Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfaturi alegere (sau configurare) paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de smokefield Vezi post
    am vb cu levi, mi-a recomandat LEVI Sintec Cloth All+, asa cum ma asteptam din ceea ce citisem.

    din pacate nu face decat lemn, nu se ocupa si de lipit....deci inainte de a comanda vreau sa stiu daca cineva in Ploiești se ocupa cu asa ceva (la nivel serios) si imi poate construi paleta daca imi comand lemn + fete. Nu stiu daca mai trebuie altceva...

    in aceeasi ordine de idei - fetele recomandate de claudiu se invart pe la 60ron bucata. daca nu ma insel lemnul o sa fie in jur de 80 (am uitat sa intreb ), deci - pt lemnul de la levi ce fete imi recomandati FH, BH..si sa nu sara de 70-80 ron...depinde ce mai trebuie cheltuit..as vrea sa ma incadrez in 250 ron (deja am urcat iar suma )


    multumesc
    Se pare ca e o super oferta pe http://www.mesetenis.ro/Fete-de-paleta-84.html la fețe Cornilleau.

    Iti recomand pentru ca sigur vor fi mai ok pentru un incepator decat fetele chinezesti care ar putea fi alternativa la banii astia (un 729 Cream de exemplu de la ttmall.eu). O pereche de Pulse Rider la 2.0 mm ar trebui sa fie ok http://www.mesetenis.ro/84_Fata-de-p...1_detalii.html

    Fetele euro/japoneze sunt mai ok pentru incepatori ca au burete cu duritate mai mica si nu trebuie sa depui super mult efort sa sara mingea din ele ca la cele chinezesti la care trebuie tu sa muncesti sa intre mingea in burete sa prinda efect.

    O alta alternativa ar fi sa te uiti ce mai vinde userul DDMIT. Ti minte ca avea niste Yasaka Mark V care sunt super ok. Doar sa nu te arunci sa iei ceva prea rapid la inceput, in rest, incearca sa nu te zgarcesti ca altfel n-o sa ai aceeasi placere de a juca si incetu cu incetu o sa te frustreze si e pacat.
    Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

    Comentariu


    • #27
      levi a spus ca dureaza cel putin 1 sapt sa faca lemnul..deci sapt asta cam greu...

      focus snipe 3 pe ambele ? si fh si bh ?

      interesanta reducere...pulse rider pe ambele fh/bh ?

      - - - Updated - - -

      vad ca pulse rider sunt cotate ca OFF...singurele ALL sunt drive control.
      cuvintele doar distrag atentia...

      Comentariu


      • #28
        E ok, in combinatie cu lemnul relativ lent o sa fie o combinatie ok.

        Oricum ar fi, sa stii ca la inceput ti se va parea rapida paleta dar te obisnuiesti si vei avea un setup care sa-ti permita sa joci din ce in ce mai bine.

        Din ce vad in chart-ul lor http://www.cornilleau.com/wp-content...ERS-ENG-bd.pdf Pulse Rider de 2.0 pe ambele parti ar fi super.

        Asa, o sa-ti ajunga banii sa iei si o husa si niste folii de protectie in caz ca nu vin fețele cu folii cu tot.

        Daca mai poti pune un pic de bani peste iti recomand cu toata caldura sa ai macar o fata Yasaka Rakza 7 Soft 2.0 sau Max, sunt super bune si durabile, dar sunt 145 de lei bucata din pacate...
        Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

        Comentariu


        • #29
          am sunat si din pacate nu mai au decat 1 buc de pulsa rider si una din drive control de 1.6mm.

          ..si evident mai au din cele mai scumpe...dar din ce vad toate sunt cotate ca OFF+

          pareri ?

          - - - Updated - - -

          si levi a recomandat rakza..si sunt foarte tentat sa fac un efort sa imi iau. ce combo recomandati ?
          cuvintele doar distrag atentia...

