Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

    In urma ultimului turneu, am observat ca au aparut foarte multe discutii legate de desfasurarea grupelor inferioare.
    Am observat ca foarte multa lume vroia ca in grupele inferioare sa se desfasoare meciurile 2 din 3 seturi. Parerea mea este ca mai bine se joaca mai putine meciuri, dar 3 din 5 seturi, decat sa se joace mai multe meciuri 2 din 3 seturi. In cel de-al doilea sistem de joc, nici macar nu apuci sa te incalzesti ... daca sunt meciuri mai echilibrate, lovesti mingia cu frica, pentru ca este foarte greu sa revii.
    In sistemul de joc 2 din 3 seturi, cei dezavantajati sunt persoanele de valoare medie
    Va intrebati de ce? Iata explicatia: In meciurile contra jucatorilor care "se califica oricum" dupa cum spuneti, acel jucator nu apuca sa joace nimic, deoarece majoritatea acelor jucatori nu isi permit sa piarda un set, de asemenea joaca foarte serios ... nu isi permite sa puna mingia pe masa, ca sa joace si adversarul.Jucatorul mai slab, evident nu intelege nimic din meci, de asemenea ramane spectator la topspinurile in forta care trec pe langa el. De asemenea intr-un meci intre doi jucatori cu valoare aproximativ egala, in cazul in care amandoi au sanse la calificare si cel care castiga se califica, amandoi vor juca cu frica, pentru ca nu ai timp sa revii ...
    Eu unul votez pentru mai multe grupe, cu mai putini jucatori, in care sa se joace 3 din 5 seturi, chiar daca se joaca mai multe grupe la o masa ... adica in loc de 12 oameni intr-o grupa cu meciuri 2 din 3, prefer o grupa de 6 insi in care sa se joace 3 din 5 seturi
    De asemenea, am rugamintea ca cei care voteaza, sa si posteze un reply, ca sa vedem si noi cine voteaza
    9
    1. 2 din 3 seturi
    0,00%
    0
    2. 3 din 5 seturi
    100,00%
    9
    Blade: Butterfly Photino
    Fh: Butterfly Tenergy 05
    Bh:Yasaka Rakza 9

    www.lovetodance.ro

  • #2
    Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

    Foarte bun topicul.
    Votez pentru 3 din 5, grupe multe si mai putin numeroase.

    Comentariu


    • #3
      Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

      si eu sunt de acord cu 3 din 5 si cred eu ca cu grupe mai mici

      Comentariu


      • #4
        Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

        Is curios cine o sa voteze 2 din 3
        Evident ca si si eu votez pentru 3 din 5 , insa de cele mai multe ori la concursurile importante unde se strang foarte multi jucatori e greu sa se mearga pe varianta 3 din 5.Numarul meselor e mereu limitat,jucatori vin din ce in ce mai multi si aici apare problema.
        Intradevar,singura solutie e ca numarul grupelor sa fie dublu fata de numarul meselor, 2 grupe sa joace la o masa.Problema e ca majoritatea vor vrea sa joace mai bine multe meciuri 2 din 3,decat 3-4 meciuri 3 din 5 dupa care sa plece acasa.Daca organizatorul anunta dinainte sistemul de joc atunci cine vine inseamna ca e de acord.

        Comentariu


        • #5
          Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

          .. solutia dl Dan2 cu 2 grupe pe masa de maxim 6 jucatori cu 3 din 5 imi convine mai mult chiar daca fac 200 de km pentru 5 meciuri..

