Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

    Postat în original de Hades
    Postat în original de teodorus29
    Am si eu o intrebare ...
    De ce Crisan nu participa la Openul Poloniei? Vad ca urmatorul meci in Bundesliga e pe 7 decembrie.
    Asteapta sa revina fetele dupa booster
    Buna de tot
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #77
      Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

      Postat în original de rasvan
      Postat în original de tycutz
      Evident ca am stiut ca au dat cu booster dar nu stiu de ce ne invartim in jurul cozii.
      Cum adica nu s-a pus problema de booster la testul respectiv cand e clar ca daca nu se folsea nu se ajungea acolo.
      Daca e interzis sa i descalifice pe toti. Si sa se introduca suspendari drastice.....gen 6 luni sau 1 an. Atunci sa vedem mai apeleaza baietii la booster.....daca chiar se vrea o revolutie in tenis de masă!
      Dupa stiinta mea, jucatorii din circuit nu stau se dea cu boostere. Cum vin de la producatorul de echipament fetele, asa le folosesc. Ca cei care produc echipament le pregatesc pentru sportivi asta-i alta discutie. Iti dai seama ca nici unul din jucatori nu sta sa-si lipeasca paleta cu booster (mai ales acum ca e interzis) in vazul tuturor. Aici vorbim de concursurile in care sportivii isi lipesc paletele prin sala nu si-o pregatesc de acasa. Cel putin, in cazul lui Adi, e sigur ca el nu-si da cu booster pe fete.
      deci vrei sa zici ca fetele au ajuns la 4.04mm lipite doar cu lapte?
      Da-mi voie sa nu cred treaba asta....
      Deci pt mine Timo Boll butterfly face fete cu burete de 3 mm ca in total sa ajung la 4.02?
      Interesant
      Primorac Carbon
      FH Dignics 09C
      BH JOOLA MAXX

      Comentariu


      • #78
        Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

        Postat în original de rasvan
        Postat în original de tycutz
        Evident ca am stiut ca au dat cu booster dar nu stiu de ce ne invartim in jurul cozii.
        Cum adica nu s-a pus problema de booster la testul respectiv cand e clar ca daca nu se folsea nu se ajungea acolo.
        Daca e interzis sa i descalifice pe toti. Si sa se introduca suspendari drastice.....gen 6 luni sau 1 an. Atunci sa vedem mai apeleaza baietii la booster.....daca chiar se vrea o revolutie in tenis de masă!
        Dupa stiinta mea, jucatorii din circuit nu stau se dea cu boostere. Cum vin de la producatorul de echipament fetele, asa le folosesc. Ca cei care produc echipament le pregatesc pentru sportivi asta-i alta discutie. Iti dai seama ca nici unul din jucatori nu sta sa-si lipeasca paleta cu booster (mai ales acum ca e interzis) in vazul tuturor. Aici vorbim de concursurile in care sportivii isi lipesc paletele prin sala nu si-o pregatesc de acasa. Cel putin, in cazul lui Adi, e sigur ca el nu-si da cu booster pe fete.
        Pai nu in sala se da cu boostere ca majoritatea lor i-si fac efectul in cateva zile si tine mult timp. Dar nu e o acuzatie pt ca fetele pot creste in grosime si de la temperatura sau de la stratul de adeziv. Noile tipuri de adeziv sunt "high build", adica formeaza o pelicula destul de groasa de la prima aplicare. Mai precis, un singur strat de adeziv non VOC este la fel de gros ca 10-20 de straturi de adeziv VOC. De aceia producatorii de adeziv non VOC, recomanda inlaturarea peliculei de adeziv intarit, inainte de fiecare relipire. Vedeti aici cum arata o pelicula, dupa un singur strat de adeziv pe baza de apa.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #79
          Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

          ..ciudat adezivul ala, cele de la tibhar, donic, andro, xiom sunt aproape transparente si foarte subtiri, nu ramane aproape nimic pe burete, ala parca este aracet..

          Comentariu


          • #80
            Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

            Si e prea elastic cand il curata,zici ca e speed glue,si ala zice ceva de latex,apoi zice cement glue (denumire folosita pt sol pe baza de apa),iar la sfarsit zice ca e fara voc,e ceva dubios oricum ...nu cred ca e ceva in conformitate cu ITTF

            Comentariu


            • #81
              Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

              Postat în original de victor0987
              ..ciudat adezivul ala, cele de la tibhar, donic, andro, xiom sunt aproape transparente si foarte subtiri, nu ramane aproape nimic pe burete, ala parca este aracet..
              Depinde de grosimea stratului pe care-l dai. Toate sunt albe cand le dai si devin transparente cand se usuca. Toate se pot da f subtiri sau gros. In acest film, fetele s-au aplicat inainte de uscarea adezivului, astfel facandu-se o distribuire uniforma, fara denivelari. Totusi, mie mi se pare ca da prea mult adeziv. Mai are un film cu lipirea unei fete OX cu pips-uri, unde se vede cum iese pe margini surplusul de adeziv.

              Nu era nevoie sa mai dea si pe fete, atata timp cat a lipit umed. Era suficient un strat pe lemn si imediat lipite fetele!
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #82
                Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                Postat în original de teodorus29
                Si e prea elastic cand il curata,zici ca e speed glue,si ala zice ceva de latex,apoi zice cement glue (denumire folosita pt sol pe baza de apa),iar la sfarsit zice ca e fara voc,e ceva dubios oricum ...nu cred ca e ceva in conformitate cu ITTF
                De ce "prea elastic"? Latexul (agentul de lipire) a ramas acelasi ca la adezivii VOC, sa schimbat numai solventul, acesta fiind apa. Mie-mi place cum se dezlipeste, nu trebuie sa tragi de fete la limita lor de rupere. "Cement glue" are o traducere mai larga si nu inseamna neaparat adeziv rigid.
                Tear Mender este un adeziv conceput pt reparatii domestice dar dupa cum se vede, se preteaza bine la lipirea fetelor. Sigur ca nu este in conformitate cu ITTF nefiind un adeziv special conceput pt. tenisul de masa si omologat sub egida "organului", dar conteaza?
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #83
                  Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                  ..adezivii pe baza de apa omologati, binenteles si fara booster inclus, sunt aproape la fel de subtiri ca ..apa, poti sa dai strat gros doar daca aplici strat lasi sa se usuce si aplici alt strat, operatie fara sens in cazul adezivilor pe baza de apa, un strat gros de adeziv ar face paleta foarte grea, iar paletele lipite corect cu apa sunt mai usoare ca cele lipite cu adezivi VOC, la adezivul cu apa daca nu lasi sa se usuce cat de cat fetele se dezlipesc pe la margini cand joci..

                  Comentariu


                  • #84
                    Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                    In al doilea film, se vede cat de multa solutie a iesit afara cand a facut roluirea pe fata. Deci a aplicat un strat prea gros initial dar sa rezolvat prin indepartarea surplusului. Ideia este ca daca lasi sa devina transparent, sa se usuce, stratul de adeziv nu este uniform ca grosime si fata se va aseza pe denivelari. Daca vrei sa fie foarte uniform, trebuie sa aplici fata si sa o roluiesti cand adezivul este inca semi-lichid si se mai poate re-distribui uniform. Operatia de lipire cu adezivi pe baza de apa nu prea este de facut in sala, inaintea meciului. Ea trebuie facuta acasa, fara graba si cu ceva timp de uscare pt ca apa nu este la fel de volatila ca solventii VOC. Daca lipesti si vrei sa joci imediat poti avea surprize cu dezlipirea pe margini a fetelor.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #85
                      Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                      ..in explicatia pe care Adrian Crisan dat-o pe site-ul lui sunt cateva chestii care nu se potrivesc:
                      - prima cand si-a verificat singur paleta si a indepartat straturile care ii facea fetele prea groase, daca foloseste doar Formula First nu ar avea ce strat sa indeparteze pentru ca nu ai nevoie de relipire, fetele le dezlipesti doar daca le tratezi cu booster si atunci intradevar se formeaza strat.
                      - a doua cand a zis ca a dat doua straturi minimale, nu are nici un efect doua straturi de adeziv cu apa, doar eventual sa-ti ingroase fetele.
                      - iar ultima cand a mentionat ca fetele nu stateau lipite bine pe margine, putin probabil ca dupa ani de tenis sa nu poti sa-ti lipesti bine fetele !!! cu adezivii pe baza de apa este mai simplu sa lipesti ca in cazul celor VOC, au aplicator inclus foarte usor de folosit, este suficient un singur strat si 10-15 min. de uscare dupa care lipesti si tin mai bine ca cei VOC, fetele se dezlipesc la margini doar daca au fost tratate cu booster si nu au fost lasate sa se usuce bine, si chiar si asa in timp tot se dezlipesc.
                      lucrurile astea le-am observat in urma testarilor pe care le-am facut eu cu boostere si adezivi pe baza de apa si pot fi contrazise de altii care au testat si ei, oricum meritul lui Adrian nu poate fi contestat ca si faptul ca Timo B nu avea neaparat nevoie sa castige turneul, mai degraba cred ca Timo B sau staful lui au fost mai atenti la preparare paletei..

