Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

VISCARIA - vechi si nou

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • VISCARIA - vechi si nou

    Buna ziua,

    M-am gandit sa deschid acest topic despre Viscaria - poate cel mai mediatizat lemn, avand in vedere ca si la noi pe forum sunt fini cunoscatori ai acestui subiect si ne pot lamuri.
    Asadar sa vedem - cate generatii sunt, care sunt mai reusite, greutati, litera da la inceputul seriei, emblema, schimbare de reteta (miezul e kiri ori balsa?) etc. - cat e folclor si cat nu?!

    Incep eu cu bruma de info care o am:
    Prima generatie:
    1993-1996 (F L, S T) - emblema neagra, fara serie
    A doua generatie:
    1997-2005 (FL,ST) - emblema neagra, fara serie
    A treia generatie:
    2006-2007 (FL,ST) - emblema neagra, cu serie
    A patra generatie:
    din 2008 (FL) - emblema argintie, cu serie

    Sper sa fie un subiect care intereseaza pe cat mai multi si va astept cu cat mai multe detalii.

    Multumesc,
    Gelcu
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

  • #2
    Ai uitat o generatie.
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Tot ce se poate - te astept cu completari!!!
      Lemn:Xiom Zeta
      Fete:MX-P

      Comentariu


      • #4
        Mda, jupan Gelcu...dupa cum banuiam, asa s-a si intamplat. Acest topic nu este considerat interesant , dovada ca de la deschiderea lui nu a dat nimeni buzna cu intrebari, informatii, etc. Ca sa discutam noi doi despre cat de bune ori nu sunt aceste lemne, o putem face si la o bere candva...apropo, " veriga lipsa " e acel model ( generatie ) de Viscarie cu fluture argintiu dar fara serie...localizata prin 2007, scoasa in editie limitata ( doar cateva luni ) si extrem de greu de gasit. Vorba poetului : Keep CALM and PLAY with VISCARIA.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vis_ya_2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	32,0 KB 
ID:	772421Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vis_ya.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	43,3 KB 
ID:	772422
        Ultima editare de danmihai; 09.apr.2015, 08:27.
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          Continuati domnilor, va rog! Ca nou posesor de Viscaria (fl argintiu, fabricatie 2013) sunt foarte interesat de istoria bogata a acestui model. Doar ca eu nu prea am ce spune, sunt in faza in care invat de la cunoscatori B-)
          Viscaria
          Omega V Tour
          Vega Europe

          Comentariu


          • #6
            " Doamnele " mele...


            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0113.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	87,6 KB 
ID:	772424
            TRUST NO ONE !

            Comentariu


            • #7
              de curiozitate, cam cate grame au lemnele cu fluturas negru?
              multumesc
              Lemn:Xiom Zeta
              Fete:MX-P

              Comentariu


              • #8
                84 gr si 96 gr.
                TRUST NO ONE !

                Comentariu


                • #9
                  Cea mai " noua " membra a clanului...

                  TRUST NO ONE !

                  Comentariu


                  • #10
                    V ati gandit sa l instrainati pe cel de 96 grame?
                    TIMO BOLL ALC
                    tenergy 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Daca ai sti cati intreaba de ele...cand va fi, va fi in anunturi ! Multumesc de interes !
                      TRUST NO ONE !

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de danmihai Vezi post
                        Cea mai " noua " membra a clanului...

                        Buna treaba ... Asta ultima cate grame are?
                        Lemn:Xiom Zeta
                        Fete:MX-P

                        Comentariu


                        • #13
                          92 grame. Sarim din 4 in 4 grame...urmatoarea , sper sa gasesc pe undeva , va fi de 88 gr.
                          TRUST NO ONE !

                          Comentariu


                          • #14
                            Am si eu doua Viscarii cu fluture negru: una de 87 g si cealalta cu care joc de 89 g.

                            Blade: Mizutani ZLC
                            FH Nittaku Fastarc G1
                            BH Xiom Sigma II Euro

                            Comentariu


                            • #15
                              Cele trei "doamne' ale mele:

                              Blade: Mizutani ZLC
                              FH Nittaku Fastarc G1
                              BH Xiom Sigma II Euro

                              Comentariu


                              • #16
                                oare Zhang Jike asta de ce nu joaca si el cu o Viscaria cu fluture negru ? Cred ca nu-si permite...

