Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: tenergy 05

    Deci iata ca Butterfly scrie acolo clar, ca "burete mai gros = viteza mai mare" si totusi cand da ratingul de viteza,spin si control al fetelor, acesta este exprimat unic, pt toate grosimile. Nu prea este corect nu-i asa?
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #52
      Re: tenergy 05

      Postat în original de VISCO
      Deci iata ca Butterfly scrie acolo clar, ca "burete mai gros = viteza mai mare" si totusi cand da ratingul de viteza,spin si control al fetelor, acesta este exprimat unic, pt toate grosimile. Nu prea este corect nu-i asa?
      grosime mai mare-viteza mai mare--control mai mic,greutate mai mare ...grosime mai mica -control mai mare+viteza mai mica, greutate mai mica... la spin sa se pronunte altii
      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
      Fh: Xiom Omega II euro black
      Bh: Xiom Omega I euro max red
      Glue: Xiom i-bond
      http://www.okclub.lx.ro

      Comentariu


      • #53
        Re: tenergy 05

        Postat în original de yodasory
        ...cu mana
        puteam sa jur ca, cu piciorul
        Nu stiu ce sa iti zic dar eu am vorbit cat se poate de serios. Deci lipiciul se ia de pe fete cu mana efectiv..adica prin frecare pelicula de lipici se indeparteaza usor in cazul fetelor Tenergy!
        Primorac Carbon
        FH Dignics 09C
        BH JOOLA MAXX

        Comentariu


        • #54
          Re: tenergy 05

          Glumeam
          Banuiam ca se ia foarte usor avand in vedere ca este pe baza de apa, dar nu eram 100% sigur.
          Mersi !
          Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
          DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
          Just do it !

          Comentariu


          • #55
            Re: tenergy 05

            Cele pe baza de apa sunt diferite si conteaza si modul cum au fost aplicate. Daca s-au aplicat generos si sa format o pelicula de latex, atunci aceasta se curata de fiecare data mecanic, prin jupuire, la fel ca la adezivii VOC. Daca s-au aplicat prin tamponare cu un burete aplicator in cantitati reduse, atunci nu se formeaza pelicula si deci nu avem ce sa jupuim. "Resturile" formate se indeparteaza prin frecare cu degetul, asa cum spune Tycutz. Exista si unele care redevin lipicioase atunci cand sunt inmuiate cu f putina apa, deci nu este neaparat nevoie sa fie indepartate pt o noua relipire.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #56
              Re: tenergy 05

              In sfarsit am avut ocazia sa dau cateva maini cu noul timo boll alc + o pereche de t05. In afara de faptul ca ai un control un pic mai bun la "scurte" rezultatul a fost dezamagitor . Nici nu se compara cu ce poate sa faca "batranul" tbs cu acest gen de fete...
              Blade: Viscaria, FL
              fh: T05, 2,1 mm, black
              bh: T05, 2,1 mm, red

              Comentariu


              • #57
                Re: tenergy 05

                Postat în original de VISCO
                Deci iata ca Butterfly scrie acolo clar, ca "burete mai gros = viteza mai mare" si totusi cand da ratingul de viteza,spin si control al fetelor, acesta este exprimat unic, pt toate grosimile. Nu prea este corect nu-i asa?
                Am citit undeva ca ratingurile se dau la o grosime de 2.0 a buretelui. Acuma nu stiu cum e la fețe care nu se fac in 2.0
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #58
                  Re: tenergy 05

                  Sa va spun ceva: dupa ce ca sistemul de rating al fetelor si al lemnelor este si asa atat de inexact facut de insusi fabricantii de materiale, il mai "ametesc" si dealerii care pun din burtica lor tot felul de ratinguri "personalizate" care sporesc si mai mult confuzia. Foarte multa lume alege echipamentul pe care-l cumpara, dupa acele cifre, in lipsa posibilitatii de a le incerca inainte. Astfel se ajunge ca un om care vrea sa-si compuna un setup potrivit pt el, bajbaie printre acele cifre cumparand lucruri care nu i se potrivesc, renuntand la ele ulterior pt a incerca altele, astfel crescand vanzarile. Nimeni nu are vre-un interes sa puna pe picioare un sistem de rating care sa ajute real consumatorii de echipamente, din acest motiv.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #59
                    Re: tenergy 05

