Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: tenergy 05

    Postat în original de filo
    p.s. ce aveti fratilor cu lemnele Butterfly? de parca ar fi mai bune decat restul......
    Mie-mi place cum se pronun??
    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #27
      Re: tenergy 05

      Postat în original de VISCO
      Postat în original de Dado.daniel
      scuze dar cred ca stii engleza nu l-am mai tradus...
      Am citit.
      Desi nu este recomandat si nici legal, multi tuneaza Tenergy cu boostere sau speed glue, inmuindu-le si facand cu totul alte fete din ele. Normal ca daca le-as inmuia, mi-ar place si mie pe Acoustic care este un lemn senzitiv si elastic dar mie-mi place acel "fosnet" pe care-l au ele in starea lor originala si care dispare atunci cand sunt inmuiate. Daca le lipesc pe Acoustic cu solutie pe baza de apa si nu le tunez in nici un fel, senzatia este ca joc cu o sipca rupta din gard. De aceia nu mi-a placut. Am avut aceiasi senzatie cand am jucat cu un lemn Butterfly Senkoh 1 ply.
      Am incercat Tenergy pe mai multe lemne si am vazut ca in starea lor originala, se comporta mult mai bine pe cele rigide. Orice lemn rigid este bun, nu numai cele de la Butterfly. Trebuie insa mult antrenament ca sa poti stapanii viteza unui astfel de setup.
      Tenergy e fața tare , iar pe un lemn ca Acoustic sau Violin daca nu bagi spid-glu joci doar din cauciuc pt ca nu ai sansa sa bagi mingea in burete. Pe un carbon clasic e alta mancare de peshte. Cu ce zic unii pe forumurile straine m-am lamurit destul ....
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #28
        Re: tenergy 05

        Nu joc de foarte mult timp(serios de 2-3 ani de zile) dar pot sa spun ca am testat destule lemne, din categorii diferite, si am ajuns la concluzia ca cel mai bine mi se potriveste un lemn de tip off. Am debutat cu clasicul timo boll all+, apoi am jucat perioade de timp cu korbel, maze, schalger, ishlion, etc. Nu sunt adeptul setup-urilor viteziste si prin urmare multa vreme am jucat cu maze off, sriver fx 2.1 si tackifire special soft 2.1, combinatie cu care ai destul de mult control insa de care nu eram satisfacut in privinta aderentei fetelor. Relativ recent am inceput sa joc cu tbs si t05 si pot sa spun ca desi acest combo are o viteza net superioara fata de cea cu care eram obisnuit am simtit ca are si destul de mult control. Spun asta pentru ca timpul de acomodare a fost foarte scurt; practic nu fac un mare efort ca loviturile "sa intre" pe masa. Daca ai un joc activ nu cred ca e o mare problema sa joci cu acest setup; multe lovituri pe care inainte la cam evitam si care imi intrau destul de rar acum fac parte din cotidian. Fetele agata de nu se poate iar tbs este un lemn dedicat pentru topsin... Iar cu privire la fetele de 1.9 am ajuns la concluzia ca nu prea ma avantajeaza datorita faptului ca, desi ofera un control mai bun la preluari, este mult mai dificil de dat topsin. Sunt constient ca trebuie sa ma mai antrenez pentru a lovi corect mingea si a capata siguranta in executie( vointa exista dar timpul imi e dusman in ultima vreme ) insa imi place sa joc cu multe lovituri de acest gen. Dupa parerea mea esenta jocului modern se bazeaza pe acest procedeu despre care cred ca, odata insusit corect, ofera o un avantaj semnificativ jucatorului care il stapaneste mai bine din punct de vedere tehnic. Aici ma bazez in primul rand pe ierarhia ittf... Salutari la toata lumea.
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu


        • #29
          Re: tenergy 05

          Din cate am auzit tenergy 05 merge foarte bine si cu lemne carbon, cu feeling soft. A incercat cineva combinatia intre tenergy 05 si noul Timo Boll Alc despre care se spune ca este putin mai soft decat Tbs ? Merita sa aplici o solutie de protectie a lemnului daca lipesti cu bty free chack, nu se modifica "saritura" ?
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #30
            Re: tenergy 05

            mam sa incerc eu diseara si am sa va spun rezultatu numai ca eu am tenergi 2.1

            Comentariu


            • #31
              Re: tenergy 05

              Succes, si asteptam cu nerabdare sa ne spui si noua cum ti s-a parut. Am sa incerc si eu unul cu maner st si t05 de 2.1 dar mai dureaza...
              Blade: Viscaria, FL
              fh: T05, 2,1 mm, black
              bh: T05, 2,1 mm, red

              Comentariu


              • #32
                Re: tenergy 05

                Pentru cei interesati, a aparut Tenergy 64. Are la Schoeler Micke cu 41.90 euro, plus 14.90 euro transportul .
                Daca vreti ceva de la ei, o sa fac o comanda dupa revelion si putem imparti shippingul!
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Re: tenergy 05

                  Dupa socoteala mea ar fi 228 lei fața cu transport cu tot , eu unul zic ca e foarte mult , in mod normal la banii astia ar trebui sa joace sigure .
                  Chiar si fara transport tot mult costa , 168 lei .
                  Nu am vazut cacteristicile ei , poate daca esti dragut ne spui si noua cum sint fața de tenergy 05 , din ce spun alte site-uri .
                  Multumim .
                  Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                  Fete de palete tenis de masa
                  TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: tenergy 05

                    Se pare ca la fel de grea ca si 05,cam atat despre 64,nu stiu cati au jucat cu ea pana acum.Mai multe se pot afla doar de pe situl lor.Daca te iei dupa ei atunci se pare ca e buna,dar vanzatorul tot timpu isi lauda marfa
                    Xi En Ting-X828
                    Pryde 30
                    Calibra LT Sound

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: tenergy 05

                      Ei promisesera ca va fi mai usoara. Acum vad ca in reclama spun ca este mai rapida. Pe mine nu ma intereseaza, sunt multumit de viteza T 05.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: tenergy 05

                        Tenergy 64 au fost deja fabricate si oferite unui numar restrans de jucatori din intreaga lume spre evaluare si testare. Lansarea acestora pe piata la scara larga a fost amanata de BTY cel mai probabil din ratiuni de marketing... . Din spusele celor de pe alte site-uri t64 sunt mai soft (flexibile), mai rapide, cu ceva mai putin spin shi, aici sunt unele controverse, mai usoare decat t05. Din cele spuse de producator sunt destinate pentru jocul de la semidistanta, in forta. Adaug 2 review-uri dedicate acestui subiect...
                        Review by Kolev (Publised with permission): TENERGY 64
                        Very first impression-QUICK, really quick and very, very dynamic. Possess broadband gears, especially in the hi-speed department bit faster than my Bryce Speed and Nimbus.
                        Throw - rather high
                        Block - excellent. Very consistent, and punchy
                        Close to the table counter - good, but I need more practice
                        Far from the table counter - just great with incredible pace
                        Close to the table counter loop - due to the speed I tend to throw the ball further than expected. More practice needed.
                        Mid/Far counter loop - marvelous, super spinny and controllable.
                        Loop Drive - easy and powerful. One of the best I've tried so far
                        Opening loop - no problems here. Way easier than the Bryce speed.
                        Push - the ball stays low with decent amount of spin
                        Flip - hmmm, I need more time
                        Chop - no, It isn't for choppers
                        Smash - very easy with a pin point precision.
                        As I've mentioned, the sponge is a bit softer and flexible than the 05, but it doesn't have an euro feel in it.
                        Still to post more impressions after the opinion of some of the best players in my club....... right David

