Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Creare baza date setupuri utilizatori !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Creare baza date setupuri utilizatori !

    Am urmatoarea propunere adresata administratorilor si utilizatorilor acestui forum : s-ar putea intocmi o baza de date in care utilizatorii sa inscrie setupurile utilizate ( cat si cele neutilizate, de prin debara ori dulapuri ) ? Plec de la ideea ca am putea afla mult mai usor date despre un anumit lemn sau o anumita fata, am putea initia mai usor schimburi ori vanzari-cumparari avand o idee precisa despre ceea ce se gaseste pe piata...ceva in genul tabletennisdb.com insa in dreptul lemnului ori fetei respective sa poata fi inscris userul care il detine/foloseste. Un alt avantaj ar fi evitarea achizitionarii setupurilor nepotrivite din lipsa de informatii ( de prea multe ori se cumpara materiale care se dovedesc a fi complet inutile si care mai mult incurca decat ajuta in dezvoltarea jocului )...mai sunt si alte avantaje si dezavantaje insa las pe alti useri sa completeze ideea...multumesc.
    TRUST NO ONE !

  • #2
    Ideea este buna pentru cresterea volumului de vanzari/schimburi pe forum, dar nu prea functioneaza partea cu setupul nepotrivit pentru ca ceea ce simt eu ca e un setup bun pt mine pentru alt jucator e setup nepotrivit si viceversa. Asa incat daca i se pune omului pata pe un setup tot il va achizitiona ca sa vada ce simte chiar daca i se va spune ca a fost deja testat si nu e ok. Mitul setupului perfect.. hmm cam toti am gonit dupa el si totusi putini l-au dibuit
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      Ma intereseaza mult incurajarea de schimburi intre utilizatori...functioneaza oare la noi principiul " probeaza inainte de a cumpara " ? Sau probeaza ca sa stii ce ti se potriveste si ce nu ? Nu mai vorbesc de transparenta acestei afaceri, cred cu tarie ca s-ar intari legaturile intre useri, s-ar forma noi prietenii...pana la urma, suntem o mare familie !
      TRUST NO ONE !

      Comentariu


      • #4
        nu există setup perfect...

        există doar deprinderi formate în ani de muncă și antrenament.... și mai există abilitatea jucătorului de a se cunoaște pe el însuși, de a ști să-și „măsoare” punctele forte, dar și lipsurile, de a „potrivi” toate astea cu o anumită combinație de lemn și fețe.

        toate setup-urile sunt perfecte de fapt. rămâne doar să găsești m?na cea mai îndem?natică care să folosească în joc fiecare setup în parte și creierul cel mai inteligent care să coordoneze acea m?nă.

        orice lemn, orice burete, orice soluție de lipit, are caracteristici standard, clare și specificate în așa fel să le cunoască toată lumea. acestea vin din fabricație și nu vor fi niciodată „enigme” pentru nimeni. însă omul care le ia în m?nă este o mare ENIGMĂ. EL face de fapt din orice setup ceva perfect sau... bun de aruncat la gunoi.

        s-ar putea să existe chiar acum, în timp ce noi scriem aici pe forum, undeva în China, în Taipei, în Germania sau chiar în Grecia, un jucător de ping-pong „anonim”
        s-ar putea ca cineva să asambleze o paletă care să întruchipeze „setup-ul perfect” (deși niciodată nu vom ști cu siguranță care este acela, vă asigur eu de asta) și să i-o dea acelui jucător.
        s-ar putea ca acel jucător, profund indignat, să exclame „De ce mi-ai dat mizeria asta să joc cu ea?!?”...., să jupoaie scurt fețele paletei și cu lemnul gol în m?nă să câștige toate meciurile cu cei prezenți acolo, fără să piardă vreun set.

        SETUP PERFECT este o noțiune pur relativă. pentru că în „ecuația” asta intră și oamenii. noi căutăm setup-ul perfect cu un scop: vrem să câștigăm meciurile. dar ce se întâmplă dacă, după ce eu câștig 1000 de meciuri și mă conving singur că am descoperit setup-ul perfect, altcineva face și el rost de acel set-up și mă bate măr pe unde mă prinde? apoi încă doi, apoi încă 10, apoi încă 10000 de alți oameni....

        ascultați-mă pe mine, nu există așa ceva. ideea asta de „produsul cel mai bun” nu se leagă de fapt de ceea ce vrem noi, ci de intenția firmelor producătoare de materiale de a-și atrage cât mai mulți cumpărători și de a elimina concurența. bineînțeles că o firmă producătoare de lemne știe în orice moment cât de bun este lemnul cutare. și va încerca m?ine să facă altul mai bun. asta nu ?nseamnă că lemnul făcut m?ine este perfect, ci doar mai bun în comparație cu celălalt. poim?ine altă firmă va face un lemn și mai bun.
        .....dar „chinezul” nostru va lua la un moment dat în m?nă o paletă făcută „alaltăieri” și-l va bate pe adversarul lui care folosește o paletă făcută „poim?ine”

        tenis de masă e un joc practicat de oameni. nu există setup perfect, ci doar încercarea fiecăruia din noi de a duce la perfecțiune ceea ce face.

        Comentariu


        • #5
          Prietene, toata lumea stie ca setupul perfect e Fata Morgana...nu asta e intentia ideii pe care am propus-o spre dezbatere si eventual, aprobare si punere in practica. Daca vrei o completare filosofica a ceea ce ai scris tu, e o utopie sa cauti setupul perfect pentru ca in momentul in care il vei gasi, el va dura o secunda ! Cu fiecare clipa care se scurge peste cauciucuri, imbatranindu-le si cu fiecare minge, lovindu-le provocand astfel uzura lor, setup-ul perfect aluneca iremediabil spre un setup obisnuit. Cumperi alte fete noi si incepi ciclul crisalidei...si iar si iar...apoi imbatranesti tu...iti imaginezi continuarea, nu ?
          TRUST NO ONE !

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X