Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

    Propun ca fiecare participant la turneele Amatur(A,B sau A+) sa cotizeze,o data pe an,suma de 5lei,indiferent la cate turnee participa.Este o suma neglijabila,platita,repet,o singura data pe an,indiferent la ce tip de turneu participi sau la cate turnee participi.
    S-ar strange,la,sa zicem 1000 participanti,5000 RON
    Organizatorii de turnee ar strange aceste cotizatii si le-ar varsa,cu prima ocazie,unui trezorier desemnat de stafful Amatur,o persoana implicata puternic in acesta miscare(Rares Leorda,de exemplu).
    Din acesti bani,s-ar putea plati o suma modica (sa zicem 1200 Ron) lui Florin Apian pt a-l recompensa oarecum pt efortul insemnat de a alcatui clasamente,fisiere si altele,300-500,sa zicem,trezorierului care va trebui sa aiba o evidenta a cotizatiilor si a cheltuielilor facute.
    Deasemeni,din acesti bani putem cumpara trofeele pt concursurile A+(CUPA ROMANIEI,CAMIONATUL NATIONAL si TURNEUL FINAL)si un numar insemnat de mingi(144,28
    care sa fie distribuite organizatorilor de turnee A. Poate aveti si alte idei
    of all the things i lost i miss my mind the most

  • #2
    Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

    trebuie gandite si implicatiile juridice pt. asa o treaba, nu de alta dar nu suntem nici ong, nici af, nici srl, cam greu de justificat niste bani fara ca statul sa nu ceara impozit pe niste venituri, mi se pare o cutie a pandorei daca e facuta dupa ureche...
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

      Total de acord! Chiar ma gandeam azi ca Amatur trebuie sa mearga mai departe si sa devina o organizatie cu ceva finantare proprie din diferite surse. Ideea cu cotizatia este una foarte buna, numai ca trebuie dezbatuta pe larg modalitatea de strangere a acestei cotizatii si cuantumul ei. Eu propun ca la fiecare turneu, organizatorii sa perceapa o taxa de participare majorata cu 1 ron/persoana care sa mearga la fondul Amatur. Am calculat ca se organizeaza in medie cam 40-45 turnee A si A+, unde media de participare este de cel putin 60 de jucatori, rezultand aproximativ 2400 - 2700 ron minim. La aceasta suma s-ar mai adauga si sumele stranse la Turneele B unde cred ca s-ar mai strange inca 1000-1500 ron. Este doar o propunere practica. Sigur ca cei care participa la mai multe turnee vor fi putin dezavantajati, dar din cate stiu eu, liderul participarilor la Turnee era Luminita cu aproape 20 de turnee, adica ea ar fi contribuit cu 20 lei, fata de un alt jucator cu un numar mediu de participari care ar fi contribuit cu 7-8 ron. E mare diferenta de 12-13 ron pe an? Cu siguranta ca nu.
      Propun aceasta varianta din rationamente pur practice de strangere a banilor. Nu cred ca este usor ca un trezorier sa stranga de la 1000 de jucatori din toata tara cate 5 lei. Numai daca dai 100 de telefoane ai cheltuit o gramada de bani. Astfel, munca de trezorier poate fi suplinita cu brio de catre fiecare organizator de turnee si fara mare efort in plus.
      Mai mult decat atat, eu va lansez o alta idee pentru a dezvolta Amatur-ul: constituirea unei organizatii non-profit Asociatia Amatur, unde membrii sa fim chiar noi, jucatorii interesati de acest circuit. Putem elabora un statut, un regulament al circuitului, intram in legalitate si capatam mai multa credibilitate, dar si posibilitate de a obtine fonduri mai usor: sponsorizari sau fonduri din 2% din impozitul pe profit al persoanelor (a se vedea site-ul http://www.doilasuta.ro).
      Astept si alte pareri!
      www.clubarena08.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

        Si eu cred ca propunerea Lui Sorin de a forma o asociatie trebuie realizata cat mai repede; Daca Rares vrea, ar fi persoana cea mai potrivita pentru initierea acestei asociatii. Ar putea aduna in jurul sau pe cei care au organizat turnee in toata tara; Cunoaste bine si este apreciat si in Moldova, si in Muntenia si in Transilvania. Are idei bune si stie sa le prezinte fara sa deranjeze orgoliile.
        Trebuie stabilit un sediu, creat un statut si o intalnire intre membrii fondatori pentru pentru a semna un act constitutiv.

