Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de sevraj Vezi post
    ceva cred ca trebuie schimbat ca sa ramana echilibrat numarul de amatori cu cel de open
    Mai trebuie sa creem cateva sute de openisti sa echilibram balanta.

    Comentariu


    • #27
      In mometul cand din 3000 de amaturisti vor fi 1500 de openisti,probabil vom putea delimita corect nr.participantilor in mod egal,cat si dimesiunile cupelor/premilor sa fie de aceasi valoare si dimensiuni.
      Iar in sirul de la mijlocul sali sa fie repartizat[acele 4/5 mese] pentru copii si incepatori.
      Poate in acel moment o sa avem o alta perceptie despre amatorism!

      Comentariu


      • #28
        Eu zic ca e bine cum a fost ! La open s-a marit un pic numarul jucatorilor, la avansati numarul participantilor e ok, in plus, sectiunea incepatori e bine venita, atragatoare pentru o alta gama de jucatori.

        In ce priveste aranjamentele, s-a mai propus si anii trecuti ca jucatorii din aceeasi localitate sa joace primii sau, daca din anumite motive (intemeiate) un jucator din grupa o cere, sa joace primul meci cei care dau de banuit ca ar face un aranjament chiar daca nu sunt din aceeasi localitate.

        In ce priveste materialele care nu mai sunt conforme ITTF, acestea sa fie interzise dupa cel putin 2 ani de la data la care s-a dispus scoaterea lor din competitii, ca fiecare jucator sa aiba timp sa se acomodeze cu alta omologata.
        Blade: lemn off...ce lemn !
        Bh: cu tepi
        Fh: fara tepi

        Comentariu


        • #29
          E amatorism jucam cu orice scrie ITTF chiar daca numai e omologata.Eu personal joc cu orice si cu soft dar cu jucători mai modesti cand vin la turnee AMATuR la sectiunea Open nu pot juca de cat cu o fata care nici nu stiu daca este omologata un Monster cu burete de 0,6.Daca se scot asa zisele fete interzise sau interzise in marile competiti , turneele AMATuR vor ramane fara multi participanti asa ca.......

          Comentariu


          • #30
            Cu infrastructura actuala din tara trebuie sa pastram 2/3 amatori si 1/3 open ca sa putem avea concursuri fluente. Cat despre cifra asta 3000.... eu zic ca ne imbatam cu apa. Important nu e nr total de oameni din clasament ci numarul activ de participanti. Eu doar zic ca in ritmul asta in cateva luni o sa avem o problema de organizare, atat.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
              E amatorism jucam cu orice scrie ITTF chiar daca numai e omologata.Eu personal joc cu orice si cu soft dar cu jucători mai modesti cand vin la turnee AMATuR la sectiunea Open nu pot juca de cat cu o fata care nici nu stiu daca este omologata un Monster cu burete de 0,6.Daca se scot asa zisele fete interzise sau interzise in marile competiti , turneele AMATuR vor ramane fara multi participanti asa ca.......
              Si eu joc cu o fata interzisa motiv pentru care cerusem un ragaz de 2 ani ca fiecare jucator sa aiba timp sa probeze si sa se acomodeze cu alte fete. (Oricum nu se va recurge la interzicerea lor. Nu sunt motive destul de intemeiate.)
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de sorin_client Vezi post
                Si eu joc cu o fata interzisa motiv pentru care cerusem un ragaz de 2 ani ca fiecare jucator sa aiba timp sa probeze si sa se acomodeze cu alte fete. (Oricum nu se va recurge la interzicerea lor. Nu sunt motive destul de intemeiate.)
                Referitor la aceasta propunere ,cum credeti ca ar fii realizabila o astfel de masura la ora actuala in Amatur.Ma inspaimanta faptul ca citesc foarte multe pareri despre anumite lucrui care sunt aproape imposibil de pus in practica ,propunerile concrete lipsesc aproape cu desavarsire .Cred ca trebuie sa ne concentram constructiv pe propuneri ce se pot realiza si pune in practica in Amatur.