                        Last night I spent quite some time serving and then playing against a long pimple player. I can say that I hardly ever came across so spiny rubber. My test was simple-I served a short chopped serve with the T64, 999EN, Aces, Bryce FX Speed. It was the spiniest of them all. With the T64 almost every ball came back to net. I was struggling to get even 3/4 of the same spin with the other rubbers. I felt that most of the job was done by the sponge of the 64, not just the top. Very consistent behavior
                        The guy I played against was excellent player with 25years of experience. Very difficult one. He had Feint Long(?) and Tackiness C 1.7 and he was attacking me with practically dead balls. It took me only 5min to adjust the T64 against him and to start punishing those balls. With my other rubbers I was insanely inconsistent when I had to deal with such balls. Then I asked him to go into my "nightmare mode"-chopping with the Faint Long, and guys, I've never been so proud with myself doing almost every ball with a precision never had before. AND WHAT A SPIN......all with an incredible control and feeling of security. Then I started smashing and the FUN began. I felt like the Terminator, Mad Max, Rambo......and a few more, all together....
                        BTW I played with 05 on a Maze and though it wasn't bad, there was no the same impact on me as the 64 in all aspects of the game. Still more to come.........
                        Oooh almost forgot, I suspect this rubber may have problems with the durability
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: tenergy 05

                          Intrebare
                          Ce lipici ar fi cel mai recomandat pt lipirea fetelor seria Tenergy (speed sau cel pe baza de apa) si care ar fi frecventa de relipire
                          Stiu ca reglue effect este mediu.
                          http://www.butterflyonline.com/online_s ... allrubbers
                          Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                          DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                          Just do it !

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: tenergy 05

                            lipite cu noul adeziv sint la adevarata valoare ptr. ca adezivul pe apa nu face decit sa lipeasca fața de lemn si nu ii schimba caracteristicile , in schimb cel clasic , speed glue , ii da oarece viteza si spin pe moment , atunci cind sint proaspat lipite apoi dupa citeva ore .. situatia revine la normal si merg la fel ca atunci cind sint lipite cu "apa" . Deci nu influenteaza decit pe moment , ptr. ca se stie ca speed glue isi pierde din calitati dupa citeva ore , de aceea jucatori relipesc la fiecare antrenament sau ori de cite ori simt nevoia .
                            Momentan vad ca usor usor se trece pe noul adeziv , cu pasi mici dar siguri .
                            Cit priveste "frecventa de relipire" nu e cazul la solutia noua si la fețele pe "apa" . Sint facute de asa natura incit sa nu necesite relipire avind efectul glue incorporat , de aceea sint mai scumpe .
                            Dar ... nimic din ce e nou , ma refer la fețe nu se compara cu cele vechi lipite cu speed glue
                            cind ii dai 3-4 straturi si sar f.f. bine si au un efect devastator , cum zic eu "unt pe piine " .
                            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                            Fete de palete tenis de masa
                            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: tenergy 05

                              Eu joc de mai mult de jumate de an cu lipici pe baza de apa si sincer eu unul nu m-as mai intorce ever la solutia pe baza de solventi oragnici. Bine asta si dupa ce am inceput sa joc cu Tenergy. Asa ca lasati toluenele si treceti la apa!!!
                              Primorac Carbon
                              FH Dignics 09C
                              BH JOOLA MAXX

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: tenergy 05

                                Atunci apa sa fie
                                Multumesc
                                Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                                DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                                Just do it !

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: tenergy 05

                                  Postat în original de valigti
                                  lipite cu noul adeziv sint la adevarata valoare ptr. ca adezivul pe apa nu face decit sa lipeasca fața de lemn si nu ii schimba caracteristicile , in schimb cel clasic , speed glue , ii da oarece viteza si spin pe moment , atunci cind sint proaspat lipite apoi dupa citeva ore .. situatia revine la normal si merg la fel ca atunci cind sint lipite cu "apa" . Deci nu influenteaza decit pe moment , ptr. ca se stie ca speed glue isi pierde din calitati dupa citeva ore , de aceea jucatori relipesc la fiecare antrenament sau ori de cite ori simt nevoia .
                                  Momentan vad ca usor usor se trece pe noul adeziv , cu pasi mici dar siguri .
                                  Cit priveste "frecventa de relipire" nu e cazul la solutia noua si la fețele pe "apa" . Sint facute de asa natura incit sa nu necesite relipire avind efectul glue incorporat , de aceea sint mai scumpe .
                                  Dar ... nimic din ce e nou , ma refer la fețe nu se compara cu cele vechi lipite cu speed glue
                                  cind ii dai 3-4 straturi si sar f.f. bine si au un efect devastator , cum zic eu "unt pe piine " .
                                  ..cred ca este chestie de obisnuinta, cine a "crescut" cu ''unt pe paine'', s-a antrenat si il simte va face schimbarea mai greu, probabil deloc, motive gasindu-se suficiente, pentru cei noi veniti in tenisul de masa trebuie mentionat ca nici mama adezivilor sau a fetelor nu-i va ajuta fara practica asidua, cei din fruntea clasamentului sunt jucatori vechi cu ani de transpiratie pe acelasi setup..

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: tenergy 05

                                    Postat în original de yodasory
                                    Atunci apa sa fie
                                    Multumesc
                                    .. cea mai logica optiune, oricum vremea adezivilor cu solventi nu se mai intoarce..

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: tenergy 05

                                      Cel mai mare inconvenient al metodei de lipire cu speed glue pentru mine a fost faptul ca aproape niciodata nu reuseam sa lipesc proaspat si sa obtin aceiasi parametri, acelasi efect, aceiasi viteza; practic de fiecare data jucam cu un setup putin diferit aspect care pentru o persoana mai noua in bransa(care nu are o mana asa formata) este destul de deranjant. In disperare de cauza am intrat pe forumuri din afara, am discutat cu fosti si actuali jucatori de divizie, dar rezultatul nu a fost incurajator. In ceea ce priveste fetele tenergy 05 am inceput sa joc de vre-o 3 luni de zile cu ele insa pot spune ca intre momentul in care le-am lipit si stadiul lor actual nu sunt diferente prea mari...Ca sa nu mai vorbesc de comoditatea noii solutii si timpul economisit.
                                      La inceput am fost putin reticent cu privire la curatarea fetelor si a lemnului de solutie dar vreau sa spun ca, cel putin in ceea ce priveste aceste fete, nu sunt probleme.
                                      Blade: Viscaria, FL
                                      fh: T05, 2,1 mm, black
                                      bh: T05, 2,1 mm, red

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: tenergy 05

                                        ...cureti fetele si lemnul cu...
                                        Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                                        DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                                        Just do it !

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: tenergy 05

                                          Dar cu Sriver FX lipite cu apa este mai greu. Ideal ar fi sa folositi fete de tip nou de tip "tensor" sau "high tension" care au efectul speed glue incorporat. Fetele "clasice" daca nu sunt lipite cu speed glue, sunt mai "lenese", sunt bune pt cei mai putin antrenati dar la un moment dat se simte nevoia de viteza si spin mai mare.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: tenergy 05

                                            ..observatia lui flash este corecta, aceiasi problema am avut-o si eu cu speed glue, adezivul pe baza de apa impreuna cu fete tensor mi-a asigurat o constanta care mi-a permis sa ma obisnuiesc mai repede cu setup-ul si sa cresc in joc..
                                            ..dupa ce am citit rewiev-ul lui kolev as zice ca daca 05 sunt fete cu efect speed glue inclus atunci 64 sunt 05 cu efect de booster inclus..

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: tenergy 05

                                              Postat în original de yodasory
                                              ...cureti fetele si lemnul cu...
                                              mana...nice and easy
                                              Primorac Carbon
                                              FH Dignics 09C
                                              BH JOOLA MAXX

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: tenergy 05

                                                Ca tot e vorba de tenergy as fi recunoscator daca mi-ati spune si mie in ce constau diferentele intre cea de 1.9 mm si cea de 2.1 mm.Exista diferente legate de viteza, control?
                                                Multumesc
                                                Timo Boll Alc
                                                FH:Acuda S1
                                                BH:Acuda S2

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: tenergy 05

                                                  ...cu mana
                                                  puteam sa jur ca, cu piciorul
                                                  Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                                                  DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                                                  Just do it !

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: tenergy 05

                                                    grosimea: http://www.butterflyonline.com/faq_sponge.asp
                                                    alte info : http://www.butterflyonline.com/faq_Density.asp#density
                                                    Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                                                    DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                                                    Just do it !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X