        Comentariu


        • #5
          Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

          De acord cu propunerea de asociatie. Ceilalti ce spun?
          Ceva detalii concrete? Cum, unde, cand, cine etc. Din cate stiu, Rares organizeaza un concurs la Reghin pe 2 mai, dar nu este oare cam tarziu atunci? Daca am putea sa rezolvam restul de discutii pana atunci, ar fi o ocazie buna, ce spuneti?
          Asteptam provincia
          Iulian Toma

          Comentariu


          • #6
            Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

            Sunt deja Asocia?ii infiin?ate(ex. Cluj,Constanța).Noi avem Asocia?ia de tenis de masă AMATOUR Constanța.Am cheltuit cam 10 mil ptr. infiin?arera ei.Problema este cu sponsorii.Dar cred că se poate infiin?a ?i la nivel na?ional.Total de acord cu acest? cotiza?ie.Am să mai discut ?i cu Rare? sambata la Turneul de la Brașov.
            Infiin?area asocia?iei durez? cam 2-3 luni.

            Comentariu


            • #7
              Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

              S-au facut demersurile pentru infiintarea Asociatiei Nationale Amatur Romania. S-a vorbit cu FILO , FLORIN APIAN , RARES si in curand Va vom da detalii mai multe. Dupa ce iese rezervarea de nume de la Ministerul Justitiei inaintam actele la Judecatorie pentru dobandirea personalitatii juridice. In principiu vrem sa fie 6 membrii fondatori, iar ceilalti membrii aderenti. Fiecare persoana participanta la concurs va semna si o cerere de adeziune.
              Ratiunea acestei asociatii este de a schimba ceva. Un vechi proverb spune ceva de genul: "
              DACA VORBESTE UN SINGUR OM SE FACE EL AUZIT, DACA VORBESC MAI MULTI OAMENI POT SCHIMBA CEVA. Speram sa schimbam ceva .

              Comentariu


              • #8
                Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                cand toata lumea tinde spre descentralizare, voi vreti sa va intoarceti la centralizare.
                nu credeti ca aceasta organizare a desfasurarii activitatilor din amatur , pe forum, este cea mai democratica ? aici putem vota toti activitatile pe care vrem sa le intreprindem.
                observ tendinta romanilor sa se intoarca la conducerile colective si mai apoi, la unicul conducator.
                eu cred ca , un organizator de turneu este mult mai responsabil decit o canducere centrala a unei asociatii,care va avea tendinta de repartizare a bugetului in mod subiectiv.
                viitorul unei asemenea asociatii, eu il vad in felul urmator:
                -la inceput; promisiuni, alegeri, pupaturi
                -pe parcurs; discutii contradictorii, injuraturi,certuri, deturnari de fonduri,etc
                -la sfirsit ; nu va fi un happy end, va fi moartea amaturului.
                regret sa spun asta,fiindca mie imi place cum se desfasoara amaturul acum. exista o atmosfera placuta, intilniri care, cu cit sunt mai dese, cu atit sunt mai prietenoase.
                de ce sa schimbam aceasta relatie prieteneasca cu o relatie sef - subaltern. haideti sa limitam aceasta relatie doar in cadrul serviciului pe care il avem.
                as fi curios sa-mi spuna cineva, ce schimbari benefice se vor produce in cadrul amatur-ului, daca vom infiinta o persoana juridica, dar concret, pe puncte de la 1 la infinit.
                va multumesc !

                Comentariu


                • #9
                  Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                  Fara a intra in polemica as vrea sa analizam toti de pe forum si sa ne dam cu parerea despre oportunitatea si necesitatea infiintarii unei asociatii nationale.
                  Avantaje:
                  1. O forma juridica conform prevederilor legale care atesta existenta noastra si numarul membrilor (destul de ridicat).
                  2. Prin aceasta forma juridica putem sa "ne plangem institutiilor centrale si locale"
                  3. Astfel putem accesa fonduri atat de la sponsori cat si de la organele abilitate ale statului (Consiliul judetean, local, eventual minister). Nu putem sa mergem in calitate de persoana fizica, ca eu sunt Jimmy Corsicanul care vrea o sala de sport, vrea bani etc. Nu recomand nimanui sa solicite bani de la Consiliul local in calitate de persoana fizica.
                  4. Trebuie sa ne gandim ca tenisul de masa se joaca la nivel mondial. Poate intr-o zi Romania prin aceasta asociatie va organiza un turneu european, mondial, balcanic, etc.
                  5. Teama de deturnari nu stiu daca ne pandeste. Nici unul dintre noi nu organizeaza concursuri de dragul imbogatirii. Toti lucram avem bani (mai multi sau mai putini) si nu ne lasam munca pentru o asemenea functie.
                  6. Certuri au fost, vor fi si intotdeauna se rezolva (dupa mine nivelul de inteligenta a participantilor este una ridicata).
                  7. Aceasta asociatie nu promite nimic, scopul initial este altul: sa dam de stire lumii ca existam, suntem si vrem sa facem ceva bun placut, util societatii.
                  8. In final consider ca mi s-a ridicat mingea la fileu si trebuie (d-l Titi) sa va propun sa organizati un turneu A. As dori sa vorbim dupa ce ati organizat un asemenea concurs.
                  Sambata ne intalnim la Brașov si poate " punem tara la cale". Cu consideratie Ocsi Kantor.
                  P.S. Vreau ca toate persoanele care isi spun opinia si parerea sa o faca in limitele decentei. Avand mai multe pareri putem alege ce este mai bun pentru viitorul amaturului.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                    Mno, acum am intrat si eu pe forum, dupa ce am vorbit cu Rares, si am observat ca s-a propus ca eu sa primesc o suma oarecare ... ceea ce nu e nevoie ...
                    As prefera ca, in cazul in care se organizeaza la Bistrița ceva turnee A+, sa pot conta dinainte pe niste fonduri pentru cumpararea unor cupe mai mari si eventual a unor premii. Asta poate fi valabil si pentru alti organizatori, bineinteles.
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                      Cu tot respectul pentru dl Matei Dumitru,dumneavoastra vorbiti din punctul de vedere al jucatorului care intra la 9 fara 5 in sala gata pregatita,plateste modica suma de 20 de ron,isi ia paleta si pana joaca pana seara.
                      Cu siguranta nu vorbiti din punctul de vedere al organizatorului care se chinuie sa inchirieze sali,sa aduca mese din alte orase,sa improvizeze mantinelele,sa cumpere si cupe si mancare,sa stea cu mana intinsa la primarie,si mai mult sa puna la fiecare turneu bani din buzunar ca toata lumea sa se simta bine.Cu respect

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                        Consider necesar? infiin?area unei asocia?ii,altfel stai de vorba cu un Director de ?coala sau Liceu ca persoan? juridic?.Gre?i?i domnule Matei ,acestea sunt timpurile, nu cred că ne intoarcem inapoi ,vorba lui Rare? dupe ce ve?i organiza un turneu ve?i in?elege ce probleme sunt in organizarea lui.Ar fi excelent să avem m?car Cupele ?i Medaliile asigurate prin ace?ti bani pe care vom hot?ri democratic dac?-i d?m sau nu.Cele bune.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                          nu o mai dati incolo si incoace domnilor. Sa votam pe forum democratic daca vrem sau nu o asociatie cu personalitate juridica.Sa deschidem un topic dedicat, DAR sa explicam mai intai ce avantaje avem(deja sau spus cateva), si ce dezavantaje daca sunt.
                          Blade-Darker speed 90
                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                          Bh- Testing

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                            daca nu votam pe forum, cred ca o sa apara un alt Amatur cu nemultumiti, care or sa se considere liberi de toate asociatiile facute fara voia lor!!!!
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                              Nemultumiti pot sa apara chiar si daca votam, dar asta este mai putin relevant. Important este sa vedem daca intr-adevar cei ce doresc sa facem o asociatie sunt majoritari si daca nu cumva printre cei care nu sunt de acord ar fi tocmai persoanele mai reprezentative din lumea asta a amatorilor de tenis de masă.
                              Poate ca organizatorii de concursuri sau cei ce se ocupa mai mult de asta ar trebui sa fie ascultati ceva mai mult decat un pusti de 13 ani care scapa paleta printre degeta, nu credeti? Personal, sunt in favoarea ideii de formare a asociatiei, sperand ca avantajele ei depasesc problemele care pot sa apara. Ideea cu drobul de sare nu-mi place...
                              Iulian Toma