          Comentariu


          • #30
            pune snipe 3 pe bh, mie mi-a placut f mult. R7s pe fh merge, dar doar pt inceput, ea fiind o fata de bh in mod normal.

            Comentariu


            • #31
              ok - snipe 3 pe BH
              spune o alta recomandare pt FH - chiar si mai scumpa. Rakza 7 soft de ex e ok ?

              - - - Updated - - -

              ah - levi m-a intrebat ce maner vreau - stiu ce tipuri sunt in mare...dar pana acum nu am bagat de seama diferente. presupun ca drept sau flare sunt cele mai uzuale nu ? ceva diferente in dinamica jocului ? recomandari ?
              cuvintele doar distrag atentia...

              Comentariu


              • #32
                De acord ca Rakza 7 Soft e folosita in general pe BH, dar asta pentru jucatorii experimentati...

                Setupul care il am in semnatura a fost primul setup serios si pentru mine, si am luat decizia sfatuit de dl Durdun si "grasomega" pe threadul de Setup Support. Si sunt extraordinar de multumit de el. Simt acum nevoia de a schimba pe FH cu o fata mai rapida dar pentru inceput este super, si dupa aproape 1 an fetele inca se comporta ca noi (jucate de 3 ori pe sapt)

                Vazand cata uzura au si fetele mele, eu as zice ca macar pentru FH sa iei un Rakza 7 soft Max, si pe BH un snipe 3 sau 729 Cream
                Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                Comentariu


                • #33
                  Da, ar merge, dar e destul de scumpa. Poti incerca un LKT pro XP, tot de la vlad, daca cumperi si focus snipe 3.
                  Diferentele intre tipurile de maner tin doar de gust si obisnuinta. Mie unu imi place manerul ST, deoarece imi permite o pendulare mai ampla a incheieturii la serva, ceea ce manerul flared fiind mai lat la baza, iti limiteaza intr-un fel mobilitatea incheieturii, precum si o schimbare mai rapida a prizei la loviturile BH/FH (manerul FL ma face sa tin paleta cu aceeasi priza).

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de dutzu Vezi post
                    , si dupa aproape 1 an fetele inca se comporta ca noi (jucate de 3 ori pe sapt)
                    , eu as zice ca macar pentru FH sa iei un Rakza 7 soft Max,
                    ... ai lovit cam incet mingea cu ele .
                    Daca nu ai vre-o 2-3 ani de tenis ,nu ai ce cauta cu grosime MAX
                    T05-ALC-T05
                    Adrian Gorum

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de kdt123 Vezi post
                      ... ai lovit cam incet mingea cu ele .
                      Daca nu ai vre-o 2-3 ani de tenis ,nu ai ce cauta cu grosime MAX

                      Asa am zis si eu Dar asta e recomandarea care am primit-o, argumentul fiind ca fete cu burete asa moale, in combinatie cu lemnul moale o sa rezulte o paleta foarte inceata, si grosimea Max (care, la Yasaka nu e diferenta foarte mare fata de 2.0, cred ca MAX la ei inseamna 2.1) o sa-mi fie de ajutor cand invat sa dau topspin.

                      Sa ne intelegem, fetele nu sunt cum erau la inceput, se vede in special pe fata neagra uzura clar, dar inca agata mingea ca la inceput (si am facut comparatie cu o alta paleta cu fete noi rakza 7 soft).
                      Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de dutzu Vezi post
                        Sa ne intelegem, fetele nu sunt cum erau la inceput, se vede in special pe fata neagra uzura clar, dar inca agata mingea ca la inceput.
                        Daca nu te contrazici ,ne vom intelege cu siguranta !
                        T05-ALC-T05
                        Adrian Gorum

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de smokefield Vezi post
                          levi a spus ca dureaza cel putin 1 sapt sa faca lemnul..deci sapt asta cam greu...
                          Nu-i bai, rezolvam si saptamana viitoare cu lipitul, doar ca seara, dupa servici.

                          Comentariu


                          • #38
                            ok thanks. in afara de lemn si fete mai trebuie sa iau ceva ?
                            cuvintele doar distrag atentia...

