Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Ce aveti cu ierbivorii? Zau, sunt inofensivi

    Ca sa fie clar, cei care au realmente valoare si prefera sa joace cu iarba (Rares, Corcoz, Norocel etc, scuze celorlalti ca nu am loc sa-i amintesc si pe ei) s-ar simti ca si cum li s-ar amputa o mana. Voua v-ar place sa va impuna cineva sa jucati in bocanci sau pe schiuri? Sau pe arcuri, ca sa nu spuneti ca nu vreau sa va ajut
    Cei care folosesc fețe ciudate ca sa ciupeasca niste puncte... sa fie sanatosi, eu stau la cotitura plin de bucurie . In primul rand, lipsa lor de valoare nu le permite decat sa ia cateva puncte la cei carora cred ca oricum le-ar fi greu sa se descurce si cu altceva si in al doilea rand, sa se stie ca NU EXISTA fața de paleta perfecta. Fetzele de atac au spin si viteza mari, dar solicita fizic foarte mult pe jucatori si sunt adevarate "prastii" cand vine vorba de returnat servicii, de ex, iar cele de aparare (inclusiv ierburile, chiar interzise) aduc ceva plus la control si efecte "strambe" dar sunt catastrofe cand e vorba sa incerci mai mult de atat.

    Ca jucator cu oarecare experienta si care chiar nu da pe langa minge, nu pot decat sa-i apreciez pe jucatorii cu reala valoare si incerc sa joc, cat ma pricep, cat mai bine, cu toti cei cu care ma intalnesc. As sfatui pe toti sa faca la fel...

    Ca un semn de intrebare, oare de ce jucatorii de reala valoare, care au ajuns pe primele locuri la concursuri, nu scriu mesaje pe tema asta? Nu cumva noi, ceilalti, avem o problema artificiala?

    PS- In privinta regulamentului ITTF, sa nu uitam 2 lucruri:
    1. Jucam tenis de masă, iar ITTF este totusi forul suprem de decizie.
    2. Jucam totusi tenis de masă in AMATUR si nu in superliga. Este realmente imposibil sa se asigure TOATE conditiile cerute la un campionat mondial. Si mie imi displace sa joc pe o coaja de masa, cu lumina de la lumanari si cu tot soiul de babuini care fac exact ca in menajerie, dar hai sa fim seriosi, oare nu ati remarcat ca tendinta este spre mai bine? Mie asa imi pare si de aceea vin inca la concursuri, cu placere. Nu neaparat sa castig, desi recunosc, imi place asta
    Iulian Toma

    Comentariu


    • #27
      Normal și corect ar fi ca înainte de a începe un meci ambii jucători să își studieze unul altuia paletele, iar în cazul în care unul dintreaaceștia constata că paleta adversarului este neconforma, adică are fețele foarte uzate sau alte fete care să îl pună în avantaj, ca cele interzise, se va recurge foarte ușor la eliminarea lui din concurs sau pierderea jocului!!!
      Este foarte ușor și rapid de aplicat această măsură de către organizatori!!!!
      ?n amatur nu s-a trecut la asemenea decizii deoarece un sfert dintre jucătorii actuali au asemenea fete și ar fi o pierdere zic eu de ordin financiar!
      Dacă vrem să vedem meciuri frumoase și dueluri de la egal la egal, atunci spunem STOP FETELOR UZATE ȘI INTERZISE DIN 2016!!!!
      Sunt convins că nu se va recurge la o asemenea măsură cred că niciodată în acest amatur. Mi-ar plăcea să mă înșel și cei care decid, adică noi, nu cei care iau partea financiara și atât!!!
      Prin acest site vom putea să votăm dacă DA SAU NU, iar din 2016 să și aplicam decizia majorității!!
      Blade - Timo Boll ZLF - OFF
      FH - Xiom Sigma II Pro
      BH- Xiom Sigma II Pro

