Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Amatur 2015 - ce este necesar, dorim si putem sa schimbam!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Un punct nevralgic pe care pe care l-am mai propus si in ani trecuti este punctarea participantilor la open cu 0 V. este prea mica avand in vedere ca in cazul in care acei participanti ar fi participat la amatori cu usurinta s-ar fi clasat in 1-8,in cel mai rau caz 1-16.

    Comentariu


    • #52
      cu punctele de deplasare nu cred ca e ok ! valoarea jucatorilor nu seeva evidentia corect si medile mp vor creste f rapid trezinduse jucatori care fac 15-16 puncte pe turneu ca intra la open dupa cateva concursuri , si oricum 3 puncte cate erau parca inainte erau prea multe ! atunci organizatorilor cate puncte li se vor da in aceasta situatie ! trebuie premiati cei cu mai multe participari care se pot vedea in clasament, la finele anului pri intocmirea unui podium PT loc 1-4 si premiati cu cupe si diplome sau altceva si asa fiecare dintre noi va incerca sa ajunga la cat mai multe concursuri ! si oricum se vor crea discutii ca unii au prea multe posibilitati si altii nu ! PROPUN CA PUNCTELE DE DEPLASARE NU TREBUIE REINTRODUSE SI CA GRUPELE SA SE FACA IN FUNCTIE DE MP SI NU DE CLASAMENT !
      DE CAND SA COBORAT MEDIA DE INTRARE LA OPEN LA 18 POT SPUNE CA AM OBSERVAT O ECHILIBRARE IN RINDUL AMATORILOR SI CA FIECARE CONCURS ESTE MAI GREU SI CA JUCATORI CU MEDII DE 13-14 PUN PROBLEME CELOR CU MEDII MAI MARI ,DEOARECE APROAPE TOTI AU INCEPUT CA AMATORI SI NIVELUL CRESTE IN FIECARE TURNEU !
      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

      Comentariu


      • #53
        Cred ca are dreptate in mare parte si Dan dar gandesc ca punctatea pentru deplasare sa fie cat mai mica .Uite noi de la Brăila veneam la Reghin si Gura Humorului cu mare placere dar distantele erau foarte mari .Obligatoriu 2 nopti cazare , masa , etc Ma rog Dane sunt opinii si opinii... Vedem

        Comentariu


        • #54
          Punctele pentru deplasare pot intra in alta categorie astfel incat sa nu intre in calculul mediei ponderate. Asa cum se intampla cu punctele de la turneele B: intra in calculul punctajului total pentru clasament, dar nu intra in calculul MP. Numarul de turnee si punctele pentru deplasare pot caracteriza FIDELITATEA participantului la miscarea AMATUR.
          Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
          FH: Butterfly - Dignics 80
          BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

          Comentariu


          • #55
            Un amendament la cele spuse de Dan,nu s-a redus ci s-a urcat de la17 la 18 mp la open.
            Iar in cazul ca se va adopta s-au nu acordarea 1/2 punct[e] pentru deplasare,este o motivare de a iesi din localitate ta !

            Comentariu


            • #56
              din cate stiu eu inainte era media 19 la open iar stimulentul ar trebui sa fie nu 2 puncte de deplasare ci tenisul si placerea de a te intalnii cu ceilalti participanti!
              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

              Comentariu


              • #57
                Propun mentinerea unui A+ si doua A-uri in grila pentru cei care participa sporadic[plecati din tara,ori alte probleme ce-i tin departe] astfel stim[cunoastem]valoarea lor si nivelul lor de joc,fara a mai fi nevoiti ca la turneeu sa se inscrie la amatori.
                Avand rezultatele din ani anteriori.

                Comentariu


                • #58
                  Propun si implementarea concursurilor de dublu. La Gura Humorului (concursul din 08.11) s-au inscris foarte multe echipe de dublu de mare valoare si s-a tratat cu mare seriozitate aceasta parte a concursului. Nu stiu cum si in ce masura s-ar putea si puncta acestea dar, din cate se vede, are mare atractie in randul jucatorilor si merita atentia cuvenita.
                  Blade: lemn off...ce lemn !
                  Bh: cu tepi
                  Fh: fara tepi

                  Comentariu


                  • #59
                    Pentru motivarea inscrierilor la Open,poate ar fi benefica implementarea cel putin la turneele cu maxim 48 participanti sa beneficieze si locurile 5si 6 de jocuri de clasificare,astfel nu ar mai exista motivul parcurg N Km si joc doar 5 meciuri!
                    Am participat la astfel de turneu la Pitești si Sf.Gheorghe si au fost multumiti participanti.