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                Avantajul major al unei asociatii este finantarea.
                                Hai sa facem un mic calcul cu cei 2% care pot fi redirectionati catre Asoc Sportiva Amatur (sau cum naiba se va chema).
                                La un impozit mediu de 500 RON, 2% inseamna 10 RON. Avand in vedere cate persoane sunt implicate/conectate la miscarea Amatur mi-e greu sa cred ca nu se vor gasi 3-400 de persoane care sa faca acest lucru in prima faza. Asta ar insemna sa zicem 3000 RON lunar. Cum in medie ar fi cam 3 turnee, rezulta 1000 RON alocati fiecarui turneu, o crestere cu 50% a bugetului (calcul simplist 100 de persoane x 20 RON taxa de inscriere). Asta i-ar ajuta foarte mult pe organizatori, care sunt nevoiti in multe randuri sa vina cu bani de acasa pentru ca lumea sa se simta bine.
                                Cu un lobby facut de jucatorii activi pe la prieteni, rude, cunostiinte, numarul celor care vor directiona 2% catre Amatur poate creste si peste 1000. Asta ar insemna ca va exista posibilitatea de a face si niste investitii .... adica sa se achizitioneze mese, mantinele, mingi, etc. Mesele se pot distribui in tara astfel incat sa poate fi transportate cand se organizeaza un turneu in apropiere. Se poate face un parteneriat cu un club sportiv de tenis de masă : fratilor noi va dam imprumut mesele astea, nu va cerem nici un ban, dar de 3-4-5 ori pe an, aproximativ pe datele de .... o sa avem si noi nevoie de ajutor, adica mai multe mese, filee si mantinele. Astfel toate turneele A si A+ se vor putea desfasura in conditii mai bune, iar distinsul meu coleg Alex C. n-o sa mai faca pe nebunul cand aude de mese Active sau similare
                                Deci ne putem practic "auto-finanta" ..... asta fara a mai vorbi de eventualele sponsorizari de la diverse firme sau de la buget (prin administratiile locale evident).
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                  Noi avem o asociatie sportiva ce poarta numele liceului in a carui sala jucam.A fost constituita in special ca sa avem acces gratuit la sala si sa atragem ceva fonduri.In special din acei 2/%.Din punct de vedere financiar-contabil e,ca,sa zic asa,un mare pain-in -the-ass.
                                  Dar se poate face,neindoielnic,o asociatie la nivel national,care la sfarsit de an va primi fonduri din impozitele cedate,etc.
                                  Eu am propus ceva simplu si rapid,si va mai spun o data,pt ca vad ca unii,ex dl din Topoloveni,care vorbeste de cele 100 tel date,nu au inteles nimc.
                                  Deci:la orice concurs A,B,A+,AE,AD fiecare va cotiza cu 5 lei.Doar la primul concurs din anul respectiv la care participa.
                                  La Brașov vor participa in jur de 120 de jucatori.Se vor strange 600 ron.
                                  La urmatorul, Galatzi sa zicem, vor participa 100 jucatori,din care 20 care nu au fost la Bv.Se vor mai colecta 200 ron.Organizatorul va trimite banii pe card celui desemnat sa-i stranga
                                  Asta nu exclude infiintarea asociatiei,in a carei visterie vor intra fonduri la sfarsitul anului.
                                  Din banii stransi de asociatie,daca vor fi multi,se vor putea cumpara poate niste mese bune,ocazie cu care jucatorii cu pretentii din capitala isi vor putea etala nestingheriti "skillurile"
                                  Banii stransi cash de la jucatori vor fi folositi pt a ajuta organizatorii cu mingi, cupe,medalii.
                                  In ceea ce priveste aspectul juridico-financiar al acestei chestiuni imi asum riscul de a fi haituit de fisc pt strangerea de 200-300 ron nedeclarati.
                                  Organizatorii au nevoie de ajutor financiar ,v-o spun din proprie experienta
                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                    Postat în original de cata_60
                                    Eu am propus ceva simplu si rapid,si va mai spun o data,pt ca vad ca unii,ex dl din Topoloveni,care vorbeste de cele 100 tel date,nu au inteles nimc.
