Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Sunt de acord cu interzicerea.Amaturul este dupa parerea mea,mai sus decat FRTM,prin nr mare de membri si prin faptul ca a devenit o pepiniera a FRTM.Cred ca sunt 3 lucruri care lipsesc la amatur,fata de federatiealetele,mingile,asistenta medicala,lucruri care,mai devreme sau mai tarziu se vor alinia.Intrebare: in ce consta acomodarea timp de un an si jumatate?-la antrenamente se joaca cu palete omologate,iar la turneu cu iarba ? Oricum apreciez initiativa d-lui Sorin Corneanu (ierbar convins) de a schimba ceva atat pt miscarea amatur cat si pt el persona.

    Comentariu


    • #52
      Postat în original de Radu Serban Vezi post
      Eu propun sa eliminam si cei care ataca prin surprindere la burta, deoarece multi nu sau antrenat pentru aceasta lovitura. Sa fie acceptat doar la OPEN atacurile surprinzatoare la burta.
      Hai sa fim seriosi! Oamenii slabi gasesc motive, cei puternici si ambitiosi solutii! Solutia? Antreneaza-te frate si o sa constati cu surprindere ca jocul impotriva ierbii este mai usor.
      Cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii pentru ei este totuna daca este interzisa sau nu. Gasesc doar motive in loc sa se antreneze.
      Eu propun ca de acum înainte sa jucam cu farase și cu vatraie. Sigur antrenamentul se poate face cu mistria cu condiția sa fie conform SREN ISo noua mii și ceva Cu respect și considerație pentru toate ideile mai mult sau mai puțin constructive.
      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

      Comentariu


      • #53
        Nu stiu cum se face dar majoritatea propunerilor se pot muta direct in "fight" ... suntem invitati sa propunem si/sau sa votam, iar deciziile se vor lua de catre cei care fac adevarate eforturi sa sustina acest fenomen. Restul e Can-Can. Putem ajuta ... dar ar fi elegant sa nu facem "mizerie la locul de munca" ... Eu chiar as propune comitetului de decizie sa facem o lista centralizata de propuneri care au sens si sa se transmita aceasta lista organizatorilor de turnee pentru semnaturi pro sau contra ... astfel participantii activi la turnee isi vor aduce contributia prin vot direct. Se poate alege o perioada de vot care sa permita unui nr. relevant de participanti sa voteze.
        lemn: YEO
        fete FH/BH: Rakza 7 soft

        Comentariu


        • #54
          Sa lamurim cateva chestiuni ,deoarece urmand aceasta cale dupa ce veti termina sondajul acesta,cineva va deschide altul:"Sunteti de acord ca paletele sa fie lipite doar cu VOC si nu cu toluen ,speed glue,home made glue?"...va urma,repejor urmatorul:'Sunteti pentru excluderea mingilor de celuloid din circuitul Amatur?"..Nici bine nu se va raci si va urma: "Sunteti de acord cu achizitionarea a 8 aparate ENEZ?"
          Eu zic ca in urma cu doi- trei ani s-a ajuns la o solutie echilibrata in Regulament:
          1.ierbarii sa poata juca cu fețe care au sigla ITTF,fapt ce atesta ca acestea erau in regula la un moment dat,chiar daca acum poate nu
          2.Softistii sa lipeasca cu ce vor dar nu in sala de joc,inhalarea de catre jucatori a vaporilor de diluant,toluen samd nefiind tocmai ok
          Despre aparatele ENEZ nu s-a adus inca vorba,ele nu se folosesc nici in concursurile FRTM,(div B cel putin)
          Mingile de plastic vor fi folosite in circuit vrand-nevrand deoarece treptat mingile de celuloid vor disparea.Actualmente un organizator poate folosi la un turneu unul din cele doua tipuri cu recomandarea sa mentioneze tipul folosit in anuntul turneului.La rata de spargere a celor de plastic cred ca vom juca cu mingi de celuloid 3 stele cat se va putea
          Sper ca v-am fost cat de cat de folos
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • #55
            Eu joc cu tot felul de ierburi. Cele interzise (fara frecare) au avantajul ca intoarce intr-o mai mare proportie spinul la adversar, dar prezinta mai multe dezavantaje: control mai mic in directionarea mingii, este mult mai greu sa tragi cu o astfel de iarba, iar daca adversarul stie sa joace cu ierbarii te bate mai rau decat daca ai avea iarba cu frecare. Eu am apreciat urmatorul lucru la iarba interzisa: este mult mai ieftina dacat variantele acceptate. Dar in curand nu se vor mai gasi nici astea de cumparat. Adversarii care m-au batut m-au felicitat pentru joc si nu le-a pasat ce fel de iarba am. Numai unii dintre cei pe care i-am batut au facut tot felul de aluzii rautacioase. Eu consider ca actualul regulament este foarte bun, problema este ca multi jucatori nu-l cunosc sau nu-i intereseaza sa-l respecte.

