descurajatoare, spun asta din proprie experienta. Si eu am folosit la inceputul hobby-ului un dr. Neubauer (asa s-a nimerit ca prima paleta asamblata sa fie de la Rares) si stiu cum am castigat meciuri la jucatori carora pana atunci nu le-am luat nici macar un set. Mai jos, pentru cei interesati, sunt discutiile din trecut pe aceeasi tema.

                                      Banned rubbers : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...Banned-rubbers

                                      Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...trolul-paletei

                                      Polemici pe tema materialelor in Amatur : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...elor-in-Amatur

                                      Fete interzise de ITTF : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...erzise-de-ITTF

                                      Cu toate acestea, eu va doresc succes in lupta cu "morile de vant" !
                                      Stimate Domn! In fiecare sedinta de sfarsit de an am prupus sa se interzica jocul cu aceste fete neaprobate!!!!Faptul ca nu ati fost acolo si nu stiti nu inseamna ca nu am ridicat vocea impotriva fețelor interzise. Folosirea acestor fețe nu duce la progresul tenisului de masa. prin acceptarea lor creste numarul" trisorilor" pe care din pacate multi ii sustin. Din pacate vin multi jucatori noi care vor sa invete tenis de masă si cand vad ca, datorita acestor fețe obtin rezultate mai bune intr-un timp record trec la aceste fețe. Astfel ei nu vor invata tenis de masă ei se bazeaza pe aceste mijloace nepermise si care datorita caracteristicilor incurca adversarul . Astfel ierbarul castiga datorita feței si nu datorita jocului. In concluzie prin folosirea acestor fețe nepermise se sustine nemunca, lenea, " hotia', furtisagul si nicidecum munca si progresul. pentru cei care au sustinut ca in Asia si America se folosesc aceste fețe tin sa le aduc aminte ca Romania este stat european si faptul ca se compara Romania cu Bangladeshul ( Asia) sau o alta tara uitata de prin America de Sud sau Centrala( in cea de Nord sunt interzise) da de gandit serios in privinta progresului. Cred ca ar trebui sa ne raportam la legile Europene si nu la legile Asiatice....

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Imi pare rau ca v-am acuzat pe nedrept.
                                        Cred, totusi, ca aceasta masura trebuie abordata cu tact pentru a nu indeparta amaturistii care folosesc astfel de fete de paleta.
                                        Succesul dumneavoastra in acest demers ar fi un pas pozitiv pentru miscarea Amatur, cred eu. In urma informatiilor, din ultima dumneavoastra postare, imi dau seama ca e chiar mai greu decat isi imagineaza "legalistii frustrati" sa impuneti regulamentul ITTF/FRTM in ceea ce priveste felele LARC(lista fetelor de paleta aprobate).
                                        Va doresc bafta !
                                        Rudius

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Nu au ce cauta CU FETE INTERZISE. Sunt oameni care se plang de jocul lor. ASA CA TREBUIE INTERZISI IERBARII. Acesta nu este joc ce fac ei, este ANTI TENIS. Asa ca interziceti-le, domnule KANTOR!

