Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

    In primul rand as dori sa va salut pe toti si sa va urez un nou an mai bun, cu tot ce va doriti, asta si fiindca sunt nou pe acest forum. Este prima data postez aici si sper sa nu gresesc. As dori sa aflu de la voi cateva pareri in legatura cu lemnul Butterfly Michael Maze Off, eventual si o comparatie cu Primorac Carban Off+, cu care am mai tot jucat. Va multumesc anticipat pentru parerile voastre.Chiar am urmarit de ceva timp discutiile de pe acest forum si am observat ca majoritatea sunt pertinente si demne de luat in seama.
    XIOM Ofensive S Off / ST
    BH - Victas Limber V1
    FH - Xiom Omega 4 Pro

  • #2
    Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

    Michael Maze off este un lemn mult mai flexibil (datorita fibrei de arylate-carbon)si cu siguranta mai lent, diferenta de viteza fiind semnificativa. Primorac carbon este un lemn pentru atac direct insa shi cu resurse suficiente pentru jocul tehnic. Maze poate fi comparat cel mai bine cu timo boll spirit(pe care se shi bazeaza) cu diferenta ca este un pic mai tare shi are un control mai bun la smash-uri. Se poate juca tehnic cu el, mai ales cu niste fete gen sriver fx, topspin-ul se da usor, e destul de rezistent de-a lungul timpului, pretul un pic cam mare. Dupa parerea mea merge foarte bine cu fete soft sau medium - soft... O alta paleta cu care poate fi asemanat destul de mult e kong linghui special...
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

    Comentariu


    • #3
      Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

      Eu am de cativa ani Butterfly-ul Primorac Carbon Off+, iar de cateva luni am il am si pe Maze off, numai ca am dat foarte putin cu el si din cauza asta am dorit si alte pareri. In mare, la fel am gandit si eu despre in ce-l priveste. Mi se pare mai echilibrat si mai de ajutor pentru un jucator ca mine, care prefer jocul rapid, de deasupra mesei, destul de tehnic totusi, incat Primorac-ul sa nu ma ajute prea mult. Numai ca nu prea ma impac cu priza flared a lui Maze Off, mi se pare ca am un gol in centrul palmei, dar daca o sa ma hotaresc sa raman la el, probabil am sa il dau si am sa imi cumpar unul cu priza dreapta. Dupa aceea am sa vad ce lipesc pe el, ori sriver fx, pe care le cunosc si cu care m-am impacat bine, sau niste bryce-uri fx, dar asta numai dupa ce le incerc. Iti multumesc mult pentru sfaturi, sunt foarte bine venite. Sper ca mai sunt si altii carora sa le fie de folos.
      XIOM Ofensive S Off / ST
      BH - Victas Limber V1
      FH - Xiom Omega 4 Pro

      Comentariu


      • #4
        Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

        Astept in continuare si alte paraeri. Eventual ce credeti ca ar merge mai bine lipit pe el, un sriver fx sau un bryce fx. Sau poate aveti voi alte propuneri, mai indicate. Va multumesc.
        XIOM Ofensive S Off / ST
        BH - Victas Limber V1
        FH - Xiom Omega 4 Pro

        Comentariu


        • #5
          Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

          Uitasem sa adaug ca se poate juca mai aproape de masa cu Maze decat cu Primorac. Eu am avut Bryce Fx pe el dar mi s-a parut ca nu ai control suficient cu acest setup. O alegere interesanta ar fi Donic Desto F3 daca vrei ceva pentru jocul de langa masa iar daca eshti destul de curajos Tenergy 05. Si mai sunt destul de multe fețe dar cred ca ar fi bine sa te orientezi spre ceva care sa nu necesite speed glue. Din punct de vedere al prizei e o chestiune de alegere personala insa shi eu cred la fel ca tine ca priza st este cea mai indicata daca ai o tehnica bunicica, in special pentru a perfectiona loviturile de rever. Succes !
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

            Eu am incercat M Maze cu Sriver fx, cu Tibhar sinus alpha si cu Yasaka mark V30. Am optat pentru ultima varianta pentru ca fetele sunt mai usoare, accesibile ca pret, si rezistente.
            Andro Rasanter 48
            Butterfly Timo ALC
            Andro Rasanter 48​

