Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

    Postat în original de ciprian
    Daca s-ar fi intimplat in alta parte ... totusi ... Germania ... corectitudine etc.
    Oricum, este penibil ce se intimpla in tenisul de masa actual dupa "reformele" lu' baciu Sharara.
    Evident ca toti isi lipesc paletele pina la limita regulamentului.
    Se zice ca chinezii merg la concursuri cu 6-7 palete cu diferite grade de "imbibare" cu glue... Baga pe rind la aparat (descrescator in dopaj) pina cind una scapa. Cu aia joaca.
    In tagma cealalta, o multime de jucatori ierbari frictionless au lasat balta sportul asta pentru ca nu mai pot rezista topspinistilor si nu au chef sa faca aparare clasica (virsta, fizicul, timpul necesar pentru un nou stil etc.)
    Asta-i propaganda buna facuta tenisului de masa ??? Asa crede Sharara ca va atrage tinara generatie ?
    Ca va umple salile si va convinge televiziunile ? Cu descalificari post-factum ?
    Eu unul sunt scarbit deja !
    No comment !

    Comentariu


    • #27
      Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

      Postat în original de botezatucezar
      Postat în original de claudiu rus
      pe ittf.com scrie ca adrian a schimbat paleta dupa testare, deci in meci a folosit alta paleta decat cea testata
      Avind in vedere antecedentele lui Crisan in care si-a distrus singur paleta sa joace cu altceva , nu m-ar mira sa-si fi schimbat si paleta dupa testare . Cu sau fara paleta regulamentara , performanta de a-l bate pe Boll e remarcabila .
      La vremea cand au aparut discutiile pe forum despre incidentul de la Openul SUA nu am vrut sa intervin pentru ca am considerat ca este un eveniment minor dar acum, dupa ceea ce s-a intamplat astazi, ma simt dator sa precizez unele lucruri care s-au intamplat in ultimele luni:
      1. La Turneul mondial de calificare pentru Jocurile Olimpice care s-a desfasurat la Budapesta, Adi a fost "hartuit" pe tot parcursul competitiei de Judith Farago (reprezentanta ITTF) care la fiecare meci l-a pus pe Adi sa-si dezlipeasca si sa-si curete paleta spunandu-i ca e prea groasa. De aia s-a chinuit cu egipteanul in sferturi (4-3) si a pierdut net la Saive in semifinale.
      2. In America, pana la meciul cu Baum, Adi a jucat cu doi sportivi necunoscuti, meciurile s-au desfasurat FARA ARBITRI, si, fiind ultimul concurs inainte de Olimpiada, si Baum un adversar foarte bun, a vrut sa testeze ambele palete pe care si le pregatise pentru a sti ce sa faca la Olimpiada. (din moment ce nu era concurs ITTF si pana la primii 16 se jucase fara arbitri s-a gandit ca e OK... poate a gresit)
      3. Ceea ce s-a intamplat astazi deja am scris.
      BUTTERFLY Romania
      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
      E-mail: office@prosoftbn.ro
      BUTTERFLY Store Bucuresti
      Tel. Mihai: 0736-887467
      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
      Instagram: @butterflyromania
      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

      http://www.tt-shop.ro
      http://www.butterfly.tt
      http://www.tenisdemasa.ro

