Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sistemul de punctaj

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Sistemul de punctaj

    Postat în original de dr.Toma
    Mai exact, un jucator care a castigat ceva puncte in 2005 si de atunci nu a mai jucat ramane cu ele la infinit?
    Deschizand site ul Amatur.ro veti gasi la sectiunea "Regulament" raspunsul la multe din intrebarile puse de dvs.Deasemeni,in topicuri din pagini precedente de la sectiunea"Amatur" veti gasi multe posturi referitoare la problema Amatori-open,care va vor ajuta sa va formati o idee vis-a-vis de subiect si sa venititi cu idei si comentarii pe marginea acestora
    of all the things i lost i miss my mind the most

    Comentariu


    • #27
      Re: Sistemul de punctaj

      Florine, pana la urma o sa aplici la turneele din anul acesta sistemul de punctaj propus de tine mai sus?

      Comentariu


      • #28
        Re: Sistemul de punctaj

        Incepind cu primul turneu de anul acesta (Brăila) se va aplica punctajul.
        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #29
          Re: Sistemul de punctaj

          Postat în original de rflash
          Ok .... un mic ajutor pt organizatori ca sa nu mai incepem pe la 11:00.
          Am avut curiozitatea de a deschide fisierul... Incep sa cred ca devenim inutili, cu asa ajutor si un copil de clasa a 2-a poate organiza un turneu A+ fara probleme
          Acum, serios, cred ca ar trebui ca si ceilalti care se ocupa de organizare sa arunce o privire. NU poate decat sa ne ajute.
          Inca o data multumiri !
          Iulian Toma

          Comentariu


          • #30
            Re: Sistemul de punctaj

            Taticul copilului trebuie sa vina cu imprimanta
            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #31
              Re: Sistemul de punctaj

              Comentariu


              • #32
                Re: Sistemul de punctaj

                Uite, s-a trezit mai devreme decat mine ... asta am vrut si eu sa propun.
                In plus, as vrea si eu sa stiu, se vor acorda pana la urma bonusuri pt victorii la jucatori de un nivel mult mai bun (macar pe clasament) Stiu ca la ATP se proceda asa si consider ca realmente asta ar fi un stimulent si, in plus, ar permite asezarea valorilor intr-o ordine mai aproape de realitate, mai ales pt cei care nu pot juca 20 de turnee pe an...
                Din moment ce se acorda 2-3 pct pt cei ce vin de la peste 100 Km (idee f buna, de altfel, dupa parerea mea) poate ca nu ar fi rau sa ne gandim ca o victorie la unul cu peste nu stiu cate pozitii mai sus sa primeasca 1-2 puncte... In fine, nu este o problema vitala, dar haideti sa na gandim si la asta.
                Iulian Toma

                Comentariu


                • #33
                  Re: Sistemul de punctaj

                  Mai intai, cred ca jucatorii buni ar fi fericiti cu un asemenea cadou... In grupe, dupa ce ii bat bat bine pe primii intalniti, favoritii pot face si o mica afacere: o tigara, un sandwich, o fata buna, sau bani de taxi la intoarcere, ca si asa sunt deja calificati...
                  Pe urma, ar trebui luat la rand fiecare meci, verificat cine a castigat, care era diferenta de locuri, care e bonusul de puncte acordat celui care a castigat, care e minusul pentru cel care a pierdut, si asta nu o data, ci de vreo 300-400 de ori la un turneu (cam atatea meciuri sunt) pe urma gasiti o metoda sa-i transmiteti lui Florin rezultatul, ca el nu ar putea calcula asta (si asa va pierde ceva timp cu calculul punctajului dupa noua grila) Poate ati observat ca de multe ori numai alcatuirea clasamentului ia o groaza de timp?
                  In al treilea rand: Cui foloseste aceasta complicatie? Primilor din claament nu ar avea cum, ei primesc punctajul meritat pentru castigator, doar nu o sa primeasca mai putine puncte castigatorul decat invinsul din finala, doar pentru ca in grupe a pierdut un meci fara importanta (pentru el).Nici ultimii nu castiga ceva. Iar cei de la mijloc, dupa ce castiga un meci cu un jucator mai bine clasat, de multe ori pierde la altul mai slab.
                  Dar ce ziceti de un jucator bun, care nu a participat pana acum, care ii bate pe toti pana in finala, primeste bonusuri pt toate meciurile...vreo 12+ punctajul de castigator; cu putina sansa ar face vreo 80-100 p la un turneu?
                  Dr Toma, ati putea incerca sa aplicati ca test o asemenea varianta la turneul organizat la Brăila si sa ne spuneti rezultatul?