            Comentariu


            • #7
              Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

              Veti vedea ca familia Mark V si mai ales mark V 30, vor veni din nou la moda.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                Sa stii ca si eu am incercat de la cineva cobinatia yasaka mark v cu un primorac si mi sa parut destul de ok, mai ales la topspinul pe rever. Intr-adevar fetele sunt usoare.
                XIOM Ofensive S Off / ST
                BH - Victas Limber V1
                FH - Xiom Omega 4 Pro

                Comentariu


                • #9
                  Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                  Acidutzu cum sun fetele yasaka mark v30 in comparatie cu sriver fx sau cu mark v. Cred ca de la o vreme ma impac mai bine cu fetele ceva mai moi, mai soft, din cauza asta te intreb.
                  XIOM Ofensive S Off / ST
                  BH - Victas Limber V1
                  FH - Xiom Omega 4 Pro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                    E acelasi topsheet cu Mark V, dar cu burete mai moale!
                    Se joaca bine si fara speed glue.
                    Fata de un "tensor" scump cu burete de 33 grade, la moda la ora asta, nu-i dau numele caci nu vreau sa fac antireclama, singura diferenta este ca V 30 pare a avea un spin putin mai bun.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                      Salut Visco, ai idee unde pot vedea cate grade densitate au buretii de la fetela yasaka. Acest lucru am vazut doar la buttrfly. Cred ca 33 grade mi se potriveste cel mai bine. Am jucat si cu un takifire special soft, cu 38 densitate si nu mi-aplacut, mi s-aparut prea tare.
                      XIOM Ofensive S Off / ST
                      BH - Victas Limber V1
                      FH - Xiom Omega 4 Pro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                        Postat în original de lucian dumi
                        Acidutzu cum sun fetele yasaka mark v30 in comparatie cu sriver fx sau cu mark v. Cred ca de la o vreme ma impac mai bine cu fetele ceva mai moi, mai soft, din cauza asta te intreb.
                        sunt mai usoare fata de fx, au spin ceva mai bun viteza ceva mai mica...
                        Andro Rasanter 48
                        Butterfly Timo ALC
                        Andro Rasanter 48​

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                          Postat în original de lucian dumi
                          Salut Visco, ai idee unde pot vedea cate grade densitate au buretii de la fetela yasaka. Acest lucru am vazut doar la buttrfly. Cred ca 33 grade mi se potriveste cel mai bine. Am jucat si cu un takifire special soft, cu 38 densitate si nu mi-aplacut, mi s-aparut prea tare.
                          Nu mai stiu pe unde am gasit informatiile dar stiu ca Mark V simplu avea 40 grade iar mark V GPS putin mai moale, probabil 37-38. Sa sti ca 40 de grade la Yasaka nu este enorm ca la altii, este tot o fata relativ moale. La Tibhar la fel. Nimbus Soft zic ei ca are 37.5 grade. Cine a dat cu el stie ca este intradevar soft.
                          Atentie, nu faceti comparatii intre firme ca nu sunt la fel.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                            Visco dar despre Yasaka Mark Vxs ce parere ai?Le-ai incercat? Din ce am vazut pe net, pare a avea caracteristici (viteza, spin, control) bune,echilibrate, mai bune decat celelalte din gama Mark. Acest fapt mi la confirmat si viagliti (valentin mircea), care se pare ca la incercat si a fost incantat. Cat despre densitatea buretilor si euma gandeam ca difera de la o firma la alta, dar doream sa-mi fac o idee despre celelalte raportat la mark V30.
                            XIOM Ofensive S Off / ST
                            BH - Victas Limber V1
                            FH - Xiom Omega 4 Pro

