Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Timpul alocat de jucator de a servi/primi serva, intre 2 puncte.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    .... Nu contează...

    Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Claudiu84 Vezi post
      .... Nu contează...

      Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
      Ce nu conteaza?
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #28
        Am scris o întreagă epopee, pt a-i da replica domnului adimucu, apoi m-am răzg?ndit, si am editat postul...

        Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk

        Comentariu


        • #29
          ...nu contează

          Comentariu


          • #30
            Clau eu unul in general merg pe mana lui Einstein care zicea ca "totul este relativ". La fel si aici fiecare arbitru, jucator este diferit ( gandeste, simte, vede in felul lui). Nu am vazut nici eu nici unde sa scrie limita de timp dintre doua puncte, cred eu ca totul tine de cum vede persoana care "judeca" un meci fie el arbitru ( daca observa ca unul din jucatori are intentia de a trage de timp intre doua puncte sau jucatorul in cauza are ritmul acela in care fie se sterge pe picioare pe talpi cu un prosop ud, fie se sterge de coltul cel mai apropiat de fileu pentru transpiratie... ), sau de cum cad de comun acord jucatorii de la masa in lipsa vreunui arbitru ( in caz ca exista tachinari, sau persoanele de la masa nu se inteleg de niciun fel in aceasta privinta, se poate chema un jucator/arbitru "neutru" care sa judece situatia si meciul ).

            PS: Ar mai fii o situatie interesanta Clau, care nu prea s-a discutat si care este foarte,foarte interpretabila... Daca unul din jucatori la fiecare minge are obiceiul sa se stearga de masa ( fie din transpiratie, fie din tic eu unul am obiceiul uneori sa ma sterg de masa din cauza transpiratiei, uneori doar din obisnuinta , trebuie sa recunosc ) si celalalt doreste reluarea cat mai rapida a meciului ce se intampla? Ce "ritual" sa zic asa ai voie sa faci la masa intre 2 puncte fara sa discutam de ajungerea la 6 puncte consecutive.. departarea usoara de la masa, si revenirea rapida,stergerea mainii in care avem paleta de transpiratie... si cam cat ar trebui sa dureze acesta? Poate multi nu au astfel de "ritualuri" si doresc un joc cat mai fluent si rapid. Toate astea cred eu ca sunt foarte,foarte discutabile... si la nivel de federatie, si totul depinde de cum judeca fiecare arbitru situatia in sine,de cum o vede el.
            Ultima editare de victor.arad; 04.nov.2015, 01:26.

            Comentariu


            • #31
              Concret , nu s-a spus nimic de timpul pe care il au jucătorii pentru a servi o serva. Deoarece nu se vrea sa se reglementeze aceasta problema in regulament, apar discuții contradictorii. Sunt antrenori care ?nvață copii sa tragă de timp la servirea mingii,in mod repetat, spunând că regulamentar sunt 20 secunde. Din ce am citit nu avem așa ceva in regulament. în condițiile Amatur unde nu avem arbitri, cum se procedează?
              De ce unii antrenori părinți, in loc să ?nvețe copii tenis de masă, ii ?nvață șmecherii? Nu este păcat de copilăria lor?

              Comentariu


              • #32
                Eu am intalnit, de curand un adversar in concurs care incepea serva a doua (se stie ca sunt 2 consecutive) la foarte scurt timp dupa ce se terminase punctul anterior, probabil in ideea de a ma surprinde prin rapiditate. I-am atras atentia sa serveasca mai rar, dar, ca de fiecare data, oamenii tot ce stiu ei fac! Asa ca e deranjant si sa servesti prea rar dar si mult prea rapid, adica la 1 secunda dupa ce s-a terminat celalalt punct!
                Totul e posibil, din pacate!
                Ultima editare de marian oancea; 26.ian.2017, 21:20.
                Nittaku Acoustic
                FH - Xiom Omega V Tour
                BH - Xiom Omega V Tour

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de marian oancea Vezi post
                  Eu am intalnit, de curand un adversar in concurs care incepea serva a doua (se stie ca sunt 2 consecutive) la foarte scurt timp dupa ce se terminase punctul anterior, probabil in ideea de a ma surprinde prin rapiditate. I-am atras atentia sa serveasca mai rar, dar, ca de fiecare data, oamenii tot ce stiu ei fac! Asa ca e deranjant si sa servesti prea rar dar si mult prea rapid, adica la 1 secunda dupa ce s-a terminat celalalt punct!
                  Totul e posibil, din pacate!
                  Salut,
                  Daca mingea ramane in terenul tau dupa jucarea primei serve a lui, sa.i dai mingea lent cum o dau jucatorii profesionisti, adica ca o serva simpla dreapta. Cred ca intelegi ce vreau sa spun... Daca si dupa asta continua sa serveasca la fel, nu.i mai da mingea la mana sa ai timp sa te asezi pt. retur.

                  Sunt indivizi care daca le dai mingea repede din spatele tau, servesc inainte ca tu sa ajungi la masa. Pe astia chiar ca nu.i pot intelege!!! Joaca doar pentru niste amarate de puncte, nu pentru frumusetea acestui minunat sport..
                  blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de gpopescu Vezi post
                    Salut,
                    Daca mingea ramane in terenul tau dupa jucarea primei serve a lui, sa.i dai mingea lent cum o dau jucatorii profesionisti, adica ca o serva simpla dreapta. Cred ca intelegi ce vreau sa spun... Daca si dupa asta continua sa serveasca la fel, nu.i mai da mingea la mana sa ai timp sa te asezi pt. retur.