          Comentariu


          • #6
            Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

            Postat în original de leordarares
            Is curios cine o sa voteze 2 din 3
            Evident ca si si eu votez pentru 3 din 5 , insa de cele mai multe ori la concursurile importante unde se strang foarte multi jucatori e greu sa se mearga pe varianta 3 din 5.Numarul meselor e mereu limitat,jucatori vin din ce in ce mai multi si aici apare problema.
            Intradevar,singura solutie e ca numarul grupelor sa fie dublu fata de numarul meselor, 2 grupe sa joace la o masa.Problema e ca majoritatea vor vrea sa joace mai bine multe meciuri 2 din 3,decat 3-4 meciuri 3 din 5 dupa care sa plece acasa.Daca organizatorul anunta dinainte sistemul de joc atunci cine vine inseamna ca e de acord.
            Pai tocmai asta este problema, nu zic sa nu se faca turnee in care sa se joace 2 din 3 in grupele inferioare, dar spun ca trebuie sa anunte la inceputul turneului ... eu sincer nu particip la turnee in care se joaca 2 din 3, pentru ca nu au nici un farmec ... cel putin inceputul! Nici pentru mine nu este bine, pentru ca nu pot sa ma incalzesc, dar nici pentru ceilalti jucatori nu este bine, pentru ca trebuie sa dau in toate mingiile, pentru a ma incalzi, adica ... in 2 seturi, joc punctul foarte serios, pe cand in 3 seturi, pot sa pun mingia pe masa, sa joace si adversarul, pentru ca se poate reveni la 3 din 5 seturi ... nu este foarte greu sa revii daca pierzi un set, dar ... la 2 din 3, pierzi un set pentru ca i-ai facut jocul adversarului, si dupa aia iti mai da un set numai neturi si tusuri (sunt patit), si ai pierdut meciul
            Blade: Butterfly Photino
            Fh: Butterfly Tenergy 05
            Bh:Yasaka Rakza 9

            www.lovetodance.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

              La fel 3 din 5. Cautat sisteme si solutii pt 3 din 5 cu mai putini jucatori in grupe, mai multe grupe...
              2 din 3 are multe dezavantaje (a fost discutat si in alte topicuri si de mine si de altii) pt maj jucatorilor doar poate cei din top.. prefera, dar nu cred ca le convine nici lor sa stea de la ora 11:00 pana la 19:00 la un turneu mare doar pt grupe inferioare.
              - e frumos sa joci cu multi dar si f obositor intr-o zi sa joci si sa stai numai la si pe langa masa in sala... si fara o pregatire fizica buna..pt ca doar suntem amatori majoritatea... si daca participi si la mai multe turnee poti juca cu multi adversari(prieteni dupa) nu tre sa joci intr-o zi cu "toti" joci 5-6 meciuri daca nu te califici, decat 10-11 mai ales ca deja dupa atatea meciuri numai ai aceeasi conditie..decat cei mai antrenati si asa.. si daca ai o conditie buna si joc ajungi sa joci 10-11 meciuri si sa fi macar deja la acel moment prin faze finale ... nu tot in grupa inferioara.
              - observatie: sa incercam sa respectam mai mult adversarul prin fair play si prin respectarea regulamentului: la servicu sa aruncam mingea in regulament scrie 16 cm multi nu arunca nici... si servesc din mana... mingea nu va fi ascunsa vederii primitorului cu nici o parte a corpului sau a âmbracamintii. In timpul meciului daca mingea ricoseaza in zona altei mese unde se joaca sa strigam imediat STOP sa nu fie nevoieti cei de la masa sa se opresca sa zica unu din ei stop ca sa nu apara discutii ( ca mingea era deja jucata sau ca a strigat stop ca vedea ca oricum pierdea punctul ) in acest caz se rejoaca punctul in cazul in care este net sau tus si adversarul nu observa acest lucru sa fie sincer si sa recunoasca in cazul in care a vazut dar nu recunoste si sa se rejoace punctul, in cazuri "extreme" daca sunt mai multi jucatori pe langa masa si au vazut si ei paote sa spuna ca a fost sau nu, ei sa fie o parte de inlocuire a arbitrilor si la fel sa fie sinceri.
              http://www.frtenismasa.ro/Download/Regu ... %20joc.pdfhttp://tenisdemasa.ro/index.php?menu=r
              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
              Fh: Xiom Omega II euro black
              Bh: Xiom Omega I euro max red
              Glue: Xiom i-bond
              http://www.okclub.lx.ro