      Comentariu


      • #28
        Toate acestea le spun din propria experienta și anume că sunt responsabil de ramura sportiva tenis de masă în județul Dâmbovița din 2007, la ciclul liceal, iar în momentul în care organizez Faza județeană le amintesc acest aspect :"dacă un jucător observa ca adversarul are o paletă ce nu corespunde cerințelor regulamentului de tenis de masă, acela va fi eliminat din competiție "!!!
        Dacă se va interzice acele fete și în amatur, să vedeți atunci cati jucători se vor converti și își vor procura fete acceptate de regulament!! Cu siguranță toți!!!Doar cel ce nu va dori să participe în amatur nu își va schimba setup-ul!!!
        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
        FH - Xiom Sigma II Pro
        BH- Xiom Sigma II Pro

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de wischegg Vezi post
          Subscriu !
          Joc foarte mult la antrenamente cu iarba si contra ierbii deci imi place jocul cu si contra ei chiar daca uneori pierd, dar de ce altii sa beneficieze de anumite avantaje?
          Dar care-i avantajul unui ierbar tinand cont ca marea majoritate a lor sunt persoane cu oarece probleme de sanatate, un fizic care nu suporta o miscare normala la masa, etc ?
          Eu doresc sa renunt doar pentru simplul fapt ca suporturile "no friction" limiteaza jocul si incep sa-mi pierd din placerea de a juca. (motivul care m-a determinat sa-mi scot toate superblock-urile la vanzare).
          Wischegg, am inteles de ce urasti atat de mult aceste materiale dar, pana se vor scoate din uz (sunt sigur cu nu se va renunta imediat) de ce nu faci tu cadou o iarba unui prieten care stie sa joace cu asa ceva si invata-te cu el. Cunosc persoane care au cumparat superblock-uri si le-au oferit doar pentru a avea partener de joc. In 3-4 luni n-ar trebui sa mai ai asa mari probleme cu ele ! Eventual fa-ti o asemenea paleta si roaga un prieten sa-ti arunce mingi cu ea. Cel mai simplu.

          Respect.
          Blade: lemn off...ce lemn !
          Bh: cu tepi
          Fh: fara tepi

          Comentariu


          • #30
            Mihai M,domnul Viorel Andrei este MEDIC veterinar,este ocupat mai tot timpul cu terenul si nu prea poate juca acest sport alergand si prin tara.Parerea atat a lui cat si a altora care participa in circuitul Amatur trebuie respectata si luata ca atare.Suntem oameni diferiti si deci avem si pareri personale uneori diferite cu ale altora.Nu mai fi asa vehement(activ) aici pe forum si te rog sa intervii acolo unde este absolut necesara o parere pertinenta care sa vina din partea ta.Mie personal imi este absolut indiferent daca fetele sunt sau nu interzise,nu ma deranjeaza acest lucru.Un jucator cu experienta "citeste"efectul mingilor provenite din aceste fete si "din mers"isi adapteaza raspunsul"topspinul"de raspuns la ele.Este chiar mai simplu decat atunci cand joci cu un softist.Dar marea probleme pentru unii jucatori,este ca trebuie sa GANDEASCA si sa ANALIZEZE cum sa rapunda corect la mingea provenita dintr-un material.
            Si in final ,Mihai bucura-te ca esti in clasament inaintea mea,asta denota ca la tenis esti cu mult mai bun ca mine,insa la masa de joc.....
            Ultima editare de PRIZA TOK; 02.oct.2015, 13:38.
            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

            Comentariu


            • #31
              e greu sa te lasi de iarba sau sa treci de la interzise la omologate!multi jucatori sunt sigur ca stiu sa joace doar cu interzise sau nu fac fata cu omologate.un jucator care stie sa joace impotriva ierbii nu este ineresat de ce iarba are adversarul!ganditi-va ca unii jucatori vor iesi din circuit daca nu mai au voie sa joace cu iarba interzisa si in plus iarba interzisa are niste slabiciuni la joc care nu sunt la ierburile omologate!eu chiar daca joc cu o iarba care nu se mai gaseste pe lista ierburilor aprobate,prefer mai degraba sa joc impotriva ierbii interzise.imi cer scuze daca am gresit cu ceva sau daca am deranjat pe cineva.

              Comentariu


              • #32
                Opiniile nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni. Daca eu am deranjat pe cineva cu prima postare imi cer scuze si vin in acelasi timp cu o rectificare: cand am vorbit despre "baruri si dughene"-m-am gandit strict doar la acele palete invechite cu fete scorojite, rupte din care nu mai intelegi nimic. Este singura asociere care imi vine in minte cand le vad.
                domnul doctor "Priza Tok "- nu are importanta meseria, pe forum suntem oameni cu totii si trebuie sa ne respectam. Nu am nimic cu d-ul Mihai si cu nici un ierbar, imi plac aparatorii si cei din circuitul nostru si cei internationali( e placere sa ii privesti); reactia d-lui nu o inteleg si inca mai astepat sa isi retraga acele cuvinte jignitoare.
                P.S. Caz ipotetic: Ce parere aveti daca unul din cei doi care se bat pentru locul 1 AMATUR ar fi folosit o fata interzisa? Ar fi iscat discutii? S-ar fi vorbit de faptul ca a avut un avanataj? S-ar fi spus ca e legal(atata timp cat nu e interzis de regulament) dar nu e moral?
                Ultima editare de viorel.andrei; 02.oct.2015, 13:55.
                "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de mihaymarola Vezi post
                  e greu sa te lasi de iarba sau sa treci de la interzise la omologate!multi jucatori sunt sigur ca stiu sa joace doar cu interzise sau nu fac fata cu omologate.un jucator care stie sa joace impotriva ierbii nu este ineresat de ce iarba are adversarul!ganditi-va ca unii jucatori vor iesi din circuit daca nu mai au voie sa joace cu iarba interzisa si in plus iarba interzisa are niste slabiciuni la joc care nu sunt la ierburile omologate!eu chiar daca joc cu o iarba care nu se mai gaseste pe lista ierburilor aprobate,prefer mai degraba sa joc impotriva ierbii interzise.imi cer scuze daca am gresit cu ceva sau daca am deranjat pe cineva.
                  Da,ai gresit, ca inca din frageda pruncie,te-ai apucat sa folosesti "lucruri interzise".
                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de sorin_client Vezi post
                    Dar care-i avantajul unui ierbar tinand cont ca marea majoritate a lor sunt persoane cu oarece probleme de sanatate, un fizic care nu suporta o miscare normala la masa, etc ?
                    Eu doresc sa renunt doar pentru simplul fapt ca suporturile "no friction" limiteaza jocul si incep sa-mi pierd din placerea de a juca. (motivul care m-a determinat sa-mi scot toate superblock-urile la vanzare).
                    Wischegg, am inteles de ce urasti atat de mult aceste materiale dar, pana se vor scoate din uz (sunt sigur cu nu se va renunta imediat) de ce nu faci tu cadou o iarba unui prieten care stie sa joace cu asa ceva si invata-te cu el. Cunosc persoane care au cumparat superblock-uri si le-au oferit doar pentru a avea partener de joc. In 3-4 luni n-ar trebui sa mai ai asa mari probleme cu ele ! Eventual fa-ti o asemenea paleta si roaga un prieten sa-ti arunce mingi cu ea. Cel mai simplu.

                    Respect.
                    Ce mi-ar place si mie sa existe niște soft-uri din care sa "plece" numai "SF-uri", astfel încât domnii "cu oarece probleme de sănătate, un fizic care nu suporta o mișcare normala la masa" ce folosesc materiale neomologate sa nu se mai întâlnească cu mingia... si sa nu știe cum si ce vine din ele... Cred ca atunci ar fi echilibrata balanta... pana atunci, nu vad de ce aceste persoane ar trebui avantajate in continuare, iar cei ce joaca împotriva lor trebuie sa ?nvețe sa joace, doar asa... ca trebuie... Unde e corectitudinea?

