tt-shop.ro 468x60 2tt-shop.ro 468x60tenismasa.ro 468x60
Pagina 1 din 17 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 250

Subiect: AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    01.07.2009
    Locație
    Focșani
    Vârstă
    40
    Postări
    2.068
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    119 z 15 h 33 m
    Timp online pe zi
    54 m
    Reputație
    4715

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Asa cum am lansat si anul trecut un topic pentru 2015, tot asa va propunem ca in perioada urmatoare (pana pe 1 octombrie 2015) sa postati aici propunerile dvs. pentru Amatur 2016.
    Am marea rugaminte de a posta mesaje constructive si va comunic ca nu vom tolera niciun post in care sa existe contre fata de propunerile unora dintre participanti, ci doar argumentatii bine sustinute. Orice incercare de "fight" va fi mutata imediat in sectiunea respectiva!
    Ultima modificare făcută de Corcoz Costin; 13.09.2015 la 22:53.

organizator turnee
    Data înscrierii
    17.03.2012
    Locație
    Victoria
    Vârstă
    45
    Postări
    4.096
    Timp total online
    110 z 9 h 16 m
    Timp online pe zi
    58 m
    Reputație
    10037
    1.Introducerea absentelor nemotivatiilor in fisierul clasamentului si blocarea celor ce au absentat de 2 ori pe o perioada delimitata astfel incat organizatori care incearca inscrierea lor sa fie sesizati direct si bineinteles imposibilitate de introducere a datelor lor.S-ar evita extrem de multe controverse si discutii inutile.

2.Deasemeni suspendarea direct in fisierul clasamentului a celor ce aduc mari prejudicii organizatorilor si participantilor de orice natura,disciplinara.(au fost cateva cazuri anul acesta ,bataie la Braila,comportament incalificabil la Sibiu,etc.

3.Obligativitatea jucarii primului meci a participantiilor din aceasi localitate in grupele superioare ,pt evitarea aranjamentelor.

EMI
    Ultima modificare făcută de Zosim1; 14.09.2015 la 00:12.

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    01.08.2010
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    55
    Postări
    5.618
    Timp total online
    129 z 17 h 4 m
    Timp online pe zi
    59 m
    Reputație
    15555
    1) Cei ce nu respecta regulamentul sa fie suspendati, nu numai nemotivatii , ci si organizatorii care rea credinta fac ce vor, ...ex: cazul de la Ploiesti (nu scriu cine , ce si cum pt a nu da nastere la alte discutii).

2) Coordonatorii inactivi sa se ceara afara, altfel la prima sedinta sa se puna in discutie daca merita sa ocupe locul altor membri activi gen Marcel Giosan, Tokos Pal si altii).

4. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    1,77245385
    Data înscrierii
    26.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    5.381
    Timp total online
    391 z 14 h 53 m
    Timp online pe zi
    2 h 59 m
    Reputație
    7952
    1. Sa li se retraga dreptul de a mai organiza competitii in cadrul Amatur organizatorilor care nu-si achita taxa in maxim o luna de la desfasurarea turneului.
    2. Sa fie reclasificat turneul de la A la B daca nu respecta conditiile de organizare din regulament (au fost turnee anul acesta in care nu s-a respectat minimul de 12 mese la un turneu A).

organizator turnee
    Data înscrierii
    09.06.2006
    Locație
    Gura Humorului, Romania
    Vârstă
    49
    Postări
    1.490
    Timp total online
    31 z 4 h 27 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    3604
    Propun infiintarea a 3 categorii in cadrul circuitului, nu neaparat denumite Open, Amatori, si Incepatori ci Nivelul 1, 2, si 3 sau A,B,C- deoarece marea majoritate dintre noi suntem AMATORI
    Nivelul 1 cu limita inferioara MP 20-21
    Nivelul 2 cu limita inferioara MP 15
    Nivelul 3 ceilalti jucatorii cu MP pana in 15
    Sunt mai multe motive pentru a infiinta aceste categorii:
    * numarul membrilor din AmaTur a crescut si va creste
    * diferentele de valoare se echilibreaza
    * jocuri echilibrate in competitii
    * o clasificare corecta in sistem
    *cresterea motivatiei jucatorilor de a participa la turnee( in ultimul timp am am avut multe discutii cu diferiti participanti care isi calculau punctele si participarea la un anumit turneu pentru a nu accede la Open)
    * jucatorii nu vor mai fi frustrati pentru ca au un adversar mult mai bun sau mult mai slab la masa de tenis.
    *atragerea mai multor jucatori in circuit
    *etc

mmroglobalnet
    Guest
    Sa nu se schimbe nimic substantial, doar media de promovare la Open.Sa ramana categoriile Incepatori Mp=0-11,Avansatii sa mearga la Mp= 11-20 , Openul sa inceapa de la Mp=20.

8. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Kerubb, GRAMA MIHAI, Dan Universal, nanebanane le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    15.12.2009
    Locație
    Galati
    Vârstă
    36
    Postări
    694
    Timp total online
    16 z 22 h 56 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1022
    La categoria Open ( macar ) sa se faca direct eliminatorii dupa grupele inferioare. De jucat " ne jucam" destul la antrenamente acasa !
    Spun asta pentru ca este a treia oara cand raman pe dinafara din cauza unor aranjamente dintre jucatori. Daca nu se poate realiza asta,macar ce a propus domnul Emi cu obligativitatea jucarii primului meci pt cei din acelasi oras...
    PS: aranjamente se pot face si intre "prieteni" care nu sunt din acelasi oras !
    Multumesc !
    Ultima modificare făcută de wischegg; 14.09.2015 la 11:37.

10. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place sevraj, INDISPONIBIL, tavy, GeluBv, Claudiu84, mariomoro, macocco le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    26.05.2010
    Locație
    Cugir
    Vârstă
    54
    Postări
    311
    Timp total online
    2 z 17 h 18 m
    Timp online pe zi
    1 m
    Reputație
    304
    buna ziua ,
    1. nu sant de acord , ca din grupele inferioare - sa se joace eliminatorii ....batem km si venim sa jucam 4-5 meciuri ....
    2. iar referitor cu aranjamentele dintre jucatori, si eu am fost in cauza ...a fost chiar pe fata...deci mai nou nu se mai feresc....cu jucatori din acelasi judet , nu este nici o problema , eu am jucat la NATIONALE , cu jucatoare din acelasi club din care faceam parte... ca daca este sa se faca aranjamente de meciuri se fac...nu poti sa ii opresti ...
    3. daca sar putea ca la Turneu respectiv , cel tarziu Vineri seara pana la ora 21.00 sa se afiseze nr. participantilor , au mai fost situatii erau inscrisi un nr. de...si Sambata dimineata ne-am trezit cu inca 7-8 jucatori , care automat se schimba sistemul...
    4. daca se poate ca la Turneul respectiv sa se anunte cu ce mingi se pot juca ...si de cand se vor introduce mingile cele noi...( ca sa ne putem antrena ...) si ar fii multe de spus , ma opresc cu speranta ca nu am deranjat ca mi-am spus parerea

12. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.700
    Timp total online
    93 z 4 h 22 m
    Timp online pe zi
    42 m
    Reputație
    2410
    Citat Postat în original de wischegg Vezi post
    La categoria Open ( macar ) sa se faca direct eliminatorii dupa grupele inferioare. De jucat " ne jucam" destul la antrenamente acasa !
    Spun asta pentru ca este a treia oara cand raman pe dinafara din cauza unor aranjamente dintre jucatori. Daca nu se poate realiza asta,macar ce a propus domnul Emi cu obligativitatea jucarii primului meci pt cei din acelasi oras...
    PS: aranjamente se pot face si intre "prieteni" care nu sunt din acelasi oras !
    Multumesc !
    Subscriu la aceasta propunere, la care adaug propunerea de a introduce un sistem care sa permita continuarea participarii in cazul unei infrangeri, de exemplu sistemul Double Knock-out.
    Numarul de meciuri jucate de un participant ar putea fi similar cu cel actual, insa cred ca prezinta niste avantaje: elimina repede aranjamentele si iti permite sa urci in clasamentul final al concursului daca ai avut ghinion sa joci cu un adversar mult mai puternic decat tine.

14. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Zosim1, tavy, luci_rac, Emil Tudor, macocco le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    28.09.2010
    Locație
    Iasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.064
    Timp total online
    351 z 11 h 51 m
    Timp online pe zi
    2 h 40 m
    Reputație
    1620
    Ar mai fi o solutie, sa se califice 3 jucatori din 4 din superioare. De cele mai multe ori, sunt cazuri de 3 jucatori cu cate 2 victorii.
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

16. Mulțumesc Corcoz Costin au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place mateidumitru, tavy, macocco, Catalin Sumanaru le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    02.02.2010
    Locație
    Sinpaul, Mures
    Vârstă
    39
    Postări
    1.346
    Timp total online
    100 z 17 h 18 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    595
    -Sa se elimine de la turnee fetele neomologate ittf in 2015 sau deteriorate in ultimul hal ( indiferent ca o fi iarba, antispin sau soft) iar jucatorul care intalneste un adversar cu o astfel de fata sa aiba dreptul de a refuza jocul castigand la masa verde partida
    - pentru a nu se crea probleme ulterioare cei care se inscriu la un anumit turneu ar trebui sa precizeze la inscrierea pe forum si denumirea fetelor cu care vor sa concureze astfel ca organizatorii sa atraga atentia in cazul fetelor neomologate
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

senior

Data înscrierii
    01.07.2009
    Locație
    Tg Mures
    Vârstă
    51
    Postări
    469
    Timp total online
    15 z 22 h 22 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    424
    La turneele A+ sa poata participa numai jucatori care au in ultimul an un anumit numar de turnee (numar hotarat de conducerea Amatur).Asa ar fi corect fata de jucatorii care fac sacrificii si umbla la concursuri prin toata tara.
    blade:timo boll tamca 5000
    fh:YASAKA RAKZA 9 MAX
    bh:YASAKA RAKZA 9 MAX

senior

Data înscrierii
    21.02.2011
    Locație
    Targoviste
    Vârstă
    41
    Postări
    609
    Timp total online
    18 z 17 h 48 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1821
    Media de promovare la open sa fie 19!!!!
    Blade:Butterfly Innerforce ZLC
    FH: Donic Bluefire JP 01 max
    BH:Yasaka Rakza X max

20. Îmi place INDISPONIBIL le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    21.11.2007
    Locație
    Falticeni
    Vârstă
    59
    Postări
    3.548
    Timp total online
    193 z 8 h 21 m
    Timp online pe zi
    1 h 28 m
    Reputație
    5022
    1.Absentii nemotivati de la turneele unde exista lista de asteptare la categoria in care s-au inscris si jucatorii nemotivati sa fie suspendati automat 3 luni din circuit.
    2.Un organizator poate impune ban unui participant la turneele organizate de el pe motive bine intemeiate(comportament nesportiv,absent nemotivat,inscrieri urmate de retrageri de ultima ora in mod repetat,distrugere de material sportiv din incinta etc),pe o durata determinata de timp(3luni-6luni-1an)
    3.Scoaterea din calendar a turneelor A+ regionale..Un turneu A+ regional contrazice insasi definitia u nui turneu A+.
    Daca se vrea sarbatorirea anuala a Zilei Internationale a Tenisului de Masa,aceasta sa se faca prin organizarea de turnee A cu participare zonala,dar fara caracter obligatoriu.Jucatorii pot participa la A urile din alte zone geografice doar daca in zona lor unde nu se doreste organizarea cu acel prilej a unui turneu A datorita participarii prezumate a unui nr redus de concurenti
    Ultima modificare făcută de cata_60; 15.09.2015 la 11:14.
    Of all the things i"ve lost i miss my mind the most

22. Îmi place tavy, macocco, NoRo le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.800
    Timp total online
    75 z 13 h 27 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    855
    Citat Postat în original de FARKAS GABOR Vezi post
    La turneele A+ sa poata participa numai jucatori care au in ultimul an un anumit numar de turnee (numar hotarat de conducerea Amatur).Asa ar fi corect fata de jucatorii care fac sacrificii si umbla la concursuri prin toata tara.
    Poate ca ar fi mai bine sa rămână ca pana acum, sa aibă prioritate jucătorii care au numărul de turnee hotărât de conducerea Amatur, iar in caz ca rămân locuri libere, sa fie completate cu jucătorii înscriși, aleși pe baza unor criterii dinainte stabilite de organizatori (număr de puncte, MP, etc). Restricționarea participanților la TF după criteriul propus de domnul Farkaș ar putea genera un număr mai mic de participanți decât locurile prevazute de aceștia.
    Este doar parerea mea, pe care am argumentat-o, nu mi-o luați în nume de rău...

Subiecte similare

1. Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!
    De marcelgiosan în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 581
    Ultimul post: 02.12.2018, 10:50
  2. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018
    Răspunsuri: 323
    Ultimul post: 29.11.2017, 18:51
  3. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.
    Răspunsuri: 132
    Ultimul post: 31.12.2016, 18:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •