Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

    As dori sa stiu voi pentru ce optati si cam care ar fi motivele alegerilor facute. Eu personal am folosit pana acum aceleasi fete pe ambele laturi, dar cred ca in viitorul apropiat o sa schimb, dar numai dupa ce voi testa niste fete avute in "vizor".
    XIOM Ofensive S Off / ST
    BH - Victas Limber V1
    FH - Xiom Omega 4 Pro

  • #2
    Re: Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

    DEPINDE CE STII SA FACI,TOPSPIN PE FH. SAU TOPSPIN PE BH.MA GANDESC CA ESTI OFF,DACA NUMAI PE O PARTE ATI MERGE ,POTI SA PUI UNA RAPIDA ,(DAR NU M-AI GROASA DE 2.0)PE CEALALTA PARTE UNA DE CONTROL,SAU O IARBA(NEUBAUER) CU ASA CEVA NU E UN JOC FRUMOS,DAR EFICIENT.

    Comentariu


    • #3
      Re: Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

      Nu mai vrea nimeni sa-si spuna parerea, poate mai invatam si noi din experienta voastra.
      XIOM Ofensive S Off / ST
      BH - Victas Limber V1
      FH - Xiom Omega 4 Pro

      Comentariu


      • #4
        Re: Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

        eu prefer ceva low-throw pe forehand si mai high-throw pe rever. De asemenea prefer o fata mai cu efect si mai lenta pe forehand si una cu efect mai putin si mai rapida pe rever (deoarece cu reverul nu am posibilitatea sa dau asa tare )
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

          Postat în original de lucian dumi
          Nu mai vrea nimeni sa-si spuna parerea, poate mai invatam si noi din experienta voastra.
          depinde de stilul tau de joc.....daca cu revererul nu dai top poti incerca o fata mai subtire....

          Comentariu


          • #6
            Re: Fete diferite vs. fete similare pentru forehand si backhand

            Eu am constatat urmatoarele:
            1. daca joci defensiv, sigur e mai bine sa ai fete diferite: una pips-in, sa poti face si un atac sau aun topspin daca e cazul si una long-pips - iarba. sigur ca poti sa folosesti si sandwich sau ambele pips-in, cu sau fara burete etc.
            2. daca joci ofensiv, in functie de stilul tau de joc, poti avea fete la fel sau diferite. Daca BH e mai slab decat FH la topspin, poti avea o fata cu mai mult control pe BH, sa compenseze lipsa antrenamentului sau, cum scrie Vali, sa ai una mai rapida care sa compenseze lipsa vitezei (desi eu zic ca e mai important sa dai mingea pa masa cu BH de fiecare data si sa rupi masa cu FH, decat sa dai una din 5 pe masa, dar decisiva, cu BH)
            3. daca ai un stil ofensiv de langa masa, cu contre si atacuri puternice, mai putin cu spin, o fata sandwich cu burete si una pips-in ar putea fi o combinatie buna, sau poate si doua sandwich sa fie o optiune corecta.
            Stilul de joc dicteaza care fata e mai buna pe care parte a paletei. O paleta dezechilibrata creeaza, de obicei, probleme, pentru ca pierzi timpul sa te gandesti care fata a paletei este pe care parte - FH/BH. Totodata, o paleta de aparare, cu fete diferite, dintre care una e iarba, iti creeaza avantaj daca intorci paleta in mana inaintea unei lovituri.
            Mentionez ca nu am prea mare experienta si ca nu am pretentia ca am epuizat combinatiile sau posibilitatile, ci doar am trecut in revista cateva dintre ele, cu titlu de exemplu - asta inainte sa zica cineva ca n-am fost exhaustiv .
            Si inca ceva: cel mai bine este sa incerci cat mai multe echipamente personal, nu sa citesti review-uri. Nu prea au relevanta. Stilul de joc si felul in care simte fiecare un lemn, o fata, o combinatie, puterea incheieturii etc. - fiecare factor conteaza si experienta proprie este singura care iti da o idee despre cum vei juca cu o paleta. Lucrurile raman valabile si in cazul particular al subiectului abordat aici.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X