Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

caut setup mai greu: clipper wood + cermet

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • caut setup mai greu: clipper wood + cermet

    Salut, as avea nevoie de un pic de ajutor in alegerea lemnului pentru viitoarea mea paleta si eventual a fetelor in cazul in care alegerea mea nu e buna. Ca si nivel de joc sunt undeva intre incepator si mediu, joc zilnic insa nu foarte mult. Stilul meu de joc e unul mai ofensiv, alternez loviturile lungi cu cele scurte aproape de fileu, ma bazez pe looping destul de mult, in general joc in viteza, agresiv. Nu stiu daca am explicat foarte bine stilul meu de joc, oricum ideea e ca de la treia minge incerc sa atac. Acum joc cu ceva no name-uri dar simt ca nu pot sa progresez mai deloc, paletele fiind uzate.
    Am citit foarte multe review-uri insa nu ma pot hotari. Pentru fete m-am gandit la butterfly cermet pentru fh/bh si stiga clipper wood ptr lemn. Nu-mi plac paletele usoare sau fetele foarte moi care au dwell time pronuntat, mai degraba combo-ul ar trebui sa fie un pic mai greu.
    Acum nu stiu daca cermet se portiveste cu stiga clipper wood, tocmai de aceea as vrea sa-mi recomandati poate altceva ca si lemn, oricum nu as vrea sa trec de 350 ron cu totul.
    In concluzie ce parere aveti, care ar fi cea mai buna alegere ptr lemn sau eventual combo care sa se plieze pe stilul meu de joc ?

  • #2
    Re: Un pic de ajutor

    sfaturi in legatura cu alegerea "Echipamentului" vrei primi daca postezi in topicul Echipament
    Lemn: LKT Instinct+
    FH: Bryce FX 2.1
    BH: Bryce FX 2.1

    Comentariu


    • #3
      Re: Un pic de ajutor

      N-am stiut exact care e sectiunea potrivita, eventual un moderator sa mute topicul.

      Comentariu


      • #4
        Re: Un pic de ajutor

        "Echipament" nu este topic, este sectiune. "Un pic de ajutor" este topic si este bine incadrat in sectiunea "Echipament".
        Referitor la intrebare, cred ca alegerea este foarte buna. Pt jocul in profunzime este nevoie de mult control, iar Clipper Wood este un lemn foarte bun. Cermet sunt fete foarte bune pt topspin si poate nu ar fi rau sa alegi ceva cu control mai mare pt BH daca nu esti la fel de bun la tops pe rever.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Un pic de ajutor

          Cermet pe Clipper Wood e setup vitezist. Cu tot respectul nu cred ca e un setup bun de inceput. Eventual ceva gen Donic Coppa, BTY Sriver , Tibhar Speedy Spin ar fi ok pe Clipper.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            Re: Un pic de ajutor

            Si asta este adevarat. Eu am presupus ca are un nivel mai bun dar probabil ca daca nu a avut pana acum nici o paleta mai buna de nivelul hoby, nu are cum. Este f greu sa apreciezi nivelul cuiva, cand nu ti se dau prea multe date. Mergem mai mult pe ghicite si pe instinct.
            Oricum, Google, spre deosebire de altii, tot a mai descris cat de cat jocul sau si a oferit si alte indicii, ceea ce ma face sa cred ca este un "cerebral", mai ales ca are deja in vedere ceva echipament de calitate. Felicitari!
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Un pic de ajutor

              io zic sa iei fețele astea - la pretul ala e un "steal"
              viewtopic.php?f=2&t=1775&p=20459#p20459
              si vezi un clipper wood :
              viewtopic.php?f=2&t=1726
              Nu merita sa iei fete noi cand poti lua cu un pret extrabun oleaca jucate.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Re: Un pic de ajutor

                Visco nu stiu ce nivel am, s-ar putea sa fie unul mai inalt sau mai jos decat am impresia eu, cu cine joc eu i cam bat asa ca e greu sa-mi apreciez nivelul cand nu prea am etalon. E si foarte greu sa descriu ce joc eu iar voi sa intelegeti perfect, evident e vorba mai mult de intuitie din partea voastra.
                Vali lemnul s-ar putea sa-l iau cel indicat de tine dar fetele sincer nu prea ma atrag, sunt si taiate neregulat sau cel putin asa am eu impresia. Cu viteza fetelor nu cred ca e o problema, imi plac fetele rapide, ma obisnuiesc rapid cu orice viteza. Sigur aici nu e vorba de obisnuinta dar cred ca alt tip de fete nu mi s-ar potrivi.
                M-am gandit si la alta varianta, lemnul ramane cel indicat insa pe FH mam gandit sa pun DHS Hurricane 2 iar pe backhand una din Yasaka Mark V/Sriver EL-FX/Friendship 729 Higher Transcend Sponge sau ceva mai rapid de genul Nittaku Hammond, Butterfly Cermet sau Tibhar Nimbus.

