Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Amatur 2015 - ce este necesar, dorim si putem sa schimbam!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Obligativitatea existentei la toate turneele a acelor "garduturi" care delimiteaza spatiul de joc si in partile laterale ale meslor,ptr. a nu mai fi deranjat in timpul jocului de catre alti participanti ,care se trezesc alergand dupa mingie in timp ce joci.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Antal Denes Vezi post
      In cazul in care un participant la amatori incepe turneul si in timpul disputari gr.inf.se retrage,din anumite motive,se mai poate inscrie la open?
      Eu zic ca atata timp cat nu incurca pe nimeni de ce nu?.Este greu sa joci la doua categorii odata dar sa refuzi in timpul concursului o categorie ptr. a te inscrie la alta nu vad de ce nu.
      A....se specifica undeva ca daca te retragi dupa inceperea concursului ,esti cotat cu zero victorii la acea competitie si esti automat ultimul clasat in clasamentul acelui concurs si automat scad puncte in clasamentul general amatur la acea persoana..Nu stiu exact cum s-ar inpaca aceasta situatie,cred ca depinde de organizator cum o dai la pace cu el (eu stiu ,o detent la cap si se rezolva)
      Mai in serios mai in gluma varianta de inceput ------si la intelegere cu organizatorul.
      Blade . PHOTINO
      Fh. Tibhar ev. Mx-p
      Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

      Comentariu


      • #28
        sustin ideea de garantare a minim 6 meciuri cu riscul de a elimina superioarele.
        sau mai bine ar fi cu 4 in inferiore si 4 in superioare. Asa se castiga timp si tot minim 6 meciuri se asigura.
        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
        FH: Tenergy 05 FX
        BH: Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de marcelgiosan Vezi post
          Regulament 2015
          Propunere reformulare art. 6.2

          6.2. Departajarea concurenților în grupe
          Pașii departajării în grupe sunt următorii:
          1. Numărul de victorii în clasamentul general al grupei;
          2. Numărul de victorii în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 1 sunt la egalitate minim 3 jucători);
          3. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul parțial (dacă după pasul 2 sunt la egalitate minim 3 jucători);
          4. Raportul dintre numărul de seturi pierdute și câștigate în clasamentul parțial (dacă după pasul 3 sunt la egalitate minim 3 jucători);
          5. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul general (dacă după pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
          6. Raportul dintre numărul de seturi pierdute și câștigate în clasamentul general (dacă după pasul 5 sunt la egalitate minim 3 jucători);
          7. Set de departajare - fiecare cu fiecare (dacă dupa pasul 6 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
          8. Tragere la sorți (dacă după pasul 7 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
          9. Victoria directă dacă după oricare dintre criteriile de departajare anterioare rămân la egalitate 2 jucători.
          Punctul 7 a fost solutia salvatoare la cateva concursuri la care am fost organizator, chiar daca nu a aparut pana acumm in regulament.
          Inlocuieste prin joc tragerea la sorti.. Mai mult, in caz de egalitate din nou, se poate trece la urmatorul pas, un set pana la 6.
          In acest caz, ar putea disparea punctele 4, 6 (care sunt dificil de utilizat, explicat si pe care nu le-am intalnit niciodata deoarece nu apar la egalitatea in 3) si pct 8.

          Comentariu


          • #30
            Asa cum am observat anul acesta, la sectiunea Open, o buna parte a turneelor au avut grupele inferioare alcatuite dupa MA, ceea ce consider ca este mai corect si mai realist (tine cont mai bine de valoarea jucatorilor la zi).
            Vad ca sunt multi care propun ca acest lucru sa devina regula.
            In acelasi sens, cel putin la sectiunea Open, propun ca "ranking-ul" turneului, dupa care se stabileste grila de punctare, sa aiba la baza tot MA la zi (si nu clasamentul, cum este in acest moment).

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de marcu vasile Vezi post
              Eu zic ca atata timp cat nu incurca pe nimeni de ce nu?.Este greu sa joci la doua categorii odata dar sa refuzi in timpul concursului o categorie ptr. a te inscrie la alta nu vad de ce nu.
              A....se specifica undeva ca daca te retragi dupa inceperea concursului ,esti cotat cu zero victorii la acea competitie si esti automat ultimul clasat in clasamentul acelui concurs si automat scad puncte in clasamentul general amatur la acea persoana..Nu stiu exact cum s-ar inpaca aceasta situatie,cred ca depinde de organizator cum o dai la pace cu el (eu stiu ,o detent la cap si se rezolva)
              Mai in serios mai in gluma varianta de inceput ------si la intelegere cu organizatorul.
              Corect in cazul in care se retrage obtine 0 V. Dar,o sa fie puncat la sectiunea open.