                                    Stimate coleg,
                                    Este destul de simplu sa ma acuzi ca nu am inteles nimic, dar in esenta lucrurile stau cam asa: am o experienta de vreo 4 ani de zile in care m-am ocupat de o organziatie neguvernamentala destul de importanta la nivelul tarii: Asociatia Oraselor din Romania, unde era prevazut in Statut caracterul obligatoriu de plata a cotizatiei de membru. Cu toate astea, an de an trebuia sa fac demersuri importante (telefoane, faxuri, e-mailuri) pentru plata acestei cotizatii. M-am pus in pielea trezorierului Amatur, care trebuie sa se roage de toti participantii la Turnee sa dea acea cotizatie prin contactarea lor (aici apar acele 100 de telefoane sau chiar mai multe, ca doar speram sa strangem macar 400-500 de membrii cotizanti, nu-i asa?).
                                    Dv. spuneti ca se vor strange de catre organizatorii Turneului in mod separat. Apar alte probleme: eu sunt organizator; vin oamenii sa se inscrie la turneu si voi cere 10-20 lei taxa de turneu si 5 lei cotizatie pt Amatur. Omul spune ca nu da decat taxa de turneu! Nu-i dau voie sa joace si-l trimit acasa? Daca a venit de la 200 km? Era mai elegant dupa parerea mea sa se includa in taxa de participare la turneu (prin majorarea ei si nu prin reducerea implicita a ei ca si-asa venim cu bani de acasa sa organizam turnee!) si un procent care sa mearga la nivel de organizatie pentru autofinantare. Mi se pare destul de normal ca un jucator care participa la mai multe turnee sa plateasca o suma mai mare (desi am facut calcul in celalalte post si se vedea diferenta - maxim 15-20 lei pe an) fata de un jucator care participa la 1-2 turnee.
                                    PS: Eu v-am inteles supararea de anul trecut cand am organizat Open-ul Veteranilor duminica, dupa sambata in care s-a facut concurs A la Fălticeni, dar credeti-ma ca nu am avut ce face si a trebuit sa organizez atunci. Nu cred ca e cazul sa continuati sa fiti suparat!
                                    Personal m-am simtit putin jignit de afirmatia dv. cu atat mai mult cu cat nu ne cunoastem, iar aici pe forum s-a facut in repetate randuri apel la "incetarea focului". Si eu cred, asa cum s-a mai spus pe forum, ca marea majoritate a celor din Amatur sunt oameni de mare exceptie, in special in randul organizatorilor de turnee si a celor care contribuie prin mijloace materiale si intelectuale proprii la buna desfasurare a Amaturului, deci cu atat mai mult cred ca suntem suficient de inteligenti sa nu ne aducem ofense sau jigniri.
                                    Cu stima,
                                    Sorin Botirca
                                    www.clubarena08.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                      Sa nu-mi spuneti ca ar fi vreo persoana care n-ar da 5 RONI taxa pentru Amatur!!!!!!!!suntem noi mai parliti, dar si de rusine vom achita acei 5 RONI. Ca o paranteza, vreau sa mentionez faptul ca am observat atat la Reghin cat si la Piatra Neamț masinile cu, care au venit competitorii. Daca acele masini nu erau in fata unei sali de sport aveam impresia ca suntem la SUMMIT-ul NATO. Concluzia puteti s-o trageti singuri. Cei care cred ca participantii nu pot achita suma de 5 lei subestimeaza valoarea umana si profesionala a participantilor.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                        Punctul meu de vedere este destul de apropiat de cel al lui Sorin, cu cateva nuantari:
                                        Cred ca vor fi participanti de doua feluri:
                                        1. membri cotizanti, care pentru diferite avantaje vor plati o suma anuala, din care poate acoperi participarea la un anumit numar de turnee ( de exemplu cat pt 10 turnee)
                                        2. simpatizanti, care vor plati de fiecare data taxa de inscriere, care sa contina (nu separat) o cota pentru asociatie (un leu sau o suta, asta se va stabili)
                                        Discutia de mai sus va avea sens numai cand va exista asociatia.
