Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme de logica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de Rosetionut Vezi post
    O cameră fără ferestre este luminata.
    Postat în original de Rosetionut Vezi post
    Știind că cele trei comutatoare sunt în poziția "off"
    ...păi cu astea 2 precizări nu mai ai de fapt o problemă de rezolvat pentru noi, ci pentru dumneata!

    făcând abstracție de situația ideală în care camera ar fi luminată de pronia cerească și nu de becuri, ?nseamnă că mai există un comutator în altă parte care neapărat trebuie să fie în poziția "on". nu pot decât să presupun că acesta se află chiar în cameră. :P

    dumneata ne-ai trimis în cameră...dacă nu-i așa, atunci spune-ne unde e al patrulea comutator. sau cheamă-l pe Sfantul Petru să ne explice cum s-au aprins becurile în cameră dacă comutatoarele sunt în poziția "off"...?...off, off, offffff!!!

    - - - Actualizat - - -

    Postat în original de Rosetionut Vezi post
    Unde gasim ziua de sambata inainte de vineri?
    ...la mine în sertarul cu ciorapi

    am găsit odată la magazin ciorapi inscripționați cu zilele săptăm?nii. și am luat vreo 3 seturi.

    după ce m-am plictisit să caut de fiecare dată perechea corespunzătoare zilei, am început să le încalț la întâmplare. iar după ce le-am și spălat, nu le-am mai pus în ordine cronologică în sertar. :P :P :P


    asta nu-i problemă de logică, ci de filosofie. dacă vrei, pot să-ți dau și un răspuns mai aproape de ''realitatea filosofică''.

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Rosetionut Vezi post
      Unde gasim ziua de sambata inainte de vineri? (exclus saptamanile din urma sau cele care urmeaza)
      Asta e una incuietoare.
      O sa incerc un raspuns: in Samoa?
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de grasomega Vezi post
        Asta e una incuietoare.
        O sa incerc un raspuns: in Samoa?
        In dictionar

        SẤMBĂTĂ, sâmbete, s. f., adv. 1. S. f. A șasea zi a săptăm?nii, care urmează după vineri.

        O intrebare care a fost discutata si la consiliul judetean Timis..

        - - - Actualizat - - -

        Pierre, Paul si Jacques termina un joc care sa derulat in cinci manse, ei s-au jucat cu monede de DOAR 1 euro.
        In fiecare mansa pierzatorul a dublat veniturile celor doi.

        La sfarsitul partidei:

        - Pierre are 8 euro.
        - Paul 9 euro.
        - Jacques 10 euro.

        Intr: Cati au avut toti la inceput?
        Ultima editare de Rosetionut; 04.nov.2015, 19:10.
        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

        Comentariu


        • #54
          ...mai dă-mi nu-mi place și la comentariul ăsta, după care te rog ?nvață limba română

          eu cred că Petru, Pavel și Iacob, dacă i-ar fi lăsat Dumnezeu să joace jocuri pe bani, ar fi jucat cu MONEDE, nicidecum cu monezi.

          referitor la cealaltă ''problemă de logică'', rămân la părerea că n-a fost o problemă de logică. eventual era o problemă de lingvistică, din moment ce dumneata ne trimiți la dicționar ca s-o rezolvăm. dar nici așa n-ai nimerit-o. în dicționarul limbii române găsim CUVINTELE ''vineri'' sau ''sâmbătă'', nicidecum ZILE din viața noastră.

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de adimucu Vezi post
            ...mai dă-mi nu-mi place și la comentariul ăsta, după care te rog ?nvață limba română

            eu cred că Petru, Pavel și Iacob, dacă i-ar fi lăsat Dumnezeu să joace jocuri pe bani, ar fi jucat cu MONEDE, nicidecum cu monezi.

            referitor la cealaltă ''problemă de logică'', rămân la părerea că n-a fost o problemă de logică. eventual era o problemă de lingvistică, din moment ce dumneata ne trimiți la dicționar ca s-o rezolvăm. dar nici așa n-ai nimerit-o. în dicționarul limbii române găsim CUVINTELE ''vineri'' sau ''sâmbătă'', nicidecum ZILE din viața noastră.
            Corect, eu am facut o singura greseala in loc de MONEDE am scris MONEZI, deoarece urechea mea este mult mai familiara cu MONEZI, pana la urma cine a creat si DOM-ul sau DEX-ul, dupa ce criterii de evaluare au concis ca asa este corect si asa nu?
            In al doilea rand cred ca ar trebui sa verificati dumneavoastra ortografia, gramaticalitatea si asezarea textului intr-o pagina, fie ea de hartie sau Php, cred ca aveti destule probleme incat nu cred ca v-ati permite sa atacati o alta persoana.

            Din punctul meu de vedere, cunoașterea și folosirea corectă a limbii materne este o chestiune aproape la fel de importantă și de relevantă ca și igiena personală, dar sa tinem cont ca nimeni nu este perfect.
            Un mesaj scris corect este o dovadă de respect atât pentru destinatar cât și pentru propria persoană.
            Oricât m-aș chinui, nu reușesc să evit toate problemele de ortografie, ar fi necesar pentru a interpreta fiecare post, sa stau cu dictionarul in mana pentru a depista greșelile gramaticale ca pe un gest “cool” sau scuzabil, nici nu sunt într-atât de înțelept încât să admit că forma este secundară și numai conținutul contează…

            Va stimez pentru corectitudinea si gramaticalitatea pe care o stapaniti!
            Numai bine
            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

            Comentariu


            • #56
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pe-camp.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	79,4 KB 
ID:	774732


              1.Ce parte a zilei este ?
              2.Ce anotimp ?
              3.Este raul navigabil?
              4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
              5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
              6.Exista vreun pod in apropiere ?
              7.Cat de departe este calea ferata ?
              8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?
              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

              Comentariu


              • #57
                Am sa incerc fara pretentia ca stiu:

                1. Pare a fi in zori ( felinarele lumineaza)
                2. Toamna (pasari calatoare se indreapta spre sud)
                3. Da ( exista o baliza in stg copacului)
                4. Vest ( dupa directia pasarilor)
                5. Da ( exista un ponton)
                6. Nu
                7. Este in apropiere
                8. Sud
                Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de Rosetionut Vezi post
                  [ATTACH=CONFIG]12603[/ATTACH]


                  1.Ce parte a zilei este ?
                  2.Ce anotimp ?
                  3.Este raul navigabil?
                  4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
                  5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
                  6.Exista vreun pod in apropiere ?
                  7.Cat de departe este calea ferata ?
                  8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?

                  încerc sa răspund, atât cat am putut deduce din ce vad pe telefon:
                  1. Prânz
                  2. Toamna
                  3. Da
                  4. N
                  5. Nu
                  6. Nu
                  7. Aproape
                  8. Sud
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #59
                    Mi se pare un subiect foarte interesant .... o sa miroasa a creier incins pe aici Uite si un test de logica pe care nu il rezolva decat 5% din care il fac ( citat Antena3 ).

                    Iată enunțul:

                    "Se dau 8 bile albe total identice ca aspect. Una dintre ele este diferita ca greutate, mai grea sau usoara cu 2 grame.

                    Avand la indemana o balanta, să se găsească din numai doua cântăriri ce bilă este diferită".


                    PS : daca cedati o sa va dau si raspunsul, dar poate se gaseste o minte agera sa il rezolve complet

                    Comentariu


                    • #60
                      Raspuns ptr. problema descrisa de victor.arad:

                      Se pun cate 3 bile pe fiecare taler al cantarului.
                      1. Daca sunt in echilibru cele doua parti, se aseaza pe talerele balantei cele 2 bile ramase si astfel se afla bila cu greutate diferita.
                      2. Daca cele 2 parti ale balantei nu sunt in echilibru, se aleg doua din cele 3 bile cu greutate mai mare si se aseaza pe talerele balantei.
                      Daca balanta este in echilibru, bila cu greutate mai mare este bila a treia. Daca cele doua bile au greutati diferite, bila cu greutate mai mare este cea cautata.