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de sevraj Vezi post
                  Cu infrastructura actuala din tara trebuie sa pastram 2/3 amatori si 1/3 open ca sa putem avea concursuri fluente. Cat despre cifra asta 3000.... eu zic ca ne imbatam cu apa. Important nu e nr total de oameni din clasament ci numarul activ de participanti. Eu doar zic ca in ritmul asta in cateva luni o sa avem o problema de organizare, atat.
                  Aceasta proportie de 2/3 trebuia respectata mai ales la in turneu final,ce zici?
                  Dintr-un singur condei[greseala] s-a schibat acest raport!
                  Din acel rapot de participare 2900 platitori activi amatori si 500 platitori open,reiese 1/6 la cel mai mic calcul,iar la cele open+amatori acest raport se mareste la 1/8 ! [amestecate]
                  Totusi sa la acest TURNEEU FINAL s-a ajuns la 140/120 !!!

                  Comentariu


                  • #34
                    O metoda echitabila ar fi o singura lista de participare (cu 54+80+120=254 locuri) in ordinea clasamentului, repartitia intre categorii facandu-se ulterior, pentru cei calificati in turneul final. Acest mod de repartitie a fost utilizat pana in urma cu 2 ani, cand, in urma unui vot cerut de organizatorul local s-a trecut la liste separate pe categorii.
                    Din pacate, conditiile actuale (raportul din clasament intre OPEN-isti si amatori prea departe de 1/3-2/3 si repartitia intre doua sali relativ departate) ingreuneaza utilizarea acestei scheme. Am incredere ca organizatorii turneului vor aplica varianta cea mai sigura pentru reusita turneului.
                    Ultima editare de Dan2; 16.sep.2015, 08:02.

                    Comentariu


                    • #35
                      Costi a deschis aceasta rubrica pentru ca orice amaturist sa propuna ce crede el de cuviinta pentru bunul mers al circuitului.La cele cateva propuneri de pana acum au aparut deja o serie de argumente,contraargumente samd.Unii posteaza fara nici o legatura cu subiectul campion fiind ca si anul trecut ,ca si in alti ani dl Denes care scrie mult si nu spune nimic.
                      Sunt aici o serie de amaturisti care chiar sunt interesati de dezvoltarea circuitului .Ei spun ,pe buna dreptate, ca pentru a-l dezvolta este nevoie de mai multi bani-pentru mese,pentru copii,pentru cantonamente,pt tabere ,etc. Bugetul Amatur este mic ( cheltuirea acestuia a devenit in ultimii ani foarte transparentapt a evita orice discutie) si banii de abia ajung pt acjhizitionarea a catorva mese anual.
                      O modalitate de a face rost de bani sunt finantarile de la bugetele locale ale oraselor.Orice orasel are in buget capitol pentru finantarea cultelor,culturii,sportului.Imi bat gura de mult spunand asta.Niste targuri amarate ca Fălticeni,Topoloveni,Moinesti au putut accesa fonduri ,ganditi-va ca si dvs puteti face asta.E nevoie de ceva munca,stiu ca toti avem repulsie pentru hartogaraie,dar in anul 2016 autoritatile vor fi mai binevoitoare cand va fi vorba de cheltuit bani pentru comunitate(e an electoral,ce naiba).Intr-o zi cu soare,cand am ceva timp,voi prezenta situatia si masurile impuse in scopul obtinerii finantarii in cateva centre Amatur din zona de aici,unde cunosc problemele
                      of all the things i lost i miss my mind the most

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Dan2 Vezi post
                        O metoda echitabila ar fi o singura lista de participare (cu 54+80+120=254 locuri) in ordinea clasamentului, repartitia intre categorii facandu-se ulterior, pentru cei calificati in turneul final. Acest mod de repartitie a fost utilizat pana in urma cu 2 ani, cand, in urma unui vot cerut de organizatorul local s-a trecut la liste separate pe categorii.
                        Din pacate, conditiile actuale (raportul din clasament intre OPEN-isti si amatori prea departe de 1/3-2/3 si repartitia intre doua sali relativ departate) ingreuneaza utilizarea acestei scheme. Am incredere ca organizatorii turneului vor aplica varianta cea mai sigura pentru reusita turneului.
                        Daca s-ar face in acest moment o lista unica si dupa aceea impartirea pe categorii ar arata aproximativ astfel.
                        116 Open-isti pana la loc clasament 796
                        112 Avansati pana la loc clasament 801
                        24 Incepatori pana la loc clasament 833

                        total 252 jucatori .

                        Dar din experienta anilor trecuti daca urmariti inscrierile in ultimele 2 saptamani s-au inscris jucatori din primi 400 care stiau sigur ca prind loc dar nu aveau un program stabilit pt aceasta sambata ,iar retrageri au fost din jucatori din a doua jumatate a clasamentului 1000.

                        Deci putem intuii fara prea multe calcule ca situatia v-a arata asa.

                        140 Open
                        100 Avansati
                        12 Incepatori.

                        Trebuie sa fim realisti cand facem astfel de afirmatii si sa ne bazam pe situatia actuala.A fost o metoda care la vremea respectiva era ceea mai buna varianta si echitabila,aici trebuie sa fiu de acord cu D-voastra , dar analizand, acum situatia s-a rasturnat si nr de openisti in primi 400 a crescut vertiginos.Dupa turneele din 19.09.2015 stiti cati open-isti se vor mai naste,eu cred ca cel putin 10 la cum arata MT turneului de la Top Tenis Arena.

                        Cu stima EMI

                        P.S.O completare care ne ajuta poate sa cantarim situatia actuala mai bine, nr de jucatori trecuti la open anul acesta este de 372 din care 74 in urma turneelor A+ Regionale ,iar cei ce au trecut de la open la Amatori anul acesta este de 48.Deci anul acesta avem 324 de jucatori care majoritatea au experienta si au umblat pe la turnee si cred ca vor si la turneul final care au acumulat suficiente puncte sa treaca la cat Open.Multumesc de atentie.EMI
                        Ultima editare de Zosim1; 16.sep.2015, 09:06.

                        Comentariu


                        • #37
                          In ritmul asta pana la turneul final, vor fi cel putin 10 pagini de propuneri, deci trebuie sa ma inarmez cu rabdare de fier la sedinta, se va forma o zacusca foarte buna
                          Am o dilema, daca sunt asa multe propuneri, noi ca si coordonatori si organizatori cum vom putea cantari si analiza tot ce se discuta?
                          Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                          FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                          BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                          Comentariu


                          • #38
                            Stia linistit ...propuneri sunt cam 20%..restul sunt discutii
                            of all the things i lost i miss my mind the most

                            Comentariu


                            • #39
                              Mersi Cata, tu esti mentorul meu
                              Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                              FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                              BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Bogdan Raducan Vezi post
                                Domnul Dan MP 20 SAU 21 cred ca este prea mare un 19 ar fi extraordinar, cred eu ca ar regla valorile cat de cat.Iar in privinta jucări in 2 sambete acelasi turneu, e greu pt ca multi amatori vin impreuna cu jucătorii de Open.In rest sper sa ajunga acesta miscare la un nivel si mai ridicat si sa atraga si mai multi participanti.
                                Nu mi se pare delogc exagerat MP 21 deoarece conform grilei de punctare actuale este foarte greu, daca nu imposibil sa revii de la statutul de OPENIST la cel de AMATOR.
                                Ma dau exemplu deoarece prin propria- mi experienta am vazut acest lucru. La turneul final de anul trecut aveam statutul de amator cu MP < 18 si dupa 13 turnee 2015: 2 A+, 6 A, 5 B , unde la Open am obtinut o singura victorie am MP 19,96 !!!!
                                Nu mi se pare normal sa facem pe banda rulanta Openisti care nu isi gasesc locul acolo. S-ar putea ca anul acesta sa nu prind loc la turneul final.
                                Daca nu se joaca cat de cat la aceeasi valoare nu mai exista frumusetea jocului. Cine vrea sa se perfectioneze nu are decat sa se intreaca cu cei mai buni, dar ar trebui sa se respecte si dorinta unor jucatori de a participa la nivelul lor de pregatire.
                                Dan Chirap
                                www.sportdakiro.com
                                email: contact@sportdakiro.com

