Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Modificari de organizare si clasament pentru 2009

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Modificari de organizare si clasament pentru 2009

    ceva propuneri si idei pentru imbunatatirea organizarii, calcularea punctajelor, turnee si nu in ultimul rand a distractiei in AMATuR nu sunt?
    ca tot ne intalnim vre-o 150 la piatra-neamt, si la un pahar de vorba multe lucruri se spun si se dezbat.
    apropo da sa fie propuneri pentru mai bine!!!
    Lemn:eu(pers.I sg.)
    Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

    I was born intelligent. Education ruined me.

  • #2
    Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

    Asa-i, veniti si cu propuneri, ca reclamatii stim toti sa facem.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

      oricum o sa iau si un reportofon pentru cei care nu vor sa scrie dar critica totul si vorbesc, vorbesc.... ca pe la ore mici mici se pierde sirul si uneori(mai rar) se spun si lucruri de bine.
      asta daca nu se ofera nimeni sa scrie un proces-verbal in seara/noaptea de vineri.
      Lemn:eu(pers.I sg.)
      Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

      I was born intelligent. Education ruined me.

      Comentariu


      • #4
        Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

        cred ca o sa se puncteze fiecare meci castigat...cum s-a mai discutat si in acest caz o sa fiu primul favorizat cand castig 8 meciuri in grupa si nu ma calific...
        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
        FH: Tenergy 05 FX
        BH: Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

          1. Ar trebui facute niste reguli clare in legatura cu numarul de participanti si sistemul de punctaj. Adica : 25-32 jucatori se joaca fie 4 grupe de 6-7-8, fie 3 grupe de 8-9-10, in functie de timp. Fara alte sisteme inventate ad-hoc. Ori alba, ori neagra. La totalul asta de jucatori se acorda un sistem de punctaj. Pentru 33-40 de jucatori iarasi 2 variante de sistem de joc si un sistem de punctaj. Si tot asa .....
          2. O varianta care merita atentia ar fi trecerea la un sistem de punctaj tip ELO. Problema e ca acest sistem nu este tocmai intuitiv si sincer n-as avea rabdarea sa explic de n ori de ce lui X i-a scazut punctajul desi l-a batut pe Y, care insa era clasat mult mai jos decat el. Avantajul aici este ca se puncteaza fiecare meci si per total ar oferi un clasament mai apropiat de realitate, chiar daca X a participat la 15 turnee, iar Y doar la 6.
          3. O diferentiere mai clara la punctajul pentru primele locuri. Mie personal mi se pare absurd ca locul 2 sa ia acelasi nr de puncte ca locul 1. N-am auzit nicaieri o asemenea anormalitate. Ar trebui mereu jucat meciul pt 3-4.
          4. Jucatorii clasati pe primele pozitii sa aiba si ceva avantaje, pt ca deocamdata ele nu exista. De exemplu daca s-au jucat 6 grupe superioare nu are rost sa apara discutii care mai sunt cele mai bune locuri 3 ca sa completeze tabloul de 16. Primii 4 dupa clasament au bye in primul tur.
          5. De pus la punct un program care sa calculeze automat clasamentul, punctajele individuale, capii de serie, etc. Ar fi de preferat o baza de data mysql si peste php, astfel incat lumea sa poata urmari cat de cat in timp real ce se intampla la un anumit concurs, poate vedea un head-to-head intre 2 jucatori, etc. Eu am inceput ceva in Excel, Florin are sheeturile cu scripturile VB, dar problema cea mai mare e ca daca nu se stabileste un sistem unitar de punctaj si de desfasurare a concursurilor e imposibil de facut un astfel de program. foarte multi nu realizeaza ce munca implica calcularea si actualizarea actualului clasament.
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • #6
            Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

            asa mai merge, bagati material fratilor.
            mie personal mi se pare mai relevant un punctaj universal care sa se aplice pe fiecare, de ex daca sunt in primii 16 la un turneu de 16, 16x2, 16x3, 16xy... sa primesc un punctaj, la al doilea concurs sunt pe 8, alt punctaj, sa se adune, impartiti la 2 si asta e.
            sau un coeficient bazat pe nr de meciuri castigate intr-un turneu in functie de nr de participanti, asta in cazul in care se stabileste un sistem unitar de organizare si desfasurare.
            sau altfel, oricum fara turnee B, oferte promotionale, medii de 2,3,5,8,cele mai bune sau iese primul din calcul, in general maruntisurile care daca tu promovezi tot mai sus in turneu te trezesti ca cobori in clasament.
            Lemn:eu(pers.I sg.)
            Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

            I was born intelligent. Education ruined me.

            Comentariu


            • #7
              Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

              Turneele B NU SE DESFIINTEAZA indiferent ce vrea unul sau altul caruia ii e greu sa faca un turneu de genul asta. Rationamntul pentru care exista aceste turnee este valabil deci discutia despre aceste turnee este inutila.
              Eu sunt de acord cu un sistem de punctaj bazat pe numarul de victorii, de ex. un jucator primeste (in plus fata de cele 5 de participare si 3 de deplasare)in grupa inferioara pentru fiecare victorie 1p la fiecare victorie, in grupa sup 3 p la fiecare victorie, in eliminatoriu 5p la fiecare victorie. Acest lucru duce la cateva probleme: in primul rand muuuuuult mai mult timp de calculat punctajele in cazul in care avem nuste foi de concurs bine facute.............in cazul in care foile de concurs nu sunt bine facute, pierdute, neinteligibile....atunci avem o mare problema.

              Comentariu


              • #8
                Re: Modificari de organizare si clasament pentru 2009

                ca sa nu fiu inteles gresit, nu am propus desfiintarea turneelor B ci o reevaluare a modului lor de punctaj si a ponderii fata de turneele A.
                ba chiar o diminare a punctelor acordate per turneu B ar duce la crestere nr de turnee B pentru cei care vor sa acumuleze acele puncte.
                iar aspectele pe care le aduc in discutie sunt sunt ipoteze, propuneri, pareri si nu dorinte sau "vreri" pentru uzul meu personal.
                parerea mea!
                Lemn:eu(pers.I sg.)
                Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

                I was born intelligent. Education ruined me.

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X