                      Comentariu


                      • #86
                        Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                        -Pentru primul punct probabil ca se referea ca avea paleta lipita cu strat (straturi) prea generos si voia sa lipeasca mai atent. (sustin in continuare ca adezivii non-VOC sunt high build, avand continut mare de latex)
                        -la al doilea cred ca se refera la aplicarea unui strat pe fete si unul pe lemn, deci doua straturi.
                        -cu al treilea punct sunt in totalitate de acord!
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #87
                          Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                          Diffus? ? Sport+
                          Finale Messieurs
                          Timo Boll - Chuan Chih Yuan 6/11 11/5 11/7 11/3 11/8
                          http://www.megaupload.com/?d=1EFZHC8F
                          1/2 Finale Messieurs
                          Timo Boll - Cheung Yuk 13/11 11/3 11/4 11/6
                          http://www.megaupload.com/?d=G8PS1U8S
                          Chuan Chih-Yuan - Jiang Tianyi 12/10 11/7 12/14 7/11 11/8 11/13 13/11
                          http://www.megaupload.com/?d=07TQ84FMhttp://www.mytabletennis.net/forum/foru ... 22306&PN=3
                          Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                          Fh: Xiom Omega II euro black
                          Bh: Xiom Omega I euro max red
                          Glue: Xiom i-bond
                          http://www.okclub.lx.ro

                          Comentariu


                          • #88
                            Re: Crisan bate pe Boll !!! ERKE GERMAN OPEN 2008

                            Postat în original de victor0987
                            ..in explicatia pe care Adrian Crisan dat-o pe site-ul lui sunt cateva chestii care nu se potrivesc:
                            - prima cand si-a verificat singur paleta si a indepartat straturile care ii facea fetele prea groase, daca foloseste doar Formula First nu ar avea ce strat sa indeparteze pentru ca nu ai nevoie de relipire, fetele le dezlipesti doar daca le tratezi cu booster si atunci intradevar se formeaza strat.
                            - a doua cand a zis ca a dat doua straturi minimale, nu are nici un efect doua straturi de adeziv cu apa, doar eventual sa-ti ingroase fetele.
                            - iar ultima cand a mentionat ca fetele nu stateau lipite bine pe margine, putin probabil ca dupa ani de tenis sa nu poti sa-ti lipesti bine fetele !!! cu adezivii pe baza de apa este mai simplu sa lipesti ca in cazul celor VOC, au aplicator inclus foarte usor de folosit, este suficient un singur strat si 10-15 min. de uscare dupa care lipesti si tin mai bine ca cei VOC, fetele se dezlipesc la margini doar daca au fost tratate cu booster si nu au fost lasate sa se usuce bine, si chiar si asa in timp tot se dezlipesc.
                            lucrurile astea le-am observat in urma testarilor pe care le-am facut eu cu boostere si adezivi pe baza de apa si pot fi contrazise de altii care au testat si ei, oricum meritul lui Adrian nu poate fi contestat ca si faptul ca Timo B nu avea neaparat nevoie sa castige turneul, mai degraba cred ca Timo B sau staful lui au fost mai atenti la preparare paletei..
                            Din lipsa de timp nu prea postez, dar foarte pertinenta afirmatia si solid sustinuta... Multi forumisti pot invata multe de la tine, inclusiv propria persoana. Mult succes la tenis
                            Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                            Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                            Oricine se joaca insa putini joaca...

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X