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                      Da,ai gresit, ca inca din frageda pruncie,te-ai apucat sa folosesti "lucruri interzise".
                      ma refeream daca am gresit prin ce am spus

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                        Ce mi-ar place si mie sa existe niște soft-uri din care sa "plece" numai "SF-uri", astfel încât domnii "cu oarece probleme de sănătate, un fizic care nu suporta o mișcare normala la masa" ce folosesc materiale neomologate sa nu se mai întâlnească cu mingia... si sa nu știe cum si ce vine din ele... Cred ca atunci ar fi echilibrata balanta... pana atunci, nu vad de ce aceste persoane ar trebui avantajate in continuare, iar cei ce joaca împotriva lor trebuie sa ?nvețe sa joace, doar asa... ca trebuie... Unde e corectitudinea?
                        Am cunoscut si jucat impotriva unor jucatori de iarba care nu aveau un picior sau care jucau dintr-un carucior, sau care au defecte fizice majore dar care vor sa faca sport, joaca tenis de masă si-o fac destul de bine dar nu s-ar putea acomoda cu o fata normala, de aceea aleg aceste ierburi.
                        Nu stiu cat te-ai bucura sa le dai niste "sf-uri" astfel incat sa nu le vada ! Crede-ma ca n-am avut de ce sa ma bucur cand am iesit invingator, doar m-am uitat cu invidie cum asa un om incearca si reuseste cu stradanie sa faca fata unui om normal si nu se vaita de aia sau cealalta.
                        In schimb am dat peste ierbari care se plangeau pe margine ca au luat bataie de la mine doar pentru ca sunt un ierbar. Altfel, ma faceau. bleah
                        Blade: lemn off...ce lemn !
                        Bh: cu tepi
                        Fh: fara tepi

                        Comentariu


                        • #37
                          Cred că ar fi oportun (pentru mine, începător, cu siguranță ar fi util) ca discuția să fie ceva mai calmă și cei cu experiență și cei care au făcut propuneri într-un sens sau altul să explice:
                          - de ce unele fețe au fost excluse de ITTF și altele nu,
                          - care este diferența dintre ?ierburile? acceptate de ITTF (și observ că sunt destul de multe) și cele care nu mai sunt acceptate,
                          - care este diferența la joc între un oponent cu pimples out/long, cu sau fără burete - PERMIS și același tip de față care nu mai este permis
                          - dacă cineva folosește o ?iarbă? care a fost exclusă , ar fi greu să treacă la unele care sunt permise ?

                          Eu sunt în afara dezbaterii, a turneelor și votului dar aș dori să îmi pot face o opinie bazată pe ?mărturiile? celor mai avansați. Și cred că o discuție cu argumente mai concrete va fi de folos și altora care nu au o opinie fermă la acest moment.
                          Este o decizie ?grea? cea pe care trebuie să o luați și trebuie cântărite bine toate argumentele. Trebuie ținut cont și de interesul acestui sport (?n sensul de a urma regulile) dar și de interesul jucătorului amator, care poate este obișnuit de ani de zile cu o față.
                          Xiom Allround S
                          Xiom Vega Europe
                          Xiom Vega Europe

                          Comentariu


                          • #38
                            Ideea e simpla: exista o multime de ierburi si antispinuri omologate cu care poate juca orice jucator care pana acum a jucat cu ierburi si antispinuri neomologate! Si mai sunt absolut convins ca cel care a jucat cu o astfel de fata pana acum nu are nevoie de 2 ani, nici macar de 3 luni pt acomodarea cu o iarba omologata sau antispin omologat pentru ca loviturile sunt aceleasi doar efectul dorit poate nu e la fel si cred ca acest lucru doare cel mai mult pe cei care sunt impotriva eliminarii acestor fete din circuit! Nu ar trebui sa ne batem joc de acest sport frumos si de adversari doar de dragul de a castiga cu orice pret indiferent de mijloace! Si mai cred ca regulile care au fost introduse pe plan mondial au fost introduse pentru a fi respectate nu pentru a fi incalcate! Doar la noi in tara e posibil orice, ca de altfel si in alte domennii! Nu e corect!!!
                            Lemne: DHS Hurricane Long W997
                            FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                            BH: DHS GoldArc 8

