tt-shop.ro 468x60 3tt-shop.ro 468x60 2vivasportshop.ro 2 468x60
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 16 la 30 din 39

Subiect: Timpul alocat de jucator de a servi/primi serva, intre 2 puncte.

maestru
    Data înscrierii
    17.06.2011
    Locație
    Mioveni
    Vârstă
    63
    Postări
    1.117
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    30 z 13 h 52 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    3768
    Pentru a nu va afecta serviciile din mana ale adversarului utilizati IARBA! IARBA este folositoare, atat la munte, cat si la mare!

2. Îmi place Zosim1, viorel.andrei, PRIZA TOK, dado_daniel, Tibi68, Rosetionut le-a plăcut acest mesaj
    maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.763
    Timp total online
    20 z 14 h 58 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    539
    Nu se pune problema daca il intereseaza pe acel arbitru ce parere are unul sau altul, aici conteaza ce spune regulamentul care poate fi sau nu fi incalcat.
    Mana trebuie sa se retraga mai repede tocmai pentru a nu obtura vizibilitatea contactului mingii cu paleta. Oricum o dam tot mascarea serviciului este.
    Acum sincer dvs. nu vedeti ca mascheaza momentul loviturii?
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

4. Îmi place mihais mioveni le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.804
    Timp total online
    75 z 18 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    856
    Va rog, putem sa rămânem on-topic?

6. Îmi place Rosetionut le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    08.05.2007
    Locație
    Constanta, Romania, Romania
    Vârstă
    55
    Postări
    1.457
    Timp total online
    56 z 21 h N/A
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    1465
    Citat Postat în original de Claudiu84 Vezi post
    Am tot cautat în regulament ittf, si pe forum, însa nu am găsit nici o referire concreta a timpului maxim de care un jucător și-l poate aloca intre 2 puncte. Din ce am înțeles din regulament, arbitrul trebuie sa aibă grija sa nu se piardă timp intenționat (tragere de timp), si ca jocul sa fie cursiv.
    Pe mine ma interesează, mai concret următoarea situație:
    1. Suprafața (țarcul) unde se joaca este dintr-un material care nu asigura o aderenta adecvata.
    2. Pentru a elimina riscul accidentărilor, se utilizează un prosop umed, pe care jucătorul/jucătorii calcă in scopul de a mari aderenta încălțărilor in raport cu suprafața - am văzut aceasta situație de "n" ori in AmaTur, si parca pe undeva in concursuri oficiale in divizia A, sper sa nu ma înșel.

Revenind la dilema/întrebarea ce o am, as vrea sa știu dacă este permis/regulamentar ca după fiecare punct, jucătorul/jucătorii sa calce pe prosopul ud (în condițiile în care lipsa umezelii, precum si excesul acesteia duce la "patinaj artistic" - iar lipsa prosopului ud ar duce la imposibilitatea disputării partidei), dacă aceasta poate fi considerata o tragere de timp de către arbitru sau de către celalalt jucător (în cazul in care numai unul dintre jucători are probleme de echilibru), sau dacă exista o limita de secunde în care jucătorul trebuie sa se încadreze cu udatul șoșonilor și pregătirea pentru serva/primirea servei.

Eu unul cred ca nu este o problema, cel puțin din punct de vedere al fair-play-ului, însa este posibil ca părerea mea sa nu fie împărtășita de toată lumea.

Am avut o asemenea situație la un meci oficial pe care-l arbitram,jucătorul primitor m-a atenționat de tragerea de timp a jucătorului de la serviciu,acesta întîrziind intenționat să servească la timp,tocmai pentru a-l scoate din ritm pe adversar.
    După meci am discutat cu oficialul FRF care super viza acel turneu,apoi cu d-nul Filimon-amîndoi mi-au spus că nu este specificat în regulament acest lucru.
    Așadar rămîne la bunul simț al celui ce servește.

8. Mulțumesc Claudiu84 au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Zosim1, dado_daniel, FlorinBN, victor.arad le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.804
    Timp total online
    75 z 18 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    856
    Multumesc de raspuns domule Fratea!

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.253
    Timp total online
    18 z 4 h 19 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1461
    în afară de situația absurdă în care un jucător și-ar dori neapărat ca nu el să câștige meciul, ci adversarul său....tot ce poate să facă el într-un meci de tenis de masă ca să câștige sunt următoarele: să servească cât mai bine, să returneze cât mai bine, să folosească cât mai bine lovituri câștigătoare, etc.... aceleași metode îi stau la dispoziție și celuilalt, că doar fiecare are propria jumătate de masă și propria paletă, pe care o ține cum vrea în mână și cu care lovește cum vrea mingea. ce înseamnă atunci ''să-l scoată din ritm...''...?...? că doar nu se duce la el în partea cealaltă să-l invite la dans sau să-i pună piedică în timp ce aleargă. că mie astea mi se par a avea legătură directă cu ritmul. când un jucător vrea să-și pregătească serviciul cât mai bine este de lăudat. asta n-are nici o legătură cu ritmul de joc al celuilalt. lumina din sală inegal distribuită, strigătele jucătorilor de la celelalte mese, mingile care sar peste tot în câmpul vizual și tăcăne tot timpul, ba mai intră și în țarcul în care joc eu.... astea într-adevăr ar putea să mă scoată din ritm. dar în nici un caz faptul că adversarul meu se pregătește să servească 10 secunde în loc de 5 secunde. ritmul jocului e una, bioritmul...temperamentul...nevrozele (chiar dacă sună dur cuvântul ăsta) unui jucător sau ale altuia sunt altceva. iar răbdarea e o virtute pe care ar trebui s-o avem toți, indiferent cât de alert e ping-pong-ul ca sport.

și ca să închei cu o glumă: dacă nu v-am convins cu cele de mai sus, uitați-vă la animația pe care o are userul claudiu84, câtă răbdare au omuleții ăia 2; nu cred că vreunul din ei s-ar gândi vreun moment să spună că celălalt vrea să-l scoată din ritm

maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.763
    Timp total online
    20 z 14 h 58 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    539
    Si la tenis de camp este sanctionata tragerea de timp la serviciu, dar in cazul prezentat de Claudiu nu ai ce sa-i reprosezi celui care ia masuri sa nu isi rupa picioarele.
    Blade-Darker speed 90
    Bh- Testing

12. Mulțumesc Claudiu84 au mulțumit pentru mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.253
    Timp total online
    18 z 4 h 19 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1461
    ...de acord. nu cred că s-a șters nimeni o veșnicie pe picioare. Claudiu cred c-a avut probleme cu un adversar care nu găsea mijloace sportive ca să-l învingă. și atunci s-a gândit să invoce un motiv artificial. umezirea tălpilor, ștergerea palmei pe masă lângă fileu, curățarea atentă a paletei de praf sau transpirație înainte de serviciu....astea nu trebuie luate imediat ca fiind încercări de scoatere din ritm a adversarului, chiar dacă cineva le repetă obsesiv. dimpotrivă, poate respectivul le face tocmai ca să-și (re)intre el însuși în ritm. după un punct lung și dificil (mai ales dacă l-ai pierdut) cineva poate avea nevoie ca de aer de aceste mișcări ajutătoare ca să se poată concentra din nou la fel de bine la următoarele puncte. bineînțeles, dacă aceste momente durează prea mult un arbitru va observa totdeauna și va interveni.

maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.804
    Timp total online
    75 z 18 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    856
    Citat Postat în original de adimucu Vezi post
    Claudiu cred c-a avut probleme cu un adversar care nu găsea mijloace sportive ca să-l învingă. și atunci s-a gândit să invoce un motiv artificial. umezirea tălpilor, ștergerea palmei pe masă lângă fileu, curățarea atentă a paletei de praf sau transpirație înainte de serviciu....
    Sunt foarte curios domnule adimucu ce v-a determinat sa trageti aceasta concluzie... Mi-a placut foarte mult expimarea dvs...mi ales partea cu lipsa mijloacelor sportive... sunteti amuzant!

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.253
    Timp total online
    18 z 4 h 19 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1461
    ceea ce văd la turnee m-a determinat să trag această concluzie. și bunul simț. ...și, poate, puțină psihologie (doar puțină)

am dedus că dumneata te-ai șters la un meci cu picioarele pe prosop, iar cel pe care (probabil) l-ai învins a invocat mereu faptul că te ștergi prea des sau prea lent.
    ca și cum asta i-ar fi adus lui puncte în minus în economia meciului. când de fapt dumneata serveai foarte bine, sau foloseai foarte bine topspinul, sau te apărai foarte bine. iar el încerca cumva să scoată puncte din prosopul ăla. cam asta am vrut să transmit când am scris despre lipsa mijloacelor sportive.