      Comentariu


      • #28
        Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

        Postat în original de VISCO
        Eu am o parere foarte buna despre Timo Boll ca sportiv si ca om. Dar ma intreb, daca stia dinainte ca Adrian va juca cu o paleta neregulamentara de ce nu a reclamat acest lucru? Sau poate nu a inteles el bine cand a fost instiintat ca "paleta va fi declarata neregulamentara"?
        Daca sa ajuns la astfel de lucruri, este clar ca trebuie introduse niste reglementari prin care paletele, dupa testare, sa intre in posesia jucatorilor strict inaintea inceperii meciurilor.
        Problema mare este ca inca nu exista mijloace eficiente de detectie a tuturor boosterelor in afara de masurarea cu precizie a distantei dintre pips-uri.
        Visco, asa se intampla si acum. Paletele sunt aduse de arbitri intr-o cutie cand sportivii sunt deja la masa.
        Ai sa vezi ca asa este daca te uiti pe ttlive.tv la inregistrarea partidei dintre Crisan / Filimon - Persson / Svensson din sferturi de la St. Petersburg.
        BUTTERFLY Romania
        Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
        E-mail: office@prosoftbn.ro
        BUTTERFLY Store Bucuresti
        Tel. Mihai: 0736-887467
        E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
        Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
        Instagram: @butterflyromania
        YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

        http://www.tt-shop.ro
        http://www.butterfly.tt
        http://www.tenisdemasa.ro

        Comentariu


        • #29
          Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

          Postat în original de botezatucezar
          Postat în original de ciprian
          Daca s-ar fi intimplat in alta parte ... totusi ... Germania ... corectitudine etc.
          Oricum, este penibil ce se intimpla in tenisul de masa actual dupa "reformele" lu' baciu Sharara.
          Evident ca toti isi lipesc paletele pina la limita regulamentului.
          Se zice ca chinezii merg la concursuri cu 6-7 palete cu diferite grade de "imbibare" cu glue... Baga pe rind la aparat (descrescator in dopaj) pina cind una scapa. Cu aia joaca.
          In tagma cealalta, o multime de jucatori ierbari frictionless au lasat balta sportul asta pentru ca nu mai pot rezista topspinistilor si nu au chef sa faca aparare clasica (virsta, fizicul, timpul necesar pentru un nou stil etc.)
          Asta-i propaganda buna facuta tenisului de masa ??? Asa crede Sharara ca va atrage tinara generatie ?
          Ca va umple salile si va convinge televiziunile ? Cu descalificari post-factum ?
          Eu unul sunt scarbit deja !
          No comment !
          si de ce ai postat clipul cu strambii astia? ce legatura au cu crisan si boll?

          Comentariu


          • #30
            Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

            Postat în original de rasvan
            Postat în original de VISCO
            Eu am o parere foarte buna despre Timo Boll ca sportiv si ca om. Dar ma intreb, daca stia dinainte ca Adrian va juca cu o paleta neregulamentara de ce nu a reclamat acest lucru? Sau poate nu a inteles el bine cand a fost instiintat ca "paleta va fi declarata neregulamentara"?
            Daca sa ajuns la astfel de lucruri, este clar ca trebuie introduse niste reglementari prin care paletele, dupa testare, sa intre in posesia jucatorilor strict inaintea inceperii meciurilor.
            Problema mare este ca inca nu exista mijloace eficiente de detectie a tuturor boosterelor in afara de masurarea cu precizie a distantei dintre pips-uri.
            Visco, asa se intampla si acum. Paletele sunt aduse de arbitri intr-o cutie cand sportivii sunt deja la masa.
            Ai sa vezi ca asa este daca te uiti pe ttlive.tv la inregistrarea partidei dintre Crisan / Filimon - Persson / Svensson din sferturi de la St. Petersburg.
            Da dar acum vad ca exista prezumtia ca Adrian ar fi jucat cu alta paleta decat cea testata deci inseamna ca a existat o perioada de timp intre inmanarea paletei testate si inceperea meciului ca altfel nu cred ca s-ar fi pus aceasta problema.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