                                        Am vazut, insa, ca se discuta si despre o eventuala cotizatie la turneul de la Brașov.
                                        In acest caz, cred ca nu se poate impune nici o suma si nici macar plata in sine. Ar putea fi dat un anunt ca doritorii pot depune intr-o caseta (fara a fi obligati si nici notati) suma pe care o doresc pentru colectarea de fonduri in vederea pregatirii turneelor viitoare. Pentru siguranta, fondurile pot fi preluate de organizatorul local si Rares, iar sumele stranse vor fi declarate pe site. Gestionarea acestor fonduri va cere transparenta totala.
                                        Ar fi o solutie eleganta (gen Teledon), nu implica obligatii, nu semana cu ?cutia milei?, iar suma stransa va da un semnal clar privind dorinta de participare a concurentilor.
                                        O situatie apropiata am avut la Brazi, unde suma stransa a fost declarata si inmanata de organizatori unui camin de copii defavorizati.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                          Postat în original de Kantor Imre-Zoltan
                                          Sa nu-mi spuneti ca ar fi vreo persoana care n-ar da 5 RONI taxa pentru Amatur!!!!!!!!suntem noi mai parliti, dar si de rusine vom achita acei 5 RONI. Ca o paranteza, vreau sa mentionez faptul ca am observat atat la Reghin cat si la Piatra Neamț masinile cu, care au venit competitorii. Daca acele masini nu erau in fata unei sali de sport aveam impresia ca suntem la SUMMIT-ul NATO. Concluzia puteti s-o trageti singuri. Cei care cred ca participantii nu pot achita suma de 5 lei subestimeaza valoarea umana si profesionala a participantilor.
                                          Sunt absolut de acord cu D-vs! Cu siguranta, majoritatea celor care participa pot plati suplimentar 5 RON la un turneu!
                                          Dar, nimeni (nici eu si cred ca nici D-vs) nu ii da daca nu intelege perfect ce se va intampla cu acei bani, daca nu va avea siguranta ca suma pe care o da va ajunge acolo unde doreste el. Cea mai mica suspiciune ne face sa nu dam gratuit bani.
                                          Mai mult, D-lui Matei isi multor altora le e teama chiar ca evolutia ar fi cam asa:
                                          "la inceput; promisiuni, alegeri, pupaturi
                                          -pe parcurs; discutii contradictorii, injuraturi,certuri, deturnari de fonduri,etc
                                          -la sfirsit ; nu va fi un happy end, va fi moartea amaturului."
                                          Nu sunt de acord cu dansul, dar nu pot sa nu-i respect parerea si chiar trebuie tinut cont de ea.
                                          Asa ca, mai intai trebuie sa apara structura credibila si cat mai repede apoi rezultatele.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Cotizatie(fond de rulment)....sau cum vreti sa o numiti

                                            Dupa numai 2 pagini de mesaje, vad ca deja vorbim despre asociatie ca despre un fapt implinit. Totusi, cred ca ar mai trebui putin stabilite niscaiva idei inainte de a trece mai departe:
                                            1. S-a ramas in faza de discutii la o bere sau deja au inceput demersurile concrete? Din mesajul dl. Kantor am inteles ca da, si atunci ar urma inca o intrebare:
                                            2. Ce ar trebui sa facem noi, ceilalti? In mod concret, vreau sa spun, nu numai cu mesaje de incurajare.
                                            3. Dar cei care, din diferite motive, nu sunt totusi de acord, ce fac?
                                            NU vreau sa par dramatic, dar am inteles ca AmaTur a aparut tocmai ca o reactie fata de lipsa de interes a Federatiei de Tenis de Masa fata de cei multi si nu extrem de competitivi (sau gresesc?). Ar trebui sa ne gandim bine cum sa facem ca asociatia (dupa parerea mea, foarte necesara) sa insemne ceva in plus, fara a se deturna scopul de fond al AmaTur-ului.
                                            Iulian Toma

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X