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de mihais mioveni Vezi post
            problema este ca multi jucatori nu-l cunosc sau nu-i intereseaza sa-l respecte.
            Rectific: unii jucatori, nu multi jucatori.
            Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
            FH: Butterfly - Dignics 80
            BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

            Comentariu


            • #56
              Desi sunt jucator cu soft, am votat sa NU se scoata ierburile interzise...oricum, in timp, vor disparea de la sine...(nu se mai produc)
              MULTUMESC tuturor "ierbarilor" cu care am jucat, indiferent de rezultatul de la masa sau materialul folosit de catre acestia, pentru ca jocul impotriva lor te obliga sa gandesti, sa faci strategii, sa ai ochiul ager pentru a vedea efectul mingei, nu doar sa dai ca la robot...pentru ca, in principiu, daca la jocul dintre doi softisti castiga cel ce da mai bine, la jocul dintre un softist si un "ierbar" nu e suficient doar sa dai mai bine, trebuie si sa gandesti mai mult, sa fii mult mai atent, etc...
              Problema ierburilor folosite este o falsa problema... problema este de fapt a noastra (a softistilor) ca nu reusim sa castigam ...acest spect al "ierburilor" este doar o manifestare a frustrarilor noastre de la un moment dat, dar cu atentie, inteligenta si antrenament, "ierbarii" pot fi facuti sa joace dupa cum "cantam" noi la masa...
              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de gabikr Vezi post
                Desi sunt jucator cu soft, am votat sa NU se scoata ierburile interzise...oricum, in timp, vor disparea de la sine...(nu se mai produc)
                MULTUMESC tuturor "ierbarilor" cu care am jucat, indiferent de rezultatul de la masa sau materialul folosit de catre acestia, pentru ca jocul impotriva lor te obliga sa gandesti, sa faci strategii, sa ai ochiul ager pentru a vedea efectul mingei, nu doar sa dai ca la robot...pentru ca, in principiu, daca la jocul dintre doi softisti castiga cel ce da mai bine, la jocul dintre un softist si un "ierbar" nu e suficient doar sa dai mai bine, trebuie si sa gandesti mai mult, sa fii mult mai atent, etc...
                Problema ierburilor folosite este o falsa problema... problema este de fapt a noastra (a softistilor) ca nu reusim sa castigam ...acest spect al "ierburilor" este doar o manifestare a frustrarilor noastre de la un moment dat, dar cu atentie, inteligenta si antrenament, "ierbarii" pot fi facuti sa joace dupa cum "cantam" noi la masa...
                Este foarte corect!

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de cata_60 Vezi post
                  Sa lamurim cateva chestiuni ,deoarece urmand aceasta cale dupa ce veti termina sondajul acesta,cineva va deschide altul:"Sunteti de acord ca paletele sa fie lipite doar cu VOC si nu cu toluen ,speed glue,home made glue?"...va urma,repejor urmatorul:'Sunteti pentru excluderea mingilor de celuloid din circuitul Amatur?"..Nici bine nu se va raci si va urma: "Sunteti de acord cu achizitionarea a 8 aparate ENEZ?"
                  Domnule Cosma, vad ca va doriti continuarea sondajelor prin ideile pe care le-ati prezentat in postul 53.

                  In ceea ce priveste interdictia folosirii fetelor interzise de ITTF vreau sa precizez urmatoarele:

                  - Acest tip de fete de paleta nu vor disparea atata vreme cat va exista cerere.
                  Au trecut peste 7 ani de cand au fost interzise (01.07.2008 ) si le puteti gasi in continuare fara nici o problema.