              Postat în original de VISCO
              Da dar acum vad ca exista prezumtia ca Adrian ar fi jucat cu alta paleta decat cea testata deci inseamna ca a existat o perioada de timp intre inmanarea paletei testate si inceperea meciului ca altfel nu cred ca s-ar fi pus aceasta problema.
              Prezumtia este a lor. Ceea ce s-a intamplat de fapt, si asta am auzit-o din mai multe surse care s-au aflat acolo am scris dar o sa repet:
              Prima paleta verificata a fost cea a lui Cioti pe care Adi si-a pregatit-o in caz de nevoie. Daca ar fi jucat cu ea ar fi jucat doar un punct dupa care s-ar fi retras ca nu i se potriveste. Trebuia sa joace un punct minim ca sa nu piarda puncte in clasamentul ITTF.
              Dupa ce si-a curatat fetele de solutie si a lipit din nou paleta lui, Adi a dat-o arbitrilor care, impreuna cu un reprezentant al Federatiei germane (inca nu-i stiu numele dar maine il aflu) au testat-o si s-au intors cu verdictul ca paleta e OK. Paleta i-a fost data cand Adi era deja la masa si in fata mai multor martori (managerul de la Ochsenhausen, patronul de la Donic, antrenorul Dinu, Boll si inca vreo 3000 prin tribune). Cu acea paleta a jucat Adi cu Boll.
              Au mai fost cazuri la acest concurs cu jucatori ale caror palete nu au fost regulamentare... dar nu au fost lasati sa joace cu ele... nu au fost descalificati dupa ce au jucat meciul.
              BUTTERFLY Romania
              Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
              E-mail: office@prosoftbn.ro
              BUTTERFLY Store Bucuresti
              Tel. Mihai: 0736-887467
              E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
              Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
              Instagram: @butterflyromania
              YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

              http://www.tt-shop.ro
              http://www.butterfly.tt
              http://www.tenisdemasa.ro

              Comentariu


              • #32
                Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                Pai acum lururile sunt destul de clare. Nu poti descalifica un jucator caruia i-ai aprobat paleta, pe motiv ca are paleta neregulamentara. Trebuie facuta o contestatie.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                  Eu ma intreb de unde stia Boll ca o sa joace cu o paleta neregulamentara ca doar nu e mama Omida.
                  E posibil sa-l fi lucrat altfel pe Adi ,acum mi-a venit ideea.
                  Ei aveau paleta si stiau ca nu e regulamentara,i-au dat-o sa joace cu ea ca fiind regulamentara si in caz ca il bate pe Boll aveau o portita.Daca nu il batea nu mai caraia nimeni nimic

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                    Ma uit pe internet si nu-mi vine sa cred ce vad. Pe toate site-urile apare aceeasi stire preluata de pe ITTF. Nicaieri nu apare exact ceea ce s-a intamplat. Ieri, mai multe ziare si posturi tv din Germania (printre care ARD) i-au luat interviuri lui Adi dar nici una pana acum nu am vazut sa fi scris ceva. La momentul interviurilor toti erau de parere ca Adi a fost nedreptatit iar acum (dupa ce cenzura si-a facut loc) nimeni nu mai zice nimic.
                    Oricum, aveam o banuiala de la Europenele de anul trecut de la Belgrad ca Federatia germana ar face orice pentru ca sportivii lor sa castige cat mai multe trofee. Am sa va explic care e banuiala:
                    La simplu, pe tabloul de 128, dupa tragerea la sorti, unul dintre jucatorii germani (care la vremea aia nu era asa de bine cotat) a cazut pe partea cu Korbel Petr (Cehia) si Tan Rui Wu (Croatia). In mod inexplicabil, ambii capi de serie ai acelei parti de tablou s-au retras la inceputul competitiei (nu stiu ce motive au invocat).
                    Cert este ca de accidentari nu putea fi vorba atat timp cat Tan Rui Wu a continuat concursul in proba de dublu, unde a ajuns in finala alaturi de Blaszczyk, iar Petr Korbel (care juca la vremea aia la Borussia Dusseldorf) a jucat dupa nici o saptamana in Bundesliga. (in Dusseldorf isi are sediul Federatia germana)
                    In orice caz, dupa aceste doua abandonuri, sportivul german a ajuns nestingherit in sferturi, unde urma sa-l intalneasca pe Calin Creanga. Acel sfert de finala, dupa un meci "pe muchie de cutit" s-a incheiat cu victoria neamtului prin neprezentarea adversarului. Din nou, de accidentare nu putea fi vorba atat timp cat Calin a jucat dupa 4 zile cu echipa sa din Franta.
                    Sportivul german ajuns in semifinale a pierdut la Boll dar a ramas cu bronzul mult dorit.
                    Si asta este doar o chestie care, la vremea aia, mi-a sarit in ochi.
                    Daca gresesc imi cer scuze celor mentionati.
                    BUTTERFLY Romania
                    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                    E-mail: office@prosoftbn.ro
                    BUTTERFLY Store Bucuresti
                    Tel. Mihai: 0736-887467
                    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                    Instagram: @butterflyromania
                    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                    http://www.tt-shop.ro
                    http://www.butterfly.tt
                    http://www.tenisdemasa.ro

