Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • tenergy 05

    Pe ce lemn se preteaza cel mai bine tenergy 05 ? Astept opiniile voastre... Eu le am pe tbs si pot sa spun ca e o combinatie destul de reusita.
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

  • #2
    Re: tenergy 05

    Dupa mine, cel mai bun este Butterfly Ishlion. Rigid, rapid si usor (sub 80 gr). Amultart si Photino, la fel de bune dar mai grele, pt maini mai puternice. Cand mana este puternica, este mai bun un setup mai greu care are stabilitate mai mare.Tenergy au nevoie de un lemn care sa le domine. Daca domina ele lemnul, nu iese o paleta f buna.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: tenergy 05

      Visco stiu ca ai incercat tenergy pe Acoustic si nu ti-a placut, dar eu de curand m-am inscris pe un forum dedicat din America si prima intrebare care am pus-o acolo a fost Daca joaca cineva cu combinatia asta. Asta pt. ca eu am un Violin, astept un Acoustic si pe violin mi s-a parut ca merge de minune Tenergy. In fine, uite ce mi s-a raspuns:
      1. its a fantastic setup... im using teny on both sides of an aucostic ST blade.
      but personally i feel its really really really really great if you boosted tuned or optimised your tenergy first so that you can get more feeling for the ball.
      the feeling is really fantastic.(although its going to be illegal to boost as of 1st jan 2009.)
      2.I have pulled this review of mine from another thread and just updated a little:
      I have made the change from Roxon 450 2mm both sides on an Acoustic to Tenergy 2.1mm both sides. I liked the Roxons very much as I was on my second set in a row, first time I have replaced the same rubbers).
      I have been using Tenergy for about 3 months and this is what I have found so far:
      One main reason I changed is that I was looking for a rubber with a bit more control and dwell time on the back hand for flicks and rolls, I found the sponge of Roxon a little bit hard on the Acoustic which is quite stiff.
      I am not sure if the Tenergy has a softer sponge than the Roxon, but it certainly has a softer feel.
      The Roxon is excellent for loop driving, which is a main part of my game, but I have a lot of difficulty with slower spinny loops which I am now trying to add to my game. The ball seems to slide off the Roxon, I have read somewhere else that someone had the same experience. This is not a problem with the Tenergy as so far it seems to brush loop and loop drive very well.
      Serving with Roxon is very good, serving with Tenergy is excellent. Tenergy seems to be able to generate a bit more spin than Roxon with a lot less effort.
      Tenergy both sides of Acoustic ST works out to be 183grams and is a little head heavy (which is how I like my blades) and feels very solid blocking and pushing.
      With light set ups I feel like I need to put a lot more energy with a bigger swing to speed up the shot, with this set up the same result can be had with more compact swing and quicker recovery.
      I have not experienced any lack of power from mid distance and actually find the Tenerey more reliable from further as it dips more towards the table when swinging harder. I have noticed the real spring effect of the Tenergy further back from the table.
      Just my 2 cents, hope it can shed some light.
      Tenergy is still going strong after 3 months, now requires a little spinmax every week or two to keep it fresh.
      I Highly recommend this combo!
      Deci se pare ca totusi tine de feeling-ul fiecaruia!
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: tenergy 05

        scuze dar cred ca stii engleza nu l-am mai tradus...
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: tenergy 05