                    Astazi am fost la alimentara.
                    Am cantarit 2 fete Tenergy 05 de 2.1 taiate pe un lemn Butterfly si 2 fete Yasaka MakV XS max taiate pe acelasi lemn (cu 2 mm mai mult). Rezultate:
                    2xTenergy 05 (2.1) = 105 g
                    2xYasaka MarkV (max) = 95g
                    Lemn Kong Ling Hui Special = 95 g
                    Pana A pune cele 2 fete Tenergy credeam ca greutatea setupului nu conteaza. Dupa ce am simtit in incheietura, antebrat si umar fiecare lovitura de topspin cu aceasta combinatie, pot spune ca greutatea conteaza.
                    Concluzie: Tenergy 05 de 2.1 este o fata superba dar grea!
                    Blade: Timo Boll Spirit
                    Fh:Tibhar Genius 2.0
                    Bh:Tibhar Genius 2.0
                    materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: tenergy 05

                      Postat în original de adrian_vilcu
                      Am cantarit 2 fete Tenergy 05 de 2.1 taiate ...
                      2xTenergy 05 (2.1) = 105 g
                      2xYasaka MarkV (max) = 95g
                      Lemn Kong Ling Hui Special = 95 g
                      Buna,
                      a tercut prin mana mea trei lemne KLHS toate intre 81-84g., iar fetele T05 2,1 pe care le-am avut netaiate erau intre 68-71g, taiate pe KLHS ar trebui sa fie 46-max.48g. (cu adeziv cu tot).
                      In toamna am avut ocazia sa aleg o fata T05 dintre 30-40 de fete. Am dorit una cat mai usoara, asa ca ne-am pus sa le cantarim. Nici una nu avea peste 71g.
                      T05 este o fata grea, dar nu 52-53g. Cred ca cei de la alimentara au avut cantarul "reglat pe profit".
                      STIGA OFFENSIVE CR
                      Hexer HD. // T-64

                      Comentariu


                      • #61
                        Re: tenergy 05

                        joc cu tenergy 05 -1,9 de doua,poate chiar 3 luni....e o fața "super tare frate",sa zic asa, poate lemnul meu e mai usor ,insa un spin si o viteza la asa o fața de la butterfly, nu am mai intalnit. si pot zice ca am testat f.f. multe fețe hard si cu viteza mare (pe forhand).......Asa ca pt.cei carora nu le convine greutatea, .....eu sunt dispus sa cumpar second hand tenergy 05 de 1.9 si una de 2.1 , astept oferte(doar rosu).....
                        TB SPIRIT
                        TGY 05
                        TGY 05 FX

                        Comentariu


                        • #62
                          Re: tenergy 05

                          T05 este o fata grea, dar nu 52-53g. Cred ca cei de la alimentara au avut cantarul "reglat pe profit".
                          Cu certitudine ca era reglat pe "profit" dar mai am o certitudine: ca 2 fete Tenergy 05 sunt cu cel putin 10 grame mai grele decat 2 fete Yasaka; si inca una: incheietura mea se simte mai bine fara tenergy...din pacate...
                          Blade: Timo Boll Spirit
                          Fh:Tibhar Genius 2.0
                          Bh:Tibhar Genius 2.0
                          materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                          Comentariu