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                      Nu gresesti imi aduc minte de faza asta si este vorba despre Ovtcharov

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                        Finala a fost atunci Boll vs Samsonov si a castigat Boll iar Ovtcharov a pierdut la BOll

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                          Postat în original de Eugen
                          Postat în original de botezatucezar
                          Postat în original de ciprian
                          Daca s-ar fi intimplat in alta parte ... totusi ... Germania ... corectitudine etc.
                          Oricum, este penibil ce se intimpla in tenisul de masa actual dupa "reformele" lu' baciu Sharara.
                          Evident ca toti isi lipesc paletele pina la limita regulamentului.
                          Se zice ca chinezii merg la concursuri cu 6-7 palete cu diferite grade de "imbibare" cu glue... Baga pe rind la aparat (descrescator in dopaj) pina cind una scapa. Cu aia joaca.
                          In tagma cealalta, o multime de jucatori ierbari frictionless au lasat balta sportul asta pentru ca nu mai pot rezista topspinistilor si nu au chef sa faca aparare clasica (virsta, fizicul, timpul necesar pentru un nou stil etc.)
                          Asta-i propaganda buna facuta tenisului de masa ??? Asa crede Sharara ca va atrage tinara generatie ?
                          Ca va umple salile si va convinge televiziunile ? Cu descalificari post-factum ?
                          Eu unul sunt scarbit deja !
                          No comment !
                          si de ce ai postat clipul cu strambii astia? ce legatura au cu crisan si boll?
                          Strimbul ala e idolul ierbarilor frictionless (Dr Neubauer) iar asta e stilul prin care va infrumuseta tenisul de masa . Sa-l urmariti cu placere pina la capat !

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                            Iar domnul din imagine e idolul copiilor care vor sa ajunga campioni mondiali
                            IMI CER MII DE SCUZE PENTRU ACEASTA IESIRE DAR N-AM PUTUT SA MA ABTIN

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                              Gata, am ras destul. Va reamintesc ca sunteti offtopic.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                Ce a fost asta? Cum ar zice americanu, HOLY CRAP!
                                Xi En Ting-X828
                                Pryde 30
                                Calibra LT Sound