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de smokefield Vezi post
                              ok thanks. in afara de lemn si fete mai trebuie sa iau ceva ?
                              Adeziv si banda de cant, asta daca nu cumva te poate rezolva Bogdan V cu toate
                              Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de smokefield Vezi post
                                ok thanks. in afara de lemn si fete mai trebuie sa iau ceva ?
                                Pai, daca gasesti (eu am cautat, dar se terminasera), o mana priceputa ca sa foloseasca paleta aia....

                                Glumesc, nu-ti mai trebuie mimic.

                                Comentariu


                                • #41
                                  perfect. cu mana..o antrenam...nu stii vorba

                                  practice is the mother of skills...

                                  - - - Updated - - -

                                  am comandat lemnul si fetele. o sa le am luni/marti si atunci ne auzim.
                                  cuvintele doar distrag atentia...

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Sa le stăpânești sănătos.

                                    Ce ai ales până la urmă? Lemn de la levi și fețele?
                                    Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      levi sintec cloth all +
                                      focus snipe 3 bh
                                      lkt pro xp fh de la blade.

                                      o sa ajunga in jur de 250 cu tot cu transport. am sarit de bugetul initial dar dupa toata discutia asta si informatiile citite pana acum consider ca am decis bine sa iau asa. sper sa ma inteleg bine cu setup-ul

                                      mai avem un hop sa lipim fetele si apoi la treaba.
                                      cuvintele doar distrag atentia...

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Am primit si eu lemnul acesta pe care ti l-ai luat si tu de la d-nul Levi. Azi cred ca ma duc la sala cu el, sa vad cum merge. Am sa il testez cu Donic Desto F2 si cu Joola Rhyzm 375, lipire cu speedglue.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          sa lasi impresiile dupa ce joci
                                          cuvintele doar distrag atentia...

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de Kenwood_DJ Vezi post
                                            Am primit si eu lemnul acesta pe care ti l-ai luat si tu de la d-nul Levi. Azi cred ca ma duc la sala cu el, sa vad cum merge. Am sa il testez cu Donic Desto F2 si cu Joola Rhyzm 375, lipire cu speedglue.
                                            Dacă ai lipit cu speedglue, primele zile va avea simt diferit fata de simțul lor normal... Ai grija la acest aspect

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de smokefield Vezi post
                                              levi sintec cloth all +
                                              focus snipe 3 bh
                                              lkt pro xp fh de la blade.

                                              o sa ajunga in jur de 250 cu tot cu transport. am sarit de bugetul initial dar dupa toata discutia asta si informatiile citite pana acum consider ca am decis bine sa iau asa. sper sa ma inteleg bine cu setup-ul

                                              mai avem un hop sa lipim fetele si apoi la treaba.
                                              O alegere foarte buna, ai să fi mulțumit cu siguranța

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Claudiu, salut. Inspre bine sau rau va evolua daca am lipit cu speedglue ? O voi lipi de fiecare data inainte sa joc daca e necesar. Am scris parerile personale dincolo, pe topicul creat de mine.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Depinde) încearcă sa lipești înainte sa joci, cu 20-30 min. Astfel vei avea cel mai pronunțat simt de speed glue. De asemenea, încearcă, după aia, sa joci cu paleta după 2-3 zile, fără se relipești. Singur iți vei da seama dacă ai nevoie sau nu sa relipești. Lipitul cu speed glue are si avantaje si dezavantaje, pe care nu are rost sa încerc sa ti le enumăr, ai sa le descoperi tu singur.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    eu doar cu speedglue am lipit de cand ma stiu paleta Si tot timpul dupa antranamente dezlipeam fetele si inainte de antrenament le relipeam cu 2-3 straturi. Asa faceam atunci... asa faceam toti Speedglue la discretie !
                                                    Apropo, am luat Speedglue de la Cristi parca, de aici de pe forum. E super bun ! Lipeste bine si sare tare !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X