                    Sunt indivizi care daca le dai mingea repede din spatele tau, servesc inainte ca tu sa ajungi la masa. Pe astia chiar ca nu.i pot intelege!!! Joaca doar pentru niste amarate de puncte, nu pentru frumusetea acestui minunat sport..
                    Eu stiam si am inteles ce-mi spuneti dar am avut situatii in joc, cand dupa prima lui serva ramanea mingea in terenul lui si o lua repede si servea imediat dupa ce avea mingea in mana...Asta am vrut sa subliniez ca sunt si jucatori care apeleaza la orice tertipuri in dorinta de a face puncte cat mai usor, fara prea multa munca si ba iti servesc prea repede, ba stau prea mult pana servesc..
                    Nittaku Acoustic
                    FH - Xiom Omega V Tour
                    BH - Xiom Omega V Tour

                    Comentariu


                    • #35
                      Nu avem ce face... Am auzit ca si in Divizia A si Superliga sunt specimene din astea nevertebrate!! Noi la cine sa avem pretentii?, la unii care plang ca se scot fetele interzise din Amatur?
                      Chiar nu avem ce face!!
                      blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de gpopescu Vezi post
                        Nu avem ce face... Am auzit ca si in Divizia A si Superliga sunt specimene din astea nevertebrate!! Noi la cine sa avem pretentii?, la unii care plang ca se scot fetele interzise din Amatur?
                        Chiar nu avem ce face!!
                        Este foarte urat ce ati scris, dar ma rog, este parerea dvs. Eu nu ma plang, dar inteleg ca Amatur nu face parte din ITTF, iar in momentul cand reprezinti o masa mare de oameni trebuie sa-i reprezinti pe toti! Era corect sa fie obligatoriu mingile de plastic(parca asa se joaca in ITTF), sa nu se mai accepte sa se lipeasca fetele decat cu solutie pe baza de apa, etc. Ce sa mai vorbesc de partea legala, juridica al aceste-i miscari, acesta fiind o mare necunoscuta pentru mine. care o fi cauza ca nu se vrea intrarea in legalitate?
                        Chiar daca suntem o categorie de "nevertebrate" facem parte si noi din aceasta miscare Amatur. Iar referitor la faptul ca din 01.07.2017 fetele neomologate ITTF nu mai pot fi folosite in cadrul Amatur am impresia ca nu a fost initiativa "nevertebratelor" ci a altora! Noi nu ne-am plans niciodata de metodele neortodoxe ale unora din colegii nostrii atacanti!
                        Referitor la servitul din mana, mai repede sau mai tarziu, fiecare poate sa-si atentioneze adversarul de acest lucru si eventual sa arbitreze cineva daca nu vrea sa serveasca corect. Multi servesc din mana, sau mai repede, sau mai tarziu, fara sa-si dea seama pentru ca asa sau obisnuit si nimeni nu le-a atras atentia. Doar suntem Amatori(unii).
                        Ultima editare de Radu Serban; 27.ian.2017, 23:23.

                        Comentariu


                        • #37
                          Stimate domn,
                          eu nu va spun nici ca scrieti urat, nici ca scrieti altfel pt. ca nu am dreptul moral sa fac acest lucru...
                          Pot in schimb sa va spun ca sunt iubitor al sportului numit tenis de masă si incerc sa respect intocmai Regulamentul dupa care se joaca acest sport. Il consider chiar Carte de Capatai a tenisului de masa.

                          Cei care nu fac acest lucru, din punctul meu de vedere cred ca au o mare problema...

                          Cam atat am avut de spus.

                          Noapte buna,

                          P.S.: Si nu va dau "Nu.mi place" cum mi.ati dat dvs.
                          A juca un sport frumos pe care il iubesti, nu inseamna sa.i incalci Regulamentul dupa care se joaca indiferent daca esti amator sau profesionist.
                          Si acum tot urat am scris??
                          Ultima editare de gpopescu; 28.ian.2017, 00:07.
                          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                          Comentariu


                          • #38
                            Buna ziua
                            On topic: jucătorul de tenis șterge palma uda de transpirație de masa înainte de fiecare punct. Este permisă aceasta situație? Sau se considera tragere de timp?
                            Multumesc frumos
                            Ultima editare de Vesti; 01.feb.2019, 17:15.
                            Lemn Darker Speed 90
                            Fh tenergy 05 FX 2.1
                            Bh Razka 7 max

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                              Mulțumesc EMI, pentru răspuns, într-adevăr arbitrul este suveran. Dar ce se întâmplă în meciurile din amatur, unde nu avem arbitru, suprafața de joc in mod cert necesita prosop ud, pentru un jucător (printr-o situație nefasta, unul dintre jucătorii alunecă iar celalalt nu) , adversarul acuză ca este deranjat de acest lucru, evident necesar pentru cel in cauza?

                              Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
                              Păi e foarte simplu ce ar trebui să se întâmple în AmaTur. Tocmai pentru că nu există condițiile stricte din competițiile oficiale...și nici arbitru, întrebarea, retorică sau nu, pur și simplu nu are sens. Joci în AmaTur, ar trebui să accepți micile "derapaje" sau "derogări" de la regulament ale adversarilor tăi. Vrei neapărat să câștigi, deși ești într-o competiție de amatori, atunci trebuie să fii mai bun, pe masă, decât adversarii tăi! Nu ?i dă nimeni puncte în plus adversarului tău dacă se șterge de mai multe ori pe prosopul ăla. Punctele le face lovind mingea cu paleta...mai bine decât tine. ?ți pierzi răbdarea? Nu te mai poți concentra? Pierzi puncte din cauza asta? E doar problema ta, nu a organizatorilor, nici a regulamentului,...nici măcar a adversarului. Și există o rezolvare "elegantă" la problema asta: câteva ședințe de terapie la psiholog... 😊 😀 😁

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X