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                  Nemtii schimba placa.... (articolul a fost tradus din germana in engleza cu yahoo translator).
                                  Misunderstanding obviously led to racquet change Adrian Crisans
                                  Berlin. The fact that the Romanian top player in the round of the last sixteen was begun against Timo Boll on Saturday with a not rule-conforming racquet and disqualifiziert afterwards ? in accordance with the ITTF regulation - after the play is indisputable. However there are in the meantime new facts over it how it came to the fact that Adrian Crisan with this racquet played. ? the racquet at the box was presented to me and one to me said, I can play thereby. I have that then made ?, so Crisan.
                                  How the expiration at the end was exact will be probably never clarified completely. After discussions with players, functionaries and arbitrators locally the situation presents itself probably in such a way: A half hour before the match Adrian Crisan and Timo Boll appeared for the examination of their respective racquets with the Japanese ITTF tester Nobuyuki Shirakawa. Bolls implement insisted behaviourless numerous tests, among other things on the forbidden, volatile solvents, the parallelism, the coloredness and the surface thickness. The latter became with Crisan the problem. The measuring instrument of the expert for too thick found both surfaces, those border of four millimeters was easily exceeded. The consequence: The Ochsenhausener DTTL athlete had to bring another racquet in the play. Since substitute was missing to it, it borrowed itself the rule-conforming racquet of a team comrade. This should be supplied with to it to the play ? so the given operational sequence ? to the box.
                                  Two racquets Crisans in the circulation
                                  At this time now two racquets Crisans were in the circulation ? its standard material and the spare racquet of the crew colleague. The spare racquet, completely equipped with other material than Crisans usual wood and other surfaces, reduced its victory chances to a minimum against a Timo Boll in presently good condition. The Romanian and its even considered a task to advisors.
                                  Due to a misunderstanding with the delivery of the racquet at Adrian Crisan, the Romanian received his standard material as well as the information that the result of measurement nevertheless was correct. This result of measurement was valid however actually for the racquet of its team colleague. Before beginning of the portion it besides was pointed out that it will give a further test after the play.
                                  Thereupon Adrian Crisan with its standard racquet and two went to thick surfaces into the box. The rule-conforming spare racquet the arbitrator employment team returned ? and remained unused. Crisan won the portion against Boll with 4: 3. With the test after the play for too thickly found material again one complained already before. Thus only one decision remained for the upper arbitrator team: the disqualification.
                                  Aici gasiti articolul in original
                                  http://www.tischtennis.de/aktuelles/details.php?id=8105
                                  Maine, Adi va tine o conferinta de presa la Ochsenhausen. O sa revin cu amanunte despre ce s-a discutat.
                                  BUTTERFLY Romania
                                  Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                  E-mail: office@prosoftbn.ro
                                  BUTTERFLY Store Bucuresti
                                  Tel. Mihai: 0736-887467
                                  E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                  Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                  Instagram: @butterflyromania
                                  YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                  http://www.tt-shop.ro
                                  http://www.butterfly.tt
                                  http://www.tenisdemasa.ro

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                    Asa cum lasam sa se inteleaga, noi dezbatem fara sa vrem EFECTELE unor "reforme".
                                    Din pacate, acum victima a fost Adrian si e normal sa avem o reactie instinctiva de revolta.
                                    Dar si altii au avut neplaceri deja.
                                    Tribunal cu proces avem pe rol, evident ca vor urma si altele : comisii, paracomisii, experti, fizicieni, chimisti, spioni etc.
                                    Vanatoare de vrajitoare.
                                    CAUZA trebuie analizata, de unde pleaca raul ?

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                      Iata ce am gasit acum citeva minute (din comentarii pe forumul francez: http://www.tennis-de-table.com/actualit ... magne.html)
                                      Jolan - Dimanche 23 Novembre 2008 21:13 0
                                      Les plaques de Crisan faisaient 4.4mm, celles de Boll 4.2mm. Les arbitres ont choisis de disqualifier Crisan. Ok, mais qu'on ne dise pas que Crisan avait un mat?riel qui l'avantageait de fa?on disproportionn?e...
                                      Ce qui s'est pass? :
                                      1/ La raquette de Crisan passe le test d'avant match. Elle est refus?e car trop ?paisse.
                                      2/ Crisan prâsente celle de Ciotti. Qui est accept?e.
                                      3/ Crisan change d'avis et ne veut pas jouer avec la raquette de Ciotti. Il va refaire sa raquette, enl?ve la couche de colle et recolle plus fin (sans VOC). Il reprâsente sa raquette qui passe ? 3.88.
                                      4/ Il joue et gagne.
                                      5/ Les raquettes sont reprâsent?es au contr?le d'aprâs match. Celle de Crisan a gonfl?e ? 4.4 et celle de Boll ? 4.2
                                      6/ Crisan est disqualifi? !
                                      La question est : comment une plaque peut-elle passer de 3.88 ? 4.4 ?
                                      Il semblerait que la chaleur, les impacts de balle, la sueur et le souffle des joueurs fassent dilater le caoutchouc. Il faudrait faire des tests scientifiques pour confirmer ?a. Je ne fais que des suppositions. Ou alors, plus probable, il a "?tir?" ses plaques au maxi pour qu'elles soient plus minces. Une heure plus tard, elles se seront r?tract?es et donc ?paissies.
                                      Bref, cette histoire est une mascarade qui d?montre, s'il en ?tait besoin, que les nouvelles r?gles sont absurdes, qu'elles laissent la part belle aux juges qui pourront avantager dor?navent qui bon leur semble.
                                      On va bient?t tomber aussi bas que le patinage artistique ou le lobbying est plus efficace pour gagner que le talent et la forme du jour.