              Comentariu


              • #32
                In general,ne e frica de schimbari si asta (mai ales) din obisnuinta,comoditate si lipsa de informare!!!!!
                Ma alatur si eu celor care propun implementarea sistemului propus de Emi la Victoria:gr inf de 4,repozitionari,dublu ko.
                Experientele anterioare mi-au demonstrat ca acest sistem este pragmatic,eficient si spectaculos,adica acorda tuturor sansa de a juca mai mult,mai repede,mai bine!
                I love table tennis !

                Comentariu


                • #33
                  Propuneri:
                  1.Organizarea a maxim 2 turnee A intr-un oras pe an.
                  2.Impunerea unor criterii obligatorii de organizare a turneelor A si A+ ,iar taxa de participare sa fie fixata in functie de acestea.Criteriile ar putea fi:suprafata de joc,luminozitate,vestiare,caldura iarna,aer conditionat vara,mese de joc,mingii de joc,sonorizare,etc.
                  Ex:
                  Daca ar fi o taxa intre 25 si 40 de lei,in fct de conditiile oferite.Am participat la turneul A de la Brăila din 2 nov,aici au fost asigurate toate conditiile,deci se puteau plati 40 de lei si nimeni nu cred ca comenta ceva.La turneul organizat de mine la Călărași,am inchiriat sala Polivalenta,cu toate facilitatile mentionate mai sus,am inchiriat mese de la Viva,iar din taxa de 25 de lei abia am acoperit cheltuielile.Pe de alta parte am fost la turnee unde conditiile de organizare au fost jenante,a contat cantitatea,sa fie multi participanti,darcalitatea a lasat de dorit.Probabil organizatorii se cred baieti destepti ,dar participantii sunt majoritatea oameni inteligenti,observa si incep sa nu se mai duca a doua oara.
                  3.Implicarea coordonatorilor zonali in evaluarea locatiilor,respectiv la primul turneu sunt verificare conditiile,daca se justifica taxa impusa de organizator.Daca nu se ridica dreptul de organizare a turneului pe viitor.
                  4.Evitarea supraaglomerarii turneelor,adica se merge pe numar mare de participanti,dar se pierde la conditii:spatiu de joc,timpi. morti,pauze mari.

                  Ps.Scuze pt eventuale greseli,am scris de pe telefon.Revin si cu alte propuneri.....
                  Blade : Nitakku Violin FH : Tenergy 05 fx max: Nitakku Beautry-2,0.

                  Comentariu


                  • #34
                    Propun o conditie pentru calculul mediei ponderate: numarul minim de turnee A si A+ pentru care se calculeaza media ponderata sa fie 4. Nu prea are sens termenul de medie pentru un numar mai mic de turnee, mai ales ca se iau in calcul turneele din ultimile 12 luni si nu din anul curent. Daca in 12 luni nu participi la 4 turnee A si A+ nu poti spune ca esti pasionat de acest sport.
                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                    FH: Butterfly - Dignics 80
                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                    Comentariu


                    • #35
                      Tocmai aici apare smecheria.Un jucator foarte bun nu joaca destule turnee amatur si i scade media la 0 rapid.
                      Pe urma se reiscrie la un turneu ca jucator NOU si rupe tot.Nici cu asta nu s de acord.Trebuie niste repere mai clare altfel de unde poti sti cu cine joci?

                      Comentariu


                      • #36
                        Care e problema daca tipul e bun si se complace sa joace cu jucatori mult sub nivelul lui? Nu cred ca are o mare satisfactie, in schimb jucatorul mai slab are de castigat ca isi poate da seama unde mai are de lucrat daca vrea sa progreseze. Exista si posibilitatea in care un jucator bun are probleme medicale, lipseste mult timp din aria competitiilor, iar pana cand revine la valoarea care l-a consacrat trebuie sa joace in mai multe turnee.
                        Important este sa fim sanatosi si sa invatam cate ceva dupa fiecare turneu.
                        Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                        FH: Butterfly - Dignics 80
                        BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                        Comentariu


                        • #37
                          Nu știu dacă s-a mai propus acum, dar cred că ar fi mai bine ca în cazul în care trebuie departajati 3 jucători cu același număr de victorii într-o grupă, criteriul raportului între seturi să fie luat în considerare înaintea diferenței.