                    Comentariu


                    • #60
                      1.Postarea 70 pagina 5 de la fight-ul dedicat mie.
                      2.Asigurarea la turneele A si A+,a unei minime asistente medicale(subiectul poate fi dezbatut si dezvoltat cu alta ocazie).
                      3.Cand cineva dintre noi trece in nefiinta,din banii Amatur sa se cumpere o coroana (ca suma sa zicem 50 ron)care sa fie scrisa cu un text specific acestei miscari ca un ultim omagiu pentru cel care a plecat dintre noi.Aici se pot stabili anumite criterii,de vechime,numar de participari in Amatur,reputatie,nr.de postari,etc.Coroana va fi cumparata de colegi sau prieteni participanti la nefericitul eveniment,apoi va fi decontata ulterior din fondul Amatur pe baza de chitanta.Eu zic ca acea persoana care se incadreaza in cele enumerate mai sus,merita un ultim omagiu si prin simplul fapt ca in decursul participarilor la concursuri a contribuit la fondul Amatur cu1,2,sau 3 lei.La inceput a fost 10 ron pe an.
                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                        1.Postarea 70 pagina 5 de la fight-ul dedicat mie.
                        2.Asigurarea la turneele A si A+,a unei minime asistente medicale(subiectul poate fi dezbatut si dezvoltat cu alta ocazie).
                        3.Cand cineva dintre noi trece in nefiinta,din banii Amatur sa se cumpere o coroana (ca suma sa zicem 50 ron)care sa fie scrisa cu un text specific acestei miscari ca un ultim omagiu pentru cel care a plecat dintre noi.Aici se pot stabili anumite criterii,de vechime,numar de participari in Amatur,reputatie,nr.de postari,etc.Coroana va fi cumparata de colegi sau prieteni participanti la nefericitul eveniment,apoi va fi decontata ulterior din fondul Amatur pe baza de chitanta.Eu zic ca acea persoana care se incadreaza in cele enumerate mai sus,merita un ultim omagiu si prin simplul fapt ca in decursul participarilor la concursuri a contribuit la fondul Amatur cu1,2,sau 3 lei.La inceput a fost 10 ron pe an.
                        Suma poate fi decisa de coordonatorul zonal, aprobata la telefon si ulterior, decontata pe baza de chitanta. Speram sa fie cazuri cat mai putine.
                        TsE

                        Comentariu


                        • #62
                          Poate s-a mai spus, dar astea m-ar interesa pe mine:

                          - schimbarea de categorie sa se faca mai rar - la aparitia clasamentului de la inceputul lunii, atunci cand expira si turneele mai vechi;

                          - daca se hotaraste participarea divizionarilor A, acestia sa poata veni la turneele A+ si la cele dotate cu premii numai daca au cel putin 3 turnee A la activ; in felul acesta ei pot dovedi ca mai vin si sa joace cu noi, nu doar sa castige ceva;

                          - grilele sa fie stabilite dupa media MP-urilor primilor 20 de participanti atat la Open cat si la Amatori; se poate face o grila unica in care locul 1 ia punctele in functie de aceasta medie, iar pentru locurile urmatoare se scad succesiv un anumit numar de puncte;
                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #63
                            Ai dreptate Florine,schimbarile sunt mult prea dese!
                            In intrari la open cel putin 6 luni sa participe la acea categorie.

                            Comentariu


                            • #64
                              Propuneri:

                              1. Reprezentantii zonali sa fie alesi anual pe baza unui vot al jucatorilor din zona respectiva
                              2. Organizatorii unui turneu A sau B sa fie doar locali
                              3. Daca exista greseli sau situatii delicate la turnee, acestea sa fie analizate de o comisie constituita la vedere iar masurile sa fie expuse tuturor
                              4. Orice reprezentant zonal sau organizator trebuie sa raspunda conform unui regulament din care sa reiasa obligatiile acestuia; ei trebuiesc sanctionati pentru nerealizari, abuzuri, conflicte de interes, etc.
                              5. Reprezentantii zonali sa nu apartina nici unei asociatii sportive si sa nu existe nici un conflict de interese cu acest statut de reprezentant

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                Propuneri:

                                1. Reprezentantii zonali sa fie alesi anual pe baza unui vot al jucatorilor din zona respectiva
                                2. Organizatorii unui turneu A sau B sa fie doar locali
                                3. Daca exista greseli sau situatii delicate la turnee, acestea sa fie analizate de o comisie constituita la vedere iar masurile sa fie expuse tuturor
                                4. Orice reprezentant zonal sau organizator trebuie sa raspunda conform unui regulament din care sa reiasa obligatiile acestuia; ei trebuiesc sanctionati pentru nerealizari, abuzuri, conflicte de interes, etc.
                                5. Reprezentantii zonali sa nu apartina nici unei asociatii sportive si sa nu existe nici un conflict de interese cu acest statut de reprezentant
                                Propun un subiect mai sensibil si anume:
                                -inlocuirea unor persoane (inamovibile) din Conducerea Amatur care chiar daca sunt Organizatori Turnee nu-si aduc aportul si nu vegheaza la niciun fel.
                                Păi daca nu modereaza, nu raspunde niciunui forumist, ...este absent cu totul, ce rost mai are sa tină locul ocupat, pe cand altii care vor sa fie activi intampina probleme de genul "de ce te bagi?".si mai ales ca acest circuit nu se desfasoara pe judete ci la nivel national nu avem nevoie de coordonatori zonali etc.

                                Daca cineva este impotriva, il rog sa spuna, (de ex.) ce activitate constructiva a avut in ultimii doi ani urmatorii "Coordonatori/Organizatori principali zonali":
                                -Bozga Lucian;
                                -Roman Bogdan
                                -si mai sunt, dar am spus mai sus, cu titlu de exemplu.Nu am nimic personal cu nimeni.

                                Consider ca Amatur-ul ar arata mai bine cu organigrama:
                                -Calendar...-Responsabil .Cozma Catalin sau la vot
                                -Clasament-Responsabil ...Florin Apian
                                -Regulament...Responsabil....la vot
                                -Moderator conflicte Amatur....la vot (1-3 persoane)
                                -Responsabil TF si A+....la vot (1-3 pers)
                                -Chestiuni de arbitraj...Fratea Aurel (regulament tenis de masă)
                                -Buget..-Responsabil .Botirca Sorin
                                Abateri si chestiuni juridice (drept de joc, nemotivati, etc)Responsabil-Kantor..sau la vot
                                Responsabil Promovare,dezvoltare....la vot
                                Responsabili evidente,statistici Tokos ,Giosan sau la vot
                                Reprezentant Open ?reprezinta in consiliu jucatori de la cat open -1 persona
                                Reprezentant Amatori?Reprezinta in consiliu jucatori de la cat Amatori A si B-1 persoane
                                Reprezentant Organizatori-reprezinta in consiliu toti organizatori - 1 persoane

                                In concluzie, cred ca este mult mai eficient (totul fiind online) sa gestionezi o situatie printr-un reprezentant activ/impartial/obiectiv, decat sa generezi mai multe conflicte cum ar fii sa ai in zona trei sali tenis si sa te "apleci " asupra uneia (gen Oradea, București).

                                P.S.Cred ca in randul propunerilor ar trebui sa apara acele persoane care au fost,sunt active in circuitul amatur si pe forumul amatru unde se dezbat cele mai multe probleme si ei sa ne reprezinte si la sedinta de sfarsit de an,si printre ei a-si aminti cativa ,Tokos,Giosan,Sevraj,Matei Dumitru,Dan2,GeluBv,Corcoz,si cei pe care i-am prins deja in organigrama si multi alti pe care ii puteti propune si bineinteles si alege daca aceasta propunere vi se pare viabila si de pus in aplicare.

                                EMI

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de noro
                                  Adevaratii lideri nu reactioneaza,ci actioneaza in felul sau indiferent de numarul lor.Frumos ar fi ca la sedinta de sfarsit de an sa se discute despre ce reguli ar trebui incizate nu adaugate.De asemeni,la fel de frumos ar fi sa am puterea sa-i respect in continuare intr-un mod deosebit pe cei mai vechi mie in acest circuit.
                                  Aici nu pot decat sa iti dau mare dreptate,dar de la lideri nostri am vazut doar reactiune si mai putin actiune,iar la sedinta de sfarsit ar fi frumos sa se discute,dar din pacate eu cat am participat trebuie sa recunosc chiar daca supar multa lume din coordonatori si organizatori ,notitele ce le-am facut arata cam asa;
                                  -Sistem dezorganizat de propunere si vot
                                  -Discutii suprapuse cu subiecte diferite
                                  -Devieri de la subiect
                                  -Deschiderea de subiecte neobiective
                                  -Lipsa unui moderator al discutiilor
                                  Iar din pct pozitive;-Analizarea si discutarea propunerilor din sectiunea forumului.