                                      q.e.d.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                        Este revoltator ceea ce se intampla. Nu mai conteaza nimic, decat sa castige cine e "programat". Totul porneste de la mintile bolnave ale celor de la federatia internationala care impun reguli absurde. Daca eu vreau sa joc cu o tigaie, ce le pasa lor? Toate reglementarile astea noi nu sunt facute decat sa ajute la crearea unor astfel de situatii. Rusine!!!!!! Rusine!!!!!!!!! Rusine!!!!!!!!!

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                          Parese ca liiniile generale trasate pt tenis de masă urmaresc scaderea vitezei de joc pt ca schimburile sa fie de mai lunga durata si mai spectaculoase (mai de andurantza). Au realizat ca o viteza f mare nu-l avantajeaza decit pe proprietarul paletei respective , ajungindu-se la viteze la care timpul de reactie uman nu mai este suficient pt a contracara lovitura adversarului . In aceste conditii s-a luat masura , ce-i drept nu prea corecta , de a limita viteza unei palete la niste limite pe care le-au considerat acceptabile .
                                          Pe amatori nu ii afecteaza prea mult , dar la profesionisti fiecare zecime de milimetru in plus inseamna un avantaj poate hotaritor fata de adversar . De aici si bataia surda care a inceput pt ca fiecare sa scoata tot ce poate din paleta lui si lupte de culise pe care nu le stim dar le interpretam . Arbitrii au ordine stricte cu privire la regulament si le respecta , nimic mai mult .
                                          Nu consider exagerate masurile pe care le-au luat si cred ca sint foarte bine fundamentate . La amatori si concursuri de amatori oricum nu e problema , nu cred ca va controleaza nimeni sau va intreaba de sanatate .(doar sa nu joci cu 2 palete deodata)