                          Mi-ar plăcea să văd si concursuri organizate cu sistem dublu-knockout.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de grasomega Vezi post

                            Mi-ar plăcea să văd si concursuri organizate cu sistem dublu-knockout.
                            Cristi ,esti invitatul meu la primul turneu cu sistem dublu-Knockout,dar pana atunci poti urmari ,sau participa la initiativa lui Mihai (Sevraj) care testeaza curand asa ceva .Bravo.Sau la Campionatul Judetean Sibiu unde s-a testat inclusiv programul si functioneaza impecabil.Este un sistem care este intradevar interesant.Imi aduc aminte la Victoria cand l-am test ,Dorel Anitei dupa ce a pierdut in eliminatori si i-am explicat ca mai are o posibilitatea de a juca mai departe ,mi-a spus acuma ii timpul s-ai bat pe toti ,si a mai jucat inca 3 meciuri pana a pierdut de la Muri in finala partea pierzatorilor.Cei ce au jucat in varianta a 2 am vazut pe chipul lor satisfactie.
                            EMI

                            Comentariu


                            • #39
                              Studind matematic Regulamentul 2013 am constatat ca contine aproximativ 462 de randuri,iar Regulamentul 2014 doar 420 de randuri cu anexe cu tot,deci in jur de 380 de randuri si constatand cresterea eficientei circuitului am ajuns la concluzia ca avem nevoie de un Regulament 2015 de maxim 340 de randuri dar simplu si concis fara aliniate impopotonate parca la congresul al 15-lea al partidului care au creeat destule dureri de cap prin diversitatea interpretarilor lui (Regulament 2013).

                              Deci observ un interes in a sprijini noul regulament ,mai mare decat prezentea la Vot ,dar e bine pentru noi toti sa avem un Regulament scurt si concis si neinterpretabil (fara dreptul de joc daca ai avut si n-ai avut cind a inceput pe la sfarsit,daca nu aveai si mai dadeai ,fara sa ai...etc).

                              EMI

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de grasomega Vezi post
                                Nu știu dacă s-a mai propus acum, dar cred că ar fi mai bine ca în cazul în care trebuie departajati 3 jucători cu același număr de victorii într-o grupă, criteriul raportului între seturi să fie luat în considerare înaintea diferenței.

                                In urma cu 4-5 ani, devenise aproape un obicei ca favoritul 1 sa poata aranja ultimul joc din grupa de 4.

                                Iata succesiunea rezultatelor care putea duce la blat:
                                1-4 3-0
                                2-3 1-3
                                1-3 3-0
                                2-4 3-0
                                1-2 2-3
                                3-4 3-0

                                De multe ori favoritul 1castiga usor primele doua jocuri si era o formalitate sa cedeze al treilea joc cu 3-2, ramanand pe primul loc si oferind favoritului 2 calificarea.

                                Fara indoiala erau si multe situatii in care coincidenta ducea la aceste rezultate, dar numarul situatiilor evidente de blat, incepand cu primii favoriti de OPEN pana la ultimele grupe de amatori ne-au obligat sa luam masura DEPARTAJARII PRIN DIFERENTA , usor de explicat si care s-a dovedit salutara.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Propunerile mele sunt chestii simple care vor sa fie pentru motivarea participarii la cat mai multe concursuri si as propune:

                                  - reintroducerea punctelor de participare, puncte care sa se cumuleze la toate participarile din anul respectiv si nu numai la cele 13 participari "obligatorii".
                                  - alcatuirea grupelor inferioare obligatorie dupa MA iar in eliminatorii favoritii sa fie dupa pozitia in clasament (asa cum a fost si pana acum).
                                  - renuntarea la grupele superioare. Se elimina aranjamentele din aceasta faza.
                                  Blade: lemn off...ce lemn !
                                  Bh: cu tepi
                                  Fh: fara tepi

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Propunere - cel putin pentru turneele A si A+ - asigurare culoar de acces catre toate mesele de joc disponibile ( sa nu fi nevoit sa intrerupi un meci pentru a ajunge la masa la care ai fost repartizat)

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de dragosvix Vezi post
                                      Propunere - cel putin pentru turneele A si A+ - asigurare culoar de acces catre toate mesele de joc disponibile ( sa nu fi nevoit sa intrerupi un meci pentru a ajunge la masa la care ai fost repartizat)
                                      Si as mai adauga eu la cele de mai sus si delimitarea MINIMA a unui ”tarc” de joc(Lungime si Latime,ca inaltime este suficienta in salile mari).
                                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        In ritmul in care merg "lucrurile" , in 2020 o sa propunem sa avem o televiziune cu circuit inchis , cu talkshouri legate de forma jucatorilor , sansele la castigarea unui turneu,conditiile, meciurile jucate , interviuri etc )
                                        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                        BH : Tenergy 05Fx
                                        FH : Tenergy 05Fx

