Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

serviciu din coltul stang

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • serviciu din coltul stang

    nu am cunostinte tactice/tehnice super avansate , de aceea va rog sa ma mai lamuriti din cand in cand....
    o astfel de ocazie ar fi acu...
    majoritatea jucatorilor la serva cu fh servesc din partea stanga a terenului lor.....e ceva tactic? d c nu servesc si din partea dreapta?
    blade:
    fh:
    bh:

  • #2
    Re: o alta intrebare

    Iti pot da un raspuns de amator. Toata lumea asteapta returul de serviciu pe forehand, din mai multe motive. Forta loviturii de forehand este net superioara celei de backhand, daca esti scos din masa si urmeaza sa returnezi cu backhandul este dificil sa o plasezi corespunzator, pozitia statica a corpului in momentul in care faci fandare la mingile scurte pe backhand (este mai greu sa revii la pozitia optima de joc), sunt doar doua dintre ele. Jucatorii stangaci servesc din partea dreapta a mesei.
    Mie, daca un dreptaci imi serveste din partea dreapta a mesei, i-o plasez automat pe backhand, lung sau scurt, si in 99% dintre cazuri este punctul meu, datorita, in principal, celor de mai sus.
    Viscaria
    Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: o alta intrebare

      da in general ai dreptate......eu servesc cam 70 % din partea dreapta a mesei....si in general incerc sa fortez adversarul sa-mi returneze mingea tot pe in partea dr pe fh.....dar nu ma deranjeaza nici daca o primesc pe bh......cateodata e mai bine.... ca adversarrul nu se asteapta sa o lovesc rapid pe bh lui (de cele mai multe ori pe diagonala mica).....
      imi merge de obicei treaba asta......dar exista si exceptii....
      blade:
      fh:
      bh:

      Comentariu


      • #4
        Re: o alta intrebare

        sunt 1001 pozitii de lovit mingea cand lovesti din coltul opus mainii
        eu sunt stangaci si lovesc din coltul drept..acolo poti pacali adversarul servind odata cu efect in diagonala dupaia facand aceiasi miscare doar misti incheietura si o pui pe reveru lui
        ai multe avantaje
        Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
        Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

        Comentariu


        • #5
          Re: o alta intrebare

          E ceva tactic: daca servesti cu FH din partea stanga a mesei, poti servi spre BH-ul adversarului sau spre FH la fel de bine. Adversarul va presupune ca BH-ul tau e mai slab pregatit sau deja stie asta. Returul lui va fi in mare proportie spre BH-ul tau. Daca tu servesti din stanga, atunci pozitia ta la masa va fi dupa serviciu astfel incat sa acoperi 25% din masa cu BH si 75% cu FH. Asadar, vei avea pozitia cea mai buna pentru a treia minge, pe care o poti castiga mai usor: fie lovesti cu BH si esti deja in pozitie, nu trebuie sa te mai deplasezi pana acolo, fie cu FH si ai o lovitura puternica, daca mingea este lunga.
          Pentru un retur cu o minge scurta la FH trebuie sa te deplasezi mult si vei pierde avantajul - acesta fiind un retur prin care adversarul tau poate sa castige ceva teren.
          Invers, daca esti in partea din dreapta si serversti, un retur in BH-ul tau te va sili sa-ti intorci corpul si sa faci si un pas - ceea ce necesita timp. Esti in dezavataj.
          Tot ce am scris se aplica pentru jucatori dreptaci. Un stangaci va aplica aceleasi principii in oglinda: va servi din dreapta.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Re: o alta intrebare

            dreptacii servesc din partea stanga a mesei pt a putea imprima mingiei orice fel de efect in orice directie a mesei(ai toata masa adversarului in fata),,,,daca vei incerca sa servesti din fh vei vedea ca nu poti servi cu efect lateral ....

            Comentariu


            • #7
              Re: o alta intrebare

              asta e tare
              Cum sa nu poti servi cu efect lateral stanga?
              Din orice punct al mesei poti servi cu orice efect vrei....
              Atat asezarea la serviciu cat si la preluare se face in functie de modul in care doresti continuarea punctului in continuare....
              Primorac Carbon
              FH Dignics 09C
              BH JOOLA MAXX

              Comentariu


              • #8
                Re: o alta intrebare

                Exceptand formularea"continuarea punctului in continuare" sunt de acord cu d-l Tycutz. Poti sa servesti de unde doresti ,unde poftesti,dar sa poti anticipa returul adversarului si sa ai mijloacele necesare pentru a-ti crea avantaj la mingea a treia.