              Comentariu


              • #8
                Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                Acest chestionar este fara rost din moment ce majoritatea doresc 3din5 si situatia la fata locului nu permite in majoritatea cazurilor decat 2din3. La București in martie s-a facut sistemul cu 2 grupe per masa si 3din5 dar nu este cu nimic mai interesant sau mai excitant sa trimiti la plimbare 50% din participantii la turneu.
                Nu poti impune unui organizator acest sistem mai ales ca pentru a fi pus in practica necesita 2 sau 3 organizatori (la București am fost 4) iar sistemul celalalt se poate organiza cu un singur organizator. Este bine totusi ca organizatorii sa anunte din timp sistemul de joc pentru ca fiecare jucator sa stie la ce sa se astepte.
                Sunt impotriva unor impuneri de acest tip.

                Comentariu


                • #9
                  Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                  Postat în original de filo
                  Acest chestionar este fara rost din moment ce majoritatea doresc 3din5 si situatia la fata locului nu permite in majoritatea cazurilor decat 2din3. La București in martie s-a facut sistemul cu 2 grupe per masa si 3din5 dar nu este cu nimic mai interesant sau mai excitant sa trimiti la plimbare 50% din participantii la turneu.
                  Nu poti impune unui organizator acest sistem mai ales ca pentru a fi pus in practica necesita 2 sau 3 organizatori (la București am fost 4) iar sistemul celalalt se poate organiza cu un singur organizator. Este bine totusi ca organizatorii sa anunte din timp sistemul de joc pentru ca fiecare jucator sa stie la ce sa se astepte.
                  Sunt impotriva unor impuneri de acest tip.
                  Trebuie cautate solutii, propuneri nu poti zice gata nu merge fara sa cautam si sa incercam: la București nu a fost placut pt cei care trebuiau sa joace dupa ora 14:00 si s-au prezentat dimineata pt ca nu era deja pregatit un sistem, la Brazi s-a ajuns sa se joace in 2 sali diferite prima faza grupele inferioare si s-a jucat 3 din 5, nu erau acealasi conditii in ambele sali dar s-au cautat solutii si s-au gasit! s-a incercat si cu limitarea concurentilor, nu stiu daca e bine dar s-a incercat... daca zicem gata e batut in cuie asa nu progresam...iar numeric se pare ca e preogres...tre facut si un sistem si de punctare mai clar si mai transparent e mult prea stufos... tre punctat particiaprea la cat mai multe turnee.. si diferentierea intre turnee sa fie discutata..si votata !
                  Acest chestior este cu rost pt mine, este o problema adusa in discutie macar organizatorii sa vada ce isi doresc concurentii..nu poti baga pe gat si sa zici merge si asa...nu neg ca sunt probleme cu durata de timp..dar tre cautat...
                  nu stiu cati se antreneaza sau joaca 2 din 3...si vin la concurs pregatiti pt 2 din 3 ...daca o luam in directia asta se ajunge poate sa jucam 1 din 1 de vom fi si mai numerosi...
                  Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                  Fh: Xiom Omega II euro black
                  Bh: Xiom Omega I euro max red
                  Glue: Xiom i-bond
                  http://www.okclub.lx.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                    Pune-te matale pe organizat si apoi mai discutam de pretentii!!!