                                Comentariu


                                • #41
                                  Subscriu acestei pareri legata de media de promovare la Open.Mie,cu MP=18.00 imi e aproape imposibil sa ma bat cu openisti consacrati avand peste 26.00 media.Am jucat 6 sau 7 turnee la Open si nu am trecut decat o data de grupe inferioare - batand un openist si un amator in grupa .Incercari anemice,se pare ca mi am atins maximul valoric , ma uit si la alti colegi amatori ce au promovat la open se zbat in aceeasi situatie.Mi se pare cam greu sa te joci la open cu media 18.00, e ca si cum ai intra cu un trabant pe pista de formula unu.Chiar daca nu voi mai reusi promovarea daca se urca limita la 20.00, asta e.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Eu personal consider necesara cresterea mediei de promovare la Open la minim 20 si interzicerea acordarii de premii de catre organizatori.Exemplu este Tecuci-ul unde anul trecut cand au fost premii a fost un numar mare de participanti,iar anul asta....Nu este corect sa participi la un turneu pentru altfel de premii decat o cupa,diploma si o medalie.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Am și eu o propunere pentru Turneul Final din 2016, dar .... e prea revoluționară. Justificarea propunerii respective este următoarea: Existența turneelor Amatur este condiționată de participare a cât mai multor jucători la turneele A și B care sunt destul de numeroase pe parcursul anului. Așa dar, propun ca pentru Turneul Final din 2016 LISTA DE ÎNSCRIERI pentru participare să se facă după un clasament pe criteriul NUMĂRULUI DE PARTICIPĂRI în ultimele 12 luni la turnee A+, A și B. Pentru derularea turneului, după înscrieri, se va folosi modul de organizare actual.
                                      ?n ceea ce privește media de trecere la Open, eu consider că e bine așa cum este acum. Astfel, cei care câștigă turnee la Amatori sau au rezultate foarte bune, prin mărirea mediei peste valoarea 18, să aibă ocazia să *dea cu capul și de pragul de sus* prin participarea la Open.
                                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                      FH: Butterfly - Dignics 80
                                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Dakiro Vezi post
                                        Nu mi se pare delogc exagerat MP 21 deoarece conform grilei de punctare actuale este foarte greu, daca nu imposibil sa revii de la statutul de OPENIST la cel de AMATOR.
                                        Ma dau exemplu deoarece prin propria- mi experienta am vazut acest lucru. La turneul final de anul trecut aveam statutul de amator cu MP < 18 si dupa 13 turnee 2015: 2 A+, 6 A, 5 B , unde la Open am obtinut o singura victorie am MP 19,96 !!!!
                                        Nu mi se pare normal sa facem pe banda rulanta Openisti care nu isi gasesc locul acolo. S-ar putea ca anul acesta sa nu prind loc la turneul final.
                                        Daca nu se joaca cat de cat la aceeasi valoare nu mai exista frumusetea jocului. Cine vrea sa se perfectioneze nu are decat sa se intreaca cu cei mai buni, dar ar trebui sa se respecte si dorinta unor jucatori de a participa la nivelul lor de pregatire.
                                        Dan, MP-ul limita pentru open de 18 e chiar ok. Adu-ti aminte ca in anii anteriori abia daca se reusea aducerea a 10-15 jucatori la open cu valoare peste 19. Acum balanta s-a mai echilibrat un pic, marea masa ramanand tot la amatori/incepatori. Faptul ca amatorii s-au impartit in doua grupe nu inseamna ca neaparat open-ul a crescut simtitor. Adevarat ca intre timp au aparut jucatori noi dar, acestia prefera sectiunea incepatori pentru inceput, la fel si copiii care-si masoara puterile cu cei mari si care ne dau adevarate lectii de tenis.