                Comentariu


                • #9
                  Re: o alta intrebare

                  Postat în original de tycutz
                  asta e tare
                  Cum sa nu poti servi cu efect lateral stanga?
                  Din orice punct al mesei poti servi cu orice efect vrei....
                  Atat asezarea la serviciu cat si la preluare se face in functie de modul in care doresti continuarea punctului in continuare....
                  nu poti servi eficient.......in fine nu ai cum sa intelegi u

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: o alta intrebare

                    D-le Patrick,
                    A-ti dat un mesaj lapidar si ambigu. Pentru amatorii din AMATuRva rugam sa fiti mai explicit pentru a intelege si noi.

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: o alta intrebare

                      Postat în original de boris_falticeni
                      D-le Patrick,
                      A-ti dat un mesaj lapidar si ambigu. Pentru amatorii din AMATuRva rugam sa fiti mai explicit pentru a intelege si noi.
                      este o problema de asezare la masa...la fh(chiar si atunci cand servesti)pt a avea o eficienta mai mare, dreptacii trebuie sa stea cu partea stanga in fata(picior si umar)....din aceasta cauza unghiurile se inchid f mult si este aproape imposibil de a servi eficient din acea parte a mesei....si cum a spus si Tycutz este mult mai greu sa te deplasezi pt returul adversarului.....daca servesti de acolo si el incepe cu top sau preia lung in mujlocul mesei are sanse f mari de a castiga punctul.....
                      in schimb cand servesti cu reverul ,servicul va fi mai eficient daca bagi partea dreapta in fata,pt a servi scurt spre fh adversarului.....in acest caz el va avea posibilitati destul de de putine de a prelua..in 80%din cazuri daca serviciul este bun el va taia mingea spre mijloc-fh si de aclo te poti aseza destul de usor pt top....
                      sorry daca am fost putin rautacios mai devreme....

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: serviciu din coltul stang

                        Lectii:



                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: o alta intrebare

                          Postat în original de patrick
                          dreptacii servesc din partea stanga a mesei pt a putea imprima mingiei orice fel de efect in orice directie a mesei(ai toata masa adversarului in fata),,,,daca vei incerca sa servesti din fh vei vedea ca nu poti servi cu efect lateral ....
                          asta vroiam si eu sa spun

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: serviciu din coltul stang

                            Ma iertati ca intreb:Ati incercat sa serviti cu fh din partea dreapta a mesei cu efect lateral si nu ati reusit?

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: serviciu din coltul stang

                              Foarte bune filmuletele!!!! Explica toate sfaturile celor de mai sus!

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: serviciu din coltul stang

                                Postat în original de stelan
                                Ma iertati ca intreb:Ati incercat sa serviti cu fh din partea dreapta a mesei cu efect lateral si nu ati reusit?
                                Din partea dreapta merge sa servesti cu efect lateral stang.
                                In skimb nu prea merge cu efect lateral spre dreapta. Acolo eficienta scade drastic. In plus , o miscare gresita si ai servit afara.
                                Cred ca la aia se referea Patrick.
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: serviciu din coltul stang

                                  merge foarte bine sa servesti de oriunde cu orice efect, e doar o chestiune de abilitate
                                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: serviciu din coltul stang

                                    Daca dai mult efect lateral dreapta din partea dreapta a mesei=>merge mingea afara=>trebuie sa dai efect lateral mai putin=>serviciu bun de nimic
                                    Sunt curios de la un anumit nivel in sus divizia A si superliga cat de des sunt utilizate serviciile cu efect lateral(parerea mea:1 maxim 2 pe meci)
                                    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: serviciu din coltul stang

                                      daca vrei sa vezi asta la cineva uita-te la nivel mondial - wang hao serveste din dreapta cu efect lateral dreapta
                                      TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: serviciu din coltul stang

                                        Postat în original de Ashes
                                        daca vrei sa vezi asta la cineva uita-te la nivel mondial - wang hao serveste din dreapta cu efect lateral dreapta
                                        In cel mai bun caz el va servi taiat lateral.Altfel la nivel mondial va fi clar lipsit de eficienta, un adversar redutabil cu siguranta ar profita din plin
                                        Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                        Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: serviciu din coltul stang

                                          Interesante discutiile aici.
                                          Eu am un servici predilect pe care il folosesc cand am nevoie sa castig puncte: de pe fh meu servici lateral dreapta tomahawk si incerc sa imprim si back-spin cat se poate. Avantajul ar fi ca la nivel de joc mai scazut adversarii se chinuie sa puna acest servici pe masa.
                                          Am vazut ca recent la fete Ding Ning foloseste acest servici dar poate imprima efecte atat pe dreapta cat si pe stanga si a fost extrem de eficienta la nivel de turneu final.
                                          Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                          FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                          BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X