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                      Postat în original de filo
                      Pune-te matale pe organizat si apoi mai discutam de pretentii!!!
                      sunt prob pt organizator cu durata, cu spatiul cu dotarea cu organizarea din punct de vedere al foilor de joc .. si numeric cum ai precizat tu.. + altele care intra la conditii ...ca trebuiesc oameni care sa se ocupe de partea asta la turneu.. vor fi mai multe foi..bataie de cap daca nus ajutoare...daca sunt grupe mai multe... daca s-ar sti din timp ar usura treaba asta..cu foile de joc deja facute...dar tre sa ai si o anumita garantie ca cei inscrisi sa fie prezenti..pt ca daca vor fi cate 5-6 in grupa si daca nu apare unu sau altu vor fi mai putini... trebuie discutate... am participat la mai multe concursuri nu doar amatur si imi dau seama... ce implica.. iar cu pretentiile ca sa nu fie 2 din 3...poti sa votezi impotriva si sa spui ca e greu pt organizatori... nu sa arunci asa o vorba ca pune-te matale...
                      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                      Fh: Xiom Omega II euro black
                      Bh: Xiom Omega I euro max red
                      Glue: Xiom i-bond
                      http://www.okclub.lx.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                        Postat în original de filo
                        A. La București in martie s-a facut sistemul cu 2 grupe per masa si 3din5 dar nu este cu nimic mai interesant sau mai excitant sa trimiti la plimbare 50% din participantii la turneu.
                        Eu nu am spus sa ii trimiti la plimbare, dar poti sa joci in acelasi timp, 2 grupe la o masa ... se joaca un meci de la o grupa si un meci de la cealalta grupa.
                        S-au mai facut calcule ... si s-a vazut ca daca joci 2 grupe de 6, numarul meciurilor per total este mult mai mic decat la o grupa de 12.
                        Blade: Butterfly Photino
                        Fh: Butterfly Tenergy 05
                        Bh:Yasaka Rakza 9

                        www.lovetodance.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                          Eu ti-am dat un raspuns in cunostinta de cauza. Nu se poate organiza oriunde si la orice turneu sistemul cu 3din5. Sunt deasemenea si impotriva limitarii participarii care ar rezolva partial problema dar acest lucru ar da nastere la prea multe probleme pe care nu ni le dorim. Probabil ca in momentul in care vom avea organizatori platiti vom putea pune si conditii dar in acest moment nu putem cere unor organizatori voluntari care au deja destul stress pe cap sa aplice sistemul cu 3din5 la fiecare turneu.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                            Legat de stres ,cred ca jucatori il au,este foarte greu sa joci 2 din 3,tensiunea este foarte mare ,nu poti risca nimic,si atunci nu joci decat la castig,cu smecherii cu serve,fara prea mult spectacol,si atunci ce preferi "FILO"? sa joci degajat sau contra cronometru? Eu zic sa se joace grupe mai mici ca numar si seturi 3 din 5,decat 2 din 3 si 12 in grupa.
                            BEBE ARE DREPTATE.
                            YOU WANT SOME CANDY???DYIN' AIN'T MUCH OF A LIVIN' BOY!!!

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                              Postat în original de valentin soare
                              Legat de stres ,cred ca jucatori il au,este foarte greu sa joci 2 din 3,tensiunea este foarte mare ,nu poti risca nimic,si atunci nu joci decat la castig,cu smecherii cu serve,fara prea mult spectacol,si atunci ce preferi "FILO"? sa joci degajat sau contra cronometru? Eu zic sa se joace grupe mai mici ca numar si seturi 3 din 5,decat 2 din 3 si 12 in grupa.
                              BEBE ARE DREPTATE.
                              Eu sunt de acord ca la turneele pe care le organizati voi sistemul sa fie 3din5.

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                3 din 5 in doua grupe la o masa
                                si s-ar mai cistiga timp daca s-ar proceda ca la turneul de la timisoara, unde jucatorii care nu joaca trebuie sa arbitreze iar arbitrul sa aiba latitudinea de a impune inceperea jocului fara prelungirea perioadelor de incalzire.
                                si s-ar mai cistiga timp daca turneul ar incepe la ora anuntata (09,00) nu la 11,00
                                de asemenea, inscrierile la turnee sa se incheie in preziua turneului, la o ora de dupa masa, ca sa se poata constitui grupele (in mare) in preziua concursului.
                                mcy, sarbatori fericite papapa