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                            Postat în original de botezatucezar
                                            Parese ca liiniile generale trasate pt tenis de masă urmaresc scaderea vitezei de joc pt ca schimburile sa fie de mai lunga durata si mai spectaculoase (mai de andurantza). Au realizat ca o viteza f mare nu-l avantajeaza decit pe proprietarul paletei respective , ajungindu-se la viteze la care timpul de reactie uman nu mai este suficient pt a contracara lovitura adversarului . In aceste conditii s-a luat masura , ce-i drept nu prea corecta , de a limita viteza unei palete la niste limite pe care le-au considerat acceptabile .
                                            Pe amatori nu ii afecteaza prea mult , dar la profesionisti fiecare zecime de milimetru in plus inseamna un avantaj poate hotaritor fata de adversar . De aici si bataia surda care a inceput pt ca fiecare sa scoata tot ce poate din paleta lui si lupte de culise pe care nu le stim dar le interpretam . Arbitrii au ordine stricte cu privire la regulament si le respecta , nimic mai mult .
                                            Nu consider exagerate masurile pe care le-au luat si cred ca sint foarte bine fundamentate . La amatori si concursuri de amatori oricum nu e problema , nu cred ca va controleaza nimeni sau va intreaba de sanatate .(doar sa nu joci cu 2 palete deodata)
                                            Masurile luate ar fi fost corecte in cazul in care ambii jucatori ar fi fost descalificati. Probabil n-ai citit cu atentie dar si grosimea fetelor lui Boll depasea acei 4 mm din regulamente. Ori, daca e sa fim corecti... sa fim corecti pana la capat.
                                            Al doilea aspect este faptul ca paleta cu care Adi a jucat i-a fost inmanata de arbitri care i-au spus ca e buna de joc. El nu avea de gand sa joace cu ea daca organizatorii i-ar fi spus ca nu e ok. (chiar asa "dus cu pluta" nu e).
                                            In orice caz, as fi curios, cate fete de paleta isi pastreaza intacte caracteristicile dinaintea jocului si dupa. Pot pune pariu ca grosimea lor se schimba odata cu folosirea lor si uscarea solutiei.
                                            Astea sunt lucrurile care ne deranjeaza. Nu am sustinut niciodata ca grosimea fetelor lui Adi nu depaseau 4 mm... dar se pare ca nu doar ale lui.
                                            Si, apropo de corecitudine, la Men's World Cup din acest an la controlul paletei lui Wang Hao, una din fete avea 4,20 mm. S-au inchis usile, s-a efectuat din nou masuratoarea, si... rezultatul oficial 4,01 mm.
                                            PS. La controlul paletelor de dupa meciul lui Adi cu Boll era de fata si reprezentantul Butterfly pe Europa, dl. Imamura... eu am tras concluziile...
                                            BUTTERFLY Romania
                                            Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                            E-mail: office@prosoftbn.ro
                                            BUTTERFLY Store Bucuresti
                                            Tel. Mihai: 0736-887467
                                            E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                            Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                            Instagram: @butterflyromania
                                            YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                            http://www.tt-shop.ro
                                            http://www.butterfly.tt
                                            http://www.tenisdemasa.ro

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                              Postat în original de rasvan
                                              PS. La controlul paletelor de dupa meciul lui Adi cu Boll era de fata si reprezentantul Butterfly pe Europa, dl. Imamura... eu am tras concluziile...
                                              Nu cred ca Butterfly va permite vreodata ca un Tenergy sa fie considerat ilegal, chiar daca ale lui Boll au fost. In primul rand i-a fost furata o victorie lui Adrian, dar si noua celor care am fost "langa el" la fiecare punct. Macar atat sa iasa din dezamagirea asta ca toleranta la grosime sa creasca pana la 4.1mm. Asa ar fi trebuit sa fie de la bun inceput. Sper ca se vor lua masuri in acest sens.
                                              TBS/T05

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                                Declaratia oficiala a lui Adrian referitor la ce s-a intamplat la Berlin o gasiti pe:
                                                http://www.adrian-crisan.ro/
                                                BUTTERFLY Romania
                                                Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                                E-mail: office@prosoftbn.ro
                                                BUTTERFLY Store Bucuresti
                                                Tel. Mihai: 0736-887467
                                                E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                                Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                                Instagram: @butterflyromania
                                                YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                                http://www.tt-shop.ro
                                                http://www.butterfly.tt
                                                http://www.tenisdemasa.ro

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                                  Mda... am citit ce a declarat Adi si cred ca l-au lasat sa joace cu paleta care picase testul ca in final in caz ca il bate pe Boll sa poata sa il descalifice.Acum s-a facut lumina...totul a fost cu buna stiinta pt ca se stia ca Adi il mai batuse in cariera pe Boll de destule ori si le-a fost teama.Asta e...
                                                  Adi tu esti INVINGATORUL nostru!

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                                                    Apropo stie cineva care este rezultatul intre intalnirile totale directe intre cei 2?
                                                    Chiar sunt curios sa vad de cate ori a batut Boll si de cate ori Adrian

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X