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Mi se deschide brisca in buzunar la atare ineptii!!!!!
                                            Ultima editare de laky; 17.sep.2014, 15:46.
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                              Stimate Domn! In fiecare sedinta de sfarsit de an am prupus sa se interzica jocul cu aceste fete neaprobate!!!!Faptul ca nu ati fost acolo si nu stiti nu inseamna ca nu am ridicat vocea impotriva fețelor interzise. Folosirea acestor fețe nu duce la progresul tenisului de masa. prin acceptarea lor creste numarul" trisorilor" pe care din pacate multi ii sustin. Din pacate vin multi jucatori noi care vor sa invete tenis de masă si cand vad ca, datorita acestor fețe obtin rezultate mai bune intr-un timp record trec la aceste fețe. Astfel ei nu vor invata tenis de masă ei se bazeaza pe aceste mijloace nepermise si care datorita caracteristicilor incurca adversarul . Astfel ierbarul castiga datorita feței si nu datorita jocului. In concluzie prin folosirea acestor fețe nepermise se sustine nemunca, lenea, " hotia', furtisagul si nicidecum munca si progresul. pentru cei care au sustinut ca in Asia si America se folosesc aceste fețe tin sa le aduc aminte ca Romania este stat european si faptul ca se compara Romania cu Bangladeshul ( Asia) sau o alta tara uitata de prin America de Sud sau Centrala( in cea de Nord sunt interzise) da de gandit serios in privinta progresului. Cred ca ar trebui sa ne raportam la legile Europene si nu la legile Asiatice....
                                              In ciuda prieteniei dintre noi, lasa-ma sa dau de pamant cu postul tau!!!
                                              1. Nu cred ca scopul primordial al Amaturului este sa DEZVOLTE tenisul de masa! Iar faptul ca iarba reprezinta un regres in tenisul de masa, lasa-ma sa nu fiu de acord . Ba din contra, ridica noi provocari si bariere de care asa cum e normal, unii nu reusesc sa treca. Cine e jucatorul mai complet, cel care este in stare sa dea numai in soft( lenea, nemunca, lipsa de talent, lipsa inteligentei in joc sau alte carente in pregatire ar putea fi cauza), sau cel care matura pe jos cu ierbarii?. Hulind fatis ierbarii, fara sa-si dea seama, multi insa au progresat datorita lor!
                                              2. Ai dreptul sa propui alinierea Amaturului la regulile ittf, prin interzicerea ierburilor care nu se regasesc in lista oficiala, dar NU AI DREPTUL sa-i numesti trisori pe acei sportivi care in virtutea unui regulament INCA IN VIGOARE folosesc in cadrul Amaturului aceste fete! Iar prin afirmatia ca acestea sustin nemunca, lenea, hotia si furtisagul, fiind contra muncii si progresului, in virtutea primului paragraf al acestui post, am sa ma abtin de la orice comentariu!!!
                                              Cu stima...
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                                Mi se pare aiurea ca eu sa fiu obligat sa joc impotriva unor fete interzise de regulament. Daca eu respect regulamentul si adversarul meu este obligat sa respecte regulamentul. Tot asa este interzis a se juca cu paleta care are ambele fete de aceeasi culoare. Ce ar fi daca de maine o buna parte de jucatori ar zice ca ei vor sa joace cu ambele fete de aceasi culoare?????
                                                Poate eu nu inteleg prea bine, dar mi se pare ca Ocsi s-a referit mai sus la fetele interzise de regulamentul AmaTur, si atunci e totul OK, si Laky vorbeste despre acelasi lucru.

                                                Va marturisesc ca eu nu prea ma uit la paleta adversarului amator, ci de obicei numai ma interesez daca are soft sau nu. Astfel habar n-am daca are sigla ITTF pe ambele fete... Dar - poate in mod inocent - presupun intotdeauna ca si adversarul cunoaste regulamentul AmaTur si fetele-s cu sigla. (Imi amintesc cu zambetul pe buze de o faza: Eram destul de novice in circuit, si anul trecut la Deda, calculatorul m-a aruncat in grupa domnului Darie, despre care auzisem ca e foarte exigent si ca nu l-a lasat pe Nistor Iosif sa joace cu paleta deteriorata la ultimul Turneu Final. Pe sandwich aveam si eu niste zimti lipsa, chit ca in numar suficient ca sa fiu contestat. Meciul nu avea miza, indiferent de rezultat, eu eram sub linie, iar domnul Darie depindea de meciul direct cu Rosu Dan. Cu toate acestea, m-a atentionat, eu am recunoscut ca are dreptate /auzisem sau citisem ce scrie in regulament + chiar Ocsi Kantor ma mai atentionase cu circa o luna mai devreme/, si am jucat un semi-amical. Dupa doua luni, i-am aratat la turneul din Sibiu paleta refacuta, cu lemnul completat si cu fetele nou-noute...)

                                                In rest, am fost intrebat cred ca de doua ori in week-end la Targu Mureș daca la masa nr. 8 sau 9, la un meci foarte incins nu constituie problema ca cineva joaca cu fete de aceeasi culoare? Ulterior am primit informatia - sper corecta - ca niciun adversar n-a adus in discutie acest aspect...

                                                Regulamentul nostru vorbeste despre sigla, despre culoarea fetelor + despre cateva alte chestiuni (nu multe). Sa fim cinstiti in primul rand fata de noi insine, si sa respectam aceste cateva paragrafe!
                                                FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                Tel : 0742 257 995

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X