                                Sper ca sunteti constienti de faptul ca daca un lemn are fluture negru nu inseamna neaparat ca e mai bun decat unul cu fluture argintiu...
                                Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Cu siguranta nu-si permite, am citit undeva ca nici o bere nu poate bea...

                                  Lasand gluma la o parte si, ca sa nu se ajunga la fraza urmatoare, postand doar poze cu "doamne"....

                                  Postat în original de danmihai Vezi post
                                  Acest topic nu este considerat interesant
                                  ....intrebarea mea este: ce element definitoriu diferentiaza variantele de Viscaria, cele cu fluture negru si cele cu fluture argintiu? Chiar exista diferente structurale atat de mari, avand in vedere diferentele evidente de pret?

                                  Oare tehnologiile de fabricatie "old school" erau mai bune decat cele dn ziua de astazi?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Recent am participat la intalnirea cu distribuitorii Butterfly din lume. Acolo a fost si Richard Prause (head coach la Academia Werner Schlager) care ne-a facut o prezentare a lemnelor Butterfly. A tinut sa precizeze ca daca pe vremea speed-glue jucatorii profesionisti aveau un lemn pe care il ingrijeau "cu sfintenie" acum jucatorii au de la 3 lemne in sus. Asta datorita faptului ca noile tehnologii folosite reusesc sa faca mai multe lemne identice. De exemplu la fiecare concurs Timo Boll are trei palete pregatite cu care joaca in aceeasi competitie. Inainte nu obisnuiau sa schimbe lemnul dar acum nu e nici o problema. De asemenea, o data cu introducerea solutiei pe baza de apa, jucatorii profesionisti schimba lemnele cam la 3-4 ani (un ciclu olimpic). Inainte acest lucru era foarte greu daca nu imposibil sa se intample.
                                    De aceea cred ca lemnele din generatiile mai vechi sunt putin "uzate moral". Bineinteles ca pentru noi amatorii ele sunt niste lemne foarte bune care de multe ori poate fac mai mult decat suntem noi in stare.

                                    Scuze de "off topic"
                                    BUTTERFLY Romania
                                    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                    E-mail: office@prosoftbn.ro
                                    BUTTERFLY Store Bucuresti
                                    Tel. Mihai: 0736-887467
                                    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                    Instagram: @butterflyromania
                                    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                    http://www.tt-shop.ro
                                    http://www.butterfly.tt
                                    http://www.tenisdemasa.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de rasvan Vezi post
                                      Recent am participat la intalnirea cu distribuitorii Butterfly din lume. Acolo a fost si Richard Prause (head coach la Academia Werner Schlager) care ne-a facut o prezentare a lemnelor Butterfly. A tinut sa precizeze ca daca pe vremea speed-glue jucatorii profesionisti aveau un lemn pe care il ingrijeau "cu sfintenie" acum jucatorii au de la 3 lemne in sus. Asta datorita faptului ca noile tehnologii folosite reusesc sa faca mai multe lemne identice. De exemplu la fiecare concurs Timo Boll are trei palete pregatite cu care joaca in aceeasi competitie. Inainte nu obisnuiau sa schimbe lemnul dar acum nu e nici o problema. De asemenea, o data cu introducerea solutiei pe baza de apa, jucatorii profesionisti schimba lemnele cam la 3-4 ani (un ciclu olimpic). Inainte acest lucru era foarte greu daca nu imposibil sa se intample.
                                      De aceea cred ca lemnele din generatiile mai vechi sunt putin "uzate moral". Bineinteles ca pentru noi amatorii ele sunt niste lemne foarte bune care de multe ori poate fac mai mult decat suntem noi in stare.

                                      Scuze de "off topic"

                                      Mi-ar fi placut ca la acea intalnire, la care banuiesc ca a participat si cineva din partea producatorului, sa se lamureasca odata dilema stratului central de la Viscaria, avand in vedere longevitatea acestui lemn, produs de mai bine de 20 de ani... kiri sau balsa?