                Comentariu


                • #9
                  Re: Un pic de ajutor

                  Pe ce criterii ti-au intrat in atentie aceste noi materiale?
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Un pic de ajutor

                    Eu joc cel mai bine cu fete tari, cel putin pe forehand nu pot juca cu alt tip de fete. Am nevoie de forta cat mai mare in lovituri, de aceea am luat in considerare initial ca si lemn stiga clipper, pt ca e putin mai greu si asigura un plus de forta si precizie. Referitor la DHS H2 am mers pe acelasi principiu, H2 fiind o fata tare, apreciata, ar fi potrivita pentru mine pe FH fiindca ar aduce mai mult spin, forta si precizie in lovituri. In plus clipper fiind o fata putin soft cred ca s-ar potrivi cu DHS 2, iar cum imi place sa lovesc pe forehand folosind tot corpul pentru maxim de forta si spin cred ca acest combo ar fi foarte bun.
                    Referitor la celelate fete, pentru BH am ales cateva fete clasice, mai ales mark v si sriver, care sunt putin mai lente dar asigura un bun control, am vazut ca asunt apreciate in general, iar celelalte sunt in mod cert putin mai greu de controlat dar mult mai puternice. Pentru BH nu as vrea o fata tare, as vrea ceva medium, ca si marime 2.0 sau max.

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Un pic de ajutor

                      Se pare ca totusi instinctul meu nu ma inselat. Chiar daca ai jucat cu "no name-uri", nu esti strain complet de criterii. Totusi,fete tari pe lemn moale nu este o combinatie prea fericita.
                      Am incercat Tenergy 05 pe Acoustic si pur si simplu nu mi-a placut. Ma simteam de parca as juca cu o sipca rupta din gard. Tenergy pe Photino este cu totul altceva.
                      H2 merge pe Clipper si sunt multi chinezi care joaca cu lemne tari de la Stiga ca sa se potriveasca cu fetele lor tari.
                      Pe de alta parte , fete tari nu inseamna neaparat viteza sau forta mare. Un setup rigid (lemn tare+fete tari) poate fi mai lent decat unul elastic. DHS Hurricane King OFF++, lemnul cu care joaca Wang LiQuin, este un lemn elastic!
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Un pic de ajutor

                        DHS Hurricane King OFF++ am avut eu vre-o 2 luni si int-adevar era f. elastica, dar era rapida pt. mine si am dat-o.
                        Eu am tenergy pe fh si lemnul e butterfly balsa carbo x5, adica am fata tare pe lemn moale?Nu stiu cum e acousticul dar am dat vre-o luna cu violinul si acesta mi se parea un lemn tare!Si am auzit ca violinul e putin mai incet decat acousticul!Intrebarea mea Visco esteaca lemnul meu e moale trebuie neaparat fețe moi?sau pe un lemn tare trebuie fete tari?
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Un pic de ajutor

                          Uite, este f greu sa dai retete pt ca senzatia subiectiva poate fi foarte diferita. Acousticul mie mi se pare moale iar tie ti se pare tare Violinul. E drept, eu am doua Acousticuri care au 83 si 84 de grame si sunt cu totul altceva decat un Acoustic de 90-95 de grame (pr ca exista si asa ceva). Cred ca X5 este mai tare decat Acousticurile mele si pe el poate sa mearga Tenergy.
                          Oricum, de principiu pe lemn tare merg fete tari sau moi (mie-mi plac mai mult cele moi) iar pe lemne moi, numai fete moi. Asa simt eu, poate nu-i valabil pt oricine. Nu uitati de faptul ca pana de curand, multe fete tari, se transformau in moi cand erau relipite.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Un pic de ajutor

                            ..merge si fete tari pe lemne moi dar trebuie avut grija la grosimea fetei si adevarat ca adezivul si nr. de straturi de adeziv schimba complet datele..