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                  Eu nu am alta pretentie decat sa se anunte inainte sistemul de joc. La 2 din 3, ati scapat sigur de mine .
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                    Am votat 3 din 5 dar asta in conditiile in care sunt conditii decente pentru acest sistem adica un numar adecvat de mese. Pe mine ma deranjeaza cel mai mult pauzele de o ora intre meciuri. Recunosc insa ca in grupele inferioare nu prea are rost sa jucam 3 din 5. Obosim mai repede si jucam mai prost in superioare si eliminatoriu. Sistemul actual, in care doar din superioare se joaca 3 din 5 este cel mai potrivit pt turneul nostru. Daca reuseste cineva sa organizeze un turneu in care o grupa sa joace pe doua mese, merge si 3 din 5 de la inceput.
                                    TBS/T05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                      Un mic calcul
                                      -grupe de 12 ,--- combinari de 12 luate cate 2 = 66 de meciuri la o masa
                                      -grupe de 6 , ---combinari de 6 luate cate 2 =15 meciuri x 2 grupe=30 meciuri la o masa
                                      Presupunand ca se vor juca toate seturile in fiecare meci (putin probabil)
                                      -grupe de 12, --- 66 de meciuri x 3 seturi = 198 seturi
                                      -grupe de 6 x 2 --- 30 de meciuri x 5 seturi = 150 seturi
                                      Deci se vor juca mai putine seturi in sistem 3 din 5 (doua grupe la o masa) ,in consecinta timpul alocat
                                      grupelor va fi mai scurt.
                                      T05-ALC-T05
                                      Adrian Gorum

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                        oricum o dam cotita nu e bine.s-a vazut ca daca se termina inscrierile cu o zi inainte e mai bine, dar nu substantial tinand cont de intarziati, sau de cei care nu se prezinta. daca faci grupele, nu vine un favorit 2 si trebuie sa-l inlocuiesti in grupa, belea mare, asta ca sa nu mai vorbim de transparenta tragerilor la sorti. apropo daca s-ar putea sa aiba toti organizatorii un calculator sau alta modalitate si un program (aviz-programatorilor), care sa distribuie capii de serie, si apoi aleator pe ceilalti(eventual cu criterii-localitate sau....).
                                        cea mai mare problema ora de incepere. anuntati orice ora, poate sa fie 6 dimineata, dar sa inceapa la 9. sunt foarte putine turneele care au incept inainte de 10,30.. o ora jumatate de timp pierdut.
                                        votez pt 3 din 5, dar cu stabilirea dinainte a sistemului, grupe cate or fi dar cu sistem de recalificari in canditiile in care se micsoreaza nr. celor care trec de grupe inferioare(in vechiul sistem primii 4 in noul sistem cati?).
                                        iar grupele sa fie echilibrate.daca merg numai primii doi, la 24 grupex2 favoriti=48.mai vin vre-o 3-4 care nu sunt sus in clasament dar au valoare de top 20 si atunci mai are vre-un jucator mediu sanse sa mearga mai departe?
                                        sau pierde la fel de mult timp, joaca jumatate din meciuri iar perspective de promovare egle cu zero.
                                        mai merita timpul, banii. distantele... lipsa de langa familie..
                                        sarbatori fericite tuturor, cele bune sa se adune cele rele sa se spele. la multi ani!!!!
                                        Lemn:eu(pers.I sg.)
                                        Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

                                        I was born intelligent. Education ruined me.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                          Se pierde mult timp cu repartizarea in grupe, tabelul de inscriere se completeaza la repezeala ca vin multi odata, apoi stai sa-i cauti dupa favoriti, localitati, il uiti pe unul si o iei de la capat sau nu-ti ies la numar cind ii aduni pe toti din grupe ... ...
                                          Rflash a inceput un program care face asta automat, totul e ca organizatorii sa puna la dispozitie o imprimanta. La unele turnee voi aduce eu si laptop si imprimanta (la nevoie), numai sa ajung acolo in timp util.
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                            Problema nu apare la turneele organizate de mine sau Florin sau Rares sau altii care se pricep ci la turneele unde sunt organizatori noi si multi jucatori noi care nu prea stiu cu ce se mananca sistemul nostru. Nu a fost turneu de cand particip eu in AMATuR sa nu fie macar 2 jucatori in fiecare grupa dupa care trebuia sa umblu p-afara la fiecare meci care il avea de disputat. Eu nu am chef sa ma trezesc la anul ca o gramada de localitati renunta la organizare datorita multiplelor constrangeri.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                              vroiam sa va las in pace pe anul acesta da nu ma pot abtine.
                                              cum de nu apropus nimeni sa facem niste etichete, legitimatii sau asa ceva, sa le purtam legate la gat in afara meciului, cu nume, prenume, tip jucator(calm coleric, enervant, ierbar, material, topspin, etc), locul in clasament ... etc..
                                              fetele obligatoriu cu poze color ...
                                              aceleasi urari de mai sus da multiplicate de n ori
                                              Lemn:eu(pers.I sg.)
                                              Fete :anti-joc(numai 1-neagra)