                                        Indiferent de limitele puse dintre incepatori/avansati - avansati/open, tot timpul se va gasi cineva care sa jongleze cu mp-ul astfel incat sa nu depaseasca nivelul si sa-si ia titlurile mult ravnite.

                                        In schimb am apreciat diferitele sisteme de joc pe care le-ai incercat si au avut succes de-a lungul anului, ba grupe inferioare de 4, ba eliminatorii dupa inferioare, ba jocuri de dublu, etc, toate incununate cu mare succes. Nu mai spunem de acele concursuri de copii pe categorii de varsta care au fost intiate tot la Humor.
                                        Iata exemple si propuneri pentru viitor.

                                        Si un mesaj pentru nenea Emi... (din punctul meu de vedere) orice tampenie propusa, peste ani poate fi subiectul nr.1. Scoaterea fetelor interzise ITTF este din ce in ce mai discutata printre jucatori iar cei mai mari beneficiari ar fi cei ce comercializeaza materiale TDM. Inchipuie-ti ca 25-30% dintre jucatori vor trebui sa-si schimbe materialele. 5% dintre acestia ar renunta la deplasari (momentan) dar ceilalti s-ar indrepta spre noile materiale. Si nu numai ei. (Asa ca si Joola ar avea numai de castigat din acest lucru mai ales ca are cu ce combate vechile ierburi - aviz interesatilor.)
                                        Ma intreb cine ar fi mai castigat !? cel ce schimba de pe acum sau cel ce va fi obligat s-o faca ? Asa ca...

                                        Respect.
                                        Blade: lemn off...ce lemn !
                                        Bh: cu tepi
                                        Fh: fara tepi

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de sorin_client Vezi post

                                          Si un mesaj pentru nenea Emi... (din punctul meu de vedere) orice tampenie propusa, peste ani poate fi subiectul nr.1. Scoaterea fetelor interzise ITTF este din ce in ce mai discutata printre jucatori iar cei mai mari beneficiari ar fi cei ce comercializeaza materiale TDM. Inchipuie-ti ca 25-30% dintre jucatori vor trebui sa-si schimbe materialele. 5% dintre acestia ar renunta la deplasari (momentan) dar ceilalti s-ar indrepta spre noile materiale. Si nu numai ei. (Asa ca si Joola ar avea numai de castigat din acest lucru mai ales ca are cu ce combate vechile ierburi - aviz interesatilor.)
                                          Ma intreb cine ar fi mai castigat !? cel ce schimba de pe acum sau cel ce va fi obligat s-o faca ? Asa ca...

                                          Respect.
                                          Asa este ,si foarte multe schimbari care se fac nu numai in tenisul de masa ,in general peste tot,un exemplu cu pasaportul,carnetu de conducere etc ,au si latura comerciala care din pacate in cele mai multe cazuri este urmarita.Dar mesajul meu a fost cat se poate de pracmatic si nu m-am gandit nici o secunda la aceasta latura comerciala,m-am gandit la modalitatea de a implementa un sistem de arbitraj si control la turneele amatur care sa fie capabil sa verifice si gestiona problema fetelor interzise,care nu corespund din pctdv tehnic si sa i-a masuri care sa nu creeze probleme.Eu la asta ma refeream si raman la parerea mea ca deocamdata este imposibil.

                                          P.S.Multumesc Nea Sorine pentru ideeile comerciale pe care mi le-ai insuflat dar dupa cum vezi metodele mele sunt mult mai linistite.Multumesc EMI

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Subiectul mediei unei categorii.
                                            Propunere

                                            1.Creerea unei zone tampon intre categori si a liberalizarii anuntului turneului cu granitele categoriei.

                                            Ex.Zona tampon la open 18-22 si la incepatori 10-14 in anuntul turneului x -Categoria incepatori <13
                                            Categoria Avansati 13-20
                                            Categoria Open 20>
                                            Turneul y-Categoria incepatori <10
                                            Categoria Avansati 10-18
                                            Categoria Open 18>
                                            Turneul Z Categoria Amatori <22
                                            Categoria Open 22> etc.

                                            Avantaje:- Poti tinti un nr mai mare de participanti al unei categori
                                            -vei avea nivele de joc diferite in functie de media aleasa la turneu
                                            Dezavantaje:-Sortarea acestei grupe si notarea in clasament cu un alt indicativ
                                            -o munca suplimentara in gestionarea clasamentului, dar care se poate actualiza o data la 2 luni .
                                            Aceasta solutie cred ca este viabila numai in cazul in care punctajul calculat nu mai sufera modificari asa mari ,si salturile dintre categori nu sunt asa dezechilibrate.

                                            EMI

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Eu nu mai particip de șase luni dar am văzut ca ați reușit să stricati aproape tot farmecul acestui circuit numit Amatur.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Din ce am vazut la cate concursuri merg, sunt mai multe categorii de jucatori,,, aidca in Cadrul Amatori sunt Incepatori, si Avansati... si la Open sunt tot 2 categorii este Elita, si “ceilalti” ...

                                                Un prieten de la Open care este destul bun imi spunea ca nu este de acord sa vina cei din Liga sa joace la categoria Open, ca este posibil sa nu se intalneasca prea des cu mingea ,,, ( este posibil sa aiba dreptate)

                                                Dar ce sa spun eu si ceilalti Amatori ca urmeaza sa venim la Open sau cei care deja sunt?... Oare nu putem sa spunem la fel cand jucam cu cei de la Open?...
                                                Adica nu este de mirare ca multi din categoria Amatori nu mai vin asa de des la concursuri dupa ce au intrat la categoria Open... ei spun ca sa fac sa merg 200 -400 km sa cheltuiesc
                                                o groaza de banii si sa joc 4,5 meciuri ?..... Practic, au dreptate ...
                                                Ultima editare de leo33; 16.sep.2015, 22:43.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de dantim Vezi post
                                                  Eu nu mai particip de șase luni dar am văzut ca ați reușit să stricati aproape tot farmecul acestui circuit numit Amatur.
                                                  "Farmecul" era cand erai si tu ,acuma ii ca o casa parasita fara tine.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    - Infiintarea unei comisii de disciplina, care sa vegheze la respectarea regulamentului circuitului. Aceasta comisie poate fi identica cu un comitet executiv. Formatul propus pentru ambele cazuri este de 3 persoane, respectiv viteza de reactie obligatorie la orice problema ce poate fi calificata a fi serioasa se propune a fi 3 zile.
                                                    (Banii, mesele, mingile si celelalte resurse sunt importante. Insa AmatuR-ul, ca orice sistem, este guvernat si mentinut de suflete - respectiv de oameni care il sfintesc. In al doilea rand, circuitul este carmuit de propriile legi. Pentru sustinerea oamenilor care asigura tot ce trebuie pentru concursuri, respectiv pentru ca sa nu se repete haosul observat de unii dintre cei atenti sunt indispensabile cele doua foruri restranse amintite mai sus.)
                                                    Comisia de disciplina sa aibe obligatia de a solutiona si cazurile neobservate/nerezolvate in ultimele 12 luni.

                                                    - cooptarea/infiintarea unei persoane juridice care sa asigure posibilitatea de fiscalizare pentru turneele ale caror responsabili pana in momentul de fata nu si-au pus problema sau n-au rezolvat acest aspect.
                                                    (Propunerea vine tot in sprijinul organizatorilor locali.)

                                                    - introducerea unei grile separate pentru turneele A+ regionale. De exemplu, fata de A+-urile traditionale, numarul maxim de puncte ar putea fi redus cu 10, respectiv 5 la open si la amatori.
                                                    (Necesitatea A+-urilor regionale /incluzand aspecte importante legate de distante, costuri, etc./ a fost argumentata de prima editie a acestora. Insa, organizarea acestora a scos la iveala o problema care n-avea rost pana acum: daca mergem pe acest drum, probabil trebuie sa reanalizam componenta regiunilor.)
                                                    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                    Tel : 0742 257 995

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X