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Postat în original de gelcu Vezi post
                                      Buna ziua,

                                      Incep eu cu bruma de info care o am:
                                      Prima generatie:
                                      1993-1996 (F L, S T) - emblema neagra, fara serie
                                      A doua generatie:
                                      1997-2005 (FL,ST) - emblema neagra, fara serie
                                      A treia generatie:
                                      2006-2007 (FL,ST) - emblema neagra, cu serie
                                      A patra generatie:
                                      din 2008 (FL) - emblema argintie, cu serie

                                      Gelcu
                                      ...cum se face diferenta intre lemnele primelor doua generatii?.....ambele fara serie si cu fluture negru... difera modelul de fluture?
                                      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        la prima generatie pe maner este spatiu intre F si L (respectiv S si T) la a doua genertie nu este spatiul (adica F L vs FL)
                                        Lemn:Xiom Zeta
                                        Fete:MX-P

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          - Viscaria, la inceput a avut stratul central de kiri. Lemnele noi au stratul central de balsa.( sunt mai usoare)
                                          - Exista diferente mari intre Viscaria cu fluture negru si cele cu fluture argintiu:
                                          - cele vechi au simt mai placut si mai mult control.
                                          - Cine a jucat cu ambele modele, imi v-a dat dreptate referitor la faptul ca este diferenta mare intre lemnele cu fluture negru si cele cu fluture argintiu( valabil si la TBS, Maze si la alte modele.
                                          - Jucatorii profesionisti nici nu joaca cu lemne care sunt in comert. Folosesc cele cu fluture argintiu, pt marcheting, reclama.
                                          Blade: TBS Old Tag
                                          Fh:XIOM Vega Pro
                                          Bh:XIOM Vega Pro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Hai sa fim seriosi, jucatorii profesionisti de ce nu joaca cu lemne vechi de 50 de ani? Tehnologia avansata creaza produse mai competitive si mereu va fi asa.
                                            Blade: Timo Boll ALC
                                            Fh:Palio AK 47 Red
                                            Bh:Palio AK 47 Red

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de sherkan69 Vezi post
                                              - Viscaria, la inceput a avut stratul central de kiri. Lemnele noi au stratul central de balsa.( sunt mai usoare)
                                              - Exista diferente mari intre Viscaria cu fluture negru si cele cu fluture argintiu:
                                              - cele vechi au simt mai placut si mai mult control.
                                              - Cine a jucat cu ambele modele, imi v-a dat dreptate referitor la faptul ca este diferenta mare intre lemnele cu fluture negru si cele cu fluture argintiu( valabil si la TBS, Maze si la alte modele.
                                              - Jucatorii profesionisti nici nu joaca cu lemne care sunt in comert. Folosesc cele cu fluture argintiu, pt marcheting, reclama.
                                              Da-mi voie sa fiu reticent la afirmatiile tale.
                                              Nici o firma care se respecta nu schimba reteta pe parcursul anilor pentru acelasi produs...daca la inceput a fost stratul central de kiri, la fel e si acum, daca produsul se vinde sub numele de Viscaria...motivul invocat ca cele vechi sunt mai grele si de aceea astea noi, cu fluture argintiu, ar avea balsa strat central, nu tine...procesul de productie a evoluat mult, tehnologia uscarii furnirurilor este alta, la fel si tehnologia de lipire...de aici provine diferenta de greutate...in urma cu 20 de ani erau diferente mari de greutate la lemne similare in functie de loturile de productie, care depindeau de loturile de furnir primite, tehnologia uscarii, etc...si crede-ma, am dat cu diferite lemne TBS cu fluture argintiu, si sunt diferente mari intre ele, la fel cum sunt diferente intre cele cu fluture argintiu si cele cu fluture negru..