          Motivul pentru care am lansat aceasta intrebare este faptul ca desi setup-ul pe care il folosesc e bun are totushi shi cateva minusuri, drept pentru care caut si alte alternative. Tbs pe care il folosesc acum are peste 97 de grame iar fetele t05(desi nu le-am cantarit) sunt destul de grele. Balansul lemnului(fara fete) este pronuntat catre maner si astfel mai atenueaza din senzatia subiectiva de greutate. Greutatea in plus aproape ca nici nu se simte (din punctul meu de vedere) atunci cand topspinez in forta insa la loviturile care cer o atingere mai fina sunt unele probleme. De asemenea, loviturile care trebuiesc facute atunci cand echilibrul jucatorului este afectat cred ca sunt aproape imposibil sau foarte greu de executat. Dupa calculele mele un lemn prea usor ar aduce centrul de greutate mult catre varf ceea ce ar fi putin neplacut, insa un lemn ceva mai usor (minus 5-6 gr) ar fi cu totul altceva. De aceea sunt deschis spre alternative care sa elimine acesta problema... Despre acosustic, care de altfel e un lemn f bun, nu stiu ce poate face in combinatie cu t05 insa stiu sigur ca are balansul de regula catre varf si o suprfata de lovire mai mare iar prin urmare greutatea fetelor aplicate ar trebui sa fie proportional mai mare. Pana nu demult nici nu intrau in calcule lemne peste 93 gr dar odata cu timpul preferintele se mai schimba...
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: tenergy 05

            Incearca-le pe un Timo Boll T5000... Eu nu sunt atacant dar imi place sa ''studiez'' proprietatile lemnelor si fetelor... Cred ca s-ar merita combinatia.(are Sorin Voinea un TB T5000)
            blade:Re-Impact MEDUSA
            fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
            bh : _______XXX__________

            Comentariu


            • #7
              Re: tenergy 05

              tenergy merg cel mai bine cu schlager off+,primorac off+ sau photino,dar depinde de stiulul tau de joc.....
              paleta de tenis o poti simti numai la masa daca iti place sau nu...asa ca decat sa stai sa cantaresti lemnele mai bine le incerci...
              bafta!

              Comentariu


              • #8
                Re: tenergy 05

                Nu am incercat cu schalger sau primorac dar ma gandesc ca o astfel de combinatie ar fi prea rapida pentru mine...
                Blade: Viscaria, FL
                fh: T05, 2,1 mm, black
                bh: T05, 2,1 mm, red

                Comentariu


                • #9
                  Re: tenergy 05

                  Acoustic are teoetic 85g dar sa stii ca lemnele butterfly sunt mai mari decat acousticul si violinul! am taiat un tenergy dupa butterfly balsa x5 si apoi l-am pus pe violin, am ramas cu fata pe afara destul de mult!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: tenergy 05

                    Postat în original de flash
                    Nu am incercat cu schalger sau primorac dar ma gandesc ca o astfel de combinatie ar fi prea rapida pentru mine...
                    daca nu joci de mult timp tenis parerea mea este ca ar trebui sa joci cu un lemn all+ sau off- si cu fete ceva mai lente....asa o sa ai mai mult control asupra mingiei si vei simti mai bine efectele....

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: tenergy 05

                      Si inca ceva...,redu grosimea buretelui la 1,9! Cred ca sunt mult mai bune asa.[niciun jucator de top nu joaca cu burete mai gros de 1.9! asta spune ceva!!??]
                      blade:Re-Impact MEDUSA
                      fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
                      bh : _______XXX__________

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: tenergy 05

                        Postat în original de costy7904
                        Si inca ceva...,redu grosimea buretelui la 1,9! Cred ca sunt mult mai bune asa.[niciun jucator de top nu joaca cu burete mai gros de 1.9! asta spune ceva!!??]
                        joaca cu mai mult de 1.9 o gramada , cel putin kinezii au max pe forehand
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: tenergy 05

                          ce parere aveti de combinatia Butterfly Michel Maze & Tenergy ?!?
                          Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                          DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                          Just do it !

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: tenergy 05

                            Postat în original de yodasory
                            ce parere aveti de combinatia Butterfly Michel Maze & Tenergy ?!?
                            cred ca merge foarte bine
                            Blade DHS PG 2
                            FH: DHS Hurricane 3
                            BH: Stiga Airoc Astro M

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: tenergy 05

                              Vorbim despre fete Butterfly... ! Chinezii joaca mai mult cu yasaka,dhs,etc...!
                              blade:Re-Impact MEDUSA
                              fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
                              bh : _______XXX__________