                  Va dau numai un exemplu - accesati link-ul: http://drneubauer.com/shop.php?cat=1...&lang=&prod=72

                  Veti observa foarte usor ca puteti cumpara din stoc Dr Neubauer Super Block
                  Ne este servita gogoasa ca fetele au fost returnate de un distribuitor ( probabil ca acel distribuitor a avut comandate mai multe garnituri intregi de tren, din acest tip de fata ).

                  Asa ca, recomand domnilor care ne indeamna sa avem rabdare ca fetele interzise vor disparea de la sine sa savureze dumnealor astfel de gogosi dar sa nu ne imbie si pe noi sa le incercam.
                  Ultima editare de dennis; 06.oct.2015, 23:09.

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de tatygeo Vezi post
                    Nu stiu cum se face dar majoritatea propunerilor se pot muta direct in "fight" ... suntem invitati sa propunem si/sau sa votam, iar deciziile se vor lua de catre cei care fac adevarate eforturi sa sustina acest fenomen. Restul e Can-Can. Putem ajuta ... dar ar fi elegant sa nu facem "mizerie la locul de munca" ... Eu chiar as propune comitetului de decizie sa facem o lista centralizata de propuneri care au sens si sa se transmita aceasta lista organizatorilor de turnee pentru semnaturi pro sau contra ... astfel participantii activi la turnee isi vor aduce contributia prin vot direct. Se poate alege o perioada de vot care sa permita unui nr. relevant de participanti sa voteze.
                    Speram ca anul acesta in sfarsit sa se schimbe ceva , ca daca nu aceste propuneri vor fii uitate pana la sfarsit de an cand v-a avea loc unica sedinta a coordonatoriilor.

                    Comentariu


                    • #60
                      Este foarte posibil ca aceste fete ciudate sa dispara dar este la fel de posibil sa apara alte specii de dinozauri care sa faca jocul de tenis din Amatur plictisitor. La turneul final majoritatea celor calificati in eliminatorii aveau tot felul de fete aranjate, care mai de care concepute si fabricate doar ca sa incurce adversarul si nu sa aiba un spin cat mai puternic. Am jucat cu un baiat si la incalzire il intreb daca joaca cu antispin, imi raspunde senin ca are fete normale. Am vazut ca vine mingea ciudat si i-am cerut paleta. Avea intradevar fete normale, avea un Xiom omega 4 si inca o alta fata dar cred ca fusesera supuse unui misterios procedeu de prelucrare care reducea frictiunea la zero. Un prieten de-al meu care a jucat la incepaturi l-a gasit pe unu care avea o foaie de ziar pe sub fata astfel incat aceasta sa sara din paleta cat mai neasteptat. Asa ca am vazut cateva specii de dinozauri foarte ciudate si care nu dadeau semne ca trag sa moara ci dimpotriva erau foarte fericite ca au batut. In Amatur ai doar cateva optiuni sa castigi ceva in conditiile de fata: fie te antrenezi de ies dracii din tine astfel incat sa surprinzi ierbarul cu lovituri naucitoare, ceea ce este destul de greu, fie te apuci si tu sa fabrici vreun model nou de fata care sa intoarca efectul de la adversar dublu. Mai este si varianta sa nu mai vii la concursurile Amatur. Si in momentul in care iarba va creste fara control si va sufoca Amaturul cred ca foarte multi vor renunta.