                                              ...iar jucatorii profesionisti joaca exact cu lemne ca cele din comert, doar ca nu sunt loturile destinate pietei, ci loturile destinate cluburilor sponsorizate de producator...ca modalitate de selectie a lotului detinat cluburilor, acesta este format din lemnele taiate din mijocul foii mari de "sandwish"...selectie facuta doar la unele loturi...cele mai multe loturi trimit si lemnele "de la centru" pe piata...asa ca hai sa nu mai aruncam "vina" pentru performantele lor pe materiale...antrenamentul, talentul, munca, ambitia, capacitatea de reactie si nu in ultimul rand, inteligenta de joc, ca si stapanirea de sine, fac diferenta dintre jucatorii profesionisti, ca sa nu zic de diferenta dintre profesionisti si restul lumii...
                                              ...iar reclama nu consta in faptul ca fluturele este argintiu si nu negru...
                                              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                [QUOTE=gabikr;262273]Da-mi voie sa fiu reticent la afirmatiile tale.
                                                Nici o firma care se respecta nu schimba reteta pe parcursul anilor pentru acelasi produs...daca la inceput a fost stratul central de kiri, la fel e si acum, daca produsul se vinde sub numele de Viscaria...motivul invocat ca cele vechi sunt mai grele si de aceea astea noi, cu fluture argintiu, ar avea balsa strat central, nu tine...procesul de productie a evoluat mult, tehnologia uscarii furnirurilor este alta, la fel si tehnologia de lipire...de aici provine diferenta de greutate...in urma cu 20 de ani erau diferente mari de greutate la lemne similare in functie de loturile de productie, care depindeau de loturile de furnir primite, tehnologia uscarii, etc...si crede-ma, am dat cu diferite lemne TBS cu fluture argintiu, si sunt diferente mari intre ele, la fel cum sunt diferente intre cele cu fluture argintiu si cele cu fluture negru..

                                                http://www.tt-shop.ro/butterfly-japan/667-butterfly-viscaria.html
                                                5 straturi lemn (Koto in exterior si Balsa in interior)+ 2 straturi Arylate Carbon | Greutatea: cca 94 grame | Dimensiunile lamei: 157x150 mm | Dimensiunile manerului: 100x25 mm | Grosimea lamei: 5.8 mm | Vibratii: 10,3 | Reactie: 11,8 | MADE IN JAPAN
                                                - tt-shop.ro/butterfly ne da balsa la interior


                                                ...iar jucatorii profesionisti joaca exact cu lemne ca cele din comert, doar ca nu sunt loturile destinate pietei, ci loturile destinate cluburilor sponsorizate de producator...ca modalitate de selectie a lotului detinat cluburilor, acesta este format din lemnele taiate din mijocul foii mari de "sandwish".
                                                ..selectie facuta doar la unele loturi...cele mai multe loturi trimit si lemnele "de la centru" pe piata.


                                                - La asta am vrut sa ma refer si eu ca sunt selectionate.

                                                ..asa ca hai sa nu mai aruncam "vina" pentru performantele lor pe materiale...antrenamentul, talentul, munca, ambitia, capacitatea de reactie si nu in ultimul rand, inteligenta de joc, ca si stapanirea de sine, fac diferenta dintre jucatorii profesionisti, ca sa nu zic de diferenta dintre profesionisti si restul lumii...

                                                - nu m-am referit deloc la faptul ca performantele jucatorilor ar fi influentate de materialele cu care joaca( ei pot juca cu orice) mi-am spus doar parerea mea personala despre Viscaria cu fluture argintiu si fluture negru ( am jucat cu ambele variante),parca despre asta este vorba in acest topic
                                                Blade: TBS Old Tag
                                                Fh:XIOM Vega Pro
                                                Bh:XIOM Vega Pro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Alex.C Vezi post
                                                  oare Zhang Jike asta de ce nu joaca si el cu o Viscaria cu fluture negru ? Cred ca nu-si permite...

                                                  Sper ca sunteti constienti de faptul ca daca un lemn are fluture negru nu inseamna neaparat ca e mai bun decat unul cu fluture argintiu...
                                                  Corect! si eu am avut cateva TBS-uri cu fl.negru si cel mai bine joc cu unul nou cu maner ST. Daca sunt mai bune nu stiu! Depinde de la om la om! Oricum si psihicul are un rol mare aici(daca i-ti place lemnul joci mai bine).
                                                  *** T05/JWM/GD 612

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X