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: tenergy 05

                                Postat în original de flash
                                Pe ce lemn se preteaza cel mai bine tenergy 05 ? Astept opiniile voastre... Eu le am pe tbs si pot sa spun ca e o combinatie destul de reusita.
                                Cu ce tip de solutie ai lipit ? pe baza de apa ?
                                Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                Fh: Xiom Omega II euro black
                                Bh: Xiom Omega I euro max red
                                Glue: Xiom i-bond
                                http://www.okclub.lx.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: tenergy 05

                                  Cel mai bine merge pe Andro Suss Hinoki Kinetic. E perfect pentru forhand (are unghi de catapultare mare) dar nu si pentru rever unde recomand o fata un unghi mai mic (eu folosesc Joola energy extra green power).
                                  p.s. ce aveti fratilor cu lemnele Butterfly? de parca ar fi mai bune decat restul......

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: tenergy 05

                                    Postat în original de costy7904
                                    Vorbim despre fete Butterfly... ! Chinezii joaca mai mult cu yasaka,dhs,etc...!
                                    Nu prea mai joaca cu Yasaka,iar cu Tenergy in ultimul timp joaca din ce in ce tot mai multi(multe)
                                    Xi En Ting-X828
                                    Pryde 30
                                    Calibra LT Sound

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: tenergy 05

                                      Postat în original de Dado.daniel
                                      scuze dar cred ca stii engleza nu l-am mai tradus...
                                      Am citit.
                                      Desi nu este recomandat si nici legal, multi tuneaza Tenergy cu boostere sau speed glue, inmuindu-le si facand cu totul alte fete din ele. Normal ca daca le-as inmuia, mi-ar place si mie pe Acoustic care este un lemn senzitiv si elastic dar mie-mi place acel "fosnet" pe care-l au ele in starea lor originala si care dispare atunci cand sunt inmuiate. Daca le lipesc pe Acoustic cu solutie pe baza de apa si nu le tunez in nici un fel, senzatia este ca joc cu o sipca rupta din gard. De aceia nu mi-a placut. Am avut aceiasi senzatie cand am jucat cu un lemn Butterfly Senkoh 1 ply.
                                      Am incercat Tenergy pe mai multe lemne si am vazut ca in starea lor originala, se comporta mult mai bine pe cele rigide. Orice lemn rigid este bun, nu numai cele de la Butterfly. Trebuie insa mult antrenament ca sa poti stapanii viteza unui astfel de setup.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: tenergy 05

                                        deci ,pot sa zic ca tenergy 05 de 1,9 merg fantastic de bine pe ishlion.....eu joc cu asa ceva de ceva saptamani....si e super ok...ar fi si mai super ok daca nu as schimba acest "setup"....am incercat si alte lemne gen amultart,schlager, maze....zero...... asa ca ,ascultati in continuare ce zice dl,Visco.....s-ar parea ca stie f bine ce afirma......cu stima
                                        TB SPIRIT
                                        TGY 05
                                        TGY 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: tenergy 05

                                          Multumesc Catalin. Am avut sau am jucat cu sute de lemne si am o baza de comparatie. Altii care au jucat cu f putine lemne in viata lor, este normal sa spuna ca acelea sunt cele mai bune. Fiecare se raporteaza la experientele sale.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: tenergy 05

                                            intreb si eu,visco....ai mai intalnit vreun lemn asemanator cu ishlion????.....s-a scumpit rau si as vrea unul de rezerva
                                            TB SPIRIT
                                            TGY 05
                                            TGY 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: tenergy 05

                                              Postat în original de Orza Catalin
                                              intreb si eu,visco....ai mai intalnit vreun lemn asemanator cu ishlion????.....s-a scumpit rau si as vrea unul de rezerva
                                              are adi valcu din iasi de vanzare!
                                              TB ALC/05FX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: tenergy 05

                                                Ishlion este unic in felul sau. Lemne care sa aibe viteza, controlul sau elasticitatea comparabile cu a lui exista dar nu la acea greutate, asa ca......
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: tenergy 05

                                                  un raspuns corect si la subiect.....greutatea....multumesc......si,(adjud, nu dormi?) voi lua legatura cu dl.valcu
                                                  TB SPIRIT
                                                  TGY 05
                                                  TGY 05 FX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X