                                  Multumesc de interesul acordat Noro.
                                  EMI

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Eu as propune reinfiintarea functiei "Bodeanu", iar omul care o ocupa sa aiba ca atributie in timpul anului competitional solutionarea problemelor ce apar legat de regulament, acel om care sa spuna clar se merge asa sau asa si sa duca toate ocarile functiei cum au fost duse inainte de domnul Bodeanu, sa si asume raspunderea deciziilor. La marea adunare generala sa se voteze, dar in restul timpului trebuie sa fie 1-3oameni care sa solutioneze problemele aparute.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Ah si sper anul asta, daca tot se plateste cazarea pentru cei 16 care voteaza, sa li se plateasca seara de sambata si adunarea sa se faca duminica dimineata ca sa aibe timp sa discute problemele pe indelete. Nu ca anul trecut cand s a adunat toata lumea la 9 seara sau mai tarziu si totul era pe fuga ca se face tarziu sau ca se raceste mancarea. Totusi e o data pe an aceasta adunare si ar trebui tratata mai serios si mai pe indelete.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de sevraj Vezi post
                                        Eu as propune reinfiintarea functiei "Bodeanu", iar omul care o ocupa sa aiba ca atributie in timpul anului competitional solutionarea problemelor ce apar legat de regulament, acel om care sa spuna clar se merge asa sau asa si sa duca toate ocarile functiei cum au fost duse inainte de domnul Bodeanu, sa si asume raspunderea deciziilor. La marea adunare generala sa se voteze, dar in restul timpului trebuie sa fie 1-3oameni care sa solutioneze problemele aparute.
                                        Este necesar Mihai,de aceea am prins si in organigrama mea responsabil regulament,si moderator conflicte sau probleme, cum vreti sa le ziceti.Dar e o functie de care cred ca se feresc toti atata timp cat pragmatismul este confundat cu invidia si dusmania.
                                        Eu te a-si propune pe tine reprezentantul Openistilor sau Moderator conflicte deoarece ai dat dovada de impartialitate si ai stat drept in fata orcarei actiuni intreprinse.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Vad ca ma calific pentru toate functiile :P

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            La fel ca si in anii trecuti majoritatea propunerilor au fost facute de jucatorii participanti la categoria Amator (lucru absolut normal daca tinem seama de structura participantilor la un turneu Amatur).Daca se considera necesar ca jucatorii sa aiba un reprezentant la sedinta atunci propun ca acesta sa provina din randul jucatorilor la categoria Amator care au avut o activitate sustinuta atat pe forum cat si la turneele din 2014.Cei mai potriviti pentru treaba asta mi s-ar parea dnii Giosan si(sau) Tokos
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Buna ziua!

                                              In acest an, la trei dintre turneele unde am fost organizator principal, am avut absenti - odata chiar un coleg apropiat, care a si trebuit sa intre in categoria nemotivatilor, aceasta din urma categorie a inscrisilor la turneele respective in toate cazurile hotarand locul competitiei pe grila de punctaj...
                                              Pe de alta parte, ca organizatori intotdeauna dorim sa primim pe cat posibil pe fiecare dintre cei interesati sa vina la turneu, chiar prin eforturi in plus, prin marirea numarului meselor.
                                              Va rog deci sa luati in calcul varianta ca retragerile sa fie admisibile numai cu 36 de ore inaintea turneului, indiferent de termenul de inscriere.

                                              Cu respect:

                                              Pali
                                              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                              Tel : 0742 257 995

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Postat în original de sevraj Vezi post
                                                Eu as propune reinfiintarea functiei "Bodeanu", iar omul care o ocupa sa aiba ca atributie in timpul anului competitional solutionarea problemelor ce apar legat de regulament, acel om care sa spuna clar se merge asa sau asa si sa duca toate ocarile functiei cum au fost duse inainte de domnul Bodeanu, sa si asume raspunderea deciziilor. La marea adunare generala sa se voteze, dar in restul timpului trebuie sa fie 1-3oameni care sa solutioneze problemele aparute.
                                                Omul potrivit este dl Bodeanu

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Pentru un bun organizator sunt esentiale doua calitati:constientizarea deplina a scopului pe care-l urmarEste si puteRea de a lucra cu o multime de amanunte,fara a uita ca sunt doar amanunte si fara a deveni robul lor.Nu este nevoie de o armata pentru asta draga Cotoroi.Mai multe tipuri de organizatori nu ar face decat sa ofere o tahicardie la aceAsta comunitate a pasionatilor de tenis de masă.
                                                  Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    A-si dori ca aceasta propunere sa ramana la aceasta sectiune.Multumesc
                                                    Postat în original de Zosim1


                                                    Propunere Regulament.

                                                    Titulatura de organizator,organizator zonal si coordonator sa fii acordata doar celor ce cunosc Regulamentul,iar celor ce il incalca repetat sa li se retraga acest drept.



                                                    Acelasi EMI
                                                    pentru a-mi sustine propunerea am dat copy-paste la tabelul cu cei ce au citit regulamentul unde nu se regaseau o parte din organizatori si coordonatori.(vezi Fight)

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X