dar nu sunt partizanul nici unei opinii. oricine are dreptul să reclame sau să conteste aspecte care i se par în neregulă. și asta poate fi uneori chiar o strategie câștigătoare. ia să ne imaginăm că acel adversar al dumitale ar fi avut câștig de cauză. adică un arbitru, sau altă persoană de acolo, te-ar fi avertizat de mai multe ori, sau chiar i-ar fi dat lui un punct câștigat de dumneata. efectul: te-ar fi scos pe dumneata din ritm cu siguranță. dar aici intervin din nou mijloacele sportive. dumneata ai fi putut chiar să ignori situația respectivă și să-ți folosești mai departe mijloacele sportive superioare adversarului, câștigând puncte mai multe decât el.

să nu uităm însă că uneori contestațiile nu primesc rezolvare pozitivă, ba dimpotrivă. elevul sau studentul care face contestație poate avea surpriza neplăcută că i se scad sutimi din punctaj (de regulă 25 de sutimi) dacă, după recorectarea lucrării, se dovedește că reclamația lui a fost nefondată.

maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.804
    Timp total online
    75 z 18 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    856
    .... Nu contează...

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk

maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.763
    Timp total online
    20 z 14 h 58 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    539
    Citat Postat în original de Claudiu84 Vezi post
    .... Nu contează...

Ce nu conteaza?
    Blade-Darker speed 90
    Bh- Testing

maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    34
    Postări
    1.804
    Timp total online
    75 z 18 h 59 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    856
    Am scris o întreagă epopee, pt a-i da replica domnului adimucu, apoi m-am răzgândit, si am editat postul...

19. Mulțumesc dado_daniel au mulțumit pentru mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.253
    Timp total online
    18 z 4 h 19 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1461
    ...nu contează

senior
    Data înscrierii
    11.11.2009
    Locație
    Arad
    Vârstă
    29
    Postări
    977
    Timp total online
    37 z 4 h N/A
    Timp online pe zi
    16 m
    Reputație
    1235
    Clau eu unul in general merg pe mana lui Einstein care zicea ca "totul este relativ". La fel si aici fiecare arbitru, jucator este diferit ( gandeste, simte, vede in felul lui). Nu am vazut nici eu nici unde sa scrie limita de timp dintre doua puncte, cred eu ca totul tine de cum vede persoana care "judeca" un meci fie el arbitru ( daca observa ca unul din jucatori are intentia de a trage de timp intre doua puncte sau jucatorul in cauza are ritmul acela in care fie se sterge pe picioare pe talpi cu un prosop ud, fie se sterge de coltul cel mai apropiat de fileu pentru transpiratie... ), sau de cum cad de comun acord jucatorii de la masa in lipsa vreunui arbitru ( in caz ca exista tachinari, sau persoanele de la masa nu se inteleg de niciun fel in aceasta privinta, se poate chema un jucator/arbitru "neutru" care sa judece situatia si meciul ).

PS: Ar mai fii o situatie interesanta Clau, care nu prea s-a discutat si care este foarte,foarte interpretabila... Daca unul din jucatori la fiecare minge are obiceiul sa se stearga de masa ( fie din transpiratie, fie din tic eu unul am obiceiul uneori sa ma sterg de masa din cauza transpiratiei, uneori doar din obisnuinta , trebuie sa recunosc ) si celalalt doreste reluarea cat mai rapida a meciului ce se intampla? Ce "ritual" sa zic asa ai voie sa faci la masa intre 2 puncte fara sa discutam de ajungerea la 6 puncte consecutive.. departarea usoara de la masa, si revenirea rapida,stergerea mainii in care avem paleta de transpiratie... si cam cat ar trebui sa dureze acesta? Poate multi nu au astfel de "ritualuri" si doresc un joc cat mai fluent si rapid. Toate astea cred eu ca sunt foarte,foarte discutabile... si la nivel de federatie, si totul depinde de cum judeca fiecare arbitru situatia in sine,de cum o vede el.
    Ultima modificare făcută de victor.arad; 04.11.2015 la 01:26.

22. Îmi place Claudiu84, Rosetionut le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Serva nereturnabila?
    De george25 în forumul Antrenamente
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 23.07.2019, 23:28
  2. Puncte (sau nu) pentru deplasare in concursurile Amatur
    De sorin_client în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 48
    Ultimul post: 16.01.2013, 17:37
  3. Problema serva
    De Exxtra în forumul Regulament