                      Comentariu


                      • #61
                        Romanul este inventiv, intotdeauna va gasi solutii ca sa ocoleasca sau sa smechereasca legea, sau o regula impusa. Amaturul nu va face exceptie din acest punct de vedere. De fapt despre ce se discuta: "despre interzicerea a ceva ce este interzis" sau despre "aprobarea a ceva ce este interzis". Doua propozitii care fac parte si pe care le intalnim tot mai des in viata noastra de zi cu zi in mai toate domeniile(din pacate).
                        "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                        Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                        BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                          Este foarte posibil ca aceste fete ciudate sa dispara dar este la fel de posibil sa apara alte specii de dinozauri care sa faca jocul de tenis din Amatur plictisitor. La turneul final majoritatea celor calificati in eliminatorii aveau tot felul de fete aranjate, care mai de care concepute si fabricate doar ca sa incurce adversarul si nu sa aiba un spin cat mai puternic. Am jucat cu un baiat si la incalzire il intreb daca joaca cu antispin, imi raspunde senin ca are fete normale. Am vazut ca vine mingea ciudat si i-am cerut paleta. Avea intradevar fete normale, avea un Xiom omega 4 si inca o alta fata dar cred ca fusesera supuse unui misterios procedeu de prelucrare care reducea frictiunea la zero. Un prieten de-al meu care a jucat la incepaturi l-a gasit pe unu care avea o foaie de ziar pe sub fata astfel incat aceasta sa sara din paleta cat mai neasteptat. Asa ca am vazut cateva specii de dinozauri foarte ciudate si care nu dadeau semne ca trag sa moara ci dimpotriva erau foarte fericite ca au batut. In Amatur ai doar cateva optiuni sa castigi ceva in conditiile de fata: fie te antrenezi de ies dracii din tine astfel incat sa surprinzi ierbarul cu lovituri naucitoare, ceea ce este destul de greu, fie te apuci si tu sa fabrici vreun model nou de fata care sa intoarca efectul de la adversar dublu. Mai este si varianta sa nu mai vii la concursurile Amatur. Si in momentul in care iarba va creste fara control si va sufoca Amaturul cred ca foarte multi vor renunta.
                          Cand vor vedea ca si contra ierburilor aprobate joaca la fel de prost , vor renunta
                          Blade:O chinezarie
                          FH:TG2 (No 19)
                          BH:Super Anti

                          Comentariu


                          • #63
                            Scuze dar este o diferenta majora intre fetele aprobate si cele neaprobate, ma refer la modul cum iti vine mingea, nu poti juca la fel. Este normal sa fie aceasta diferenta ca doar de asta au fost interzise unele si altele au fost aprobate.

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                              Scuze dar este o diferenta majora intre fetele aprobate si cele neaprobate, ma refer la modul cum iti vine mingea, nu poti juca la fel. Este normal sa fie aceasta diferenta ca doar de asta au fost interzise unele si altele au fost aprobate.
                              Am sa incerc sa fac in saptamanile care urmeaza niste filmulete cu noul antispin Neubauer Buffalo in care se vede ca nu exista mare diferenta intre acest antispin si vechiul Superblock.

                              Spinreversalul (intoarcerea efectului) este la acelasi nivel , viteza este aceasi (extrem de lenta). Marea diferenta ar fi senzatia diferita de la OX la burete de 1,2 mm si controlul mai scazut la antispin. Din acest motiv ,celor care vor sa faca pasul catre un antispin frictionles le va trebui multa rabdare ,perseverenta ,antrenament si multe meciuri.

                              In tarile occidentale ,majoritatea jucatorilor buni care au jucat pana in 2008 cu ierburi frictionless , au trecut de ani de zile la aceste antispinuri frictionless si cu mult antrenament, au reusit sa isi depaseasca performantele din era frictionless , din simplul motiv ca un antispin iti da posibilitatea sa joci mult mai activ , sa ataci , si nu in ultimul rand iti permite sa il joci si pe lemne rapide cu carbon

                              Aceste discutii interminabile privind ierburile interzise sunt si acum si vor exista intotdeauna , pentru ca mereu vor exista jucatori care se vor plange ca "vine urat" .

                              Iar ca o scurta mentiune, in calitate de importator Dr Neubauer, se poate observa din activitateamea pe forum ca nu mi-am facut niciodata reclama masiva la aceste produse , nu am incurajat niciodata folosirea lor , si nici nu am "tras sforile" pentru mentinerea lor in Amatur.

                              Cat ma priveste ,mi-am dat imediat seama de potentialul acestor antispinuri insa din lipsa de timp nu am reusit sa ma antrenez corespunzator.Totusi, la concursurile din 2015 ,inclusiv campionatul national de Seniori , am avut rezultate decente , rezultate pe care le aveam si in era Superblock.

                              ps.probabil ca vor fi carcotasi care vor zice : A votat "DA" ca sa-si vanda antispinurile , sau altii care vor sustine ca am votat "NU" ca sa vand in continuare Superblockurile Votul meu va ramane totusi un mister


                              Va salut cu drag , si nu uitati : Puneti mana si va antrenati!