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de dennis Vezi post
                        Raspuns ptr. problema descrisa de victor.arad:

                        Se pun cate 3 bile pe fiecare taler al cantarului.
                        1. Daca sunt in echilibru cele doua parti, se aseaza pe talerele balantei cele 2 bile ramase si astfel se afla bila cu greutate diferita.
                        2. Daca cele 2 parti ale balantei nu sunt in echilibru, se aleg doua din cele 3 bile cu greutate mai mare si se aseaza pe talerele balantei.
                        Daca balanta este in echilibru, bila cu greutate mai mare este bila a treia. Daca cele doua bile au greutati diferite, bila cu greutate mai mare este cea cautata.
                        Cred ca punctul 1 nu arata o rezolvare a problemei. Cata vreme nu se stie daca bila este mai grea sau mai usoara, o cantarire a celor doua bile ramase nu ajuta la nimic. Eu as cantari una dintre cele doua ramase cu una dintre cele cantarite anterior, care stim sigur ca au greutatea standard.

                        De asemenea, la punctul 2, daca nu stim daca bila este mai grea sau mai usoara, cea de-a doua cantarire nu ne lamureste suficient. Ce se intampla daca in acest caz bila diferita este, de fapt, mai usoara? Va fi intre bilele din celalalt taler al balantei si nu o mai putem evalua.

                        Eu cred ca nu se poate gasi bila diferita din doua cantariri, daca nu stim daca e mai grea sau mai usoara. Nu se poate aduna suficienta informatie.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #62
                          e clar...aveti mult timp liber ...sau job-uri f relaxante...
                          Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                          Comentariu


                          • #63
                            Așadar, pentru cazul 1 problema e rezolvată. Iei una din cele 2 rămase și o compari cu una din primele 6 (care știi deja că-s eagle). Dacă se înclină balanta (nu contează cum), ai găsit bila. Dacă nu, atunci e cealaltă bilă. Dar cum foarte rar se întâmplă cum vrem noi, practic problema nu se poate rezolva din 2 cântăriri. De ce nu ne dă solutia nenea care a postat problema?

                            - - - Actualizat - - -

                            Dar scutiti-ne vă rugăm de rezolvarea dată pe romaniatv.net sau antena3. Exact cum scria tot aici cineva, solutia aceea nu e bună, atâta timp cât premisele sunt vagi. Scrie clar în datele problemei că bila este "mai grea sau mai ușoară".

                            ....acum să ne spună nenea Victor cum mai aflăm și asta, fără cântăriri suplimentare?

                            - - - Actualizat - - -

                            Prietenul din Arad (și meseriașii de la tv Bine?ntzeles) au făcut o greșeală, schimb?nd premisele. Problema originală se pare că specifica: o bilă e mai ușoară și atât.
                            Ultima editare de adimucu; 29.ian.2016, 15:35.

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de Rosetionut Vezi post
                              1.Ce parte a zilei este ?
                              2.Ce anotimp ?
                              3.Este raul navigabil?
                              4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
                              5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
                              6.Exista vreun pod in apropiere ?
                              7.Cat de departe este calea ferata ?
                              8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?
                              Daca vrei sa mai citesc acest topic da-ne rezolvarea ! Asta daca o cunosti
                              Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                              FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                              BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de dennis Vezi post
                                Raspuns ptr. problema descrisa de victor.arad:

                                Se pun cate 3 bile pe fiecare taler al cantarului.
                                1. Daca sunt in echilibru cele doua parti, se aseaza pe talerele balantei cele 2 bile ramase si astfel se afla bila cu greutate diferita.
                                2. Daca cele 2 parti ale balantei nu sunt in echilibru, se aleg doua din cele 3 bile cu greutate mai mare si se aseaza pe talerele balantei.
                                Daca balanta este in echilibru, bila cu greutate mai mare este bila a treia. Daca cele doua bile au greutati diferite, bila cu greutate mai mare este cea cautata.
                                Asa ii Denis. Mie mi-a luat ceva timp sa imi dau seama de raspuns

                                PS : da intradevar, pentru punctul 2 trebuie specificat daca este mai usoara sau mai grea bila.. si eu am avut aceeasi gandire ca si Denis dar m-am inselat, trebuie specificat daca este mai grea sau mai usoara bila diferita.
                                Ultima editare de victor.arad; 29.ian.2016, 20:18.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de victor.arad Vezi post
                                  Asa ii Denis. Mie mi-a luat ceva timp sa imi dau seama de raspuns



                                  Pai nu e asa. Daca nu se stie daca bila e mai grea sau mai usoara, nu se poate găsi sigur din doua măsurători.

                                  Punctul 1. e doar o parte de rationament.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de grasomega Vezi post
                                    Pai nu e asa. Daca nu se stie daca bila e mai grea sau mai usoara, nu se poate găsi sigur din doua măsurători.

                                    Punctul 1. e doar o parte de rationament.
                                    Da corect.. foarte bine ai punctat Cristi, m-am inselat eu. Credca cei 5% care "au rezolvat" aceasta problema de logica, credca au fost cei care si-au dat seama ca ii gresita in sensul ca nu este destul de clara si lipsesc informatii ( daca bila este mai usoara sau mai grea ca si restul ). Restul de 95%, fie "au rezolvat-o" gresit in sensul ca au ajuns la rezultatul care l-a dat si Denis aparent corect, fie ca nu au reusit sa rezolve nimic sau nu au avut nicio idee.
                                    Ultima editare de victor.arad; 29.ian.2016, 20:34.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de victor.arad Vezi post
                                      Mi se pare un subiect foarte interesant .... o sa miroasa a creier incins pe aici Uite si un test de logica pe care nu il rezolva decat 5% din care il fac ( citat Antena3 ).

                                      Iată enunțul:

                                      "Se dau 8 bile albe total identice ca aspect. Una dintre ele este diferita ca greutate, mai grea sau usoara cu 2 grame.

                                      Avand la indemana o balanta, să se găsească din numai doua cântăriri ce bilă este diferită".


                                      PS : daca cedati o sa va dau si raspunsul, dar poate se gaseste o minte agera sa il rezolve complet
                                      - - - Actualizat - - -

                                      Postat în original de victor.arad Vezi post
                                      Mi se pare un subiect foarte interesant .... o sa miroasa a creier incins pe aici Uite si un test de logica pe care nu il rezolva decat 5% din care il fac ( citat Antena3 ).

                                      Iată enunțul:

                                      "Se dau 8 bile albe total identice ca aspect. Una dintre ele este diferita ca greutate, mai grea sau usoara cu 2 grame.

                                      Avand la indemana o balanta, să se găsească din numai doua cântăriri ce bilă este diferită".


                                      PS : daca cedati o sa va dau si raspunsul, dar poate se gaseste o minte agera sa il rezolve complet
                                      Rezolvarea problemei de logica propusa de victor.arad(pentru cazul cu o bila mai grea)
                                      1.Se impart cele 8 bile in doua grupe de cate 4,punand pe ficare taler al balantei cate 4 bile (PRIMA cantarire).Talerul mai coborat va indica ca acolo se afla
                                      CU CERTITUDINE bila cu greutate mai mare,cea cautata de catre noi.Celelalte 4 bile de pe talerul mai ridicat,de greutate egala,le scoatem din joc.
                                      2.Cele 4 bile ramase pe talerul mai coborat le impartim in doua grupe de cate 2,punand pe fiecare taler al balantei cate 2 bile(A DOUA cantarire,si ULTIMA !)
                                      Talerul mai coborat ne va indica ca acolo se afla bila mai grea.Si acum,ATENTIE ! Luam de pe fiecare taler al balantei cate o bila,rezultand 2 posibilitati :
                                      A)Talerele raman in echilibru,asta insemnand ca avem in mana noastra(cea cu care am luat bila de pe talerul mai coborat) bila mai grea,cea cautata.
                                      B)Talerele nu raman in echilibru,asta insemnand,evident,ca bila mai grea se afla pe talerul mai coborat !

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de Teodor1 Vezi post
                                        - - - Actualizat - - -





                                        Rezolvarea problemei de logica propusa de victor.arad(pentru cazul cu o bila mai grea)

                                        1.Se impart cele 8 bile in doua grupe de cate 4,punand pe ficare taler al balantei cate 4 bile (PRIMA cantarire).Talerul mai coborat va indica ca acolo se afla

                                        CU CERTITUDINE bila cu greutate mai mare,cea cautata de catre noi.Celelalte 4 bile de pe talerul mai ridicat,de greutate egala,le scoatem din joc.

                                        2.Cele 4 bile ramase pe talerul mai coborat le impartim in doua grupe de cate 2,punand pe fiecare taler al balantei cate 2 bile(A DOUA cantarire,si ULTIMA !)

                                        Talerul mai coborat ne va indica ca acolo se afla bila mai grea.Si acum,ATENTIE ! Luam de pe fiecare taler al balantei cate o bila,rezultand 2 posibilitati :

                                        A)Talerele raman in echilibru,asta insemnand ca avem in mana noastra(cea cu care am luat bila de pe talerul mai coborat) bila mai grea,cea cautata.

                                        B)Talerele nu raman in echilibru,asta insemnand,evident,ca bila mai grea se afla pe talerul mai coborat !

                                        De fapt, când am luat o parte dintre bile si evaluam talerele, facem o a treia cantarire.
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de marius Vezi post
                                          Daca vrei sa mai citesc acest topic da-ne rezolvarea ! Asta daca o cunosti
                                          Probabil dacă se găsea pe goagal, nu trebuia sa mai dau eu rezolvarea...
                                          Se găsește într-o carte veche de 60 de ani..


                                          1.Ce parte a zilei este ?
                                          2.Ce anotimp ?
                                          3.Este raul navigabil?
                                          4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
                                          5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
                                          6.Exista vreun pod in apropiere ?
                                          7.Cat de departe este calea ferata ?
                                          8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?


                                          1. Mijlocul zilei - spre apus
                                          2. Sf?rșitul toamnei
                                          3. Da este un r?u navigabil
                                          4. Raul curge spre est
                                          5. Nu este adînc pe partea cu barca
                                          6. Nu exista poduri în apropiere
                                          7. Calea ferata este doar lângă gara
                                          8. Pasarile zboara spre sud
                                          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Interesanta ideea lui Teodor chiar daca triseaza umpic

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de dennis Vezi post
                                              Raspuns ptr. problema descrisa de victor.arad:

                                              Se pun cate 3 bile pe fiecare taler al cantarului.
                                              1. Daca sunt in echilibru cele doua parti, se aseaza pe talerele balantei cele 2 bile ramase si astfel se afla bila cu greutate diferita.
                                              2. Daca cele 2 parti ale balantei nu sunt in echilibru, se aleg doua din cele 3 bile cu greutate mai mare si se aseaza pe talerele balantei.
                                              Daca balanta este in echilibru, bila cu greutate mai mare este bila a treia. Daca cele doua bile au greutati diferite, bila cu greutate mai mare este cea cautata.
                                              1. Pui cate 3 bile in fiecare din talerele balantei. Daca raman in echilibru e clar ca 1 din bilele ramase e cea mai greasau mai usoara. solutia nu e chiar asa de simpla dar totusi...: pui si acel rand de bile peste cele 3 si astfel o sa știm care este bila pe care o cauti.
                                              2. Pui cate 3 bile in fiecare din talerele balantei. In cazul in care in unul din talere... se va afla bila mai grea sau mai usoara, e clar ca talerul se va inclina(principiu gravitational). Se ajunge la...: din cele 3 bile pui pe cele 2 talere cate 1. Daca exista echilibru, e clar ca bila ramasa e cea cautata. Daca se inclina unul din talere e clar ca cea cautata e pe taler.
                                              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Postat în original de grasomega Vezi post
                                                De fapt, când am luat o parte dintre bile si evaluam talerele, facem o a treia cantarire.

                                                Nu contest in totalitate rationamentul dumneavoastra.Recunosc ca solutia propusa de mine poate comporta si asfel de judecati.Dar in sine,actiunea de cantarire are un inceput(cand se umplu talerele) si un sfarsit(cand se golesc talerele).Ceea ce se intampla in timpul golirii talerelor nu reprezinta o cantarire propriu-zisa,ci un efect secundar vizibil al actiunii initiale de cantarire.Daca ,sa spunem,descos un tiv si observ cate gauri au ramas in material,nu inseamna ca acesta a fost scopul meu,ci doar urma materiala a unei actiuni urmarite.Sunt jurist de profesie,va rog sa ma intelegeti ... !

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  E adevarat ce spuneti si nu va contrazic, insa daca dupa cantarire indepartati intregul continut al talerelor dintr-o singura miscare, atunci am avea o situatie similara cu observarea gaurilor dupa descoasere. Altfel, indepartand doar o parte dintre bile, creati o situatie noua, care inseamna o noua cantarire. Scopul dvs. nu e important aici, observarea talerelor cu alta incarcatura decat cea intentionata este o noua cantarire chiar si pentru un jurist ☺
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Nu mai complicati lucrurile. Problema e de fapt două probleme. Putem s-o luăm și așa. Notăm problemele cu A când e o bilă mai grea și cu B când e o bilă mai ușoară. Luăm 2 elevi. Unui elev ?i dăm o balantă pe care lipim litera A și ?i spunem că are o bilă mai grea. Celuilalt elev ?i dăm o balantă pe care lipim litera B și ?i spunem că are o bilă mai ușoară. Ambii elevi vor găsi bila din 2 cântăriri. Primul caz va fi identic pentru A și B. Adică atunci când primele 6 bile cântărite sunt egale. Pentru al doilea caz fiecare elev va rezolva varianta lui de problemă prin același rationament. Doar că elevul A va fi interesat doar de talerul de jos, iar elevul B de talerul de sus.

                                                    Iar acum o mentiune pentru domnul jurist. Atâta timp cât pe fiecare taler al balantei se află cel putin o bilă, nu contează câte bile am luat sau am adăugat, de unde și cu ce intentie. Balanta se va mișca, pentru că ea îmi arată diferenta între 2 cantităti de bile. Iar asta ?nseamnă C?NTĂRIRE, chiar dacă vrem noi să disimulăm și spunem că, de fapt, am intentionat să culegem bilele ca să pregătim altă operatie.

                                                    Balanta pe care o tine Justitia oarbă în m?nă nu este aceeași cu balanta lui Cavendish. Fizica în starea ei cea mai simplă și pură nu este decât observarea unor fenomene. Când luăm o bilă de pe un taler, dacă observăm chiar și întâmplător fenomenul de mișcare a balantei și exprimăm asta într-o relatie, ?nseamnă că am ffăcut o cântărire. Dar Nu e nimic rău în asta. Așa cum era de demonstrat, problema noastră chiar Se rezolvă din 2 cântăriri.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X