Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

    Am fabricat un monstru.
    Caracteristicile lemnului s-au schimbat radical. Viteza e sensibil crescuta, lemnul nu mai vibreaza aproape de loc. Nici macar nu mai seamana la feeling cu lemnul nelacuit. Poate am dat cam mult lac.
    Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

    Comentariu


    • #52
      Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

      Acu poti sa pui inapoi Sriver FX ca o sa fie tun
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #53
        Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

        Tocmai asta e. Am jucat cu Sriver FX si totusi dadeam afara o gramada de mingi, desi fetele sunt lipite cu apa. Chiar e tun.
        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

        Comentariu


        • #54
          Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

          Ultimele impresii:
          - Lacuirea lemnului schimba total (as zice in rau) caracteristicile lemnului. Eu am senzatia ca joc cu o piatra. Din pacate trebuie sa recunosc ca am stricat bunatate de lemn BTY Viscaria. Azi am mai luat din lac si am lipit fete mai groase (Dawei Inspirit Quatro), poate se mai schimba feelingul. Nu faceti prostia sa lacuiti lemnele decat cu produse speciale pentru aceasta!
          - Lipiciul pe baza de apa nu e deloc potrivit pentru fetele care nu au fost create special pentru acest tip de lipici.
          Concluzii: voi schimba lemnul. Cred ca voi merge pe BL?tenkirsche B-3004(3 Wood+ 2 HINOKI) + LKT XP si LKT XT (buget de criza ). Am auzit ca lemnele astea cu HINOKI sunt extraordinare.
          Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

          Comentariu


          • #55
            Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

            hm, te sfatuiesc din proprie experienta sa dai mai intai cu unul si pe urma sa fii tu convins ca sunt extraordinare!
            Hinoki si balsa trebuiesc mai intai incercate si pe urma cumparate, tocmai pt. ca sunt lemne cu proprietati aparte, de neconfundat!
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • #56
              Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

              Postat în original de Cip
              Ultimele impresii:
              - Lacuirea lemnului schimba total (as zice in rau) caracteristicile lemnului. Eu am senzatia ca joc cu o piatra. Din pacate trebuie sa recunosc ca am stricat bunatate de lemn BTY Viscaria. Azi am mai luat din lac si am lipit fete mai groase (Dawei Inspirit Quatro), poate se mai schimba feelingul. Nu faceti prostia sa lacuiti lemnele decat cu produse speciale pentru aceasta!
              - Lipiciul pe baza de apa nu e deloc potrivit pentru fetele care nu au fost create special pentru acest tip de lipici.
              Concluzii: voi schimba lemnul. Cred ca voi merge pe BL?tenkirsche B-3004(3 Wood+ 2 HINOKI) + LKT XP si LKT XT (buget de criza ). Am auzit ca lemnele astea cu HINOKI sunt extraordinare.
              Chiar si cu produse speciale pt lacuit lemnele nu-mi place rezultatul. Cele cu aplicator cu burete lasa dare neuniforme si trebuie sa insisti de mai multe ori intr-un loc. Astfel lacuirea devine deja prea consistenta. Singura lacuire valabila mi se pare tot cu spray fixativ de par pe care-l aplic de la distanta de 40 cm, cu miscari in zig zag care depasesc marginile lemnului si cu foarte mare zgarcenie, fara a se forma pelicula. Lacul intra in lemn fara sa-l faca lucios si este suficient. Lemnul arata ca nelacuit, dar este.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #57
                Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                Vand lemnul. Poate se gasesc doritori de lemne mai dure. Arata impecabil. Nu e lovit si are protectie cu rasini. Voi reveni cu poze. Lac nu mai exista la suprafata, dar eu simt ca nu mai e lemnul pe care il stiam. A intrat in fibra lemnului.
                Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                Comentariu


                • #58
                  Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                  Dado.daniel: am avut inainte un lemn Timo Boll Forte OFF cu balsa. Si acum imi pare rau ca l-am dat. Daca cele cu HINOKI seamana cu cele cu balsa atunci e pentru mine. L-am dat pentru ca mi se parea la un moment dat ca e prea incet. Si vibra cam tare.
                  Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                  Comentariu


                  • #59
                    Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                    eu spuneam ca hinoki si balsa au caracteristici aparte, dar nu se aseamana intre ele deloc! sunt aparte fata de alte esente!
                    balsa este f. moale iar hinoki e mai tare, mai dur, dar cu un feeling aparte si el, sunt de neconfundat ambele!, Daca iti place balsa sunt multe lemne reusite, dar eu am jucat cel mai mult cu Balsa carbo x5 de la Butterfly, e lemn compozit, are si carbon in el, mai da putina viteza! Un lemn de balsa care mi-a placut e si Yasaka balsa +, e all wood, si are iarasi un pronuntat simt "de Balsa"! Succes la probat lemne inainte de a cumpara!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                      Am reusit sa "repar" lemnul. Dupa ultima "baie" cu Petrosin (pentru a lua lacul) si combinarea cu 2 fete Dawei Inspirit Quatro se pare ca am ajuns la o combinatie reusita. In primul rand paleta e mult mai grea, ceea ce e bine deoarece e rapida. Lemnul Galaxy T2 pe care erau puse fetele Dawei era prea usor. De aceea nici nu am putut juca cu el. Deci lemnul BTY Viscaria nu mai e de vanzare.
                      Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                      Comentariu


                      • #61
                        Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                        Bine ca sa rezolvat .
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #62
                          Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                          E greu sa renunti la un lemn cu care te-ai obisnuit. Imi parea rau dupa el. Chiar sunt bucuros ca s-a reparat.
                          Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                          Comentariu


                          • #63
                            Re: Pareri despre lemnul Butterfly Michael Maze Off

                            parerea mea despre m. maze este ca are control f. bun pe centru dar pe margini, in special spre varful paletei, controlul este din ce in ce mai scazut (viteza la fel). Probabil dupa multi ani de experienta s-ar putea folosi acesta proprietate in folosul utilizatorului in special la returnarea serviciilor cu mult efect, returnare scurta cu varful paletei langa fileu. Acest lucru insa cere destul de mult antrenament
                            Andro Rasanter 48
                            Butterfly Timo ALC
                            Andro Rasanter 48​

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X