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Nu stiu cum sa va spun dar unii chiar sar calul la pretentii rau de tot.De regula sunt cei care nu s-au implicat de loc in organizarea unui concurs dar sa aiba pretentii de camopionat mondial are.Nu spun ca nu e bine sa respectam anumite reguli de bun Simt in desfasurarea concursurilor,dar haideti sa fim un pic mai realisti si sa dam cezarului ce este a cezarului.Unele orase ,municipii sau judete de abia fac fata cu salile si asa vai de mama lor sa poata organiza cu decenta un concurs si noi cerem imposibilul,nu se poate asa ceva.
                                          Sa nu uitam totusi ca se joaca la nivelul la care suntem si ca banii nu ne dau afara din casa si nu stim ce sa facem cu ei.O sala cu pretentiile unora se ridica la nu stiu la cateva sute de lei pe ora si de inchiriat eu stiu ce alte materiale alte sute de lei si materiale de premiere alte sute de lei dar nebun sa fii si tot mai gandesti un pic ca ptr. a organiza un concurs cat de mic tot se duce 1000 - 2000 de lei pe usor,si recuperarea daca ai noroc si nu-ti vin concurenti de unde va intreb dragi colegi .Ganditi si pe aspectul acesta de organizare nu numai cereti mai si dati.Stim toti ce implicati cum e cu sponsorizarile in ROMANIA.
                                          SA RESPECTAM SI SA FIM RESPECTATI ASTA ESTE UN LUCRU FOARTE MARE SA NU UITAM ASTA.
                                          SA RESPECTAM PE PARTICIPANT DANDUI CONDITII DE BUN SIMT SI ATUNCI VA FI RESPECTAT SI ORGANIZATORUL CARE POATE NU DOARME NOPTI PANA LA CONCURS .
                                          Nu uit ce am propus mai sus in alta interventie a mea dar nu am sarit calul asa de departe.
                                          Ultima editare de marcu vasile; 05.nov.2014, 16:21.
                                          Blade . PHOTINO
                                          Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            S-a tot discutat despre oportunitatea deschiderii portilor AmaTur-ului jucatorilor divizionari A. Parerile pro si contra sunt sensibil egale. Interesant este faptul ca jucatorii de top din circuit, cei care vor avea de ?suferit?, privesc benefica prezenta divizionarilor A, fara a își pune problema ca li se pericliteaza pozitia la nivel de varf in concursuri. Cupe, medalii etc? Probabil ca posibilitatea de a juca la un nivel superior primeaza si e de apreciat aceasta abordare. Reticenta vine dinspre amaTuristii care, prin MP si jocul prestat, n-au cum sa se intalneasca la masa de joc cu divizionarii A.
                                            Si mai este un aspect. Exista in divizia A jucatori care se vor chinui, la nivelul de varf al Open-ului AmaTur, pentru ca acestia sunt divizionari A care completeaza loturile sau sunt omul 3 la echipa. Si mai exista si alti divizionari A care nu vor veni chiar pe cai mari in circuit, dar prezenta lor ar contribui la ridicarea nivelului valoric al acestuia.
                                            Ca o concluzie...Daca analizam clasamentul FRTM de seniori, vom descoperi ca de la locul 30 in jos jucatorii clasati acolo nu ar fi niste ?bau-bau?pentru openistii din AmaTur. Astfel, daca se doreste ca nivelul openului din AmaTur sa faca un nou pas inainte, dar fara a da eventual peste cap peste noapte conjunctura actuala, ar fi de luat in calcul o astfel de abordare a situatiei.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Lasand gluma la o parte eu propun sa se reintroduca o grila de punctare pentru a recompensa jucatorii care participa la un numar mare de turnee si pentru distanta parcursa de unii, fiind un efort din partea lor
                                              Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                              BH : Tenergy 05Fx
                                              FH : Tenergy 05Fx

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Pare o idee excelenta.Sa se acorde premiu anual pentru cei mai activi jucatori Amatur!!!
                                                Ceva care sa recompenseze efortul lor si pasiunea de a juca si parcurge distante.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de Ben Vezi post
                                                  Lasand gluma la o parte eu propun sa se reintroduca o grila de punctare pentru a recompensa jucatorii care participa la un numar mare de turnee si pentru distanta parcursa de unii, fiind un efort din partea lor
                                                  Sustin reintroducerea punctelor acordate pentru deplasare!
                                                  Cred ca recompenseaza tocmai pe cei care participa la multe turnee,nu numai la cele de casa si foarte apropiate de ei.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Foarte buna propunerea lui BEN si a dnului Denes privitoare la introducerea punctelor acordate pentru deplasare si sustinerea mai multor turnee...De asemenea poate repet obligativitatea mantinelelor , e firesc sa te concentrezi la propriul tau joc . SUNT multe propuneri eligibile ce trebuie puse intr-un calup de reguli care sa faciliteze o reusita a turneelor ...Multumesc

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X