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Un pic de ajutor

                              Postat în original de Dado.daniel
                              DHS Hurricane King OFF++ am avut eu vre-o 2 luni si int-adevar era f. elastica, dar era rapida pt. mine si am dat-o.
                              Eu am tenergy pe fh si lemnul e butterfly balsa carbo x5, adica am fata tare pe lemn moale?Nu stiu cum e acousticul dar am dat vre-o luna cu violinul si acesta mi se parea un lemn tare!Si am auzit ca violinul e putin mai incet decat acousticul!Intrebarea mea Visco esteaca lemnul meu e moale trebuie neaparat fețe moi?sau pe un lemn tare trebuie fete tari?
                              am o rugaminte:
                              poti sa-mi dai detalii despre cum joci cu balsa carbo x5 si tenergy ?
                              mcy anticipat, papapa

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Un pic de ajutor

                                clipper + H2/H3 + Sriver e o combinatie buna , dar sfatul meu este sa joci oleaca cu H2 daca gasesti la cineva sa vezi daca iti place sau nu
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Un pic de ajutor

                                  balsa cu tenergy nu prea imi place, lemnul mi se pare moale, are intr-adevar un simt aparte, dar acum caut sa-mi schimb lemnul cu unul mai tare, pt. tine daca esti incepator spre mediu e f. buna combinatia, lemnul e foarte foarte laudat in afara pe siteuri dedicate, dar eu cred ca mi se potriveste ceva mai tare, atentie asta dupa aproape 7 luni cu acest lemn! Timpul iti va spune cand ai nevoie de un lemn mai tare, mai rapid!Incearca la cineva daca ai posibilitatea si apoi cumpara!
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Un pic de ajutor

                                    primele mele fete au fost hurricane2 si hurricane3, sunt super fete pt. topspin! ambele, dar mai ales hurricane 2! Nu le recomand deloc pt. bh., sunt gripy rau, agata tare si daca adversarul da topspin sau chop f. bine executat trebuie sa sti bine sa "scoti" mingea, tocmai pt. ca fata ta "agata" bine si accentueaza spinul adversarului.Daca ajungi sa te obisnuiesti si cu asa ceva, ATUNCI hurricane e o arma extraordinara si pe bh.Si mai e ceva hurricane mai noi au buretele mai moale, am si din cea veche cu burete cu duritate mai mare, acelea sunt mai bune!
                                    Blade-Darker speed 90
                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                    Bh- Testing

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Un pic de ajutor

                                      Foarte interesant! Deci cele vechi cu burete tare erau mai bune. Dar ce facem ca acum nu mai este permisa relipirea, jucam cu alea vechi si tari nerelipite sau cu astea noi care sunt date a avea 35* dar defatpt sunt destul de tari si astea?
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Un pic de ajutor

                                        Alea cu burete tare is cele mai bune pentru ca arunca, buretele nefiind cu catapult ca si fetele europene. Buretele actioneaza ca un arc - cu cat e mai dur cu atat arunca mai tare. Iar faptul ca sunt lipicioase asigura spinul si controlul de care ai nevoie , nu e musai sa bagi mingea mult in burete ca sa imprimi efect.
                                        Blade DHS PG 2
                                        FH: DHS Hurricane 3
                                        BH: Stiga Airoc Astro M

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Un pic de ajutor

                                          vali se vede ca stii fetele astea, exact cum le-ai descris asa si sunt!
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Un pic de ajutor

                                            o intrebare vali: cum e lemnul tau?
                                            cum se simte hurricane-ul pe el?
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Un pic de ajutor

                                              Postat în original de Dado.daniel
                                              o intrebare vali: cum e lemnul tau?
                                              cum se simte hurricane-ul pe el?
                                              Ca unse merg Hurricanele si 2 si 3 pe Stiga Clipper. La fel si pe Avalox P700 care seamana foarte mult cu Clipper. Clipper si P700 sunt destul de dure ca sa poti valorifica kiar si buretele de la Hurricane. Sunt lemne rigide , Avalox poate un pic mai flexibil si mai senzitiv.Cu toate ca sunt rigide au catapult , nu au feelingul "dead" al carboanelor tipice.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Un pic de ajutor

                                                Crezi ca ar merge H3 pe un lemn cu carbon?
                                                Xi En Ting-X828
                                                Pryde 30
                                                Calibra LT Sound

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Un pic de ajutor

                                                  de ce sa nu mearga ? Care lemn ?
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X