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                              Tocmai mi-am luat V XS de la Vali si nu am dat inca cu ele. Reviewurile gasite pe net sunt favorabile. La prima vedere se pare ca sunt semi-tacky, ceva mai mult decat Mark V, ceea ce ma bucura foarte tare.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                Poate dupa ce le incerci ne spui si noua ceva impresii, sau poate daca ai timp ne vedem la un tenis si poate dau si eu cu ele. N-as vrea sa fie prea dure, daca ar fi in genul sriver-lui fx ar fi ideal. Eu ma mai duc sa joc prin IDM, dar poat veni si in alte locuri.
                                XIOM Ofensive S Off / ST
                                BH - Victas Limber V1
                                FH - Xiom Omega 4 Pro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                  Postat în original de VISCO
                                  Tocmai mi-am luat V XS de la Vali si nu am dat inca cu ele. Reviewurile gasite pe net sunt favorabile. La prima vedere se pare ca sunt semi-tacky, ceva mai mult decat Mark V, ceea ce ma bucura foarte tare.
                                  semi-tacky ? Nu cred
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                    Poate este cam mult spus dar se lipesc de cartonul amabalajului f repede. Nici nu as vrea sa fie tacky pt ca nu-mi place acel "tzock" pe care-l fac acestea, ceea ce inseamna ca mingia se desprinde cu greu.
                                    V XS par mai VISCOase, poate acesta este un termen mai potrivit
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                      Postat în original de lucian dumi
                                      Poate dupa ce le incerci ne spui si noua ceva impresii, sau poate daca ai timp ne vedem la un tenis si poate dau si eu cu ele. N-as vrea sa fie prea dure, daca ar fi in genul sriver-lui fx ar fi ideal. Eu ma mai duc sa joc prin IDM, dar poat veni si in alte locuri.
                                      Sigur Lucian, numai sa reusesc sa ajung pe la IDM caci gasesc din ce in ce mai putin timp, din pacate.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                        Eu merg in week-end si joc de obicei cu Paul, Viorel si Ovidiu (ei vin mai des pe acolosi poate ii stii), numai ca am mai lipsit vrea 5 luni din paisaj, asta pana saptamana trecuta. Cand te duci da si tu un semn pe forum (pe topicul asta).
                                        XIOM Ofensive S Off / ST
                                        BH - Victas Limber V1
                                        FH - Xiom Omega 4 Pro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                          Postat în original de VISCO
                                          Poate este cam mult spus dar se lipesc de cartonul amabalajului f repede. Nici nu as vrea sa fie tacky pt ca nu-mi place acel "tzock" pe care-l fac acestea, ceea ce inseamna ca mingia se desprinde cu greu.
                                          V XS par mai VISCOase, poate acesta este un termen mai potrivit
                                          Asa da
                                          Cat sunt de moi ? Vad ca faci o pasiune pt Yasaka
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                            Salut VISCO,nu ai incercat sa joci cu un lemn vechi?(Stiga).Pe Acoustic..GPS 2.0 ar merge.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                              Postat în original de lucian dumi
                                              Poate dupa ce le incerci ne spui si noua ceva impresii, sau poate daca ai timp ne vedem la un tenis si poate dau si eu cu ele. N-as vrea sa fie prea dure, daca ar fi in genul sriver-lui fx ar fi ideal. Eu ma mai duc sa joc prin IDM, dar poat veni si in alte locuri.
                                              sriver fx au o "zveltete" mai buna decat yasaka mark V. Aceasta se poate verifica simplu dand drumul la minge pe suprafata paletei. Pe sriver fx mingea va sari mai vioi si de mai multe ori, pe yasaka mark V sare sec si de putine ori. Fetele yasaka nu sunt lipicioase ca cele chinezesti dar nici prea vioi....
                                              Andro Rasanter 48
                                              Butterfly Timo ALC
                                              Andro Rasanter 48​

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                                La joc nu am simtit o "zveltete" mai slaba la Mark V 30 iar sarituri mai putine pe paleta pot fi si din cauza usorului efect vascos care insa aduce un spin mai bun.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                                                  Postat în original de vali
                                                  Postat în original de VISCO
                                                  Poate este cam mult spus dar se lipesc de cartonul amabalajului f repede. Nici nu as vrea sa fie tacky pt ca nu-mi place acel "tzock" pe care-l fac acestea, ceea ce inseamna ca mingia se desprinde cu greu.
                                                  V XS par mai VISCOase, poate acesta este un termen mai potrivit
                                                  Asa da
                                                  Cat sunt de moi ? Vad ca faci o pasiune pt Yasaka
                                                  Cu Yasaka am inceput...VISCO.
                                                  Mark V 30 erau pe o paleta veche si le-am pus fiind in criza de fete, pt ca mi-au luat cumparatorii tot, chiar si Solcion-urile de pe lemnul cu care jucam.
                                                  Asa am ajuns sa-mi aduc aminte cat de bune sunt fetele Yasaka.
                                                  Mark V 30 aveau exact ce-mi doream in plus, in acel moment. La fel de moi dar cu spin mai bun.
                                                  Acum vreau viteza si spin mai mare, de aceia am "promovat" la Mark V XS. Sper sa nu ma intorc dezamagit la M V 30.
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X