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Sistemul de punctaj

                    Draga rflash, imi permit sa comentez doua dintre ideile de mai jos, pentru altele, am intervenit in alt mesaj, sau sunt 100% de acord cu tine.
                    Postat în original de rflash
                    Daca se doreste o participare la gramada singura solutie este urmatoarea : se formeaza cate grupe este nevoie de 5 jucatori din care se califica 2. Astfel chiar in cazuri extreme .... sa zicem 140 de jucatori pe 8 mese .... rezulta 28 de grupe si 35 de meciuri / masa deci maxim 8 ore. Daca grupele inferioare depasesc 7 ore ca durata se elimina grupele superioare. In exemplul de mai sus cei 56 se pun pe un eliminatoriu de 64, cu primii 8 capi se serie avand bye in primul tur si tot concursul nu va depasi 11 ore.
                    Mai intai, undeva prin Regulament se garanteaza un numar minim de jocuri ( undeva 5, altundeva 6); Sa ramanem macar la cele 5 jocuri minime garantate, pentru un participant venit de la distanta este important; Pe urma, 140 jucatori la 8 mese...? Asta inseamna aproape 18 jucatori pe masa, adica in medie un joc la doua ore? La Topoloveni au fost 14 la o masa si deja timpul de asteptare a fost imens! Hai sa nu ramanem la cazuri extreme, ci sa gasim unele potrivite: pentru 144 de participanti mai punem 4 mese; pe 12 mese cu grupe de 6 incheiem turneul la 8. Daca avem norocul sa avem 16 mese, il incheiem si la 5. La Topoloveni, daca aveam inca doua mese (adica 10 mese,in total) incheiam turneul la orele 7-8.
                    Postat în original de rflash
                    Daca se revine la varianta open+amatori lucrurile sunt mult mai simple. Grupele vor trebui sa fie tot mici, intre 5 si 8 jucatori in functie de nr de mese, dar principala problema aici este cine participa unde.
                    Aici este o mica confuzie; Impartirea in doua turnee a fost o gaselnita de scurtare a timpului pentru situatiile in care se apela la grupe de cate 10-12. Nevoia ne-a invatat deja sa jucam in grupe de cate 6-7. Intre doua turnee de 64 si un singur turneu de 128 care au grupe cu acelasi numar de participanti, diferenta in timp este de un singur meci: Finala!! Ca si cum primul turneu ar da un finalist, al doilea alt finalist; Cat poate dura o finala?
                    Scopul impartirii in Amatori si Open nu mai poate fi micsorarea timpului, ci doar stabilirea ierarhiilor, adica cei mai buni dintre cei mai slabi ii inlocuiesc pe cei mai slabi dintre cei mai buni!!

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Sistemul de punctaj

                      Evident cu cat avem mai multe mese cu atat lucrurile merg mai usor. Numai ca, din pacate, nu putem avea mereu 12 mese, iar daca organizatorul nu ia masuri, pentru ca e 100% treaba lui se poate ajunge la situatiile extreme amintite. Daca nu poate face rost de mai multe mese trebuie limitat numarul de participanti sau jucat 2 din 3 in grupele inferioare sau facute multe grupe cat mai mici, caz in care se joaca mai putine meciuri sau se face turneul pe 2 zile. O solutie magica nu exista. Sau o alta posibila solutie ... organizatorul pune o limita de 100 de jucatori de exemplu ..... cei care se inscriu peste 100 platesc in plus 25 RON, acesti bani se strang si cand vor fi suficienti se cumpara niste mese cu ei (ma rog, transportul va ramane o problema, dar e mai usor sa transporti ceva ce exista decat sa scoti niste mese din piatra seaca).
                      In ceea ce priveste impartirea in amatori si open exista si alte beneficii .... de cele mai multe ori se poate renunta la grupele superioare pentru ca cei care ies pe primele locuri au facut-o pentru ca au jucat mai bine nu pentru ca au avut o grupa usoara. Daca se joaca amestecat grupele superioare cam sunt o necesitate. In plus daca se joaca amestecat dupa grupele inferioare raman multi participanti, iar daca s-ar pune toti pe un tablou unii ar putea trece 2-3 tururi fara a intalni niste adversari seriosi.
                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Sistemul de punctaj

                        Cred ca un sistem de punctaj asemanator cu cel folosit in SUA ar reflecta mai corect valoarea: http://www.usatt.org/ratings/ratingsprocess.html Problema cea mai mare ar fi initializarea procesului. Dar asta se poate discuta...

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X