                              Comentariu


                              • #65
                                Nu cred ca e de bun augur scoaterea din uz a fetelor interzise, o foarte mare parte din jucatorii din amatur s-ar retrage, in momentul in care ar fi nevoiti sa renunte la arma lor secreta.
                                In alta ordine de idei trebuie sa intelegem ca sunt oameni in varsta care nu se pot misca si tine pasul cu jucatorii mult mai tineri, iar colegul nostru claudiu84 a facut o precizare foarte utila, odata cu progresul din punct de vedere sportiv, nu mai esti la fel de deranjat de "materialele" pe care le folosesc adversarii, chiar si cele interzise.
                                Cineva m-a intrebat candva cum ar trebui sa joace impotriva unui ierbar, nefiind cea mai in masura persoana cui trebuia sa ii ceara parerea, i-am raspuns ca ar trebui sa joace "bine" si sa dea pe masa )
                                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                BH : Tenergy 05Fx
                                FH : Tenergy 05Fx

                                Comentariu


                                • #66
                                  Cred ca Rares Leorda sau Bogdan Raducan va pot face o istorie a ierburilor interzise si motivele care au dus la interzicerea acestora...problemele apareau in ligile inferiore ale diverselor campionate, unde softisti talentati dar cu mai putina experienta renuntau la tenis din frustrarea adusa de un astfel de ierbar, chiar si incepator...astfel, se creea riscul ca pe viitor sa se diminueze numarul de softisti in ligile superioare, si automat se reducea baza de selectie pentru loturile nationale, iar jocul risca sa se indrepte tot mai des la aplicarea acelei reguli a "activizarii"...adica schimburi de mingi luungi si plictisitoare, "dusmanul" spectacolului.
                                  Pana sa fie interzise unele tipuri de ierburi, acestea se diferentiau doar prin gradul de frictiune, fiind interzise doar cele fara frictiune...din punctul meu de vedere, toate ierburile fac, in mare, cam acelasi lucru: pun mingea mai usor pe masa si intorc efectul (mai mult sau mai putin)...
                                  Impotriva unei ierburi frictionless se joaca chiar mai usor decat impotriva uneia "legale", pentru ca iti intoarce exact aceeasi cantitate de efect pe care o trimiti, dar cu sens schimbat...adica, cu cat topspinul tau este cu mai mult efect, cu atat mai taiata vine mingea, si cu cat o tai mai mult, cu atat vine inapoi cu efect de topspin mai mare...adica, atat cat dai, atat primesti inapoi, cu sens schimbat...
                                  In schimb, ierburile acceptate in prezent, mai schimba din efect, in sensul in care amplifica efectul, sau il diminueaza, in functie de lovitura ierbarului...din punctul meu de vedere, este mai greu de jucat impotriva acestora, trebuie sa fii mult mai atent la efectul intors...asta ca sa nu mai vorbesc de efectul lateral, ca ajungi sa dai canturi intr-un meci cu un ierbar cat in 10 meciuri cu adversari softisti...
                                  Atunci cand un softist isi insuseste aceste reguli ale jocului cu un ierbar, viata nu i se va mai parea asa de grea la masa...
                                  De aceea este esential ca inaintea fiecarui meci, nu doar sa te uiti cu ce fete joaca adversarul, pentru ca acesta poate ca le-a pus la murat, la fiert, le-a tinut la microunde sau in soare, le-a vopsit cu oja, sau cine stie la ce alte "tratamente" le-a mai supus...ci trebuie sa dam cu mingea sa alunece pe fiecare fata, si sa estimam gradul de "agatare" a mingei, si sa tinem minte culoare fetei ce nu agata...simplu in teorie...restul, e can-can
                                  Ultima editare de gabikr; 07.oct.2015, 15:07.
                                  Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                  Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                  Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de Ben Vezi post
                                    Nu cred ca e de bun augur scoaterea din uz a fetelor interzise, o foarte mare parte din jucatorii din amatur s-ar retrage, in momentul in care ar fi nevoiti sa renunte la arma lor secreta.
                                    In alta ordine de idei trebuie sa intelegem ca sunt oameni in varsta care nu se pot misca si tine pasul cu jucatorii mult mai tineri, iar colegul nostru claudiu84 a facut o precizare foarte utila, odata cu progresul din punct de vedere sportiv, nu mai esti la fel de deranjat de "materialele" pe care le folosesc adversarii, chiar si cele interzise.
                                    Cineva m-a intrebat candva cum ar trebui sa joace impotriva unui ierbar, nefiind cea mai in masura persoana cui trebuia sa ii ceara parerea, i-am raspuns ca ar trebui sa joace "bine" si sa dea pe masa )
                                    Acei oameni mai in varsta care nu se pot misca bine la masa pot juca in continuare cu ierburi si antispinuri dar din gama celor omologate de ce trebuie neaparat sa aiba fete interzise??!!
                                    Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                    BH: DHS GoldArc 8