                            Comentariu


                            • #39
                              Nimeni nu s-a referit la interzicerea lor, ci acelor care sunt interzise prin regulament!!! Dar mai ales a celor uzate peste limita admisă!!! Crezi că oamenii aceia le-au interzis că nu puteau să câștige în fața lor?? Categoric Nu, ci din cauza că acele fete nu respectă anumite norme metodologice de joc!
                              Observ că aici fiecare își dă cu părerea fără să fie atent la ce se discuta, este vorba de "FETELE INTERZISE PRIN REGULAMENTUL ITTF".
                              Cei care au ajuns la aceasta decizie, au constatat că ele creează un avantaj neloial.
                              Sunt foarte multe fete de tip iarbă, antispin, etc. care sunt acceptate, dar în amatur sunt foarte, foarte putini care le folosesc!!
                              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                              FH - Xiom Sigma II Pro
                              BH- Xiom Sigma II Pro

                              Comentariu


                              • #40
                                Deci trebuie sa stam sa gasim parteneri de joc sau in cel mai rau caz sa le cumparam paleta si sa le dam lor sa joace ca sa acoperim avantajul cu care ierbarul pleaca. Nici nu vreau sa comentez, e din start gresit. Mai bine invatati sa jucati tenis de masă si sa nu va mai folositi de nestiinta celorlalti ca sa castigati. Asta ar fi ordinea morala.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Deocamdata e asa.

                                  6.1. Regulamentul de joc
                                  turneele amatur au ca principiu de baza respectarea si incurajarea fair-play-ului participantilor.
                                  Jocurile din turneele amatur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F.si F.R.T.M.
                                  In acelasi timp, in spirit de fair play, in situatiile in care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucatorului (in mod special in cazul respectarii regulilor privind utilizarea fetelor si a materialelor de lipire ).
                                  Jocurile se pot disputa fara arbitru, scorul poate fi tinut de catre jucatori. La cererea unuia din jucatori, organizatorul va numi un arbitru dintre participantii care asista la joc.
                                  Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
                                  1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
                                  2. Ambele fete au la vedere sigla de omologare ittf, chiar daca intre timp a fost interzisa!
                                  3. Suprafetele paletei nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate).
                                  Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este insa permisa in incinta de joc. In caz de nemultumire sau reclamatii, organizatorul va decide, respectiv va lua masurile ce se impun, iar in caz ca jucatorii nu au sesizat aceste nereguli inainte de inceperea partidei, se poate continua jocul fara masuri suplimentare;

                                  Prin fair play inteleg ca fiecare jucator sa cunoasca regulamentul si sa-l respecte. Din pacate nu se intampla asa. Am vazut jucatori care folosesc palete cu fete fara sigla ITTF, am vazut jucatori care folosesc paleta cu ambele fete rosii, folosesc palete cu fete lipite cu orice, petecite cu scotch, etc.. Dar in societatea romaneasca la fel ca si in amatur respectarea regulilor, care implicit inseamna respect fata de ceilalti, in cazul unora, este la un nivel very low.
                                  Deci haideti sa facem un indemn la respectarea regulilor actuale, iar in cazul in care acestea se vor modifica sa facem la fel.
                                  RESPECT.
                                  Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                  https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                  Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de SAMSUNG2653 Vezi post
                                    Deci trebuie sa stam sa gasim parteneri de joc.
                                    Nici nu vreau sa comentez, e din start gresit. Mai bine invatati sa jucati tenis de masă si sa nu va mai folositi de nestiinta celorlalti ca sa castigati. Asta ar fi ordinea morala.
                                    1. Da, cautati parteneri.
                                    2. Va contraziceti, hotarati-va. Ierbarii stiu sa joace tenis de masă (in stilul lor), nestiinta celirlalti e problema. Cand cei mai multi vor face fata cu succes ierbarilor, cu siguranta cei din urma vor renunta la ele.


                                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                    Bh: cu tepi
                                    Fh: fara tepi

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Domnule Sorin Corneanu, user (sorin_client) lasati forumistii sa citeasca opiniile celor care au postat pana acum in paginile aferente sondajului si nu mai incercati dirijarea lor pentru a fi de acord cu FETELE INTERZISE.

                                      Sunteti un lup in blana de oaie.
                                      La inceputul sondajului spuneti ca sunteti de acord cu eliminarea fetelor interzise din circuitul Amatur, dupa care, faceti cel putin doua postari pe fiecare pagina, plangandu-le de mila celor care folosesc fete neomologate si neaprobate ITTF.