                          • #63
                            Re: tenergy 05

                            Tenergy 64
                            http://forums.about.com/n/pfx/forum.asp ... &tid=28912
                            "EDIT: If it means anything, as I was writing this post I felt a small earthquake.
                            Thanks for the tip. That's where I bought my Tenergy 05 from, for about 44 dollars each side.
                            When I went there, however, all I could find was 1.9 mm.
                            On the German TT-News forum the Tenergy 64 is getting some rave reviews. I'll post one:
                            From Aeffchen:
                            This is in my opinion the best rubber since the end of speed glue. The catapult is in my eyes beter than the ESN tensors. I can't say whether it's faster, but simply more similar to speed glue. Thanks to the grip of the Tenergy topsheet, the rubber stands at the top in terms of spin; and the only rubber that outdoes it is the Tenergy 05 (which I played before the 64); but the difference is very minimal. The longevity of the sheet will prove itself in the future, but I can already see good things in comparison to the Coppa Platin, which was bought at the same time and is currently being used on my backhand.
                            The catapult is convincing and so is the feeling conveyed while looping. It is, for me, the first rubber that has enough power, even when the ball is contacted poorly. Finally you can employ crucial feeling and small adjustments, in contrast to the ESN rubbers, which play so linear. I hope you know what I mean. Loops near the table and away come with super spin and speed, and depending on how I loop, come with a super arc. In comparison the Tenergy 05 plays almost dead.
                            Some people have claimed there are problems creating short serves with the 64. Complete nonsense! After a week of training I can serve just as well if not better. Serve returns likewise. There are no weaknesses and also no strengths, all this talk must have resulted from the players' own weaknesses. You can really do everything with this rubber, be it aggressive pushing, droping it short, or loading up a flip. It's perfect for me. The 05 was in this respect no better. I often used to struggle to play a decent flip with the 05, and now with the 64, flips seem immediately better.
                            Block are easy to place and play. In other words, there's no weakness here, and more likely the 64 is better than the 05 in this area.
                            I'm sure you know where this is going. The rubber is for me simply unparalled. I don't mean to say that the 64 is a competitor to the 05, because it's characteristics are in my eyes simply different. Loops were consistent and also had sufficient power; I even did better with the 05 when it came to soft topspins!
                            For me, the 64 represents a good competitor to all those ESN rubbers out there. Before I changed my blade, and consequently switched to Tenergy, I used Sonex JP Gold and was actually super happy with it. I had always just wished it played a bit more like a speed glued rubber. More spin, real catapult (not only just fast) and above all, long lasting. Today I trained again and thought to myself that the 64 plays like an all-around improved Sonex JP.
                            I hope that helped someone! And before someone asks, I play in the Bezirksliga at the top--and with my new paddle I've already given trouble to a few Landesliga players, and even a Regionalliga player.
                            Sorry that's a bit long, but I hope you can get a sense for the rubber based off this one fairly well-written review."
                            Blade : DHS Hurricane King / Butterfly M. Maze
                            DHS Skyline TG3 (Blue Sponge) & Tibhar Evolution MX-P / JOOLA Maxxx 450
                            Just do it !

                            Comentariu


                            • #64
                              Re: tenergy 05

                              cat costa o fata tenergy 05? vreau si eu sa imi cumpar si nu stiu ce sa aleg : tenergy 05 sau bryce fx. ma poate ajuta cineva. multumesc

                              Comentariu


                              • #65
                                Re: tenergy 05

                                salut
                                bryce fx am eu la 120 lei/buc, iar tenergy imi vin pe 1 februarie si vor fi la 155 lei/buc
                                www.sportcom.ro - magazin online de articole Butterfly si nu numai

                                Comentariu


                                • #66
                                  Re: tenergy 05

                                  care credeti ca este mai buna: bryce fx, tenergy sau tibhar samurai?

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Re: tenergy 05

                                    Tenergy 64 . E mai moale ca tenergy 05 deci mai mult control.
                                    Blade: DHS Hurricane Long 5 Golden
                                    FH: DHS Hurricane 3 Neo bs 41
                                    BH: Tibhar K3

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Re: tenergy 05

                                      Postat în original de Christian
                                      care credeti ca este mai buna: bryce fx, tenergy sau tibhar samurai?
                                      Bryce fx + speed-glue.
                                      Daca nu relipesti inaintea fiecarui joc, atunci Tenergy (ambele variante).
                                      STIGA OFFENSIVE CR
                                      Hexer HD. // T-64

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Re: tenergy 05

                                        Postat în original de arcady
                                        Tenergy 64 . E mai moale ca tenergy 05 deci mai mult control.
                                        In multe dintre situatii, T05 este o fata mult mai potrivita decat T64 (cred ca cel mai bun ex.: topspin la mingile taiate).
                                        STIGA OFFENSIVE CR
                                        Hexer HD. // T-64