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Punctul meu de vedere cu ierburile astea care ne da atâtea bătăi de cap chiar si noua este urmatorul: Mie imi place sa joc cu ele de fapt cu una Dr.Neubauer Monster, ma simt bine cand joc cu ea si cel mai mult ma ajuta la servicii le pot scoate majoritatea serviciilor pt ca recunosc am o problema cu preluatul serviciilor adversarilor si acesta iarba a rezolvat problema; In schimb g?nditi-va ca noi avem 2 jocuri diferite si grele unu pe partea ierbi unu pe partea softului si noi sau eu de fapt am reverul praf doar pun iarba aia si sunt artagos incerc sa dau cat mai multe mingi pe masa.G?nditi-va ce frustrant e si pentru mine cand vine mingea sus si eu nu pot sa fac nimic ca nu se poate ataca cu iarba aia hahaha.Ca ultima chestie m-au batut cativa softisti slabuti dar care stiau sa joace impotriva ierbii si atat dar asa erau slabuti hahaha.Asa ca lăsati-ne sa murim pe limba noastră.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        "Impotriva unei ierburi frictionless se joaca chiar mai usor decat impotriva uneia "legale", pentru ca iti intoarce exact aceeasi cantitate de efect pe care o trimiti, dar cu sens schimbat...adica, cu cat topspinul tau este cu mai mult efect, cu atat mai taiata vine mingea, si cu cat o tai mai mult, cu atat vine inapoi cu efect de topspin mai mare...adica, atat cat dai, atat primesti inapoi, cu sens schimbat...
                                        In schimb, ierburile acceptate in prezent, mai schimba din efect, in sensul in care amplifica efectul, sau il diminueaza, in functie de lovitura ierbarului...din punctul meu de vedere, este mai greu de jucat impotriva acestora, trebuie sa fii mult mai atent la efectul intors...asta ca sa nu mai vorbesc de efectul lateral, ca ajungi sa dai canturi intr-un meci cu un ierbar cat in 10 meciuri cu adversari softisti..."

                                        Foarte corect! Dar oare cati o sa inteleaga din cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii?
                                        Ultima editare de Radu Serban; 07.oct.2015, 23:47.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de krisztalori Vezi post
                                          Acei oameni mai in varsta care nu se pot misca bine la masa pot juca in continuare cu ierburi si antispinuri dar din gama celor omologate de ce trebuie neaparat sa aiba fete interzise??!!
                                          Au sigla ITTF pe ele. Astea inseamna ca au fost legale candva. Sau scos cateva sa avantajeze pe aceia care nu pricep ca in TDM trebuie si sa gandesti cand joci si mai ales sa te antrenezi. Dar prin absurd, daca nu ar fi interzise, ce ati mai inventa? Sa dispara aparatorii? Sa se faca campionate numai intre atacanti? Aparatorii sa-si faca campionat separat? Pentru cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii, pentru ei e totuna ca este interzisa sau nu. Oricum nu inteleg ce se intampla. Nici cel putin nu stiu ca cele care azi sunt admise, datorita faptului ca au un pic de aderenta te pacalesc mai tare. Ce a scris userul GABIKR este perfect adevarat. Atunci se pune intrebarea de ce nu se trece pe cele care sunt legale daca sunt mai bune? Pentru ca unii joaca de ani de zile cu aceiasi fata si sau obisnuit si este destul de dificil sa te obisnuiesti cu alta, alte unghiuri de blocare, viteze diferite, etc.
                                          Deci aveti doua variante: sa va smiorcaiti si sa plangeti incontinuu sau sa va apucati sa va antrenati impotriva ierbii.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Domnule Serban, cei care au folosit pana acum fete interzise au cum spuneti dumneavoastra doua variante:
                                            1. sa se smiorcaiasca si sa planga incontinuu aici pe forum ;
                                            2. sa se apuce sa se antreneze cu ierburi omologate pentru a se obisnui cu viteza, unghiul de blocare, chop-ul, chopblock-ul, lift-ul, etc.