                                              I was born intelligent. Education ruined me.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                                tataee ia vezi bre ca te striga una la poarta.......parca avea si o coasa in mana

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Problema grupelor inferioare ... 2 din 3, sau 3 din 5

                                                  Eu am inceput un program care ar urma sa faca asezarea automata in grupe a capilor de serie. Chiar in momentul in care acest program va fi functional, tot vor ramane nerezolvate o gramada de probleme legate de punctaj si de calcularea clasamentului.
                                                  Trebuie facut un program care sa faca urmatoarele :
                                                  - adaugarea unui nou turneu in baza de date
                                                  - stabilirea listei de participanti la turneu si alcatuirea grupelor inferioare cu capi de serie dupa clasament (stiu ca apar jucatori noi, de valoare sau sunt jucatori buni care insa nu participa la multe turnee si automat au o pozitie mai slabuta in clasament, dar trebuie un criteriu clar si simplu .... in plus Amatour-ul a ajuns la o oarecare maturitate si clasamentul reflecta intr-o masura destul de corecta valorile individuale)
                                                  - inregistrarea rezultatelor individuale - adica 11-7, 9-11, 12-10, 11-4 de exemplu
                                                  - calcularea clasamentelor pentru grupele inferioare
                                                  - stabilirea sistemului de joc in continuare (cu grupe inferioare si apoi eliminatoriu, direct eliminatoriu, etc)
                                                  - stabilirea clasamentului final al turneului
                                                  - acordarea de puncte si calcularea clasamentului general
                                                  Problema este ca e nevoie de niste REGULI clare si care sa fie respectate, adica :
                                                  - sistemul de punctaj sa fie clar, sa fie corect (mi se pare absurd ca locul 2 sa ia acelasi nr de puncte ca locul 1, de ce dracu s-a mai jucat finala ??), sa fie corelat si cu nr de participanti (una e sa iesi pe locul 7 de exmplu din 60 de participanti si una din 120)
                                                  - sistemul de joc sa fie clar si nu hotarat ad-hoc .... adica daca sunt n participanti sa existe 2 variante de joc, una cu mai putine grupe (deci mai multe meciuri in grupele inferioare) si una cu mai multe grupe (deci mai putine meciuri in grupele inferioare), iar in functie de nr de mese si de timpul alocat se decide asupra variantei optime
                                                  Fara niste reguli clare un program care sa se adapteze la majoritatea variantelor alese de organizatori necesita prea mult timp si sincer nu stiu cine ar fi dispus sa-l faca. Daca regulile sunt clare timpul de lucru se reduce substantial.
                                                  Referindu-ma strict la problema 2 din 3 sau 3 din 5, e destul de greu de ales .... daca in loc de 1 grupa de 12 se fac 2 de 6 se joaca intr-adevar ceva mai putin dar :
                                                  - 11 mecuri 2 din 3 inseamna mai putin joc efectiv decat 5 meciuri 3 din 5
                                                  - eu consider ca e mai bine de jucat cu 11 persoane mai putin decat cu 5 ceva mai mult, cresc sansele sa inveti cate ceva
                                                  - in situatia in care se joaca alternativ la aceeasi masa (sa trimiti jumate din concurenti sa astepte cateva ore nu mi se pare normal) cresc timpii de asteptare dintre meciuri .... iar daca in sala e frig cum a fost la Fălticeni .... iti piere repede pofta de joc
                                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X