                                      Va rog sa va opriti de la dirijarea (influentarea) forumistilor de A VOTA PENTRU FOLOSIREA IN CONTINUARE A FETELOR INTERZISE DE ITTF.

                                      V-ati expus indeajuns punctul de vedere pe aceasta problematica.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Traiasca dr neubauer si toate fetele lui interzise nea denis. Hahaha Si numai tot scrieti asa colorat ca stim sa citim si asa O seara buna
                                        Ultima editare de Bogdan Raducan; 02.oct.2015, 22:22. Motiv: Explicati

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Asta este un concurs de amatori. Nu sta nimeni acum sa isi "angajeze" partener de joc ca sa invete un stil de joc iesit (in mare parte) din regulamentul ittf. Eu vin sa ma distrez jucand ceea ce stiu, nu vreau sa performez si sa imi fac strategii de joc. Nu inteleg supararea dumneavoastra, din ce am inteles au mai ramas ierburi care pot fi folosite.Mi se pare normal ca regulamentul Amatur sa coincida cu cel ITTF iar solutia aleasa pare de mijloc pentru ambele tabere, daca le putem numi asa.
                                          PS: Nu voi mai comenta pentru ca discutia s-a dus intr-o zona diferita adica Iarba vs Soft si e putin off-topic.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Nu sunt de acord cu interzicerea folosirii fetelor de paleta neaprobate ITTF
                                            Insa vreau sa le transmit viitorilor mei oponenti ierbari sa nu-si faca iluzii ca au un avantaj ca joaca cu ierburi interzise ITTF, pentru ca eu am cea mai buna paleta din lume ☺
                                            Daca se intampla sa ma invinga inseamna ca nu am fost in forma ☺
                                            Ultima editare de kdt123; 05.oct.2015, 15:31. Motiv: Rog un moderator sa mute la sondaj fete interzise... multumesc
                                            T05-ALC-T05
                                            Adrian Gorum

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Nu sunt de acord cu interzicerea ierburilor din simplu fapt ca nu jucam in divizii sau nu stiu unde.Pentru multi cei de la open iarba nu reprezinta un inconvient din contra poate au un avantaj daca joaca impotriva lor.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Ca sa nu se supere nimeni eu propun utilizarea ierburilor interzise doar la open. La acel nivel percepția jocului e suficient de profunda pentru ca șansele sa fie echilibrate. La începători și amatori avansati ierburile interzise creează probleme serioase jocul nefiind suficient de complet iar omul nu mai înțelege ce cale trebuie sa apuce în tenisul de masa pentru a avea șanse reale de câștig împotriva acestor materiale. O seara buna tuturor.
                                                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de adishorul Vezi post
                                                  Ca sa nu se supere nimeni eu propun utilizarea ierburilor interzise doar la open. La acel nivel percepția jocului e suficient de profunda pentru ca șansele sa fie echilibrate. La începători și amatori avansati ierburile interzise creează probleme serioase jocul nefiind suficient de complet iar omul nu mai înțelege ce cale trebuie sa apuce în tenisul de masa pentru a avea șanse reale de câștig împotriva acestor materiale. O seara buna tuturor.
                                                  Eu propun sa eliminam si cei care ataca prin surprindere la burta, deoarece multi nu sau antrenat pentru aceasta lovitura. Sa fie acceptat doar la OPEN atacurile surprinzatoare la burta.
                                                  Hai sa fim seriosi! Oamenii slabi gasesc motive, cei puternici si ambitiosi solutii! Solutia? Antreneaza-te frate si o sa constati cu surprindere ca jocul impotriva ierbii este mai usor.
                                                  Cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii pentru ei este totuna daca este interzisa sau nu. Gasesc doar motive in loc sa se antreneze.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Unde nu este rabdare, acolo nu este nici iubire. Acest gen de materiale, vor disparea ca dinozaurii ori ca Dacia 1300. Nu se mai fabrica, sunt specii pe cale de disparitie. Lasati-le sa moara "onorabil". Pana atunci...prima si cea mai mare victorie este sa te invingi pe tine insuti.
                                                    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X