                                            O persoana care declara ca vine de placere sa joace tenis de masă, sa socializeze, sa-si faca prieteni noi, sa se revada cu prietenii mai vechi va folosi o paleta cu fete omologate, pentru ca nu are ca prim scop sa castige cu orice pret concursul sau vreo diploma.
                                            In schimb, daca foloseste o paleta cu fete interzise sau coapte:
                                            - in primul rand isi desconsidera adversarii, deoarece isi creeaza un avantaj neloial ;
                                            - in al doilea rand isi doreste sa castige meciurile prin orice mijloace;
                                            - in final, conteaza doar el si orgoliul lui nemasurat.
                                            Ultima editare de dennis; 08.oct.2015, 01:15.

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de dennis Vezi post
                                              Domnule Serban, cei care au folosit pana acum fete interzise au cum spuneti dumneavoastra doua variante:
                                              1. sa se smiorcaiasca si sa planga incontinuu aici pe forum ;
                                              2. sa se apuce sa se antreneze cu ierburi omologate pentru a se obisnui cu viteza, unghiul de blocare, chop-ul, chopblock-ul, lift-ul, etc.

                                              O persoana care declara ca vine de placere sa joace tenis de masă, sa socializeze, sa-si faca prieteni noi, sa se revada cu prietenii mai vechi va folosi o paleta cu fete omologate, pentru ca nu are ca prim scop sa castige cu orice pret concursul sau vreo diploma.
                                              In schimb, daca foloseste o paleta cu fete interzise sau coapte:
                                              - in primul rand isi desconsidera adversarii, deoarece isi creeaza un avantaj neloial ;
                                              - in al doilea rand isi doreste sa castige meciurile prin orice mijloace;
                                              - in final, conteaza doar el si orgoliul lui nemasurat.
                                              Cei care joaca cu iarba nu plang si nu se smiorcaiesc incontinuu pe forum.
                                              Toti cei care joaca cu long pips frictionless au testat si testeaza fete aprobate si asta pentru ca aprobatele au potential mai mare decat cele frictionless. Singurul avantaj al fetelor frictionless , este dupa parerea mea faptul ca nu trebuie neaparat sa faci miscarea de bloc ca sa pui pe masa un topspin , ceea ce ajuta in momentul cand esti prins nepregatit.
                                              Au fost concursuri unde am folosit fete aprobate si s-a intamplat ca adversarul (care nu stia sa joace contra ierburilor) , sa cedeze dupa un set sau sa ma jigneasca incontinuu. Degeaba ii spuneam ca fata e aprobata(si neschimbata), el o tinea pe a lui . Asta m-a facut sa nu-mi mai bat capul prea tare sa schimb frictionless-ul.
                                              Toti cei care joaca cu iarba sunt fair play , nu triseaza la scor , nu abuzeaza de tertipuri gen stergere cu prosopul la avantaje sau alte cele ca sa castige, ei chiar joaca de placere. Orgoliu nemasurat il au cei care joaca contra lor si nu stiu sa piarda.
                                              Ceea ce nu pricepi tu , e ca unora chiar le place stilul asta de joc, se simt bine sa joace mai mult tactic si probabil le-a placut mai mult fizica si matematica ) .
                                              Ultima editare de Tarpan Stefan; 08.oct.2015, 08:01.
                                              Blade:O chinezarie
                                              FH:TG2 (No 19)
                                              BH:Super Anti

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Postat în original de dennis Vezi post
                                                Domnule Serban, cei care au folosit pana acum fete interzise au cum spuneti dumneavoastra doua variante:
                                                1. sa se smiorcaiasca si sa planga incontinuu aici pe forum ;
                                                2. sa se apuce sa se antreneze cu ierburi omologate pentru a se obisnui cu viteza, unghiul de blocare, chop-ul, chopblock-ul, lift-ul, etc.
                                                1. Mi se pare ca va smiorcaiti in acest moment.
                                                2. De ce nu va apucati sa invatati iarba ? 90% din ierburi au sigla ITTF doar ca o mare parte din ele au fost retrase, nu neaparat interzise.