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Re: tenergy 05

                                          Fetele T05 pe care le-am folosit pana acum incepusera sa capete ceva uzura si in plus le si atinsesem de masa pe amandoua destul de serios. Asa ca am decis sa le schimb cu o pereche noua de fete identice pe care imediat le-am shi cumparat de la Buzău. Ieri le-am taiat, le-am lipit pe lemn si bineninteles am fost sa le testez. Am avut marea surpriza(negativa) sa constat ca noile fete se comportau cu totul altfel decat cele vechi: erau mai usoare in primul rand, mai putin elastice, oarecum mai tari(rigide) si cu spinul ceva mai slabut. Atunci cand le-am folosit pentru prima data pe cele vechi am simtit imediat ca se comporta foarte bine shi am decis atunci sa folosesc pentru foarte multa vreme numai acest setup, desi avea minusurile pe care le-am mentionat la inceput; cel putin pana nu gaseam ceva care sa-i fie superior. Fetele vechi erau semnificativ mai grele, mult mai "gumoase" iar mingea se "infigea" mult mai bine in ele(spinul mecanic era beton).
                                          Mentionez faptul ca m-am gandit la toti factorii posibili care ar fi dus la acest gen de rezultat dar: lemnul este acelasi, nu a fost tratat cu nimic, fetele au fost ambele noi noute, cumparate chiar de la acelasi furnizor, au fost taiate cu atentie la aceleasi dimensiuni cu cele vechi, lipite cu aceiasi solutie(bty free chack), etc.
                                          Am mai auzit de diferente intre loturi, cel mai frecvent la fetele Bryce, dar o asa mare diferenta marturisesc ca nu am mai vazut !
                                          Atunci cand am inceput sa folosesc acest combo pentru prima oara colegii mei de la clubul unde joc tenis au fost aproape cu totii de acord ca jocul meu a progresat vizibil. Ca sa fiu sigur le-am dat si lor spre test noul setup si concluzia a fost aceiasi.
                                          Acum nu-mi ramane decat sa ma resemenez cu achizitia facuta shi astept de la cei mai experimentati o posibila explicatie...
                                          Blade: Viscaria, FL
                                          fh: T05, 2,1 mm, black
                                          bh: T05, 2,1 mm, red

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Re: tenergy 05

                                            o explicatie ar fi ca omul e subiectiv, adica atunci cand ai testat prima oara tenergy, fata de fostele fete normal ca ti s-a parut ca este o deosebire colosala la nivelul spinului sau vitezei( am avut aceeasi senzatie), dar jucand cu ele un timp, te-ai obisnuit cu spinul ce il poate produce o astfel de fata, acum cand le-ai primit pe cele noi, e natural ca "surpriza" sa nu mai fie aceeasi, been there, done that, cum zice americanul.Sau poate ai luat o mica teapa.
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Re: tenergy 05

                                              Ma indoiesc sincer ca e vorba de ceva subiectiv mai ales ca in aceiasi zi am dat putin si cu fetele vechi. Pe acestea din urma le-am dat unui prieten si pot in continuare sa mai dau cu ele desi nu prea cred in varianta asta. Iar cu privire la varianta tepei ce pot sa spun sigur e faptul ca am luat materiale de la Buzău de mai multe ori si nu au fost probleme niciodata. Am stat de vorba cu jucatori de divizie atunci cand am avut ocazia iar acestia mi-au spus ca jucatorii de top se duc direct la fabrica furnizorului de echipament cu care au contract si aleg din fasii destul de lungi de cauciuc portiunea de material care li se pare cea mai buna(pe langa faptul ca ei colaboreaza cu inginerii respectivi pentru a mai modifica si testa materialele). Pot sa spun ca am testat si eu cateva zeci de fete( nu mai zic de cele ale prietenilor) si nu am intalnit deosebiri asa de mari. La capitolul lemne am intalnit diferente intr-adevar destul de mari privitor la greutate( +- 25gr la aceslasi lemn, cu acelasi tip de maner), balans, duritate, etc., dar aici e pe undeva explicabil prin faptul ca fibra de lemn e unica iar uneori sunt si mici abateri de la parametrii standrard.
                                              Blade: Viscaria, FL
                                              fh: T05, 2,1 mm, black
                                              bh: T05, 2,1 mm, red

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Re: tenergy 05

                                                La fete se intampla variatii de calitate si la alte firme. DHS sunt cei mai notorii cu versiunile lor "nationale" si "provinciale" . De fapt sunt taiate din acelasi "cearsaf" doar ca mai din centru spre deosebire de versiunile "comerciale". La fetele kinezesti am mai intalnit variatii de "tackiness" sau de tarie.
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Re: tenergy 05

                                                  Dupa ce am mai jucat cu fetele noi inca de doua ori pot sa spun ca acum sunt mai moi decat la inceput cand erau proaspat aplicate pe lemn si se apropie destul de mult de caracteristicile fetelor vechi pe care le-am inlocuit acum o sapatamana. Probabil ca dureaza ceva pana intra in paine ...
                                                  Blade: Viscaria, FL
                                                  fh: T05, 2,1 mm, black
                                                  bh: T05, 2,1 mm, red

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Re: tenergy 05

                                                    Ori ele sunt mai moi, ori tu esti mai tare .
                                                    Lasand gluma deoparte, daca nu te vei intelege cu ele f bine, ai posibilitatea sa incerci un strat subtire de booster. Se practica peste tot in lume, desi fabricantul spune ca este contraindicat.
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X