                                                Postat în original de dennis Vezi post
                                                O persoana care declara ca vine de placere sa joace tenis de masă, sa socializeze, sa-si faca prieteni noi, sa se revada cu prietenii mai vechi va folosi o paleta cu fete omologate, pentru ca nu are ca prim scop sa castige cu orice pret concursul sau vreo diploma.
                                                Asa este, vine de placere, sa socializeze si sa incerce sa se aleaga cu vreo diploma, cupa, premiu. Unde vedeti problema? N-ati vrea sa-i spuneti d-lui Gugu din Bistrița ca oaspetii nu se primesc cu ierburi care n-au sigla ittf si pe deasupra fara toti pimpii ? Apropos', eu din cauza d-lui mi-am pus iarba si-i multumesc. Pacat ca tocmai am renuntat la superblock (cea mai urata iarba care se mai gaseste in comert si are si sigla ittf ) ).

                                                Postat în original de dennis Vezi post
                                                - in primul rand isi desconsidera adversarii, deoarece isi creeaza un avantaj neloial ;
                                                - in al doilea rand isi doreste sa castige meciurile prin orice mijloace;
                                                - in final, conteaza doar el si orgoliul lui nemasurat.
                                                - in primul rand asa este dar doar isi creeaza un avantaj pana la un moment dat si nu-si desconsidera niciodata adversarii, dimpotriva.
                                                - in al doilea rand..., DAAAAA, toata lumea vrea sa castige, cel putin asa mi s-a parut;
                                                - in final, cred ca ca'm toti suntem la fel.

                                                Si pentru cei ce nu stiu inca... tot Dr.Neubauer are fetele cele mai "competitive" cand veni vorba de ierburi !
                                                Si mesaj pentru nenea Dennis, pentru linistea dvs., tocmai au mai iesit vreo 2 ierburi noi. Le testeaza baiatu' si promit sa vin pregatit la Bistrița.
                                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                                Bh: cu tepi
                                                Fh: fara tepi

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                                  Au sigla ITTF pe ele. Astea inseamna ca au fost legale candva. Sau scos cateva sa avantajeze pe aceia care nu pricep ca in TDM trebuie si sa gandesti cand joci si mai ales sa te antrenezi. Dar prin absurd, daca nu ar fi interzise, ce ati mai inventa? Sa dispara aparatorii? Sa se faca campionate numai intre atacanti? Aparatorii sa-si faca campionat separat? Pentru cei care nu stiu sa joace impotriva ierbii, pentru ei e totuna ca este interzisa sau nu. Oricum nu inteleg ce se intampla. Nici cel putin nu stiu ca cele care azi sunt admise, datorita faptului ca au un pic de aderenta te pacalesc mai tare. Ce a scris userul GABIKR este perfect adevarat. Atunci se pune intrebarea de ce nu se trece pe cele care sunt legale daca sunt mai bune? Pentru ca unii joaca de ani de zile cu aceiasi fata si sau obisnuit si este destul de dificil sa te obisnuiesti cu alta, alte unghiuri de blocare, viteze diferite, etc.
                                                  Deci aveti doua variante: sa va smiorcaiti si sa plangeti incontinuu sau sa va apucati sa va antrenati impotriva ierbii.
                                                  Domnule Serban nu prea avem ce sa discutam pe tema asta: FETELE O FI FOST LEGALE CANDVA DAR ACUM NU MAI SUNT!!! PUNCT! NOI TRAIM IN PREZENT NU IN TRECUT!!! REGULAMENTUL AR TREBUI SA FIE REGULAMENT PESTE TOT! Iar legat de antrenament veniti la noi sa ma antrenez cu dv impotriva ierbii interzise pt ca nu am cu cine ca sa nu ma mai smorcaiesc!
                                                  Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                                  FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                                  BH: DHS GoldArc 8

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Sunt de acord cu scoaterea lor din circuitul AMATUR.Circuituil va castiga mai multi membri prin aceasta reglementare.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X